|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
5.1.2011 18:53:16   
Nadezna
Како се третира температура кај едноипол месечмо бебе?
Некаде прочитав дека не се дава нипто, веднаш на лекар?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Температура кај децата
29.1.2011 0:55:36   
bambi
vcera imavme temperatura, neznam kolku nedava da i meram, ama bese mnogu topla,pie daleron, pa cepce, naizmenicno ,denes bese dobra, ama vecerva pak krena, nema crveno grlo, ne kasla, samo noseto i tece, na lekar ne ja nosam,moze virus tamu da fatime, daj boze da i e dobro,
od sto moze da i e?
ne kaka po edna nedela, veke podolgo vreme,ama i po malku jade, moze li toa da bide pricina??????????

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Температура кај децата
29.1.2011 1:21:49   
Maca25
бамби прво што треба да направиш е некако да и измериш температура. нека плаче, битно измери и . Температурата покажува дека има некаков процес во телото и мислам дека ако и утре има температура треба да ја однесеш на лекар, барем крвна слика да и направат, да видат дали се работи за некој вирус. Вака ако ја чуваш дома со темп. можеш само да си се прашуваш од што и е, од што и е?!?!
Ќерка ми имаше оваа недела 4 дена температура, ама јас уште 2 ден ја однесов на лекар и се покажа дека има отечени крајници, па ја фати и стомачен вирус, па сега е на линекс 3 дена. Се стопи детево мое, маче слабичко ми е сега. Ништо не јаде по цел ден, сок не смее да пие, само на чај, вода и по некој кекс е, а за јадење со сила и плачки.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Температура кај децата
29.1.2011 16:16:58   
strelec 1982
Koga mi stoi deteto zesko prvo so lenta na celoto mu meram za da ne go gnjavam so drugiot toplomer i taa lenta stvarno e prakticna samo sto ne kazuva na primer 38 so 3 samo kazuva 38 ili 38 so 5 odprilika ne e tolku precizna oti svetnuva deke ima ili od 38 do 38so5 ili od 38 so 5 pa do 39.Mu davavav obicno cepcinja eferelagan a sega e pogolemko i surupce daleron mu davam so lazice oti dodeka bese malo da go gnavam so surup pa go ispil go frlil potesko e najprakticni se cepcinjata.Ako ima nad 38so 5 mu davam brufen oti temperaturata e pojaka a isto doma imam cepce dizepam kako astino no dosega ne sum mu dala nedaj boze ne trebalo,adoktorkata mi rece ako e voznemireno mnogu place ili odbiva tecnosti i se drugo moze da mu se dade ceppceto dizapam samo toa ne mu ja simnuva tempertutrata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Температура кај децата
30.1.2011 0:59:20   
bambi
dobri sme! krvnata slika e dobra!

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Температура кај децата
4.2.2011 18:08:45   
Tajna
A kakvi toplomeri koristite? Jas i meram so digitalen, posto kao pobrz e, ama primetiv deka sviri po nekolku pati, ako ne go trgnam na prvoto titkanje, pokazuva deka temperaturata uste raste i titka pak, taka nekolku pati. Pocna so 37 i zavrsi so 38.1, i sega neznam koja i e temperaturata. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Температура кај децата
4.2.2011 18:10:28   
arh_diz
Jas koristam obicen , imame digitalen no nekako nemozam da mu veruvam i koga sum merela so toj i so obicniot razlicno pokazuva.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Tajna)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Температура кај децата
21.2.2011 19:52:01   
nadica
надица веќе 3 дена е со температура која се симнува само со сируп user posted image  сега се вративме од лекар и за малку куртуливме од инфузија user posted image user posted image user posted image  ни даде антибиотик и ни рече ако нема подобрување во среда на инфузија

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Температура кај децата
21.2.2011 22:06:58   
Viktori
Зошто инфузија, Надица? Ако пие течности и ако јаде не и е потребна. Само растварај и нелит (мислам дека се викаше).
Мислам не дека има штета од инфузија, ама ако е подвижна и пие течности не и е неопходна.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Температура кај децата
21.2.2011 22:10:54   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas koristam obicen , imame digitalen no nekako nemozam da mu veruvam i koga sum merela so toj i so obicniot razlicno pokazuva.


јас потрошив неколку дигитални, ама секогаш се враќам на обичен. Откакао видов што се случува со апарат за мерење притисок платен преку 5000 денари, не верувам веќе на ништо дигитално. user posted image
Апаратот за притисок качуваше притисок на секое мерење ако не прошле 10 минути, па после 10 минути секое мерење беше различно, па поинаку покажуваше ако е уклучен телевизорот. Е ај сеа? Живин си е живин. Малку немодерно изгледа, ама не е за во пензија.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Температура кај децата
21.2.2011 22:45:21   
Pepelaska *
И јас овие денови со Т мерев со дигитален пошто не ми седи мирен 5 минути ама за сигурно мерев и со обичниот и исто покажуваше дури се чудев, којзнае може дека од Германија сестра ми го донесеuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Температура кај децата
22.2.2011 16:18:05   
big_mama817
маца25 како е нина подобро ли е пиши ајде само со помин user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Температура кај децата
22.2.2011 19:30:30   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Зошто инфузија, Надица? Ако пие течности и ако јаде не и е потребна. Само растварај и нелит (мислам дека се викаше).
Мислам не дека има штета од инфузија, ама ако е подвижна и пие течности не и е неопходна.



не сака да јаде и да пие user posted image  
денес е подобра ама за јадење да не и се рече се вика на сум гладна ќе јадам попосле user posted image  мислам дека е -3кг
се надевам дека ќе се поправи и тоа бидејќи еве денес барем помалку кашла и нема температура

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Температура кај децата
22.2.2011 23:08:28   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

маца25 како е нина подобро ли е пиши ајде само со помин user posted image


Денес е продобра, темп. се намали на 38 конечно. 3 дена беше со 39 и нагоре до 39.8. Вчера бевме на контрола на Детска Клиника, мирна  крвна слика, блага анемија и дојагноза: вироза. Ни рекоа ако качи пак темп. право кај матична докторка, па со неа да одлучиме што ќе правиме, па ако треба и одма да одиме на Инфективна Клиника. Сабајле пак 38, 2 и отидовме кај матичната, нема ништо на плуќа, грлото и крајниците и се смирени малце од антибиотикот, контрола пак во петок.
Не можев да поверувам како се избори нејзиниот организам со оваа висока температура, која не се симнуваше со ништо. Се пробавме: од сируп Ефералган, чепчиња Ефералган, чепчиња Дијазепам, туширање, мачкање со алкохол, до оцет на стапала, ладни облоги на зглобови...ама ништо. Имавме среќа што пиеше многу течности и по малце јадеше. Дневно овие 4 дена пие по 1 литар вода и 1 литар сок. Минимално јаде, но во ред е. Имаше моменти кога со 39 Т скокаше на кревет, а имаше и моменти кога не можеше ни да оди или сама на столче да се качи. Ноќите беа кошмар. На секој саат ја туширавме, офкаше, се тресеше...душиче ептен се измачи. Да не се повторат веќе овие денови никогаш!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Температура кај децата
23.2.2011 9:36:57   
big_mama817
маци мило ми е што идете на подобро сепак и одбрамбениот механизам и се ојачал од течностите и се бранел со помин само поздрав user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Температура кај децата
27.2.2011 17:50:48   
Maca25
Два дена и беше подобро и во петокот пак качи 38,5. Баш и тој ден требаше да одиме на контрола кај матичната док. и и виде дека грлото и е многу црвено. Носот цели два дена и течеше како чешма, постојано киваше и немаше апетит. За среќа темп. траеше само еден ден. Заспа во петокот некаде околу 3 и се разбуди во 7 целата препотена и без темп. Дома сите ги разболе.
Денеска малце почна да јаде, изгледа дека грлцето и е подобро. Изеде сабајле едно тањирче попара јогур со лепче, па за ручек топла супичка и малку мусака. Важно цело време пие течности.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Температура кај децата
28.2.2011 23:15:54   
baby mama
Maca i nie 3 dena so temperatura od koj najgolemiot del i bese 39 celo vreme.Ednas i se kaci i 40 T. Ne ni pomagase Eferelganot,pa maticniot lekar ni rece da zememe Brufen.Najmnogu i pomagase tusiranje vo mlaka voda.Ke i ja napolnev kadickata i sedese 5-10 min. si igrase user posted image .Dusa moja! Potoa vednas i se simnuvase temperaturata.E kaj nas imase CRP pokaceno,plus vakcina primi i plus trojce i cetvorce od zapcinjata na pola izlezeni.Srce od nervoza iskina edna cucla lazalka, a drugite samo gi tegne.Isto Jana mnogu pie voda i samo voda,nisto drugo.Se razbira i po malku si rucase,no ne bese toa na sila.Kolku i se jade,tolku i davam. Sega e podobra malce samo noseto i tece.Pred spienje ja mackam na gradite,so mast od mentol.  

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Температура кај децата
1.3.2011 16:35:46   
skorpijana
kaj mene edniot user posted image navecer ponekogas mi kazuva temperatura denta nisto ne mu e ni nastinat ni nisto eve se slucuva dve nedeli taka tri cetiri pati taka se slucuva ne znam dali vadi zabi pa zatoa e taka ?????

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Температура кај децата
2.3.2011 14:04:02   
zapce
Скорпијана и кај моето синче минатата недела беше така, два дена ќе нема температура па третиот ќе качи до 37,5 и цела недела така или само навечер па го носев и на лекар да го провериме грлото, крвта и се беше во ред па така заклучив дека сигурно му е од запчињата, затоа што целата вилица му е зацрвенета, потечена извадивме четири катника. Така да сигурно ане е ништо страшно, си имаат проблеми кутрите со запчињата.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Температура кај децата
2.3.2011 14:16:38   
Maca25
Скорпијана и јас исто мислам дека му расте запче. Кај нас истото се случуваше кога и растеа заби на нина. Не се секирај, ништо не е.
Јас забележав кај ќерка ми дека секој пат кога грлото и е црвено има 37,5 Т. А неколку дена пред да почне да ја боли здивот почува многу лошо да и мириса. Откако се ќе помине, нема миризба. Навјажно е при покачена Т да му се даваат многу течности на детето, ако цица ок, нека си цица, но обично млеко не. Ќерка ми одма го повраќа млекото кога има покачена Т.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Температура кај децата
2.3.2011 14:19:00   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby mama

Maca i nie 3 dena so temperatura od koj najgolemiot del i bese 39 celo vreme.Ednas i se kaci i 40 T. Ne ni pomagase Eferelganot,pa maticniot lekar ni rece da zememe Brufen.Najmnogu i pomagase tusiranje vo mlaka voda.Ke i ja napolnev kadickata i sedese 5-10 min. si igrase user posted image .Dusa moja! Potoa vednas i se simnuvase temperaturata.E kaj nas imase CRP pokaceno,plus vakcina primi i plus trojce i cetvorce od zapcinjata na pola izlezeni.Srce od nervoza iskina edna cucla lazalka, a drugite samo gi tegne.Isto Jana mnogu pie voda i samo voda,nisto drugo.Se razbira i po malku si rucase,no ne bese toa na sila.Kolku i se jade,tolku i davam. Sega e podobra malce samo noseto i tece.Pred spienje ja mackam na gradite,so mast od mentol.  


Се и се собрало на Јаничка. Срце мило. Како е сега?
Ние кога бевме на Клиника ни рекоа дека има вирус просследен со многу висока Т и тоа 2-3 дена, дури до 39 - 40, потоа следи кашлање уште неколку дена. Кај Нина за среќа немаше кашлање, само црвено грло и отечени крајници. Сега е фала богу добричка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Температура кај децата
16.3.2011 15:18:48   
Viki73
Mene Evgenija pred dva dena mi imase 37 konstantno,i vcera navecer odednas kaci 38,9.Od strav nvednas otidovme na dezuren,ni dadoa antibiotik i  sirup diprol,i od vcera celo vreme kacuva pa simnuva,ne znam zosto taka varira.Doktorkata ni kaza deka ima malku vospaleno grlo i verovatno za toa i kacuva.Izgleda e virus samo ne znam kolku vreme trae,prvpat imame takov problem,imame 13 meseci,do sega nikogas ne mi kacila temperatura.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Температура кај децата
19.3.2011 17:16:35   
denim
Ednoto bliznace denes ima T izmegju 37.4 -37.8. Inaku sme pod terapija (Cefaklor) poradi vospaleno grlo veke nekolku dena i ova deneska bash me frli down a prethodnite denovi nemashe T. Ne mi e jasno dali moze da bide od izbivanje zabi, mada ne znam dali e toa mit ili vistina bidejki nikogash ne sme imale T od zab. Inaku vcera bevme na kontrola i si otidovme so preporaka deka grloto e smireno da pie sirup do ponedelnik i vo vtornik na kontrola.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Температура кај децата
19.3.2011 17:19:01   
Viktori
црвено грло може и да е резултат на алергија. Јас кашлам и имам глас за death metal пеење откако расцветаа дрвама околу зграда.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Температура кај децата
27.3.2011 11:03:46   
penelopa
И син ми ја фати првата настинка user posted image user posted image user posted image
Вчера сабајле се беше во ред кога се разбуди, отидовме малку на шопинг се вративме и гледам малку топол ми е. Измеривме температура 37,7 шлог ќе ме удреше. Се јавивме на дежурен ни рекоа да почекаме и да следиме. Не издржавме после два саати го однесовме. Т му варираше од 37,3 до 38 и потешко дишење. Констатирано е црвено грло па си добивме сирупче против температура и совет да правиме инхалации. Чудно не му тече носето, не кашла, нормално си јаде. Ноќеска добро поминавме температурата му се симна само еднаш имаше 37,3. Сабајлево нема. Уф ама се уплашивмеuser posted image

< Поракaта ја уредил penelopa -- 27.3.2011 11:04:21 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.