|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 10:36:41   
kikicka
Ние ја поминавме Т. Се мислев дали да и дадам ефералган ама не и дадов ја оставив само со хомеопатскиот лек за температура,ја истрчав убаво се испоти,ја избањав со млака вода и вечерта како ништо да не било.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 12:09:31   
Yummy Mammy
kikicka koj preparat i go dade? jas se cudev sto da dadam, bese vikend pa ne i se javiv na dr, i na kraj nikakov ne i dadov (zboram za homeopatskive

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 12:22:00   
Andriance
Ние фала богу сме без Т денес..ама затоа резултати од крвна слика хаос...ЦРП 73, леукоцити 19..и плус низок хемоглобин...
бидејќи кашла веќе 2 недели докторка ни рече Цефаклор???

ова ќе биде прв пат А да прими антибиотик...ич не сакам ама докторка ми вика да не направиме поголема штета има жариште?? а јас денес како капак на се прв ден на работа
уф...

што мислите вие??? сите на работа ми викаат дека цефаклорот од сите антибиотици бил најслаб па некако тоа ме теши

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 13:02:51   
Yummy Mammy
CRP 73 e mnooogu visoko, a brisevi pravevte li za da eliminirate bakterija vo nos ili grlo? Ako se pojavi tamu lesno ke mozete da odlucite koj antibiotik, no ako ne e vo nos i grlo, znaci se ukotvila bakterijata vo nekoj drug organ i vo toj slucaj, jas bi zemala pojak antibiotik. Kad je bal nek je maskembal. Seriozno, ovoj moze da ne mu deluva , pa ke mu go smenat za malku pojak, pa i toj moze da ne odgovara... i se taka dur ne go otrues deteto i ne mu go padnes imunitetot... :(

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 13:05:15   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

CRP 73 e mnooogu visoko, a brisevi pravevte li za da eliminirate bakterija vo nos ili grlo? Ako se pojavi tamu lesno ke mozete da odlucite koj antibiotik, no ako ne e vo nos i grlo, znaci se ukotvila bakterijata vo nekoj drug organ i vo toj slucaj, jas bi zemala pojak antibiotik. Kad je bal nek je maskembal. Seriozno, ovoj moze da ne mu deluva , pa ke mu go smenat za malku pojak, pa i toj moze da ne odgovara... i se taka dur ne go otrues deteto i ne mu go padnes imunitetot... :(


Не бре не сме направиле брисеви...уф..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 13:19:25   
Yummy Mammy
Na golemava za 3,5 godini dva pati ni se ima sluceno da ima visoko CRP, prviot pat 63, vtoriot pat 105. I vo dvata slucai imase cisti brisevi i doktorite se ispanicija da ne udri na bubrezi, usi, ili sl. Prviot pat pievme Zinat, a vtoriot ic ne se sekavam, isto nekoj jak antibiotik bese. A inace koga imala bakterija na brisevite, pa makar i so temperatura pridruzena, nikogas ne sum i dala antibiotik (zasto antibiotikot ne e za temepraturata tuku za bakterijata)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 13:30:06   
kikicka
Епа и дадов БЕЛАДОНА како гранули се моиве. А на 2 ден и дадов за забите хомеопатски ка-пки па се смири.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

kikicka koj preparat i go dade? jas se cudev sto da dadam, bese vikend pa ne i se javiv na dr, i na kraj nikakov ne i dadov (zboram za homeopatskive



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 13:38:01   
Yummy Mammy
E pa i jas se mislev, neli i Belladonna i Aconitum e za nad 39, a Ferrum phosphoricum za do 38,5. Mojava celo vreme varirase. De ke i se spusti, de 40, ajde pk sme spustile, pak krenala 38,8 ili slicno... i na kraj ne znaev sto da dadam od ovie.

A kapki nemam nikakvi. Se pijat tie ili se mackaat?

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 26.6.2012 13:41:23 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 14:11:23   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

CRP 73 e mnooogu visoko, a brisevi pravevte li za da eliminirate bakterija vo nos ili grlo? Ako se pojavi tamu lesno ke mozete da odlucite koj antibiotik, no ako ne e vo nos i grlo, znaci se ukotvila bakterijata vo nekoj drug organ i vo toj slucaj, jas bi zemala pojak antibiotik. Kad je bal nek je maskembal. Seriozno, ovoj moze da ne mu deluva , pa ke mu go smenat za malku pojak, pa i toj moze da ne odgovara... i se taka dur ne go otrues deteto i ne mu go padnes imunitetot... :(


Не бре не сме направиле брисеви...уф..


Значи колку си ја сакам само мојата докторка..иако е дома со внуци кои ги гледа 4 пати годишно она нема никаков проблем да ти даде совет...ми рече денес да не му давам ништо...ако е расположен и јаде и е БЕЗ Т тогаш ништо освен половинка линекс два пати на ден ( зашто ме праша и и кажав дека какушките му мирисаат)...ми рече битно јазиче да биде влажно и да не се секирам...
сепак ако и денес има Т да му дадам утре цефаклор

Андреј е весел игра јаде спие без никаков проблем и Т му е 36.2 дааааај боже така и да остане

колку толку барем ме смири...


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 14:16:55   
kikicka
Се пијат капките, штознам за беладонава не пишува за колку висока Т е.Значи и давав 3 дена и толку јаснема Т,не беше како со парацетамоло да дадам па кесе спуште,папак ке се качи исл,туку 2ипол дена држеше 37.5 38.03 и ја истрчав убаво ја избањав и дадов лек и за заби иза Т и вечерта ништо.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

E pa i jas se mislev, neli i Belladonna i Aconitum e za nad 39, a Ferrum phosphoricum za do 38,5. Mojava celo vreme varirase. De ke i se spusti, de 40, ajde pk sme spustile, pak krenala 38,8 ili slicno... i na kraj ne znaev sto da dadam od ovie.

A kapki nemam nikakvi. Se pijat tie ili se mackaat?



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 14:34:23   
sandriana RR
Бевме на лекар-и од крвната слика д-рка не може да види дали е бактерија или вирусuser posted image , зашто се стабилизирани леукоцити веќе-ама за секој случај да продолжиме со антибиотикот до петок (што мене не ми е ќеиф-ама ајде). Хемоглобинот е паднат на 100, па ни даде ферум лек, а Т е стабилизирана околу 37.3-се надевам ќе ја снема до вечер.А да, и обавезно некој пробиотик за со антибиотикот да се дава,за цревна микрофлора...Дури тој пробиотик што ми го кажа можел да се дава наместо антибиотик (normia се вика)....
Ете, ви изреферирав се, малку ми олесна....
Фала уште еднаш на сите што споделувате искуства user posted image Секое сефте е тешкоuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 16:02:46   
Yummy Mammy
user posted image user posted image user posted image
Trebase i jas vaka, ama aj...


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Се пијат капките, штознам за беладонава не пишува за колку висока Т е.Значи и давав 3 дена и толку јаснема Т,не беше како со парацетамоло да дадам па кесе спуште,папак ке се качи исл,туку 2ипол дена држеше 37.5 38.03 и ја истрчав убаво ја избањав и дадов лек и за заби иза Т и вечерта ништо.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

E pa i jas se mislev, neli i Belladonna i Aconitum e za nad 39, a Ferrum phosphoricum za do 38,5. Mojava celo vreme varirase. De ke i se spusti, de 40, ajde pk sme spustile, pak krenala 38,8 ili slicno... i na kraj ne znaev sto da dadam od ovie.

A kapki nemam nikakvi. Se pijat tie ili se mackaat?





_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 16:07:55   
Yummy Mammy
Eve posto site referiraat, i jas da si kazam:
Bevme sega na kontrola, a i rezultatite od brisevite da gi vidime. Vaka detevo e dobro, nema T od sinoka, i e vidno povesela i razigrana, samo sto uste pisti vristi i se drzi za glava i za usinjata. Ne mozam da ocenam dali ja bolat zabite ili grloto.
Brisevite vikaat deka vo nos ima Streptococcus pneumoniae i Moraxella catarrhalis (sto bila patoena bakterija i se javuvala pri namalen imunitet). Sega posto se fativme na oroto ke si go pieme Zinatot 7 ili 10 dena (ke ni kazat posle krvnata slika vo petok), a se si mislam deka mozevme da si pomineme i bez nisto, odnosno samo so homeopatskite lekovi. I prethodno ja imala bakterijava vo nos i si se cistela so homeopatija. Ama epten ne fati i vikend i odmori i ne mozev da i se javam na nasata doktorka homeopat. Ajde bidna...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 9:12:51   
sandriana RR
Дечки, ве молам пак за консултација-веќе 6 ден сме со температура, без ефералган никако не ја симнува.Не е којзнае колку висока-најмногу до 38 стигнува,ама ме загрижува дека поминаа толку денови.Од неделата пие антибиотик,а со ефералганот сме од саботата...
.Прашањето ми е- Ваши искуства,по колку дена се толерира ваква состојба? И треба ли да ја носам кај друг д-р, за второ мислење?

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 9:22:31   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Дечки, ве молам пак за консултација-веќе 6 ден сме со температура, без ефералган никако не ја симнува.Не е којзнае колку висока-најмногу до 38 стигнува,ама ме загрижува дека поминаа толку денови.Од неделата пие антибиотик,а со ефералганот сме од саботата...
.Прашањето ми е- Ваши искуства,по колку дена се толерира ваква состојба? И треба ли да ја носам кај друг д-р, за второ мислење?

А без ефералган качува повеќе? Ај пробај не му давај ништо за симнување на Т, да не случајно испаднат сипанички па да не можат да избијат од намалување на Т... внука ми синоќа имала 38 Т и сабајлево цела исфрлена беше, одма и избиле...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 9:22:33   
Viktori
Jas iskreno na takva temperatura i bez bris i krvna slika, i 2 nedeli da ima ne bi dala antibiotik, ako ne e bakterija znaci sigurno otkriena so ime i prezime.
Ako otidete kaj drug lekar moze samo da vi dade pojak antibiotik, sto ne veruvam deka e pametno, edinstveno da procepkas vo temite za pedijatri i da pobaras kontakt od nekoj pedijatar na koj ne mu e antibiotikot najdobar drugar. user posted image
Ako ste zatnati - inhalacii, nesto za podiganje na imunitet i taka.
Ako jade i pie normalno duri i da ne jade dovolno - a vnesuva tecnosti, ako ne ste klapnati, togas bez panika i zagrizenost.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 28.6.2012 9:25:31 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 9:44:37   
Beatris
Се согласувам со Виктори! Пишав и погоре, воопшто не си требала да го даваш тој антибиотик, на дежурен се знае што даваат, а на основа на што - на ветар и магла! Отидете на друг лекар обавезно. А качуваше над 39 ако ја оставев без бруфен и тоа одма за 5 мин, 4 дена без престан дење ноќе, секој ден се слушав со докторот и никако не сакаше да и даде антибиотик, и ете и помина како ништо да не било.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 9:52:26   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Дечки, ве молам пак за консултација-веќе 6 ден сме со температура, без ефералган никако не ја симнува.Не е којзнае колку висока-најмногу до 38 стигнува,ама ме загрижува дека поминаа толку денови.Од неделата пие антибиотик,а со ефералганот сме од саботата...
.Прашањето ми е- Ваши искуства,по колку дена се толерира ваква состојба? И треба ли да ја носам кај друг д-р, за второ мислење?


Ne znam za kolkavo detence se raboti, temperaturava ne e nisto strasno, no sepak ne e normalno 6 dena da ja ima. Moze da niknuvaat nekoi zapcinja pozadi, mozno e sipanici da vadi, a mozebi antibiotikot sto go piete ne odgovara na bakteriajta (ako ja ima). Kako i da e, negde ima zariste, zasto i samo 37 T da ima, ne e strasna, no ne e normalna sostojba, siguren pokazatel na nesto e.
Jas bi se konsultirala i so drug pedijatar, i obavezno bi napravila uste edna krvna slika, CRP, a ako ima potreba i brisevi.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 9:58:59   
Viktori
Sandriana, i ne ja isklucuvaj moznosta deka moze i virus da e, ako se drugo e mirno.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 28.6.2012 9:59:23 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 10:01:36   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Бевме на лекар-и од крвната слика д-рка не може да види дали е бактерија или вирусuser posted image , зашто се стабилизирани леукоцити веќе-ама за секој случај да продолжиме со антибиотикот до петок (што мене не ми е ќеиф-ама ајде). Хемоглобинот е паднат на 100, па ни даде ферум лек, а Т е стабилизирана околу 37.3-се надевам ќе ја снема до вечер.А да, и обавезно некој пробиотик за со антибиотикот да се дава,за цревна микрофлора...Дури тој пробиотик што ми го кажа можел да се дава наместо антибиотик (normia се вика)....
Ете, ви изреферирав се, малку ми олесна....
Фала уште еднаш на сите што споделувате искуства user posted image Секое сефте е тешкоuser posted image


Кога веќе сте правеле крвна слика зашто не сте направиле и CRP?? па тој е показател за што се работи. бактериска или вирусна инфекција ( барем колку што знам јас).. башка, јас не направивсега, ама за нареден пат ќе си знам од рингерајќи дека треба и брисеви..башка докторката кога веќе неможела од крвнала слика за заклучи требале бре да те прати на CRP и брисеви..

антибиотик за што?? многу ме интересира за што ви го препишала?? за Т???
како што пишав и јас погоре, и мене ми препишаа, и тоа цефаклор, заради високо CRP и покачени леукоцити..ама него му помина Т и јас не му го дадов зашто мојата докторка сметаше дека ако ја снема Т нема потреба да му дадам...високо ЦРП може да е резултат дури и на пробивање на заб..

мој совет, направи уште една крвна слика CRP и бросеви..така ќе знаете што е... ама кога веќе си почанла со антибиотикот не знам колку ти е паметно да го прекинеш... и да...најди педијатар кој за секој случај не препишува антибиотик../еве тој на Беатрис зашто мојата е на одмор..

поздрав и се надевам дека наша Тинка ќе биде најдобро



_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 10:12:43   
ivoni4ka
e mnogu dobar d-r stom ne mozela da vidi od krvna slika dali e virus ili bakterija bo da cuva i da brane vednas licencata da i se odzeme i da ja vratat povtorno na faks cccccccccccccc
leukocitite se zbir od 3 vida lekociti
1) ako se pokaceni eozinofilite - alergiska reakcija
2) ako se pokaceni bazifilite ili neutrofilite- virusna infekcija
3) ako se pokaceni limfocitite- bakterska infekcija

drugo ne se vodite po CRP toa e reaktiven protein stto e pokacen i kaj drugi simptomi i bolesti primer i pri jaka muskulna bolka, vspalenie na muskluli od preoptovarensot isto taka crp e pokaceno

_____________________________



(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 10:15:08   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Се согласувам со Виктори! Пишав и погоре, воопшто не си требала да го даваш тој антибиотик, на дежурен се знае што даваат, а на основа на што - на ветар и магла! Отидете на друг лекар обавезно. А качуваше над 39 ако ја оставев без бруфен и тоа одма за 5 мин, 4 дена без престан дење ноќе, секој ден се слушав со докторот и никако не сакаше да и даде антибиотик, и ете и помина како ништо да не било.

антибиотикот го даде дежурната зш грлото било црвено....а, после 2 дена кај матичната немаше ни Ц од црвено грло...Кога веќе сум почнала да давам, матичната советуваше да не го прекинувам...Почнувам да се сомневам колку се компетентни д-ркиве...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 10:21:46   
ivoni4ka
tocno antibiotik ne se prekinuva tuku se dava cela doza a vo vrska so grlo nos moj sovet ne davajte nikakv lekovi ili antibiotici dodeka ne napravite bris od grlo, nos za da se vidi dali e bakterija ili virus bidejki ako e virus nema sansi da pomogne antibiotik tuku treba virusoletik naprimer za grlo sirup tussidil i slicno za dzabe gi klukape decata so lekovi bez konecna dijagnoza i potvrdena so rezultati

_____________________________



(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 10:25:30   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Се согласувам со Виктори! Пишав и погоре, воопшто не си требала да го даваш тој антибиотик, на дежурен се знае што даваат, а на основа на што - на ветар и магла! Отидете на друг лекар обавезно. А качуваше над 39 ако ја оставев без бруфен и тоа одма за 5 мин, 4 дена без престан дење ноќе, секој ден се слушав со докторот и никако не сакаше да и даде антибиотик, и ете и помина како ништо да не било.

beatris ne se soglasuvam so tebe vo vrska so davanjeto ili nedavanjeto na antibiotici prvo burofen paracetamol, analgin kafetin i slicn preparati ase antipiretici i tie SAMO ja snizuvaat temperaturata i ja drzat vo granica kolku sto im e dejstvoto i za tolku vreme podocna pak kacuva toa ne e lek tuku prolongiranje na sostojbata

_____________________________



(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 10:32:47   
Viktori
da ivoni4ka, ama ako nema bakterija ni antibiotikot ne e lek.

Ne treba za se po lekoovi da se trca, mislam treba, ama ako ima pricina na primer alergija-antihistamin, bakterija-antibiotik, a onaka od oko aj antibiotik oti lek e - ne e potrebno.

I ako e virus so temperatura normalno dek
a samo ja simnuvas temperaturata. Paracetamolot e lek, za bolka, temperatura, brufenot go namaluva vospalitelniot proces - i te kako se lekovi. Duri za nastinki i poblagi infekcii samo brufen davam, antibiotik ne sum kupila ne znam od koga. Organizmot treba da se izbori sam so infekciite, ako ne se opasni neli, koga deteto ne vnesuva tecnost, moze da dehidrira i sl.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.