|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бебињата имитираат
14.8.2009 14:28:03   
mami
Најновите истражувања покажуваат дека бебињата се импресионираат од движењата на возрасните, а потоа се трудат да ги направат. Кога 9-месечно дете гледа некој повозрасен тогаш неговиот мозок се активира и ги снима сите движења.

Научниците потврдуваат дека првичните однесувања на малите деца се копии од нивните родители. Сите движења кои ги снимил мозокот се копираат, а одговорни за тоа се нервните клетки. Уште одамна е познато дека невербалната комуникација има оставено длабока трага во развојот на нашата личност. Децата учат по тој модел, тие ги гледаат другите, нервните клетки се клучот во објаснувањето на нивното копирање.

- Дури и во првата година од животот бeбињата го користат мозокот кој е одговорен за нивните први движења. Тие ги имитираат сите движења на возрасните кои ги опкружуваат, а тоа најчесто се нивните родители. Поради тоа мора родителите да внимаваат што прават пред децата бидејќи тие се гледаат и снимаат, изјавија Викторија Саоутгејт професор од еден познат лондонски универзитет.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:06:07 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бебињата имитираат
14.8.2009 21:32:43   
BEBICA
Zdravo mami
Sto se odnesuva na temava jas eve imam primeteno kerka mi od 9 mesec pocna da pokazuva cao na site im mavta.Koga i peam tapsin tapsin tanana ona so racinjata pokazuva.
Koga ke ja prasam kade e na mama pametnata glava ona pokazuva na svojata, no se razbira jas pokazuvam na sebe i ona me imitira.Dosta i citam i peam.Na pr. sega i peam ringe ringe raja i koga ke kazam doso cika paja pa po jeo jaja ona me povtoruva jajauser posted image user posted image user posted image user posted image .Mnogu e smesna i samo nesto brblja.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:08:34 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бебињата имитираат
14.8.2009 22:00:05   
mami
да да и јас го забележувам тоа кај Лука, доволно е еднаш да те види нешто што правиш и почнува и тој истот да го прави, или не дај боже да те види како отвараш некое плакарче што му е на дофат, готово- следи празнење на истото и по можност нешто да се скршиuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:08:58 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бебињата имитираат
4.1.2010 13:25:00   
mis.
Стефан е во период кога копира се.Дури и тоа што го зборуваме се труди да го каже.Многу е интересен.Морам да се кријам кога правам нешто што не му е дозволено дека ако ме иди сигурно ќе повтори по мене.Најчесто го копира бато и сега се тандем.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:09:19 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бебињата имитираат
4.1.2010 13:28:03   
profesorica
Дамјан се што ќе чуе и види - копира, сунѓер еuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:09:35 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бебињата имитираат
4.1.2010 14:28:13   
mami
најново ни е што гледаше како ја поправаат бравата кај сестра ми па оди, го зема штрафцигерот, чепка нешто околу бравата и ми го дава после да го кренам на место а тој тресе рачиња како којзнае колкава работа да завршилuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:09:59 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бебињата имитираат
18.3.2010 8:35:16   
mami
КОлку вашето дете копира она што го правите? Еве Лука деновиве од што не гледал нас како бришеме прашина, зема крпа и почнува да брише, или ако си истури од сокчето на земја или маса оди се зема салфетка и брише и после тоа во канта оди...

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:10:20 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бебињата имитираат
18.3.2010 9:33:35   
topce
ова со прашината и ние го забележивме кај Анастасија, многу голема смешка е дури и чисти и килими и прашина брише и знае дека салфетката е за нос, влажните марамици за газе и рачиња, со крпа брише раце после миење, еднаш ја видов си чепка нос user posted image user posted image user posted image , а бидејќи зборува се што зборуваме и ние повторува како папагал еuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:10:39 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бебињата имитираат
18.3.2010 9:38:58   
matushka
Mateja gi znaes site reklami na pamet i gi imitirauser posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2012 16:10:56 >

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бебињата имитираат
22.1.2012 16:13:34   
AnnaMolly RR
Филип е како повтарачки папагал user posted image Се што ќе слушне повторува.
Дури и ако јас си правам муабет со мм повторува по нас и се убацува во муабет. Јас го прашувам прееска мм Сакаш цвекло или туршија со ручекот? Филип вика тушија. user posted image И така секој ден по некој нов збор си кажува.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бебињата имитираат
22.1.2012 20:32:50   
Luci
Прееска му ја пеам на М. тика така така(часовник од златно славејче) и тој повторува помене тика така user posted image user posted image user posted image user posted image Исто имаше на Тв една забавна емисија и девојката почна да вреска и одма тој по неа ааааааааааааааа :-)))

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бебињата имитираат
2.3.2012 17:30:06   
SkCura77
Ме имитира секогаш кога ќе се накашлам. Ме гледа, ме слуша и поткашлува исто како мене! ММ не може да се изначуди user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?