|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
6.12.2010 23:25:26   
Pepelaska *
Svezo da stoi dva casa taka? ne ostatok. A kako mu go pritopluvas posto ke se izladi

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Адаптирано млеко
6.12.2010 23:55:22   
Maca25
Ќерка ми не пие топло млеко, туку млако. Пред да и го дадам и го ладев во фрижидер. Сега не знам колку топло/ладно млеко давате вие на вашите бебиња, ама јас не практикував да пие топло. Дури и сега кога пие млеко, го пие ладно или пак ептен млако. Сега пие кравјо млеко и ако не го допие целото шише, по втор пат истото не и го давам, ново и ставам (старото оди кај мене во кафе)user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Адаптирано млеко
7.12.2010 9:00:02   
sone
Jas imam prijatelka koja rabotese vo Milupa.Bese zastapnik za aptamil mlekata i dr.nivni proizvodi a i baska doktorka e.Ona pred 3 god.koga sin mi veke preodjase na adaptirano mleko mi kazuvase deka moze podgotveno na sobna t da stoi 2 do 3 casa ili bese 3 do 4 casa.Jas bez problem taka mu davam.Najcesto koga ke se probudev noke a on spiese mu podgotvuvav za da bide svezo napraveno i ona posle 15-na min.ke se probudese i mu davav da pie,ama imase noki koga jas pred da legnam ke mu napravev i posle 2-3 sata ke se probudese i ke mu dadev I eve fala Bogu eve go uste malku 3,5 godini i top e.Ama sega prasuvav za bebceto.Od pred nekoj den pocnavme so adaptirano mleko.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Адаптирано млеко
7.12.2010 12:11:29   
mami2
Кога лежев на Детска клиника на Неонатологија млекото за сите деца  за цел ден (8 оброка) го носеа во 8.30. Потоа млекото го ставаа во фрижидер на оддел  и на секои три часа во топла или зовриена вода го загреваа.  Вака подгреано го дававме на бебињата. Последното шише беше за во 6.00 часот утредента.Ова важеше за сите бебиња, недоносени, со проблеми и сл. Верувам дека педијатрите кои се таму го одобриле овој начин.

Јас иако го знам ова имам фрлено многу млеко, дури сега се опуштив па може да го допие неиспиеното млеко по час-два од подготовката. Некогаш го ставам во топла вода, а некогаш 10 секунди во микробранова

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Адаптирано млеко
9.12.2010 19:00:51   
slavicav
Dechki da ve prasham neshto imam otvorena kutija aptamil 2 nekade okolu 15,16 noemvri ja otvoriv ama poshto ne sakashe da pie kupiv i novolax pa sega toj ke go potrosham za nekoj den dali moze da ja iskoristam otvorenata kutija aptamiluser posted image Nemam bash iskustvo so mlekava znam deka treba da se potroshi za 3 do 4 nedeli ama...a imav i humana i taa mi e otvorena ama taa ke ja frlam,se mislam za aptamilovuser posted image

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Адаптирано млеко
9.12.2010 19:05:20   
lukas
nema gajle daj mu go!!!pozz 

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Адаптирано млеко
9.12.2010 21:59:15   
sone
ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Dechki da ve prasham neshto imam otvorena kutija aptamil 2 nekade okolu 15,16 noemvri ja otvoriv ama poshto ne sakashe da pie kupiv i novolax pa sega toj ke go potrosham za nekoj den dali moze da ja iskoristam otvorenata kutija aptamiluser posted image Nemam bash iskustvo so mlekava znam deka treba da se potroshi za 3 do 4 nedeli ama...a imav i humana i taa mi e otvorena ama taa ke ja frlam,se mislam za aptamilovuser posted image



Jas do sega se rakovodev spored upatstvoto.Tamo vika da se frli vo rok od 3 nedeli od otvoranjeto ako ne se potrosi

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Адаптирано млеко
9.12.2010 22:20:47   
sone
Majki rr imam uste edno prasanje?Poslednive dve veceri bebcevo neke ni da cue za adaptirano mleko.Edna vecer go piese ok,sega 2-3 veceri nikako.Place vristi koga pokusavam da i go stavam vo usta.Mene mlekoto veke  mi e pri kraj.Nemam tolku da ne recam skoro voopsto.Dali e vo red sto na sila i go davam?Bukvalno i go butam pa posle vikam "sss" i pocnuva da go pie.Dali go pie od zort oti nema kade da bega?I celo sise go pie posle.Vcera so maz mi go stavivme vo drugo sise.Ma kakvi.Go prepoznava i go mirisa valjda.IO sega si vikam dali ke pocne da go pie bez vristenje,dali ke go prifati?

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Адаптирано млеко
9.12.2010 22:38:23   
baby mama
I kaj mene kerka mi isto reagirase, ne sakase ni cuclata da i ja priblizam.Ama neka bide toa so trpenie i niz igra, ne pokazuvaj nervoza. Jas ke ja legnev na pernica i ke ja zanimavam,prviot,vtoriot pa i tretiot pat pat ne ja fakjase cuclata voopsto ama posle vide nevide morase.E sega jas na kerka mi od 9 meseci pocnav da i davam AD mleko.Inaku site decinja taka reagiraat i AD mlekoto navistina ne mirisa ubavo. A kolkavo e tvoeto bebe Sone? Samo neka bide toa poleka i davaj i koga ke ogladni ubavo.

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Адаптирано млеко
9.12.2010 23:27:34   
lukas
i lukas pocna da ne mi go pie navecer, od sise, pa pocnav pred spienje da mu davam cokolino,a od sabajle go pie na eks..zagladnet..pozz..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Адаптирано млеко
9.12.2010 23:40:22   
Maca25
лукас колку што е добро јадењето навечер толку е и лошо. ќерка ми кога беше помала и неќеше да го пие млекото и правев чоколино и така и давав да го испие. цела ноќ немиро ми спиеше и сабајле млекото на екс. нејзиниот желудник работел во текот на ноќта и ја варел храната и затоа често ми се будеше и бараше нешто да пие. сега не знам како е кај тебе со спиењето. Јас исто забележав и кај мене дека ако каснам нешто покасно навечер, посебно пред спиење сабајле кога ќе станам сум мртва гладна?!? тоа е затоа што цела ноќ желудникот наместо да одмара, тој ја варел храната. Затоа што лукас ти е поголем и сигурно јаде веќе кешички, дај му ја вечерата порано, околу 6 па кога ќе го успиваш ќе видиш како ќе биде гладен и ќе си го испие млекото. Се надевам дека ќе ти успее.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Адаптирано млеко
10.12.2010 8:30:38   
sone
baby mama moeto e 8 meseci i 10 dena. ona gi jade kasickite so adaptirano mleko bez probelm ama vaka da go pie cisto maka si imam.eve i sinoka istata prikazna.da se vristi i duri se previtkuva kako zmija vo moite race ne saka da go pie.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Адаптирано млеко
10.12.2010 10:04:45   
lukas
vcera uste ke ti odgovarav si ja napisav porakata se i mi snema net od nevremeto.
moeto e 9i pol meseci i nemam problm so navecer razbudvanje si go jadi cokolinoto vo 20h a zaspiva vo 21h a navecer ne se razbudva,,a navecer ako mu dadam cisto si igra  so mene,trgni trgni zastani so pauzi go pie,a nasabajle si go pie bez problem..pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Адаптирано млеко
15.12.2010 20:35:52   
srcence_25
moeto bebce pie Hipp1, a i pedijatarot mi rece deka toa e edno od najdobrite! ne i go davam mlekoto koe ne go dopila, sekogas i pravam novo mleko otkako ke se razbudi...prvo cica , pa adaptiranoto se oladuva malce i e taman za pienje otkako posle nedovolnoto majcino mleko:)))

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Адаптирано млеко
15.12.2010 22:02:34   
Pepelaska *
isto i nie pieme hip 1 rozovo kutivce taka?
stom napreduvame znaci e dobro user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Адаптирано млеко
15.12.2010 22:12:32   
AnnaMolly RR
И ние на почетокот користевме Хип, ама многу запек му правеше а Филип. Па зедов Хумана и прочитав нешто афери имало со составот на Хумана, па се префрлив на Лактовит. И најдобро се раствораше. Хипот многу е густ, а од Хумана како мрсно останува на шишето. Лактовит се раствора и како нормално млеко му доаѓа.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Адаптирано млеко
15.12.2010 22:14:34   
lukas
aptamil pocnav i so aptamil prodolziv i na bolnica toa mi go kazaa i po apteki kako najubavo mleko,site  pedijatri razlicno  kazvaat..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Адаптирано млеко
16.12.2010 0:26:41   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

И ние на почетокот користевме Хип, ама многу запек му правеше а Филип. Па зедов Хумана и прочитав нешто афери имало со составот на Хумана, па се префрлив на Лактовит. И најдобро се раствораше. Хипот многу е густ, а од Хумана како мрсно останува на шишето. Лактовит се раствора и како нормално млеко му доаѓа.


и на нина и се правеше запек од Хипот ама тој во плаво кутиче мислам. после преминавме на розево и немаше пробем (или обратно беше, сум заборавила). Најважно кај ад млекото е да се дава на размак од 3 саати.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Адаптирано млеко
16.12.2010 16:58:02   
penelopa
Јас најпрвин му давав Аптамил 1, потоа пробавме Аптамил Комфорт но ни се појави ко алергија па сега сме на Нестле Беба про1- сега за сега добро го пренесува.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Адаптирано млеко
14.1.2011 17:19:16   
SANNI26
zdravo na site...da ve prasam nesto????moeto bebce e na mleko materna momentalno sme vo strasntsvo i toa ni go preporacaa otkako se porodiv i go davaa bo bolnicata..mislam deka kaj nas go nema..sakam da i go smenam no site vikat ne bilo dobro zatoa sto ako si dojdam vo makedonija kaj nas go nema toa mleko i ke treeba promena..dajte mi sovet moeto bebce e mesec ipol pozdravce

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Адаптирано млеко
19.1.2011 9:25:04   
Pepelaska *
стела, еве и ние сме на адаптирано млеко, моето има 4 и пол месеци и пие најмногу по 160 мл. Јас никогаш не му давам со сила да го допие колку сака толку, некогаш пие по 120 некогаш по 80 оброците ни се на 3  до 4 саати освен во текот на ноќта кога знае да заспие околу 11 и до кај 4 и пол воопшто не се буди а во врска со тежината го меревме на 3 и пол месеци имаше 7 кила педијатарот ми рече дека  дека си е таман, сега незнам колку има. А инаку и ние имаме цуцла од Нук супер се со медиум дупче а онаа со најмалото ја користиме за чај

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Адаптирано млеко
19.1.2011 10:41:18   
penelopa
Стела син ми има 2 ипол месеци. Пие 7 оброци на ден( колку што рачунав) по 130 мл. Ништо на сила пие колку што сака. Пие Нестле Беба про 1- на пакувањето пишува од 2 месеци по 165мл но 5 оброка. Значи се на се 825мл. Син ми пие и повеќе.
Ако си во недоумица колку би морал да пие на ден општо правило е од 120 до 180мл. на кг тежа. Зависи од детето. Значи на 5кг. доволно е до 900мл. на ден. Некои пијат повеќе некои деца помалку.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Адаптирано млеко
19.1.2011 22:11:58   
Nadezna
Децки, како одат цените на млеката?
Ние сме на Аптамил 900 грама -860 денари.
Другите ориентационо која цена се?

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Адаптирано млеко
19.1.2011 22:26:08   
Maci3
Nie sme na Novalac 400 grama-470 denari

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Адаптирано млеко
19.1.2011 22:58:57   
Nadezna
zdravo na site...da ve prasam nesto????moeto bebce e na mleko materna momentalno sme vo strasntsvo i toa ni go preporacaa otkako se porodiv i go davaa bo bolnicata..mislam deka kaj nas go nema..sakam da i go smenam no site vikat ne bilo dobro zatoa sto ako si dojdam vo makedonija kaj nas go nema toa mleko i ke treeba promena..dajte mi sovet moeto bebce e mesec ipol pozdravce


Mislam deka ne e nisto strasno i da go smenis :)
Rasprasaj se tqamu, dali da zemes mleko od Nestle, tuka ima  NAN, dali od Milupa , ima APtamil i sl...

(Одговор на членот SANNI26)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?