|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 11:56:47   
mis.
Дали сте слушнале за слабо мајчино млеко?Дали мислите дека мајчиното млеко може да биде слабо или такво млеко не постои,секое млеко е добро?Има многу доилки кои ги дојат своите деца но не напредуваат доволно.Која е причината?Најчесто тие викаат дека млекото им е слабо.Искрено јас мислам дека не постои слабо млеко и дека тоа е само мит.Жената може да има или нема млеко.Не постои варијанта слабо или јако млеко.Што мислите вие?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:00:53   
Сани
другарка ми имаше многу млеко но колку и да ја хранеше малата не добиваше на тежина, дури кога почна да и дава дохранување малото пркна и лекарот и рекол дека млекото и било слабо! Што значи дека најверојатно е вистина!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:06:40   
profesorica
Многу различни ставови сум слушала по ова прашање и не знам што е точно а што не.јас не сум имала ваков проблем.

има мајки кои 24/7 ги држат бебињата на града а тие пак врескаат како недохранети-најверојатно е точно ова.Мислам дека тоа зависи и од исхраната на мајката.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:07:13   
Tanja K.
Edno golemo NE za slabo mleko.Mlekoto moze da ili da go ima ili da go nema.Slabo ili jako nepostoi.Barem mene taka nekolku pedijatri mi go imaat toa potencirano.A toa deka imas a deteto ne napreduva.Toa e ima mleko nekolku pati koga ke povlece bebeto i tolku,i zatoa ne napreduva.Zatoa koga ke se dohrani e super.Znaci nema majkata dovolno mleko za da se nacica bebeto celosn.I zatoa moze postojano da place,ti stavi go na grada toa super 10min.i potoa pak isto znaci ne e dojadeno,nema dovolno mleko.

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:08:47   
Tanja K.
Vo vrska so ishranata profesorica vazna e vo prvite 40dena.Apotoa moze samo leb i voda i pak ke imas mleko.Znaci posle samo tecnosti makar i samo voda.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:09:39   
mother 29
јас иако не доев, мислам дека е вистина!

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:11:54   
Maca25
Мислам дека не постои слабо или јако млеко. се зависи од тоа колку млеко има мајката и нормално како таа се храни. нормално е дека ако не јаде или пие течности цел ден нема да има и многу млеко. барем кај мене беше така. Првите 3 месеци имав многу млеко, ама тогаш пиев многу течности, а потоа почна да ми се намалува. И со помалку млеко нина исто напредуваше. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:15:04   
Tanja K.
Maca pa nemozes da imas isto mleko vo prvite 3 meseci i potoa.Ako imas isto mnogu mleko sigurno nema da se dohranuva deteto.Megutoa medicinski bebe od 4 meseca se dohranuva,odnosno plus sokce pa posle nareden mesec kasicka itn.Toa ke si cica da receme eden do dva obroka i pak e toa mislam nedovolno.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:21:11   
profesorica
па тоа е многу нормално тања к. дека после 4,5 месец нема да му биде доволно само мајчиното млеко. иако педијатрите викаат дека до 6 месеци му е доволно само млекото.мислам дека сите го знаеме тоа па сме поминале низ тоа. мислам дека отпосле е само навика која може да трае и трае.имам мајки пријателки со дете од 2, 3 или 4 години што уште го дојат.тоа не е храна тоа е навика.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:32:39   
Tanja K.
Epa i jas toa sakam da go kazam profesorica.Tuku Maca kazuva deka nema isto mleko pred i po 3meseca.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 12:40:37   
BEBICA
Majcinoto mleko se prilagoduva na potrebite na bebeto.Vo pocetokot mlekoto e pojako a posle toa slabee i normalno ja gubi nutritivnata vrednost.
E sega.
Ima majki koiod poceokot imaat poslabo mleko za razlika od nekoi drugi, toa normalno zavisi i od ishranata na majkata no isto taka zavisi i od genetskata predispozicija.
Poradi toa sto jas zaglaviv vo bolnica poradi gradite i poradi toa sto imav premnogu mleko, mene mi pravea test kolku e moeto mleko masleno i ispadna deka e 5 pati pojako od kravjoto mleko.Togas doktorot maalku se salese so mene i mi rece deka sum mozela 10 deca da dojam a ne edno.
Isto taka vo bolnica mi objasnija kako da znam dali mlekoto e jako ili ne e da se izmolzam vo casa i da ostavam da postoi 2-3 minuti i ako pravi venec kako kajmak sto kaj mene bese slucaj i bese zolto bas zolto togas toa mleko se smeta deka e mnogu masleno i jako.
Normalno sega koga imav povtorno problem so ednata grada povtorno mi praveja test i mlekoto veke ne e tolku masleno akko na pocetokot.
Doktorot togas mi rece deka i ponataka e jako so obzir na toa deka veke 12 meseci ja dojam Monika.
Medicinata preporucuva da se doi bez obzir dali majkata ima slabo ili jako mleko bitno da e majcino.
Isto taka dolgoto doenje posle 12 mesec e zdravo no ne kako na pocetokot tuku na toj nacin deteto podobro se zarviva na emotiven plan.Taa privrzanost so majkata.Taka mene mi objani pedijatarot na kerka mi.I me predupredi na ne i go skratam mlekoto naglo tuku postepeno poradi toa sto moze da pretrpi trauma, t.e. da misli deka e otfrlena od moja strana.Zatoa jas na Monika pocnav po malce da i davam mleko kravjo preku den a navecer si cica pred spienje, go otfrlifme nokniot obrok samo sabejle vo 6h imame povtorno.
Tolku od meneuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 23:01:58   
karla
Pred nekoj den bev na lekar za ova. Mleko (mislam) deka imam dovolno, Lana si cica na sekoi dva casa i sum probala posle cicanje da i dadam chajce go odbiva, znaci najadena e, ne e placliva, no mnogu slabo mi napreduva. Rodena e 4 500, od bolnica ne pustija so 4 190, a sega e 5 300 na dva meseci ( sto spored site sandardi e malku)
Koga prasav dali toa e mozebi poradi t.n. "slabo mleko" predijataot se nasmea i mi odgovori deka ne postoi takvo nesto, a deka slaboto napreduvanje na Lana go objasnuva so toa sto taa e rodena so pogolema tezina i takvite deca pomalku napreduvale vo odnos na drugiteuser posted image
Sto e vistina seuste neznamuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 23:27:42   
Викторија
јас кога ја доев малата во болница ми казаа даја вагам после сакој подој и ако бебусот цица помалку од 30гр несум бас сигурна ама мислам дека бесе толку мора дасе дохранува.аза слабо млеко не верувам мозе да имас многу или малку млеко

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.11.2009 23:29:30   
jovanka
Vistina e toa doktorot sto ti rekol deka bebinjata so pogolema rodilna tezina poslabo napreduvaat.Eve ke ti kazam konkretno za vtoroto dete so rodilna tezina 3750 izlegovme so 3520 samo prvite 3 meseci odlicno napreduvanje posle stagnacija se po 350-400 grama mesecno eve zadutre pravime godinka go merev pred dva dena 9900 sto e odlicno i toa posledniot mesec 500 grama naglo mu se zgolemi i apetitot ama do sega ima 7 zapcinja a tie mu pravea problem koga mu rastea, Go dojam uste i taka ke prodolzam ama sekoja majka ima kvalitetno mleko. Mozes da primetis po cicanjeto dolzinata i na kolku sati se budi. Ako toa budenje e precesto togas nemas mozebi dovolna kolicina na mleko.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
5.11.2009 9:58:51   
Mila na mama
Mit!

_____________________________

love u all

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
5.11.2009 10:14:20   
mis.
Јованка кога те читам како јас да сум пишувала и ние сега имаме роденден исто се родивме 3740 исто напредуваше на почетокот а после стагнација.
Ако бебето е мирно и не плаче значи има доволно.И се сложува со докторката и со јованка дека покупните деца не напредуваат толку многу како оние што се родени со помала килажа.За кратко време оние помалите ги стигнуваат оние покрупните.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
16.12.2009 15:22:43   
Sara
Е јас по ова прашање многу се замислив деновиве бидејќи зелената столица ми ја поврзаа со тоа дека можеби детето е гладно.
Но јас имам млеко, си цица 5-10 минути на секои 2-3 саати, а дека имам и повеќе после цицање ќе проверам и уште шприца од градата каде што цицал.
Почнав да слушам приказни од тетки стрини дека може млекото да е слабо, и искрено си поврзав со тоа што тие денови имав некои нервози па може зата ми се намалил квалитетот на млекото а и не пазам како на почеток што и колку јадам.
Но после читање и пребарување сфатив дека не постои слабо млеко и тоа е мојот став, или го имаш или го немаш.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.2.2010 11:32:42   
srnicka 2
Мојата ќеркичка има дваесет и три дена и цица по пет-шест минути речиси на секој саат, не знам дали е тоа доволно или е многу малку. Ве молам кажете ми за вашите искуства?

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.2.2010 11:38:39   
mami
па малечка е уште, почекај, треба да си фати ред и таа сама..може побргу се заморува и затоа толку често цица..

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.2.2010 11:53:55   
melody
Kerka mi isto taka cicase do sredina na vtori mesec i jas se prasuvav istoto,se rasprasuvav po ovdesnive majki,citav sekakvi literaturi i na krajot otkriv deka i treba dohrana.Megutoa za da sega odma ne te isplasam neli najubavo izmeri i ja kilazata po toa ke ocenis kolku i kako se hrani.Ovde vo Turcija bebeto treba da kacuva po 140 gr nedelno kerka mi so edna doza na Aptamil nakacuvase 210gr plus nonstop mi bese na grada.Jas si znam sto maka izvidov samo da bide se vo red.Taka da za se ima spas i ako vidis deka nemas dovolno mleko(se nadevam deka se e vo red samo bebeto si e lakomo)probaj so dohrana nisto nema da izgubis ,a tvojot stres ke se namali i mlekoto povtorno ke go imas.user posted image

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.2.2010 22:43:52   
mema
E vaka da vi kazam prv pat pisuvam na forumov. Koga se rodi moeto bebce mnogu se namacivme ama se hranevme od cice user posted image . Mleko imav na pretek kao sto pisala bebica da dojam 10 bebinja,  i toa bese  super, odlicno napreduvavme na nepolni 3 meseci imavme 6kg a se rodi so 3 i 100. No sto bidna bidna koga otidovme na kontrola  po eden mesec mojot bebus bese 5 i 800 user posted image . E toa e strasno. Mleko se pomalku i pomalku kolicinski nemase ni za pola obrok. Ete Sega koga se izmolzuvam ima samo 50ml. Eee a kade se uste 150??? Za kvalitetot ne mozam da kazam ama ako nema dovolno kolicinski dzabe i da e kvalitetno. pozdrav

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.2.2010 22:55:44   
melody
Auuuu mema sto se slucilo so tebe.Aj priseti se da ne si bila nesto vo stresna situacija.Kolku vreme e vaka inaku dobredojdeuser posted image

(Одговор на членот mema)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
4.2.2010 22:59:54   
BEBICA
predijataot se nasmea i mi odgovori deka ne postoi takvo nesto, a deka slaboto napreduvanje na Lana go objasnuva so toa sto taa e rodena so pogolema tezina i takvite deca pomalku napreduvale vo odnos na drugiteuser posted image



Pedijatrite sekogas taka odgovaraat no eve nie sme ziv primer na sprotivnoto.Monika se rodi so 4100 izlegovme od bolnia so 4kg prviot mesec dena kaci 800gr  znaci 4800 na 2 meseci bese 6350 sto znaci za mesec dena kaci 1550 gr.
Na 6 meseci imase 9200 a na 12 meseci 11500.A do skoro 6 meseci bevme isklucivo na majcino mleko.
Sto znaci deka nema vrska tezinata na deteto sekogas tuku se gledaat i poveke faktori kakvo e deteto.
jas koga zaglaviv vo bolnica poradi gradite i mlekoto mi praveja maslenost na mlekoto i najprosto mi objasnija deka e mnogu kvalitetno plus i go imav vo ogromni kolicini.
Bitna e i ishranata na doilkata mnoogu.
Sekoe dete e razlicno kako sto rekov i mlekoto se menuva sprema potrebite na deteto no i majkata barem vo prvite 6 meseci treba da pazi na ishranata.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mema)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
5.2.2010 9:54:53   
mis.
Бебица а ме интересира кај ти ја проверуваа масленоста на млекото?Јас се распрашував на времето додека доев за да проверам масленост ми кажаа дека такво нешто не постои

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Слабо млеко,вистина или мит
5.2.2010 9:57:54   
BEBICA
Epa vo Srbija draga postoi.Znam posto zaglaviv vo bolnica i namerno mi zedoa primerok.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?