|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
15.1.2012 14:32:59   
Calypso
Najverojatno e od zabite, i sin mi isto tolku krevase, do kaj 37.7 i op, posle dva dena ete zapce. Drugo ne veruvam deka moze da bide, ako nema drugi simptomi. Ili pak ako si go pretoplila, sto ne veruvamuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Температура кај децата
15.1.2012 15:56:36   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Najverojatno e od zabite, i sin mi isto tolku krevase, do kaj 37.7 i op, posle dva dena ete zapce. Drugo ne veruvam deka moze da bide, ako nema drugi simptomi. Ili pak ako si go pretoplila, sto ne veruvamuser posted image


ne bre kakvo pretotpluvanje....bas koga bevme na kontrola pedijatar mi vika testisite celosno oformeni i se gledaat shto znachi ne gi pretopluvas....dole e samo po corapcinja i pantaloncinja...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Температура кај децата
15.1.2012 15:57:57   
Pepelaska *
Андрианче не се паничи и не се секирај, температурата се спушта ако е над38, 5,таква мала може да е и од запчиња, проверувај го почесто детето и давај му многу течности( вода, чајче , сок).

Може да крене од црвено грло, од некоја инфекција или вирус.
Еднаш мене Мартин ми крена од ништо а прв пат проба морков.Сеуште си мислам дека од морковот му беше а незнам зошто.Сега јаде без проблем.
Не се плаши ќе помине, знам како е првиот пат, ако крене над 38 тогаш истуширај го со млака вода


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Температура кај децата
15.1.2012 19:00:33   
mila mama
37.7 не е некоја температура. Јас би спуштала температура ако биде 38,5 па нагоре. 38 е температура кај што највеќе се создаваат антитела во телото и организмот се изборува со инфекцијата.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Температура кај децата
24.1.2012 23:40:37   
Slagjana
Ние 2 дена маки мачиме со температура. Досега (2 години) ќерка ми нема кренато повисока од 38,8. Овие 2 дена оди и до 40,2. Со Ефералган сируп и се симнува по 1 саат и по 4 саати пак исто. Направивме и крвна слика и леукоцитите и се качени на 22 000 и грлото жар црвено. Вечерва докторката ни препиша Амоксиклав и ако нема подобрување утре на болница. Арно ама по 1 саат од сирупот поврати. Не знам дали стигна да се ресорбира. Се плашам како ќе ја поминиме ноќва. А која инфекција може да предизвика толку да рипнат леукоцитите user posted image   

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 8:22:08   
AnnaMolly RR
Слаѓана, исто и Филип од Амоксиклавот повраќа, а докторката ми рече дека не е страшно доколку има поминато барем еден час откако го испил сирупот.

Кога имаше толку високи леукоцити ми даде Дурацеф, само од тој сируп му помина.
За толку висока температура подобро да даваш Бруфен, подолго трае дејството.

Се надевам дека ќе и биде подобро, те чекаме да пишеш како сте ја поминале ноќта. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 8:44:33   
Slagjana
Добро помина ноќта. Со чепчиња Ефералган и се симна температурата. Бидејќи повраќаше не можев да и дадам сируп. Инаку имам пробано Бруфен и за чудо не и делуваше воопшто. Се надевам дека Амоксиклавот ќе делува и нема пак да стигнеме до 40 степени. Досега нема повраќано од него. Мисам дека тоа беше од што и давав со сила да јаде супа. Веќе 24 саати нема каснато ништо.user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 8:54:50   
AnnaMolly RR
Прочитај во упатството, мислам дека пишуваше да се дава по јадење или за време на јадење, а не на гладно или пред да јаде. И тоа има врска со повраќањето.
Супер штом и е подобро. Треба да пие течности, ама ако не сака, никако не ја терај со сила.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 9:06:23   
Tanjat7880
Od Amokskiklavot i moeto dete ima povrakanje i gadenje,mnogu losho mu deluva pa go zamenivme so Hikoncil ili Makropen i e ok,nema nikakvi tegobi,a Slagjana koga davash Amoksiklav dali ti rekoa obavezno da dadesh i lineks?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 9:14:37   
Slagjana
За Линекс ми рекоа ако добие пролив од сирупот. И еве сега и тоа не најде. И пак поврати. Само водата не ја повраќа. Пак ќе одиме на лекар. Ќе видиме што ќе ни речат.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 9:22:44   
Felly RR
Слаѓана давај и лажичка по лажичка, не и давај многу наеднаш. 2-3 лажички, па по 5 минути пак.
Ајде побрзо да и помине.user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 13:23:14   
strelec 1982
Od Amoksiklavot obicno fakaat proliv decata.Moeto prviot den ima potecna stolica posle se regulira ,a i site drugi majki go imaat toa receno>mene pedijatarot mi ima receno ako i vtoriot den ima proliv togas dojdi da go zamenime so drug surup.Prviot den i lineks mu davam ako izodi tri pati potecno i visde od vtoriot den nema maka.Inaku kako surup dva pati ni go imaat prepisano i mislam dobar e ,malku e pojak od amoksiklavot i cefaleksinot.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 13:43:49   
Slagjana
Се вративме од доктор. За малку избегнавме инфузија. Температура повеќе нема воопшто, дијагнозата е  гнојна ангина изгледа предизвикана од вирус. Само треба да внимаваме на исхраната за да не повраќа. А ако не се смирува проливот треба да земеме Оспен наместо Амоксиклав. Важно почна да пие чај и нема да дехидрира. А јадење не сака да види. Се надевам утре ќе оздрави.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Температура кај децата
25.1.2012 13:55:17   
mama toci
Super,bas mi e drago ve sledev od sabajle i bev zagrizena.Slagana i ne mora da jade ke si nadopolni se koga ke i se vrati apetitot.A infuzijata ne e stasna,naprotiv mnogu ke ja osvezi i rehidrira,ova ti go zboruvam od iskustvo,bez lutis.Mojata izgore 3 dena od temperatura,ne sakase nisto pa 4-tiot den zavrsi na infektivna dehidrirana.Samo tecnosti i elektroliti stavaj i vo cajce ili sokce da ne ti dehidrira i ke bide dobra...Baknezi

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Температура кај децата
26.1.2012 15:59:52   
Slagjana
Фала на сите што ме тешевте деновиве. Денес е  четврт ден и е подобра ситуацијата. Температура крева на 6-7 саати и најмногу до 39 која веднаш се симнува од Ефералган сируп. Почна да јаде по неколку залачиња. А чај не престанува да пие. Утре ќе правиме пак крвна слика за да се видат леукоцитите. 

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Температура кај децата
29.1.2012 21:19:07   
Annet
i jas da se prijavam na ovaa tema.posle samo crveno grlo i malku zatnato nose,po 4 dena terapija so alicef i hedeliks,stasavme do t 38..... mnogu vristenje ,namalen apetoit skrossssssssssssss,mleko nema pieno od vcera,edvaj caj i sok pie so maka..... ne mi e jasno kako moze pri antibiotik da kaci temperatura???????

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Температура кај децата
29.1.2012 22:06:37   
bombica
Оф душиче малечкоuser posted image Предпоставувам дека не е даден соодветен антибиотик па затоа качила температура.Давај парацетамол, туширај, борете се некако да пие течности и утре сабајле пак налекар

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Температура кај децата
29.1.2012 22:17:57   
biljanaM
Дали некој може да ми објасни од што може да има крв во каката кај детенце?

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Температура кај децата
29.1.2012 23:13:41   
kikicka
Може да има доколку му е цврста види давај му нешто по меко да јади да му омекне столицата а и најдобро на лекар да видете може да е нешто друго.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Температура кај децата
17.2.2012 0:31:48   
kikicka
Пред бањање прегеска дали дека игравме на музика + просторијата потопла од вообичаено нешто ми беше топла мерев 37 ми покажа на пазувите после ја избањав и како да оладе али пак мерв пак 37 пред спиење и ставив чепче сега спиепа ќе ја следам цела вечер,имам уплав од температура скоро на пријателка исто ни се дечињата на возраст грцеви фатило од тепм наеднаш качило и си го голтнало јазичето сега е добро малото ,престрашена сум од тепмератури и затоа ставив чепче на 37.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Температура кај децата
17.2.2012 8:41:04   
Felly RR
Kikicka, доволно е само да ја следиш да видиш дали ќе и се покачи темепратурата или не. 37 дури и не се смета за покачена Т. ДО 37.5 се смета за нормална.
И мене Матеа сабајлево ми беше малку топла, и зедов да ја чепкам, да видам да не и има Т, а таа се сети и ми вели - немам тумпа.user posted image Тоа и беше најверојатно од што беше многу напокриена, па кога стана беше стоплена.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Температура кај децата
17.2.2012 8:59:46   
Pepelaska *
Кикичке бе нема потреба од чепче за 37, и јас имам уплав ама чепче само над 38 со 5 ставам , нас ни помина готово реакцијата од вакцината сега сме добри конечно. Можеш сирупче само да даваш и да ја тушираш со млака вода

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Температура кај децата
17.2.2012 9:15:35   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Пред бањање прегеска дали дека игравме на музика + просторијата потопла од вообичаено нешто ми беше топла мерев 37 ми покажа на пазувите после ја избањав и како да оладе али пак мерв пак 37 пред спиење и ставив чепче сега спиепа ќе ја следам цела вечер,имам уплав од температура скоро на пријателка исто ни се дечињата на возраст грцеви фатило од тепм наеднаш качило и си го голтнало јазичето сега е добро малото ,престрашена сум од тепмератури и затоа ставив чепче на 37.

Kikicka se nadevam deka ste dobro denes...ne se plasi T znae da bide opasna ama sepak se gleda i po samoto dete. Iskreno i mene mi e strav od T , plus tugite iskustva znaat i toa kako da ne isplasat. No eve sin mi ima epilepsija pa nikogas ne dobil grcevi vo T (iako poradi bolesta ima pogolemi sansi da dobie), pa duri ni koga imal navistina visoka T znaci ne pomisluvaj vednas na grcevi. Grcevi mozat da se javat i od naglo spustanje na T. Ne praktikuvaj davanje na Paracetamol koga nema T, ili na 37 mene mi se sluci ednas da ja spusti mnogu niska posebno pred spienje. Imase 37.5 i mu dadov Paracetamol rekov da ne go mislam koga ke zaspie. I koga po nekoe vreme odam go pipkam laden kamen. Meram 35.6!!! Pa kako izbezumeni sme trcale na Brza Pomos so T pod 36! Mnogu bese strasno isto kako i visokata. I ni rekoa deka so toa sto zaspal normalno mu se olabavilo teloto i se izladil malku i plus Paracetamolot doprinesol da se namali T. Sme go toplele so fen pod kebeto koga dojdovme doma. Od togas Paracetamol davam samo nad 38 T. E sega moze da se dade Paracetamol i bez T koga ima bolki i sl. ama kako sto ni kazaa togas ne bi trebalo da se namali T bidejki e veke stabilna. Znaci reakcija na spustanje pod 36 moze da dade samo koga T e nestabilna odnoso teloto veke pocnalo da se bori so nekoja infekcija/bakterija...
Se nadevam deka nisto seriozno ne bilo, koga ke mozes pisi ni kako ste...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Температура кај децата
17.2.2012 9:31:33   
kikicka
Ништо цела вечер сакаше да ја нишкам до 4 не сум спиела после заспа некако ја рашетав низ куќа и дадов вода и заспа,и не сакаше покриена сабајле кај 7 ипол ми беше топла мерев 38,3 тука некаде и дадов сирупче кенкава беше од што не е спиена салам и се спие а и мене .Јас секогаш имам тем 35.5 ретко кога имам 36 а и нет рпам мнг жешко еве и она е така. Некогаш има 36 некога 35.8 зависи. Сега си игра ама поспана е или ќе се забите пак или незнам ке видам како ќе е овие денови вчера шетавме убаво времето на воздух и имаше едно девојче со растечен нос ја чепкаше и незнам што ке се се поклопува или заби или од девојчето да не бидам погрешно сватена.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Температура кај децата
17.2.2012 9:47:40   
taisa
i nie pominavme 24 saati so temperatura vo sredata primi di-te-per i imase reakcijauser posted image jas poveke se nazaliv od nea so sirupce na 8 saati ja kontroliravme no na dva pati imase nad 38 pa i stavav ladni oblogi i samo togas placese inaku fala mu na boga se drugo ni bese normalno i raspolozena si bese i si spiese ubavo kako sekogas i si cicase user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.