|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 13:48:33   
Ikana
Линдичка оваа тема е за лаф муабет, кој сака да си муабети си доаѓа тука....имаш цел форум за предвреме родени бебиња, каде сите имаме пишувано во врска со предвреме родени бебиња, како што налагаат правилата, и кој што го читаат тие што ги интересира таа тема. Ако мене ми интересира дневнава, си доаѓам тука, а ако ме интересира бебе, одам на тој форум.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Ај и овде да пишам, затоа што очигледно оваа е најчитана страна, другите ретко се отвораат.user posted image Пишав веќе и во замерки и сугестии. Денес прочитав статија за бебе породено во В. Британија ( а нормално за кое друго место да читам, затоа што за Македонија нема)user posted image user posted image , кое е породено во 22 рата недела и ете преживеало. Еве ви насока. Ист ваков случај има во болницата Св.Лазар во Скопје. Жената се породи во 5-6ти месец, и бебето тежеше само 800 грама. Инаку, во Св. лазар е затоа што само таму имале инкубатори за толку малечки деца, предвремено родени. Приказната сега за сега тече добро, бебето  е 1 кг и 500 грама, т.е беше минатата недела сега може е повеќеuser posted image user posted image user posted image ). Значи , има и вакви случаи во Македонија, и би сакала да прочитам вакви приказни од Македонија и регионот не само од Америка. Еве од модераторите/администартори и другите нека иструваат и пишуваат. (Инаку го знам случајот затоа што живеат во мое маало, а сигурно има уште вакви случаи во земјава). Позз


(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 2076
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 13:49:39   
lindicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

а линдичка ти ја познаваш жената, па така знаеш за овој случај во македонија?
ако не е објавено во медиумите, ние како би дознале за овој случај?


Ги познавам и мажот и жената, затоа што живеат во моето маало, населба.
Можеби ќе излезе во медиумите, кога конечно ќе излезат од болница, т.е мајката е веќе дома, само бебето е уште во болница.  А, може и РР да биде првата која ќе ја објави сторијата доколку мајката и таткото се согласуваат, или докторите сакаат да дадат интервјуа итн. Зборот ми беше дека постојано читаме за некои случаи кои се случуваат некаде по светот, а кај нас демек нема и се е црно. Еве случај кога работите се одвиваат добро, како и по светот, па може да се рашири веста. Оние кои се назначени во РР за новинарство нека истражуваат, само ви дадов информација за добра приказна. Поздрав

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2077
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 13:50:45   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Темјана, најважно здраво и живо да е, па што сака нека е... ако сакаш женска, ќе му речеш на мт да се потруди за второтоuser posted image


Еден пријател има 3 ќерки и се зеза, вика „Женски се прават насабајле, на немочано“ user posted image

Калипсо, со здравје да си го служиш лаптопот!




Пријателот си има искуство, ај едно да е, ама три, машалаuser posted image

Фала АнаМоли, подобар да си купиш!user posted image



Ha ha, a be ima nesto vo genite i dnk-to. Mi kazaa nesto sto ne znam bas da go objasnam tocno i ke rizikuvam da me proglasite za glupaca, ama aj ke probam da vi go dolovam user posted image Znaci, krvta kaj covekot se obnovuvala na nekolku godini, nekoi mi kazaa na cetiri, nekoi mi kazaa kaj zenite na dve a kaj mazite na cetri, nekoi mi kazaa kaj mazite na sedum... znaci nikoj nema poima na kolku godini, bitno krvta se regenerirala. E sega, bitno bilo kolku godini se razlika partnerite, i koj partner kakva krv ima vo momentot na pravenje na deteto, odnosno dali kaj edniot e smeneta krvta, a kaj drugiot e se uste starata. Taka kaj nekoi dvojki, moznosta da se dobie masko (ili zensko) dete se 1:1.000.000 Skoro nevozmozni. Zatoa nekoi dvojki imaat po 4-5 kerki li sinovi.


aj malkiu sme od temava nadvor ama vo dnevna za se i sesto se parvi razgovor taka neli?
Jas pak imam edna vujna seznajka rodnina i na mm i na mene kako se potrefilo a, taa mi ima kazuvano  deka po mesecnoto da se ostane bremen vo prvite 13 -14 dena bilo user posted image ,a ako se ostane posle  15 den  t.e  pred mesecnoto bilouser posted image jas mnogu ne veruvam bidejki spored mene  kako sto imam citano vo bebe magazin  se zavisi kakov spermatozoid ke ispuste mazot dali so opavce zauser posted image ,ili bez opavce zauser posted image   i se zaviselo koj ke se zalepi na zidot na matkata.A vo mojot slucaj za  M  ispaga deka vujnata e vo pravo bidejki jas ostanav bremena tocno po mesecnoto go znam i denot 5 dekemvri rodenden na mm  soubavo sme si cestitele aaaaaa

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2078
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 13:56:14   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Ај и овде да пишам, затоа што очигледно оваа е најчитана страна, другите ретко се отвораат.user posted image Пишав веќе и во замерки и сугестии. Денес прочитав статија за бебе породено во В. Британија ( а нормално за кое друго место да читам, затоа што за Македонија нема)user posted image user posted image , кое е породено во 22 рата недела и ете преживеало. Еве ви насока. Ист ваков случај има во болницата Св.Лазар во Скопје. Жената се породи во 5-6ти месец, и бебето тежеше само 800 грама. Инаку, во Св. лазар е затоа што само таму имале инкубатори за толку малечки деца, предвремено родени. Приказната сега за сега тече добро, бебето  е 1 кг и 500 грама, т.е беше минатата недела сега може е повеќеuser posted image user posted image user posted image ). Значи , има и вакви случаи во Македонија, и би сакала да прочитам вакви приказни од Македонија и регионот не само од Америка. Еве од модераторите/администартори и другите нека иструваат и пишуваат. (Инаку го знам случајот затоа што живеат во мое маало, а сигурно има уште вакви случаи во земјава). Позз


Линдичка на рр постои тема за Предвреме родени деца, каде што многу членови на рр ги имаат споделено своите приказни со сите нас. Истото важи и за Породилните приказни. И не е точно дека само оваа тема е активна а останатите се избегнуваат, во тоа можеш да се увериш и сама доколку ги пролисташ активните разговори.

Во секој случај сигурна сум дека доколку рр наиде на информација од овој тип, секако дека би објавила статија за тоа, доколку засегнатите страни се согласни. Инаку зошто да не се објави, и птичките на гранките знаае дека РР се радува на секој нов живот и среќен крај на некоја породилна приказна.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 2079
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 13:59:21   
ivoni4ka
hehehe receptive se super ama aj malku na medicinska osnova da kazeme
genot kaj zenata t.e. jajce kletkata ima hromozom XX, a spermatozoiite kaj mazte se po pola, polovina X polovina Y. e sega ako spoi X spermatozoid so jajcekletkata plodot e user posted image , a Y spermatozoid user posted image . taka da cista slucajnost.e sega ima druga situacja eden vid mutacija t.n. super mazi kade tie nemat H spermatozoidi tuku samo Y, kaj ovoj tip site deca se maski.
aj as nekoj ako go najde receptot so krv menenje na nekolku god neka pise bas me interesira kako e user posted image

_____________________________



(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 2080
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 13:59:40   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

mamicki i jas imam takvo custvo , kolku i da imame deca mislam deka site ke bidat maski.Za M imav ogromno custvo deka e masko.Moze treba da mislime postojano na devojceuser posted image .
Temjana vazno da e  zivo i zdravo .Inaku znam deka moze da se izbira pol so inseminacija
Calypso so sreka da si go koristis kompjuterot

i jas go imav celo vreme toa custvo i sum bila vo pravo  jupiiiiiiiiii mi se ispolni zelbata a mm  malku kako mu stana krivo koga doktorkata rece kakvo sakate da bide nie rekovme neka e zivo i zdravo nema vrska ama jas sum kako poveke za fustancinja i taa vika epa za fustancinja e  jas cela radosna ke isprnam od radost a mm  mu se napolnija ocite solzi sakase masko ama neka e zivo i zdravo i mu vikam sto se sekiras  znaci ti si si sam majstor stom e kerka a  za  masko ke treba i drug da se vmesauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2081
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 14:02:59   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Ај и овде да пишам, затоа што очигледно оваа е најчитана страна, другите ретко се отвораат.user posted image Пишав веќе и во замерки и сугестии. Денес прочитав статија за бебе породено во В. Британија ( а нормално за кое друго место да читам, затоа што за Македонија нема)user posted image user posted image , кое е породено во 22 рата недела и ете преживеало. Еве ви насока. Ист ваков случај има во болницата Св.Лазар во Скопје. Жената се породи во 5-6ти месец, и бебето тежеше само 800 грама. Инаку, во Св. лазар е затоа што само таму имале инкубатори за толку малечки деца, предвремено родени. Приказната сега за сега тече добро, бебето  е 1 кг и 500 грама, т.е беше минатата недела сега може е повеќеuser posted image user posted image user posted image ). Значи , има и вакви случаи во Македонија, и би сакала да прочитам вакви приказни од Македонија и регионот не само од Америка. Еве од модераторите/администартори и другите нека иструваат и пишуваат. (Инаку го знам случајот затоа што живеат во мое маало, а сигурно има уште вакви случаи во земјава). Позз

ima i vo makedonija nasa rodnina   rodi bliznacinja edno 700gr edno 900 toa so 700 ne prezivea a toa so 900 prezivea i sega si ima dveipol godini i sestricka od cetiri meseci

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 2082
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 14:04:13   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Незнам каде точно имаше една страница каде пишеш инф за тебе и м и ти излегуваат резултати на колку кодини кавко дете ке биде.Мене мислам на 25 дека машко ми испадна и баш се смеев со мм . После израчунав според мајка ми дали е точно и да испадна точно.ама не ми текнува ако најдам ке ја постирам

bese na fb na mene mi izlee tocno a na majkami za vtoroto ne e tocno samo za mene i za najmalata sestra a nie sme tri momi 

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2083
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 14:12:12   
lindicka
Добро, можеби имам погрешен впечаток, затоа што секогаш кога ќе отворам РР се јавува дневна соба како последно активна страница. Можеби грешам.
Можеби мајката кога ќе се среди се ќе сака да ја напише својата Породилна приказна. А воедно и зачнувањето, затоа што ова им е второ дете, првото им е поголемко, долго време се обидуваа за второ и на крај пробаа со ин витро за ова, така што тешка приказна и за забременување и породување.  Поздрав на сите и убав ден, се исклучувам, морам да работам. Поздрав


(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2084
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 14:32:49   
mamicka77
ajde site vo dnevna da pocastam M denes polni 7meseci user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za M  srce na mama

user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 2085
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 14:45:25   
dostickage
user posted image user posted image user posted image golem da raste

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 2086
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 14:48:05   
Ikana
М како Мила хахахаха женско е!!!
Ајде мамичке, па и за годинка вака убава торта и за сите наредни исполенти со радост и среќа!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 2087
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 15:14:44   
kikicka
еве го .
Одмесецот на зачнување и годините на мајката. Јас бев 21 и зачнав воп 12 месец и ете женско.
user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2088
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 15:18:07   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

еве го .
Одмесецот на зачнување и годините на мајката. Јас бев 21 и зачнав воп 12 месец и ете женско.
user posted image

kikicka i jas zacnav vo dekemvri M e vo septemvri ama na 22 god ne 21

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2089
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 15:22:36   
Andriance
Zenkiii aj da ve pozdravam...se vrativ od setnja, ispiv coffee i sega rucece...inaku masazata vcera me prerodi..vekje zakazav za uste edna hiihhii..
temjana - ja cel zivot zborev za zensko...i ime znaev mislam 3 godini unapred kako kje se vika..za masko pa nemav ni ideja kako bi se vikal...sega da me prasas...ic nejkam zensko user posted image
masko be..mamino since....nekako zenskite mi se mene malku poligavi hiihihihi ( se izvinuvam na site sto ima imaat curki hhihiih) i ne znam kako so niv

backi ajde za site...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2090
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 15:26:46   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Zenkiii aj da ve pozdravam...se vrativ od setnja, ispiv coffee i sega rucece...inaku masazata vcera me prerodi..vekje zakazav za uste edna hiihhii..
temjana - ja cel zivot zborev za zensko...i ime znaev mislam 3 godini unapred kako kje se vika..za masko pa nemav ni ideja kako bi se vikal...sega da me prasas...ic nejkam zensko user posted image
masko be..mamino since....nekako zenskite mi se mene malku poligavi hiihihihi ( se izvinuvam na site sto ima imaat curki hhihiih) i ne znam kako so niv

backi ajde za site...


Ако слушне некој дека во јуни се удавила некоја Андрианче во Фурка прајте се дека не знаете дека сум била ја user posted image user posted image user posted image  Она на нас лигави женските вакви такви!!! user posted image  Ете ја уште од сега фаќа став за СВЕКРВА user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2091
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 15:28:30   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Zenkiii aj da ve pozdravam...se vrativ od setnja, ispiv coffee i sega rucece...inaku masazata vcera me prerodi..vekje zakazav za uste edna hiihhii..
temjana - ja cel zivot zborev za zensko...i ime znaev mislam 3 godini unapred kako kje se vika..za masko pa nemav ni ideja kako bi se vikal...sega da me prasas...ic nejkam zensko user posted image
masko be..mamino since....nekako zenskite mi se mene malku poligavi hiihihihi ( se izvinuvam na site sto ima imaat curki hhihiih) i ne znam kako so niv

backi ajde za site...


Ако слушне некој дека во јуни се удавила некоја Андрианче во Фурка прајте се дека не знаете дека сум била ја user posted image user posted image user posted image  Она на нас лигави женските вакви такви!!! user posted image  Ете ја уште од сега фаќа став за СВЕКРВА user posted image user posted image user posted image

hahahhahahaha  i jas sum otkaj tebe samo sto nasa Furka ne ispadna nisto dzabe tolku gledanje i razgleduvanje

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2092
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 15:54:17   
kikicka
Ние уште сме во преговори со мм.user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 2093
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 15:58:14   
Beatris
Ич не ти текнува значи... Гледаш дека те чека да станеш авион, ваква по плажи не те шета user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2094
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 16:00:20   
Natasa981
da se nadovrzam, jas mnooogu sakav masko dete pred da zabremenam i se si mislev deka masko nosam ama ispadna dunde:) e sea moevo smizle ne go davam ni za iljada maski ..Duri i vtoroto sakam pak zensko da e..dve sestricki. Se znae, zenskite se za majcicka:) se salam zivi i zdravi samo

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2095
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 16:04:47   
Annet
tocno ispaga ova kikicke i kaj mene;-)))
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

еве го .
Одмесецот на зачнување и годините на мајката. Јас бев 21 и зачнав воп 12 месец и ете женско.
user posted image


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2096
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 16:06:20   
Ikana
ХАхахахах Андрианче се спремааааа user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 2097
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 16:09:07   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ajde site vo dnevna da pocastam M denes polni 7meseci user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za M  srce na mama

user posted image



Нека ви се множат на ист ден си славиме ние , ние денес полниме 19 месеци, јас по тој повод ја направив на Натушка тортава ,супер е, ајде да се заблажиме за дечињава наши.

Линдичка и јас знам многу мајки кои поминале низ сето тоа ама не сака секој да сподели, за некого е премногу болно, а мислам дека РР кога би изразиле желба родителите веднаш би напишале сторија за сите да се радуваме на таквите случаи.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 2098
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 16:16:44   
Beatris
Нека се живи и здрави, големи да растат, ама мораше ли да ја "цитираш" тортава пак, таман ја преболив user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 2099
   RE: РР дневна соба
5.4.2012 16:41:22   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Нека се живи и здрави, големи да растат, ама мораше ли да ја "цитираш" тортава пак, таман ја преболив user posted image user posted image user posted image

Хахаха, луда си, па и на почеток на страна туф туф... Инаку мене табелава ме утна, ми пишува женско, не е точно. Инаку како дата, да и син ми прави 3 години и 3 месеци, и тоа би му дошло....39 месеци?!?!??? user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2100
Страница:   <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?