|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
1.9.2010 12:19:16   
oliva
da taka mu davav ama sega nesaka voopsto mleko,i pred toa koga piese se so problemi i molenje

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Адаптирано млеко
5.9.2010 23:46:02   
Ema_
Zdravo na site ... imam bebence od mesec ipol, prvite 2-3 nedeli imav mnogu mleko ama pocna da se namaluva, malku napreduvase ... i pedijatarot me sovetuvase da i davam aptamil, posle sekoj podoj od okolu 10-15 min, od dvete gradi po 30 ml. aptamil1. E sega ne e problemot vo cicanjeto, ona odlicno si cica od mene ama ne go saka adaptiranto mleko, ako ne i dadam da cica i pravam po 60 ml. i pak so sila go pie! Mene najverojatno pak mi nadojde mlekoto, ne znaev deka moze pak da se povrati mlekoto .. a go pijam i cajot na HIPP... i sega ne znam dali da probam so drugo mleko, a pedijatarot veli deka nemam dovolno i zatoa slabo napreduva!!! Samo se nerviram i ne znam stoo da pravam!!! A nekogas ima pomalku mleko.. nekogas poveke...
Imal li nekoj slicen problem .. kako da prodolzam!!!
Pozdrav...

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Адаптирано млеко
5.9.2010 23:58:12   
nadica
прво и основно е да не се нервираш потоа се по ред
пробај измолзи се и види ја количината на млеко колку има па консултирај се со педијатар за понатаму можеби нема потреба од дохрана
добро е што го пиеш чајот  мислам дека многу помага

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Ema_)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Адаптирано млеко
6.9.2010 9:22:01   
arh_diz
Izmolzuvaj se posle sekoe cicanje i masiraj gi gradite, taka stimuliras da ti doaga poveke mleko. Pred doenje napij se caj topol blag keti nadojde poveke mleko mene taka me sovetuvase pedijatarot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 10:08:39   
lukas
nezz kaj da prasam za ova pa ke prasam tuka! sakam da pocnam so kravjo mleko da mu davam na lukas,toj e 6 i pol meseci,dali da pocnam za eden mesec?so velite pocnal nekoj tolku brzo sestra mi i so ednoto i so drugoto pocna na 7 mi mesec..pa iskusni mamicki kazete sto mislite?pozz,a i ako pocnuvam neka mi kaze nekoj kako se rastvorase kolku voda na 1 kilo mleko..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 10:13:52   
riba79
jas pocnav od 10 meseci i toa prvo go razreduvav so vodicka...Mislam deka 6 meseci e seuste malo.Podobro da mu davas ako sakas od tie so formula,nan hipp,laktovit ili nekoj drug.Toa e moe mislenje.pozdrav.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 10:16:44   
lukas
ne jas veke pocnav od 6 meseci ko napravi da mu davam aptamil 2 pred toa bevme na aptamil 1,ama nezz sakam da pocnam so kravjo mi se cini ova mnogu due me razbiras?zatoa prasvam i dali mozam i sega da pocnam?6 i 15 dena e lukas,pojma neam ako ne pa ke pocnam onamu kaj dekemvri ako ne,fala riba9

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 10:17:54   
riba79
Mislam deka ti e sepak rano,lukas..pocekaj malku....

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 10:23:53   
lukas
se sakativ od pisenje i kuzne kaj mi zamina pisanoto sega od novo pocnuvam,hahah,riba79 jas veke mu davam aptamil 1 sega pred 15 dena pocnav i so aptamil 2 i sakam da mu pocnam so kravjo zaradi tie procedri na vestackoto 3 pati vo 24 saati,i mi se cini deka mnogu due,me razbiras mozi gresno mislam,nezz,ako ne ke pocnam onamu kaj dekemvri pozz fala riba79

aj da prasam i nesto drugo,e sega vo vo ovaj aptamilot pisi 3 pati vo 24 h,jas od 22 do 06h nautro ne mu davam na lukas vestacko,i mu davam samo vo 12h za pred spienje i posle kaj 17 h i posle kaj 21h pred spienje,a pred toa se lazime za rucek kaj 14-15h so kompirce orivce morkovce kasicki a od sabajle mu davam ovosni i izmegu 18 h i 20 h ovosna,ama nekako detevo kako da ne mi se naranva so ovie hrani mi se cini kako so vestackoto da e najzadovolen,sega mu zedov frutolino i ne mi go jadese denes mi se gnasese,so ke bidi ako vo denot mu davam po 4-5 pati po 120 ml aptamil,ili necini,toa ne mi e jasno?ima nekoj iskustvo so ovaj aptamil 2 i kako go davavte?pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 11:10:08   
oliva
slobodno davaj 120 ,mojot ima tocno sedum meseci i mu davam 120,poveke  nemoze,a eve sega se vrativ pak na aptamil1i 4 pati po 180 da davas ne e greska,keski mojot tolku da pie

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 11:26:54   
lukas
oliva,a ako davam 120 na kolku saati da mu davam posto ne pisi vo dvojkata pisi dimi samo 180 i 210 za pogolemi kila,na 3 i pol saati ili malku e?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 12:00:00   
oliva
pa tri ipol ili na tri ,mozes i 4 pati po 150 ne e greska i deteto da ispie i povekekolkava kolicina na kasa ti jade tebe lukas i kolku obroci imate

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 12:07:54   
lukas
na sabjle koga ke stani mu davam ovosna kasa ili od hipp ona so jabolko so e good night  mu ja mesam so biskvita,ili praska so sliva i jabolko mu pravam i i za rucek mu davam kompirce ili morkovce ili orivce tie izmesani,i vecerta kaj 19 h mu davam ovosno pak ama jadi od prilika 120 ml.ovosni od zelencukovata malku poke 150 da recam ml.
nekogas se desava samo ednas da mu dadam ovosna ili sabajleto ili vecerta vo 19h,a nekogas pak se desava da ne mu dadam zelencukova da dojdi vremeto za aptamil,oti zavisi kako stanva sekoj den razlicno mi stanva,nekogas vo 10,nekogas vo 8 i zatoa,ako stani vo 10 mu davam ovosna,a ako stani vo 8 mu davam aptamil.zosto prespivanjeto mu e 11-12hi go tokmam za da go zaspijam so aptamil.


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 12:21:42   
Felly RR
А зошто Лукас толку се раководиш по тоа што го пишува на кутијата, тоа е напишано отприлика - колку млеко на колку саати, ама не се сите деца исти, така да јас мислам да му даваш колку сака да пие и кога сака, а не да гледаш дали ќе побара 3 или 4 пати во денот, ако сака да пие, давај му. Јас така мислам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Адаптирано млеко
11.9.2010 12:26:28   
Felly RR
А за кравјо млеко има тука

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Адаптирано млеко
12.9.2010 13:54:28   
skorpijana
LUKAS moite bliznacinja se dva meseci i jas i davam mleko od krava i davam 60 grama voda i 20 grama mleko veke dva dena sme bez laktovit
moite go nejkea vestackoto samo cicaa na eden saat i mozrav so nesto da gi doranuvam pa go podnesoa dobro

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Адаптирано млеко
12.9.2010 14:01:12   
ananikol
Edna prijatelka me prasa za mislenje;

Kerkickata slabo i napreduvala i pocnala vo svoeto mleko da i stava i adaptirano,pa sto mislam za toa.
Znaci vo nejzinoto izmolzeno mleko ta stava samo mleko vo prav od adaptiranoto.
Dokolku go dodade napraveno so voda togas garant nema nikakov problem no vaka???
Ne sum sretnala do sega nekoj so vakvo iskustvo,vase mislenje???

< Поракaта ја уредил ananikol -- 12.9.2010 14:07:14 >

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Адаптирано млеко
12.9.2010 14:20:40   
Палешка РР
Мислам дека не може така, иако прв пат слушам за вакво нешто. Ама логички, составот на мајчиното млеко е многу поразличен од составот на кравјото млеко (адаптираното млеко е кравјо во основа) и ако се измешаат може да се изгубат нутритивните вредности на едното, или на другото..а голема штета е ако се изгубат на мајчиното млеко. 
Најубаво да му го даде на бебето нејзиното млеко (очигледно се молзи) и да го дохрани со адаптирано, така прават многу мамички.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 12.9.2010 14:21:25 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Адаптирано млеко
12.9.2010 14:31:41   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Најубаво да му го даде на бебето нејзиното млеко (очигледно се молзи) и да го дохрани со адаптирано, така прават многу мамички.


Go doese,no od pred nedela dena  (koga bila na kontrola pa i kazale deka slabo napreduva)  pocnala so izmolzuvanje za da stava od adaptiranoto user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Адаптирано млеко
12.9.2010 15:35:04   
Тања РР
Ананикол ова што го прави пријателката ми се чини многу неправилно. Всушност таа му дава на детето концентрирано млеко а тоа никако не е добро за детските бубрези а може да доведе и до состојба на субхидрираност. Тоа што детето не напредува не значи дека нејзиното млеко е „слабо“ па да го зајакнува со АД туку значи дека е во недоволна количина. Затоа мој совет е, како што рече и Палешка, прво да го остави да ја исцица а потоа да го дохрани со адаптирано спремено според упатството на кутијата, со доволно вода.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Адаптирано млеко
12.9.2010 17:56:44   
jagoda
Izvinete mozebi moeto prasanje e glupo no jas navistina ne znam sto e razlikata megu pre i pro adaptiranoto mleko ne znam dali i taka kaj nas se vikat a i na dvete pisuva deka se od raganje nie sme na pre od raganje ja koristime beba nestle a doma imam i edna kutija po greska kupena pro 1 isto od raganje probav da i dadam no nekako uste pri rastvaranjeto bese mnogu podruga a za nedela dena sakam da go promenam da ideme na 2 zatoa sto ke imame polni sest meseci ve molam ako nekoj znae neka mi odgovori pozdrav

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Адаптирано млеко
13.9.2010 14:35:02   
blue_blue
Јагода,

Јас на моите деца им давав PRE-HIPP по препорака на педијатарот. Тоа е за предвреме родени деца, иако не беа предвреме родени она рече така да правиме првите 10 дена зошто они се близначки и имаа по 2600 грама кога ги пуштија од болница. Значи јас колку што знам ознаката ПРЕ на адаптирано млеко е за предвреме родени деца и педијатарот треба да ти каже кога да преминеш на 1 што е млеко од раѓање за деца што се родени на време

(Одговор на членот jagoda)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Адаптирано млеко
14.9.2010 6:08:06   
skorpijana
ananikol tvojata prijatelka toa sto go pravi e mnogu loso za deteto prvo neka mu dade da cica pa potoa kolku deteto ke saka vestacko so voda nikako so mleko
zatoa sto mora da vnese prvo od majcinoto mleko a vaka mesano go gubi kvalitetot mlekoto


(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Адаптирано млеко
14.9.2010 6:13:12   
skorpijana
jagoda isto kako sto kaza blue_blue i jas taka gi ranev moite bliznacinja privo edna nedela so pre hip toa so hip 1  bidejki pre hip e za pobrzo da narednat a jas bi ti kazala da se posovetuvas so pedijatarot za hip probiotik toj e mnogu poubav i polesen za varenje i ne pravi zapek ali so sovet na lekar sekako

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Адаптирано млеко
14.9.2010 12:46:03   
EciPeci
Ananikol, i jas go hranev sin mi kombinirano, so toa sto koga bese gladen prvo mu davav da cica ( doktorot mi preporaca aktivno cicanje 10 minuti, znaci ne da dreme na cice, tuku da golta mleko) i potoa mu davav adaptirano, so toa sto na pocetok pocnav so 60 ml i natamu kako sto rastese zgolemuvav. Na opakovkata na sekoe mleko pisuva koja kolicina na koja vozrast odgovara. Moze da saka i pomalku od preporacanata ok e toa, znaci deka majcinoto mleko poveke go zadovoluva.
Adaptiranoto mleko go davav na 3 saati, eventualno na 2,5, a mu davav da cica pocesto t.e koga i da posaka. Imav mnogu slabo mleko i on ne se najaduvase od moeto samo, ama vaka pravev isklucivo po preporaka na pedijatarot.
Neznam koi se negativnite strani na mesanjeto na majcinoto mleko so adaptiranoto, ama mislam deka e dopolnitelna maltretaza molzenje, mesanje so mleko vo prav i pravenje mleko.
Istotaka sakam da i preporacam da ne se otkazuva od doenjeto, laktacijata se stimulira so cicanje od bebeto, posebno noknite podoi mislam deka vlijaat na nivoto na mleko. Jas napraviv greska, sto navecer ne go doev zosto uzasno me bolese i mi se namali mlekoto dopolnitelno.

Ako sakas pisi mi poraka i podetalno ke ti objasnam sto, kako sme pravele.

So sreka.

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?