|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
1.2.2012 10:23:42   
vezilka RR
user posted image ФАла за инфото user posted image . Пошто јас го сварив синоќа и еднаш му дадов баш се чудев дали може денес да му дадам од истото или да го фрлам. Иначе му го дадов така чисто и за чудо испи околу 20мл. Ајде денес ќе му го помешам со сок за да испие повеќе.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
1.2.2012 10:29:57   
AnnaMolly RR
Па и чисто ако го пие нема гајле. Нема гаден вкус, и јас го пробав. Можеш и денес од истото да му дадеш, мислам дека нема проблем. Па и 4-5 пати по 20-30 па и 50 мл да пие нема штета, што е тоа обично сокче. Само од кромитче user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
1.2.2012 10:43:58   
mama toci
fala vi mnogu za informaciive,uste denes koga ke se vratam ke i do napravam,a kakvo e vaseto iskustvo,ja smiruva li kaslicata? Jas na sinceto koga i da mu varev cajce obavezno mu stavav luspa od orev(toa od sredinata pomegu jatkite sto e ) po 2-3 mnogu e korisno za grloto bidejki sodrzi golema kolicina na jod.Sega se setiv-i jas imav edno prirodno lekce so seme od len i limon ama ne se sekavam ,ke vi go pisam,epten mi pomagase za sinceto.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
1.2.2012 11:05:59   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama toci

fala vi mnogu za informaciive,uste denes koga ke se vratam ke i do napravam,a kakvo e vaseto iskustvo,ja smiruva li kaslicata? Jas na sinceto koga i da mu varev cajce obavezno mu stavav luspa od orev(toa od sredinata pomegu jatkite sto e ) po 2-3 mnogu e korisno za grloto bidejki sodrzi golema kolicina na jod.Sega se setiv-i jas imav edno prirodno lekce so seme od len i limon ama ne se sekavam ,ke vi go pisam,epten mi pomagase za sinceto.


user posted image  пред 2 недели многу кашлаше,најдов и јас еден рецепт со корен /семе од лен.Бев на пазар да купам,и жената што продаваше ме искара.Ми рече дека ленот не бил убав да се дава на деца,посебно не на машките.Нешто во врска со плодноста.И не зедов

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
1.2.2012 11:29:29   
*mika*
Tuka se nadri lekari user posted image bas ubavo sto ima kade da se procitaat vakvi bapski lekovi, ova doktorive odma na hemikalii ke ne stavat.
Jas sakav da prasam, toa sto imavme rasteceeno nose pred nekoe vreme se stabilizirase, uste do dusa vadam mrsulcinja 1-2 dnevno, ama slobodno si disi. Inaku imame ne celi 2 meseca. Nokeska nekako mi krcese, duri i se budese i se nervirase, ima izgleda nekoe slaimce zaostanato pozadi, neznam kako da i go izvadam. Nitu znae da kasla nitu da pluka. A mala e za sirupi ili domasni caevi. Neznam sto da pravam, strav mi e ako ja ostavam vaka da ne napravi toa nekoja pogolema belja? Ili samo ke si se isfrli?? Sovet??

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
1.2.2012 11:31:39   
AnnaMolly RR
Глупости живи. Нема врска ленот со плодноста, тој содржи трипати повеќе омега 3 масни киселини од рибата. Значи и риба по таа логика не треба да се дава на машки. Јас му давам лен на син ми.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
1.2.2012 14:45:53   
kikicka
Ова со лененовото семе јас пак знам за женски демек било така,а не за машки баш кога сакав да давам на Л .така ми рекоа ,а леб со лен и давам на пр а и овде си во право ана моли ако е за тоа тогаш не треба ништо што содржи омега 3 да се дава на децата.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
2.2.2012 0:03:25   
Andriance
Mamicki...a shto pravite koga "mislite" deka mozebi deteto e malku preladeno??

ne mu tece nose, ne kashla ( ili barem mene ne mi e toa alarmantno kaslanje - 3-4 pati vo den onaka kako da mu zastanala plunka) ama mnooogu prdi,i do sega ne se slucilo da se iskaka 2 pati vo den ( imame 4,5 i sme samo na doenje) iako ova znam deka moze da bide od neshto sto sum jadela jas...mese malku kako naduenko mi e...bev na pola saat vo 2 prodavnici vo gtc i izgleda mu dojde toplo-ladno user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
8.2.2012 15:10:51   
mama toci
Uf,zaboraviv da pisam,ova lekcevo so kromid i go svariv i definitivno imase rezultat.Za 2 dena kaslicata i se smiri a sega e mnogu podobra.
Zenski,vi blagodaram(Maca-fala ti za receptov)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
24.2.2012 10:47:42   
vezilka RR
Дечки вчера ни се случи нешто чудно. Никола неколку дена поткашлуваше и носето малку му течеше. Му дадов од леков со кромид, јаболко и оревче и вчера во неколку наврати исповрати едно чудо шлајм. Се подисплашивме и му се јавив на педијатеров и тој ме смири ама ми рече да го однесам денес да го наслушнел. Па ќе го однесам после.

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
24.2.2012 11:03:23   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Mamicki...a shto pravite koga "mislite" deka mozebi deteto e malku preladeno??

ne mu tece nose, ne kashla ( ili barem mene ne mi e toa alarmantno kaslanje - 3-4 pati vo den onaka kako da mu zastanala plunka) ama mnooogu prdi,i do sega ne se slucilo da se iskaka 2 pati vo den ( imame 4,5 i sme samo na doenje) iako ova znam deka moze da bide od neshto sto sum jadela jas...mese malku kako naduenko mi e...bev na pola saat vo 2 prodavnici vo gtc i izgleda mu dojde toplo-ladno user posted image


Andriance кај бебињата настинка се манифестира и со течна и почеста кака. Не како проливче, ама почесто и потечно од нормално. Не се секирај.


Везилка, добро е што го исповратил шлајмчето, можело и да му се слее назад.
Ние намерно го провоциравме син ми да повраќа, кога беше шлајмосан. Со шпатулче му бркавме по грлото и го дразневме, откако ќе исповратеше одма имаше подобрување на стетоскоп.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 24.2.2012 11:06:56 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
24.2.2012 11:23:05   
Elce
Ајде јас и тука да пишам,значи бебево мое имаше 3 дена температура па еден ден немаше,за вечерта да почне силно да кашла и наредниот ден пак крена Т.Од средата почна и како да и грчат градите,како хармоника да се шири посебно при напор кога многу прета.Сега нема Т.Сабајле ја носев на матичен и ми рече дека тоа биле носно крепитации кои така се слушале и дури ако ставиш рака на градите ги чувствуваш,и пак ништо не ми препиша со тоа дека требало да се следи и ако нешто ново забележиме пак да ја однесиме,Мене навистина ми е страв да не и се симне на гради па да треба Лендацини да ставаме,тоа не можело да се предвиди ми рече.Инаку јас и направив брис од носето и грло и во носето имаме бактерија Стафилококус Ауреус,за тоа ни дада хроламфеникол маст,а овој лек не е сензитивен на антибиограмот?И таа го искоментира тоа,и реков капки со Гарамицин и не ми ги препиша тие.Дали за оваа бактерија сте ставале хлорамфеникол во носе?И ве молам за овој лекот со кромид јаболко и орев дали може на 8 месечно бебе да му се даде?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
24.2.2012 12:57:42   
Felly RR
Елче, мене единствено оревот ме збунува, а инаку кромод и јаболко може да и дадеш. АМа дека е со орев - не знам. А Матеа покрај носето и кашлањето, има и на очињата некоја инфекција.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
29.2.2012 20:32:12   
Snowhite RR
М почна пред некој ден да поткашлува и му го направив тоа лекот со јаболко, кромид и орев, ама како што не пие течности освен вода, многу малку испи, па не знам дали со толку малку ќе му помини, додуша не кашла еве 2 вечери откако му го давам, а инаку колку од прилика треба да испие?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
29.2.2012 22:03:35   
Maca25
Мене ми испаѓа отприлика еден литар, па тоа ми е за 2 дена. И давам цело време од тоа да пие, со малце сокче внатре.

Може и без оревче да се направи, јас на почетокот на Н. и правев без орев.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 29.2.2012 22:04:20 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
4.3.2012 15:51:28   
Snowhite RR
М пиеше значи од ова 2 дена колку толку и некако не кашлаше многу, ама третиот ден кај мајка ми беше на вардење и не сакал да пие воопшто, па вечерта се отепа од кашлање и наредниот ден исто и морав да го однесам на доктор ми беше страв да не му е пак бронхопнемонијата, ама само грлото беше црвено. Така сега пак сме со антибиотик и Мукоплант. Цела зима ја поминавме без разболувања и таман се стопли одма настинка, тоа е

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
5.3.2012 11:37:58   
Felly RR
Исто и ние Сноувајт. Цела зима гајле немаше, а сега еве не можеме да се опоравиме.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
8.3.2012 23:38:01   
Џесика
И ете ме мене во оваа тема после само 4 дена... му тече носето и го вртат нозете, ми се жалеше дека го боли газот и колено, па сфатив... освен носето што му тече не кашла (сеуште) па ми е страв да му давам било што да не се раздразни со кашлање... дали му е сега мајката со инхалација одма да почнам, или доволен ми е Оперил само??? Пукнав!!!user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
10.3.2012 23:01:51   
Felly RR
Џесика како поминавте? Обично на Матеа ако и е само носето - Оперил ни е доволен.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
10.3.2012 23:25:41   
Џесика
Ете, купивме денес инхалатор, па работиме на психичка подготовка за користење user posted image почна да поткашлува, носето тече ко чешма...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
10.3.2012 23:53:21   
Џесика
Мене тоа ме буни со течењето на носето... матичниот ми вика синомарин да прскам интензивно да се „истече“ цел секрет па после да ставам оперил... донекаде ми држи логика мене, ама секогаш кога така делувам му се слева на плуќа... сега комбинирано користам и синомарин и оперил па ќе видиме...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
11.3.2012 11:00:13   
arh_diz
Na M koga mu tece nosot pedijatarot preporacuva kapki za oci albucid vo kombinacija so edni drugi ,demek nebile tolku stetni kako obicnite kapki za nos a i dokolku ima bakterija vo nosot se cistela so kapkive

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
11.3.2012 11:31:50   
Andriance
Breee cela zima ne go fati nishto sega na kraj....sto ubavko 5 dena u bansko na vozduh...i na kraj pocna i da kashla...op..nekoj ne pocas_til virusce...detevo mi se ubi od kashlanje...ispozatnat e...se budi nokje i sabajle stanuva u 6h ( sto ne e voobicaeno za nego)...ziva nenaspana sum..i mnogu mi e zal sto se maci..a mali sme imame skoro 6 meseci..terame samo so marisol i inhalacii ama mene ne mi izgleda podobro pa utre kje vidime sto kje kaze doktorka...iance vaka e vesel se smee jade pie bez problem

< Поракaта ја уредил Andriance -- 11.3.2012 11:32:38 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
11.3.2012 11:54:56   
bombica
Ние 2 недели мака мачиме со носето.Прво му се затна, па му течеше ко чешма, па почна да кашла. Го однесов на лекар жар црвено грлото.Му земаа и брис ама неможевме да чекаме резултати пошто викенд не фана па др. му даде макропен и физиолошки со гарамицин.Брисот кај него е стерилен , но кај мене не е имам streptococcus pyogenes во грло, па др.ОРЛ му даде капки андрианолТ и цитерал капики раководејќи се по антибиограмот мој.И после сета оваа терапија детево му фучи во носотuser posted image Гарант ја има закачено бактеријата од менеuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
11.3.2012 16:00:22   
Maca25
Треба и јас брис изгледа да направам. Грлово ме боли, нос ми тече... цела недела бев заникаде, па вчера и мм го фати, дури со 38Т. Сега чекаме и Н кога ќе ја фати. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Прерано за бебе?
пеперутка16

Дали е рано да се има желба за дете и за брак на 18 години?