|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мајките кои работат се посреќни
1.6.2009 9:06:36   
Еца
Читав некои податоци дека процентуално мајките кои работат се посреќни жени. Ајде да го чујам вашето мислење...user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мајките кои работат се посреќни
1.6.2009 10:38:47   
Natasha5
Pa  moeto mislenje e deka e tocno toa.Sto znam jas koga ne bi rabotela ne znam sto bi pravela.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мајките кои работат се посреќни
1.6.2009 15:10:47   
natasha
apsolutnouser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мајките кои работат се посреќни
2.6.2009 8:31:28   
mami
Апсолутно точно...додека не работев и седев дома(добро не бесе многу ама сепак) полудував по цел ден, сите на работа, а јас затворена дома, и да излезеш треба сама да излезеш зошто сите си имаат обврски, а вака ке си отидеш на работа наутро и 8 саата се занимаваш со нешто друго и после ти е некако поинтересно домаuser posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мајките кои работат се посреќни
2.6.2009 11:02:14   
Палешка РР
Се е индивидуално.
Постојат жени кои велат:"Мојата омилена професија е да сум мајка"
Секако дека постојат предности ако жената е дома. Повеќе посветува внимание на децата, домот е секогаш мирисен и топол, се е спремно навреме, без трки.
Но стандардот не ни дозволува да сме дома.

Јас сум среќна што сум вработена.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мајките кои работат се посреќни
4.8.2009 16:03:40   
big_mama817
i jas sum isto tkaka veruvajte mnogu srekna i blagodarna sto rabotam user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мајките кои работат се посреќни
4.8.2009 20:39:16   
Natasha5
E sega baram sovet od vas.Jas sum nastavnicka po profesija.Sega sum na porodilno.Nemam resenie sto znaci rabotnoto mesto od septemvri moze da mi visi na konec ako ostanam na porodilno.Baram sovet od vas.Jana i ja dojam poveke ja dohranuvam,sto znaci deka moze da trgnam na rabota,ama Jana togas ke ima 2 meseci mnogu mala.A jas na rabota ke bidam okolu 4 sati.Dajte mi sovet sto da pravam,nekako ne mi se oddeluva od kerkami,sakam da sum postojano so nea.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мајките кои работат се посреќни
4.8.2009 20:59:49   
niki
Koga ke zemes predvid kolku e teska ekonomskata situacija vo Mk i kolku e tesko da se najde rabota, a moras da zivees i trosocite sega so bebe ke vi bidat pogolemi i uste 4 casa 5 dena vo nedelata i ne se nesto mnogu, toa e vsusnost pola rabotno vreme, jas bi te sovetuvala da rabotis. A kolku poveke pominuva vremeto se poveke ke sakas samata da rabotis i da izleguvas od doma, jas dodeka ja doev bukvalno se cuvstvuvav kako zatvorenik doma i edvaj cekav da pocnam da rabotam. Ubavo e covek da ima dete i da mu se posveti no sepak mislam deka definicijata majka se ima promeneto i ne e zadolzitelno da si ja zrtvuvas karierata za smetka na deteto, site pogore napisaa deka se posrekni koga rabotat, sto znaci deka retko koja zena denes se cuvstvuva ispolneto samo so toa sto e majka sopruga i domakinka, sakame mnogu poveke nesta od toa. A ti imas i takva srekna okolnost sto si nastavnik pa nema mnogu da bides odvoena od deteto. I vprocem ne e vazen kvantitetot tuku kvalitetno potrosenoto vreme so deteto.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мајките кои работат се посреќни
4.8.2009 21:12:24   
Natasha5
niki fala ti mnogu

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мајките кои работат се посреќни
5.8.2009 8:37:12   
mami
јас почнав со работа кога Лука имаше 4 месеци, така што мислам дека ако ја оставаш на 4 часа, тоа ке и дојде како пауза меѓу два оброка и нема ни да забележи дека те нема. Ке ти биде тешко, тоа сигурно, јас плачев првата недела на работа од што ми беше мака дека го оставив ама сепак и трошоците се огромни

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мајките кои работат се посреќни
5.8.2009 10:32:15   
Палешка РР
И јас мислам исто како мами и ники, Наташа.
Не се ништо 4 саати на ден, ќе ти биде тешко, тоа сигурно, но таква ни е ситуацијата во државата user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мајките кои работат се посреќни
5.8.2009 13:10:36   
Natasha5
fala vi mnogu na site jas mislam deka ako ja ostavam tolku mala deka ne sum dobra majka ama ako ja ostavam toa ke bide za nejzino dobro.Sepak fala na site imame uste eden mesec do pocnuvanje na rabota do togas ima vreme

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мајките кои работат се посреќни
5.8.2009 13:13:28   
mami
абе види, тоа дека ке си го викаш ке си го викаш, да не се лажеме, јас и ден денес чувствувам грижа на совест, ама тогаш пробувам да си го замислам животот без мојата плата и си викам - не, подобро е вака..само тој нека расте здрав и срекен, се друго ке надополниме

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мајките кои работат се посреќни
5.8.2009 16:58:44   
Iva
Дефинитивно е точно, работата ме прави многу среќна и во последно време многу ме исполнува. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мајките кои работат се посреќни
14.8.2009 23:52:23   
Natasha5
Е да ви кажам дека се решив да почнам со работа и така не ја дојам Јана ,па се работи само за 4 часа ,ке ми биде тешко не дека нема ама мислам дека не грешам во мојава одлука.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мајките кои работат се посреќни
15.8.2009 0:00:23   
nadica
ako ima koj da ti ja cuva doma toa e dobro resenie
jas ne odam na rabota ama kaj mene e podrugo nema koj da ja cuva nadica svekor mi i svekrva mi odat vo smeni na rabota a mm e muzicar i nastavnik vo nizo muzicko a i ne mi e zavrsen fax user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мајките кои работат се посреќни
15.8.2009 0:07:50   
Natasha5
 A be ima kako ne.Maz mi e vtora smena sekogas a jas sum prva ,baska i majka mi e slobodna.Za cuvanje ima koj da mi ja cuva ama mene nekkao ne mi se ostava.Ama koga ke potrzmislam pa toa se samo 4 sati moza taa da spie za toa vreme.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мајките кои работат се посреќни
15.8.2009 0:12:05   
Еца
И да почнеш Наташа.Најдобро е и за тебе, атаа е мала ништо нема се смени ако имаш кој да ти ја чува.И сестра ми е професорка се породи на 1 јули, на 1 септември се врати на работа.Во ова време мора да се мисли на повеќе работи.Точно нашите желби се едно, но реалноста е друга, па затоа воопшто да не се замараш кој, што и како ќе рече.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мајките кои работат се посреќни
15.8.2009 7:31:00   
niki
Da pocnes Natasa, nemoj da mu ja mislis.
I da ne se zalazuvame, posle odreden period pominat so bebeto, koe sega samo spie jade i place ti samata ke cuvstvuvas potreba za izleguvanje od doma i zanimavanje so nesto sto ne go vklucuva bebeto, so rabotata taa potreba ke si ja ispolnis, plus finansiski ke doprineses vo semejstvoto, plus ke imaat prilika da pominuvaat vreme so nea tato i babite i da se grizat za nea. Ma i volkot sit i ovcite na broj. Samo za cetiri casa se raboti.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мајките кои работат се посреќни
15.8.2009 17:53:01   
caci8
oh luge da znajete kolku mene mie tesko sto sum doma ama sto da prava nesmejam dasun na noge a doma nemam veke zivci da sedam mnogue tesko goga nemas plata oh samo ceka dase porodam i odma se vrekam na rabota samu malku da porasnat nekoj mesec i odma nema nasa drzava e takva koja ne mislila za nas mladi i toa nije luge drugo nema mora dase odvijeme ot naj mili za daibide na niv po ubavo i taka

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мајките кои работат се посреќни
28.8.2009 19:58:02   
Natasha5
Се ближи денот да почнам на работа,а некако не ми се остава Јана.Лелееееееееееееееее ке ми помине ли оваа нервоза некако не сум сигурна во други луге,само ме теши што мм ке  ја чува повеке само на саат или два некогас ке ја чуваат свекрва ми и мајка ми.user posted image ух само јас ли го имам ова чуство?

(Одговор на членот caci8)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мајките кои работат се посреќни
28.8.2009 20:04:29   
Еца
Ха, ха Нато  јас така со мартина бев, не ја оставив ни секунда на друг до пред некое време(полошо не можев да направам, и за мене и за неа)но за среќа сфатив дека не сме само јас и таа, па почнав малку да олабавувам.Затоа сега Мила е само еден месец, а јас и купив шише се измолзувам и ја научив да си пие, па еве неколку пати излегувам со Мартина дали на др, или на друго место каде треба и по 2 саати ја оставам и немам гајле.И мислам дека е подбро така и за детето и за мајката.Па тие 4 часа ништо нема да и смени неа, може ќе ги преспива, а за тебе многу ќе значат и од материјална страна и малку да излезеш од дома. Не грижи се мила, ќе ти помине.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мајките кои работат се посреќни
28.8.2009 20:08:29   
Natasha5
user posted image user posted image user posted image user posted image си мислам дека ако не сум крај неа ке пропуштам нештоuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мајките кои работат се посреќни
29.8.2009 0:20:33   
niki
Nataske ne se sekiraj nema nisto da propustis, bebuskite cim ke naucat nesto novo skloni se da go povtoruvaat toa dodeka ne go dovedat do sovrsenstvo taka da moze nema da ja vidis koga prv pat ke se nasmee ili plesne so racinjata no ke ja vidis milion pati potoa i isto ke bides srekna ko i prviot pat. I normalno e da cuvstvuvas deka ti najdobro se grizis za nea, pa majka si i i nikoj ama nikoj nemoze da te zameni bez ogled na toa kolku deca ima izgledano i kolku iskustvo ima nasobrano niz zivotot, no toa pak neznaci deka i ostanatie nemozat da se grizat dovolno dobro za nea, zatoa ne plasi se se ke bide vo red.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мајките кои работат се посреќни
2.9.2009 8:42:39   
mami
Нате како помина првиот ден на работа? Како реагираше Јана?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?