|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
9.11.2011 13:01:59   
kikicka
ти си знаеш али јас ти кажав така пишува и јас мислев да и ставам бидејќи не содржи ментол али си викам ај чим пишува тука не и ставам.мене носот ми се излупи што ставав али др.маст не оваа....можрш да пробаш на тебе стави денес ако немаш нешто кожна реакција,стави и на неа.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Затнато носе
9.11.2011 13:12:58   
miana
Abe doktorkata i stavi denes na nea...Jas seuste ja nemam kupeni Vo prepisav sto pisuva na prospektceto sto mi go dade doktorkata za da znam sto da kupam....Mislam deka nema Mia da reagira loso bidejki jas prethodno i stavav viks direktno pa fala mu na boga ne i  e nnisto...Stavete im na alistat blizu do noseto - toa nema da steti na kozata sigurno....

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Затнато носе
9.11.2011 13:30:23   
blue_blue
Ти пратив телефон од Смоковска во приватна порака, ако ти е потребен, т.е. ако уште не сте биле. Она е стварно закон...Нејќам да коментирам пошто не ја знам конкретно ситуацијата на детево, а не сум ни доктор, ама од што знам од моиве деца и од неа и од нашава матична - ако CRP e нормално значи не се работи за бактерија, тогаш детево џабе пие антибиотик. Или има настинка или некое вирусче и вод вата случаи фајде од антибиотик нема. Ама од вакви неискусни и несовесни доктори после децата имаат намален имунитет. Ако имаш доволно пари и на твој дел од градот е Смоковска обавезно носи си го кај неа...Ќе биде правилно лечен и ќе си изгради имунитет...Моите деца до сега имаат само еднаш пиено антибиотик, а веќе имаат 3 години и 2 месеца. Ама Смоковска точно знае што прави и страшно е одговорна и искусна, ќе го лекува детето како што треба. Поздрав, и пиши како сте поминале

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Fala vi mnogu za sovetite,ke go odnesam utre obavezno,nemam broj pa ke probam direktno da go odnesam vo ordinacija,blue blue fala ti mnogu, tocno svativ kade se naoga po ova sto mi opisa..veruvale ili ne tocno 10 dena ni gi prodolzija zaklucno so denes,ova ne e normalno,od koga sme varteni od bolnica sekoj den mu davam,vcera pravevme krvna slika i leukocitite mu se pokazaa 16 a crp bese se vo red,i neznam veke sto da mislam. sekoj den samo si p[lacam za miloto mo zlato sto nikako ne moze da prodisi ubavo......
pozdravce do site mamici i uzivajte vo najubavoto cuvstvo,guskanjeto so soncata vasi :)

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Затнато носе
9.11.2011 13:30:39   
Yummy Mammy
Jas na mojata i stavam viks i pod noseto i vnatre vo noseto (malku, so cepkalka za usi). Se dere, vristi, ne dava, ama ja nacekkuvam na spienje user posted image Nea uste od malo bebe i rabotat sinusite i epten se zatnuva, ni mrsuli ima da se iseknat, niti slaem za da moze da plukne, samo se blokira. Prv pat slusam deka viksot ne smeel pod nos da se stava (upatstvoto mi e frleno), no vo mojot slucaj ne se pokazal kako kontraindikativen. A i uste pred 10tina god koga ziveev vo London, tamu glavno sredstvo za zatnato nose bese viks pod nos i vnatre vo nos, i non stop samo gi slapavme decata so viks.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Затнато носе
10.11.2011 22:52:08   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Fala vi mnogu za sovetite,ke go odnesam utre obavezno,nemam broj pa ke probam direktno da go odnesam vo ordinacija,blue blue fala ti mnogu, tocno svativ kade se naoga po ova sto mi opisa..veruvale ili ne tocno 10 dena ni gi prodolzija zaklucno so denes,ova ne e normalno,od koga sme varteni od bolnica sekoj den mu davam,vcera pravevme krvna slika i leukocitite mu se pokazaa 16 a crp bese se vo red,i neznam veke sto da mislam. sekoj den samo si p[lacam za miloto mo zlato sto nikako ne moze da prodisi ubavo......
pozdravce do site mamici i uzivajte vo najubavoto cuvstvo,guskanjeto so soncata vasi :)


Ljubovcee,so napravi? go odnese li user posted image kaj Smokovska..nie sme utre na kontrola vo 11:30

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Затнато носе
11.11.2011 20:22:13   
Ljubovce
Andriance ne go odnesov nemozev nikako da ja dobijam toj den,a vo meguvreme vrtev i kaj dr.Marina od remedika i nejze ja dobiv pa kaj nea go donesovme,ali planiram Smokovska da mi bide kako maticna,znam deka ne raboti so plavi kartoni ama mesecno kaj nea ke go nosam i taka ke si terame.
A dr Marina nemam zborovi,go pregleda i vednas mu zema bris od noseto i nas ni dade kapki od kaj niv rastvoreni da mu spricam vo noseto dur da dojdat rezultatite...i da ne go podrecam ama eve veke skoro i da nema nisto vo noseto ama sepak vo ponedelnik ke odime pak na kontrola i ke pravime krvna slika...
kaj ne me prosetaa i do klinika me pratija a nikoj ne mi rece da mu zemat bris od noseto..prezadovolna sum od Marina,a mi kazaa deka i Smokovska e na isto nivo kako nea....
Fala ti mnogu za kontaktot...
a zosto odite vi e vo ponedelnik?ne stedobri ili na redovna kontrola?
pozdravce...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Затнато носе
11.11.2011 23:15:57   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Andriance ne go odnesov nemozev nikako da ja dobijam toj den,a vo meguvreme vrtev i kaj dr.Marina od remedika i nejze ja dobiv pa kaj nea go donesovme,ali planiram Smokovska da mi bide kako maticna,znam deka ne raboti so plavi kartoni ama mesecno kaj nea ke go nosam i taka ke si terame.
A dr Marina nemam zborovi,go pregleda i vednas mu zema bris od noseto i nas ni dade kapki od kaj niv rastvoreni da mu spricam vo noseto dur da dojdat rezultatite...i da ne go podrecam ama eve veke skoro i da nema nisto vo noseto ama sepak vo ponedelnik ke odime pak na kontrola i ke pravime krvna slika...
kaj ne me prosetaa i do klinika me pratija a nikoj ne mi rece da mu zemat bris od noseto..prezadovolna sum od Marina,a mi kazaa deka i Smokovska e na isto nivo kako nea....
Fala ti mnogu za kontaktot...
a zosto odite vi e vo ponedelnik?ne stedobri ili na redovna kontrola?
pozdravce...


Ljubovce doktor Marina e najpekrasnaaa..za nea ednostavno nemam zborovi...ona mu bese pedijatar na poragjajot na Andrej..mi gi napravi i prvite fotki a najinteresno e sto ima stazirano kaj doktor Smokovska...znaci nejzino skolo e user posted image ,,kako i da e ne si zgresila..
nie denes bevme na kontrola zasto kashlavme mnoguu u dobri sme...pominavme bez antibiotici samo so Marisol i masaza na nose..pozdravce

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Затнато носе
19.11.2011 12:58:48   
MarilynMonroe
Девојки, кажете ми каде може да се најдат пумпици за извлекување на мрсулите ? Како одприлика им се движат цените? user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Затнато носе
19.11.2011 13:59:13   
Luci
Имаш во Зегин околу 500 денари, на Нук во Беби центар е околу 600 денари. Јас го имам на Нук аспираторот и тој е супер
ИЗВОРНА ПОРАКА: MarilynMonroe

Девојки, кажете ми каде може да се најдат пумпици за извлекување на мрсулите ? Како одприлика им се движат цените? user posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот MarilynMonroe)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Затнато носе
19.11.2011 23:30:23   
Ljubovce
Jas ja imam na TIGEX mislam deka taka se vika,ja imas vo kanz,okolu 400-500 den i jas sum prezadovolna,od prv den kako si dojdovme od bolnica ja koristam. mnogu mi se najde i eve uste imame maka so noseto i sekretot i sekojdenvno mi vrsi mnogu rabota.
toplo ti ja preporacuvam

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Затнато носе
20.11.2011 0:57:22   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Jas ja imam na TIGEX mislam deka taka se vika,ja imas vo kanz,okolu 400-500 den i jas sum prezadovolna,od prv den kako si dojdovme od bolnica ja koristam. mnogu mi se najde i eve uste imame maka so noseto i sekretot i sekojdenvno mi vrsi mnogu rabota.
toplo ti ja preporacuvam


Ljubovce i ja taka se zaletav ja kupiv na chico 600 denari, ama Smokovska mi rece so nea da vadam samo ako gi gledam i nikako poinaku zasto e mnogu mal i mozam da povredam tamu neznam sto...i ne ja upotrebuvam

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Затнато носе
20.11.2011 15:15:57   
Ljubovce
Da da treba mnogu vnimatelno,lesno moze da se povredi,ovaa sto ja imam jas gorniot del e mnogu mek i do sega epten ni vrsi rabota,a znam deka pedijatrite ne gi preporacuvaat ama nie imavme mnoguuuu mnoguuu sekret i on se gusese pa iskreno da vi kazam mnogu mi pomogna...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Затнато носе
20.11.2011 15:27:20   
Yummy Mammy
Dali nekoj inhalira ednomesecno bebe?
Moevo e epten zatnato, sestra i i prenesuva se zivo i divo. Veke petti den stavame kapki i kolku sto moze vadime so pumpica i cepkalki za usi, znam deka ne treba,ama povrsinski koga se gledaat samo gi vadime... Dodusa vcera ja povrediv malku, vidov krv na pamukceto, ama nemam drug nacin kako da i olesnam user posted image Dr ne mi kaza nisto za inhalatorot, onaka bese bez zborovi, pa jas pocnav da ja inhaliram od daleku, so fizioloski rastvor, po 2-3 min, 2-3 pati vo denot. Ne bi trebalo. Da ima steta, a?


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Затнато носе
20.11.2011 19:17:08   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dali nekoj inhalira ednomesecno bebe?
Moevo e epten zatnato, sestra i i prenesuva se zivo i divo. Veke petti den stavame kapki i kolku sto moze vadime so pumpica i cepkalki za usi, znam deka ne treba,ama povrsinski koga se gledaat samo gi vadime... Dodusa vcera ja povrediv malku, vidov krv na pamukceto, ama nemam drug nacin kako da i olesnam user posted image Dr ne mi kaza nisto za inhalatorot, onaka bese bez zborovi, pa jas pocnav da ja inhaliram od daleku, so fizioloski rastvor, po 2-3 min, 2-3 pati vo denot. Ne bi trebalo. Da ima steta, a?



Jas koga bev na pregled kaj Smokovska, (Andrej mi zakaci virus,pa kashlase mnogu) ona mi go inhalirashe dva dena po red...Andrej imas 1,5 mesec i da ti kazam iskreno mislam deka toa mnooogu pomogna.kaj nea e 200 denari i pominavme bez antibiotik

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Затнато носе
20.11.2011 19:18:40   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dali nekoj inhalira ednomesecno bebe?
Moevo e epten zatnato, sestra i i prenesuva se zivo i divo. Veke petti den stavame kapki i kolku sto moze vadime so pumpica i cepkalki za usi, znam deka ne treba,ama povrsinski koga se gledaat samo gi vadime... Dodusa vcera ja povrediv malku, vidov krv na pamukceto, ama nemam drug nacin kako da i olesnam user posted image Dr ne mi kaza nisto za inhalatorot, onaka bese bez zborovi, pa jas pocnav da ja inhaliram od daleku, so fizioloski rastvor, po 2-3 min, 2-3 pati vo denot. Ne bi trebalo. Da ima steta, a?



Jas koga bev na pregled kaj Smokovska, (Andrej mi zakaci virus,pa kashlase mnogu) ona mi go inhalirashe dva dena po red...Andrej imas 1,5 mesec i da ti kazam iskreno mislam deka toa mnooogu pomogna.kaj nea e 200 denari i pominavme bez antibiotik


mozes koga ja banjas vo vodata dastavish morska sol..kje ja napravish malku potopla i so taa so kej go polevas i vo nea stavi sol...toa mene mi bese sovet od nea

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Затнато носе
21.11.2011 16:40:00   
Yummy Mammy
Fala mnogu Andrijance. Ja inhaliram i jas eve veke nekolku dena po red, ne kasla ama noseto i epten zatnato. Vo son se zakasluva i se gusi od mrsulite sto i se slevaat vo grlo, pa se potcuknuvame po grpce i ponekogas gi povraka so bljucnuvanjeto. A cudna rabota, koga cica i se odzatnuva, najnormalno si vlece.
Inace sekoj den sum so dr na telefon i ona me ubeduva deka ne e nisto strasno, zakacila bakterija, zatnata e, no ne prepisuva nikakva terapija. Samo kapki aqua maris i majcino mleko da i spricam vo nos.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Затнато носе
21.11.2011 16:52:47   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Fala mnogu Andrijance. Ja inhaliram i jas eve veke nekolku dena po red, ne kasla ama noseto i epten zatnato. Vo son se zakasluva i se gusi od mrsulite sto i se slevaat vo grlo, pa se potcuknuvame po grpce i ponekogas gi povraka so bljucnuvanjeto. A cudna rabota, koga cica i se odzatnuva, najnormalno si vlece.
Inace sekoj den sum so dr na telefon i ona me ubeduva deka ne e nisto strasno, zakacila bakterija, zatnata e, no ne prepisuva nikakva terapija. Samo kapki aqua maris i majcino mleko da i spricam vo nos.


Мајчино млеко и тоа од последното, на крајот на цицањето, тоа е богато на масни киселини и антитела. Нас ова највеќе ни помагаше, иначе и физиолошки рр сум ставала.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Затнато носе
24.11.2011 13:29:50   
Katerina81
Devojki jas imam aspirator za nos NOSEFRIDA toj svedskiot. Bebcevo mi e 2,5 meseci i od raganje ima zatnat nos. Pravev bris negativen e. Vaka samo ne i tece nisto ni otkako ke stavam rastvor...ama stom potegnam so aspiratorot iskacaat mrsulcinja pretezno beli ama ima i po nekoe pozelenko.
Pa prasanjevo mi edali sekojdnevno koristenje e stetno. Jas samo po 1 na den go koristam ??

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Затнато носе
28.12.2011 15:03:07   
sweety girl
imavme problemi so nosov 3-4 dena ima mrsuli nevideni mu stavam sinomarin, vlecam so pumpica, sabjle go nosev na pedijatar, pocna da potkasluva, mi rece deka mu se spustile nadole mrsulite, mi dadae terapija pak, sinomarin, kapki, mast i plus 2 sirupi, bisolvan i petroksil imal nekoj vakvo iskustvo imame samo 4 meseci , od pamet se izvadiv

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Затнато носе
28.12.2011 15:51:24   
arh_diz
Dokolku go dois bebeto mozes da stava vo noseto od majcino mleko.Sirupot sto e za razreduvanje na sekret podobro e da go koristis na inhalator ,taka e podobo negovoto dejstvo.Bidejki e malo bebe inhaliras disi izdisi i trgas pa povtorno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Затнато носе
28.12.2011 23:36:39   
Yummy Mammy
Eve jas pak kaj temava Zatnato nose user posted image od dva meseci zivot, bebevo moe mesec dena e bolno, za greotka. Noseto i e uste zatnato, stavame samo aqua maris kapki, majcino mleko i inhalirame nekolku pati na den samo so fizioloski rastvor. Ama nisto ne pomaga. Skoro i da ne i vadam nikakvi mrsuli, zasto i se epten vnatre vo nozdrite. Na dvajca razlici pedijatei ja nosev, i mi go kazaa istoto deka zatnato nose ne e nisto strasno, ke i se odzatne... Ama prasanjeto mi e koga?! Poveke od mesec dena trae ova.
Katerina, mene dr mi kaza da ja inhaliram samo so fizioloski rastvor, ne e nisto steten.
A jas imam prasanje, otkoga ke se otvori fizioloskiot rastvor (onaa golema tuba sto najcesto se kupuva za inhalacii) dali ima rok na traenje?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Затнато носе
28.12.2011 23:43:25   
Maca25
мислам дека може да се користи додека не и помине рокот на траење. Јас имам една туба голема купено, ја користам веќе 6 месеци. рокот на траење и е до 2013. Вадам од течноста со шприц, па мислам дека вака не може да се ветрее. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Затнато носе
29.12.2011 9:59:28   
sweety girl

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Dokolku go dois bebeto mozes da stava vo noseto od majcino mleko.Sirupot sto e za razreduvanje na sekret podobro e da go koristis na inhalator ,taka e podobo negovoto dejstvo.Bidejki e malo bebe inhaliras disi izdisi i trgas pa povtorno


ama jas nemam inhalator kako da go izvedam ova bez istiot i neli treba da stavam od kapkite a ne od sirupov za inhalacija i ako moze i so sirupov kako se dozira ?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Затнато носе
29.12.2011 10:02:03   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: sweety girl


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Dokolku go dois bebeto mozes da stava vo noseto od majcino mleko.Sirupot sto e za razreduvanje na sekret podobro e da go koristis na inhalator ,taka e podobo negovoto dejstvo.Bidejki e malo bebe inhaliras disi izdisi i trgas pa povtorno


ama jas nemam inhalator kako da go izvedam ova bez istiot i neli treba da stavam od kapkite a ne od sirupov za inhalacija i ako moze i so sirupov kako se dozira ?


Mislam deka sirup ne mozes da stavis vo inhalator zatoa sto ke ti se rasipe inhalatorot. Vo nego ne se stavaat etericni masla i takvi gusti supstanci, isklucivo samo kapki.


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Затнато носе
29.12.2011 10:36:13   
arh_diz
Ima posebni sirupi za inhalacija, a na nekoj od sirupite pisuva deka so niv moze da se inhalira.Jas go imam inhalirano sin mi so Lazolvan ima i sirup i rastvor za inhalacija

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?