|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
29.2.2012 19:26:21   
bombica
Од синоќа П. е затнат во носето едвај диши. Ноќеска цела ноќ ќенкаше плус се давеше од секретuser posted image Му ставам физиолошки, вадам секрет со аспиратор среќа мнооогу излегува,го тапкам по грбчето.Поручеква го инхалирав со физиолошки се раскина од плачењеuser posted image ,Дали може да го инхалирам со жалфија? Има 8 месеци?

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Затнато носе
29.2.2012 19:32:37   
Ina11
bombica, vnimatelno so trevkite, preporacuvam obavezna konsultacija so pedijatar za bilo kakvo inhaliranje so bilo sto drugo osven so fizioloski. Inaku pedijatrite ne preporacuvaat inhaliranje na beba pomalo od 1 godina,. Za vaka pomali decinja samo banjanje vo potopla vodicka i fizioloski vo noseto. Se nadevam deka ke vi pomine pobrzo. Vremevo e nikakvo i mene i dvete mi se mrsulavi

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Затнато носе
29.2.2012 20:07:36   
bombica
Како бе не се инхалира??Лелее се надевам нема да му биде ништо од еднаш, не го инхалирам веќе.Ако не е подобар утре ќе го носам на лекар пошто секрет му се слева во грлото се дави па ми е страв да не му се спушти на гради....Фала Инаuser posted image

(Одговор на членот Ina11)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Затнато носе
29.2.2012 20:30:55   
Ina11
ne se plasi. Bas denes ja nosev K na kontrola redovna i bas zboruvavme so pedijatarot za inhalacii. On mi kaza deka do  god. ne se preporacuva inhalacii od pricina sto bebinjata seuste ne znaat da se snajdat so disenjeto vo smisla ako im dojde premnogu parea na nos da disat na usta i obratno. Znaci preventivno kako zastita od mozno zagusuvanje ne daj boze. Zatoa pusti vrela voda vo kupatiloto neka se napravi mnogu parea i drzi go bebeto vnatre. Stavaj fizioloski, vadi so aspirator i obavezno da spie malku na povisoko zaradi slevanjeto na sekretot i...da bidete podobri sto poskorouser posted image

_____________________________

17.01.2008
26.11.2011

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Затнато носе
29.2.2012 20:32:45   
Ina11
i toa nie za inhalatorot imame i del za mali deca (cucla koja se montira i izlegva parea odozgora). I toa ne mi go dozvoli

_____________________________

17.01.2008
26.11.2011

(Одговор на членот Ina11)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Затнато носе
1.3.2012 12:42:28   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Како бе не се инхалира??Лелее се надевам нема да му биде ништо од еднаш, не го инхалирам веќе.Ако не е подобар утре ќе го носам на лекар пошто секрет му се слева во грлото се дави па ми е страв да не му се спушти на гради....Фала Инаuser posted image

Bombica slobodno inhaliraj go , poveketo doktori mislat deka inhalacija e samo za tesko bolni lugeuser posted image
Jas go inhaliram M sekogas koga ima potreba i toa najmnogu pomaga.So zalfija go nemam inhalirano pazi da ne ti se rasipe inhalatorot so caevi mislam deka nemoze da se inhalira


< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 1.3.2012 12:43:46 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Затнато носе
1.3.2012 13:21:53   
kikicka
Зошто не му ставаш оперил п за деца ??? да му се стврднат со физиолошки уште повеќе ке течат,така мат.нас ни кажа кога и тече носето оперил а кога и се стврднати затнато така да не течи тогаш солена вода или физиолошки.
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Од синоќа П. е затнат во носето едвај диши. Ноќеска цела ноќ ќенкаше плус се давеше од секретuser posted image Му ставам физиолошки, вадам секрет со аспиратор среќа мнооогу излегува,го тапкам по грбчето.Поручеква го инхалирав со физиолошки се раскина од плачењеuser posted image ,Дали може да го инхалирам со жалфија? Има 8 месеци?



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Затнато носе
1.3.2012 15:35:38   
Мајка
Моето бебувче (5 м и 20д) е затнато во носето нонстоп user posted image
Значи му ставав капки aqvamaris, marisol, sinomarin (спреј и капки), го инхалирав со физиолошки раствор, спиеше на повисоко и сл. Многу пати го носев на преглед (обично кога многу кашлаше) и постојано беше исто.
Последниот пат кога го однесов ми рекоа да го аспирирам и да му вадам капки само кога е многу затнат. И така направив продолжив со инхалации но не го аспирирав и не му ставав капки. И за чудо сега е подобар пу пу пу user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Затнато носе
1.3.2012 15:39:07   
arh_diz
Od kapkite za nos se stava zavisen , treba da se izbegnuvaat moze da se dojde vo situacija da se prrezasiti nosot i da ne pomine .
Jas izbegnuvam da mu stavam kapki od tipot operil , nazivin.....stavam samo koga mora i toa samo navecer po edna kapka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Мајка)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Затнато носе
1.3.2012 15:52:21   
Calypso
I sin mi e zatnat vo noseto, veke tret den... prviot den nosot epten mu tecese, bukvalno kako voda, i samo mu go sobirav so aspirator, bez mnogu da vlecam, a ne sakav ni da go brisam, da ne mu go razranam noseto. Veke ne mu tece tolku, kapki stavam samo po potreba, i toa fizioloski ili acidosalus sprej. Nokje spieme so kromid vo spalnata, i ima efektuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Затнато носе
1.3.2012 16:18:52   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ina11

ne se plasi. Bas denes ja nosev K na kontrola redovna i bas zboruvavme so pedijatarot za inhalacii. On mi kaza deka do  god. ne se preporacuva inhalacii od pricina sto bebinjata seuste ne znaat da se snajdat so disenjeto vo smisla ako im dojde premnogu parea na nos da disat na usta i obratno.

Еееј па го следам како диши нормално ако не диши добро ќе прекинам.Ама изгледа секој др своја теорија.Баш разговарав со кумата , со снаа ми уште од бебиња децата им ги имаат инхалирано.
Од вчера послче инхалацијата е подобар, пред легнување му ставив по 1 капка ефедрин и ноќеска мирно спиеше.
Аrh_diz разговарав со золва ми (она ми го позајми инхалаторот ) и она ми рече не со чаеви така пишувало во упатството.
А за кромид несмеам ни да помислам да ставам во соба пошто и јас и мм никако не го поднесуваме ќе треба свеќи да ја викам да спие со бебушотuser posted image

(Одговор на членот Ina11)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Затнато носе
1.3.2012 16:20:14   
kikicka
ауу кромидот ми е ЛЕК невиден посебно додека спие значи јами мами да не беше незнам што ке правевме user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Затнато носе
4.4.2012 11:03:45   
barbi83
mamicki pomos moeto bebce ima 8 i pol meseci i eve veke 3 nedeli imame mrsulcinja.pievme i surup ALMACIN ama eve nosot uste ni tece .nemame problem navecer so spienjeto si spie a kasla samo na sabajle koga ke stane i togas pocnuvaat mrsulcinja belo/zeleni i gi vadam so pumpica.i i stavam sprej aqva maris.kazete kako pobrgu da ni prestane noseto dali da i stavam drugi kapki

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Затнато носе
4.4.2012 11:22:43   
Andriance
Probaj go lekot so kromidot hiihih, kaj site ima efetkt, zasto bi nemalo kaj tebe...ne go znam tocno..vrati se nanazad nekolku strani kje go vidis

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот barbi83)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Затнато носе
4.4.2012 11:29:40   
dostickage
Gospod zdravje da vi dade za toa so kromidot ,se prerodivme user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Затнато носе
4.4.2012 11:34:44   
AnnaMolly RR
Дајте кажете како е тоа со кромидот... Ме мрзи да вртам по страниве.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Затнато носе
4.4.2012 11:44:52   
blue_blue
eve..krovid u krevet user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Majki da vi kazam edna babina devetina koja ja probav i navistina deluva.
Za zatnato nose kaj bebe se stava parce kromid vo krevetceto. Jas staviv malo parce na 10tina cm od glavceto, za da moze direktno da go disi, i navistina ubavo spiese vecerta, bez zatnuvanje. Za mirizbata ne se sekirajte, ke izluftitrate za 10 min. user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Затнато носе
4.4.2012 18:24:01   
vanessa30
mamicki pomos moeto bebce ima 8 i pol meseci i eve veke 3 nedeli imame mrsulcinja.pievme i surup ALMACIN ama eve nosot uste ni tece .nemame problem navecer so spienjeto si spie a kasla samo na sabajle koga ke stane i togas pocnuvaat mrsulcinja belo/zeleni i gi vadam so pumpica.i i stavam sprej aqva maris.kazete kako pobrgu da ni prestane noseto dali da i stavam drugi kapk


I nas do sega ne ima dvapati fateno virus so kaslanje, slaemce i zoltozelenkasti mrsulcinja koi obilno tecat i kogake kivnese celiot so mrsuli se pravese. Nas sto najmnogu ni pomogna e sto go banjav vo topla voda so rastvorena morska sol (10% rastvor) i od vodickata mu davav da smrrkne so noseto i so pritiskanje mu gi izvlekuvav mrsolcinjata dodeka go kapev. I dvapati vo denot zovrivav voda so morska sol i mu stavav pokraj krevetceto ili relaksatorot taka da pareata odi vo nego i da ja vdisuva. Nekoristevme nikakvi kapki i samo taka pominavme i go prebrodivme virusot.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Затнато носе
4.4.2012 20:22:15   
kikicka
Еее абе тоа со кромидот АЛАЛ да ти е јами мами абе нон стоп ставам ако и се затне за 5мин омерисува цела соба ,ситно го сецкам јас и Л си дише како ништо да не е ,дури и јас се одзатнувам.Лек за сва времена

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Затнато носе
5.4.2012 8:33:43   
AnnaMolly RR
Добро а каде да го ставам кога Филип спие меѓу мене и мм на спална?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Затнато носе
5.4.2012 9:04:01   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Еее абе тоа со кромидот АЛАЛ да ти е јами мами абе нон стоп ставам ако и се затне за 5мин омерисува цела соба ,ситно го сецкам јас и Л си дише како ништо да не е ,дури и јас се одзатнувам.Лек за сва времена


Toa svekrva mi, nemala sto da pravi, pa si cepkala na internet i na nekoj srpski sajt nasla narodni lekovi za bebinja, i ete... i od sveki moze nesto da se nauci. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Затнато носе
5.4.2012 10:28:12   
kikicka
На спланата Ана моли горе што е позади вашите глави и ке наредеш или на натказната ако имате во поширок сад и разреди го.
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Добро а каде да го ставам кога Филип спие меѓу мене и мм на спална?



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Затнато носе
5.4.2012 10:30:50   
kikicka
user posted image За свеки твоја,кажи и така повеќе да чита на нет ,и од мене има частење за леков.Јас на сите го кажувам,стварно на почеток бев скептик ама викам зошто да не пробам и ете сегагледам обавезно кромид дома за сваки случајuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Еее абе тоа со кромидот АЛАЛ да ти е јами мами абе нон стоп ставам ако и се затне за 5мин омерисува цела соба ,ситно го сецкам јас и Л си дише како ништо да не е ,дури и јас се одзатнувам.Лек за сва времена


Toa svekrva mi, nemala sto da pravi, pa si cepkala na internet i na nekoj srpski sajt nasla narodni lekovi za bebinja, i ete... i od sveki moze nesto da se nauci. user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Затнато носе
6.4.2012 20:47:40   
Natuska85
Итно,итно,итноuser posted image Кажувајте колку кромид да ставам???Цела главица??

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Затнато носе
6.4.2012 21:10:10   
Luci
Јас ставав цела и ја сецкав на некоку ситни парчиња

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?