|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
10.6.2012 23:56:23   
ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kokiceto

Ananikol, kako sebesi da se gledam pred 3 meseci.
Isto,identicno. Maliot krena temperatura od nisto. Stavame cepcinja-malku ke se simnese i pak se kacuvase.
Bidejki maliov da cuknam vo drvo mi e zdravo dete, dosega 3-4 pati ima nastinato mm panika go fati.
Se konsultirav so pedijatar vo Kozle i mi rece-nikako ne go nosi po bolnici-cekaj 48 casa pa ako ne spadne do togas pak da i se javam.

Eve ja sto napraviv- go izbanjav vo potopla voda,mu dadov 3 aceroli od po 50 mg,cajce i mu staviv cepce.
Temperaturata spadna a maliot kako nisto da ne bilo si se vrati vo normala.

Taka da,ne mora da znaci deka e virus,moze da e nekoja nastinka prolazna. Ne se grizi mnogu,decata se mnogu pojaki otkolku sto mislime...user posted image user posted image
user posted image


Kokiceto,tocno taka skroz od nisto kaci temperatura...obicno go osekam koga ke nastini i ja znam pricinata ama ovoj pat skroz me iznenadi,od nisto nikade krenavme visoka temperatura-se seknavuser posted image
Mene mi bese posigurno da go odnesam kaj domasniot doktor koga veke nemam predstava za sto se raboti a toj pak koga go vide ne upati vednas na bolnica.Kade bolno pa uste se iznaplata koga mu zemaja krv bidejki sakaja so edno bockanje i infuzija da mu stavat,se zbuni jadnoto duri i jazicite gi ispomesa ja molese doktorkata;teta neej.Ama ne uspea pa zedoja krv od prsteto.Posel toa zaspa i koga se razbudi nemozev da poveruvam deka toa e istoto dete od pred saat i pol a i temperatura poveke ne krenavme.
Decinata se jaki kokiceto ama nie mamickite sme slabi..nema pogolema bolka od taa sto ja cuvstvuvas koga cedoto ti e bolno ..
Se nadevam deka za brzo ke ja pominime i nastinkata sto momentalno ja imame ..izgleda go preladiv vo razladuvanjeto...ili pak takov e virusot.

(Одговор на членот Kokiceto)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Температура кај децата
11.6.2012 0:26:58   
ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ананикол ова што го кажуваш ми личи на вироза.
Минатата недела Н. од ништо качи 38,5 Т и 3 дена ја држеше и повремено качуваше и до 39,5. Не ја однесов на лекар, само се консултирав со матичната докторка и ми кажа дека е време на вируси, и дека може да е вирус. Ништо не и давав, освен вит.Ц и кога имаше над 38,5 Т и давав Нурофен. За 3 дена и помина и беше како ново дете.


Neznam Maca,virozata obicno e propratena so temparatura,povrakanje(sto gi imavme) i dijarea(nemavme) i ne ostava nikakvi posledici a nie sme sega nastinato nose i kaslanje so slajm.
Imam 18 godini majcinsko iskustvo zad sebe ama so ova za prv pat se soocuvam naednas da dobie visoka temperatura i toa samo 26h koja ni so razladuvanje ni so paracetamol ne mozevme da ja spustime i...potoa nisto,ja snema taka kako sto i dojde..seknav..neznam sto se ne mi se vrtese vo glavata..
Vi blagodaram na site za postovite mnogu znacat koga se osekas bespomosenuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Температура кај децата
12.6.2012 12:23:42   
arh_diz
I M kaci temperatura sinojka nznam deali od promena na klima , nekasla nisto utrovo o nosev na lekar malku mu e zagnoeno grloto ospen ni dadao se mislam dali da pocnam da mu davam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Температура кај децата
12.6.2012 12:52:11   
Tanjat7880
Zagnoeno grlo bara tretman arh_diz,jas ne bi rizikuvala bi pocnala so terapija.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Температура кај децата
24.6.2012 10:11:44   
Yummy Mammy
Zenski, aj posto e nedela, da ne vrtam po doktori, dajte mi vie sovet kako koristite Brufen za temperatura?
Malovo (8meseci) imase eden den 37,5 i eve veke dva dena e so visoka temperatura, se e izmegu 38,5 i 39. Bevme vcera vo sistina, i napravija laboratorija i brisevi, grloto i bilo mnogu oteceno i krvnata slika losa sto ukazuva na bakteriska reakcija, ni dadoa Zinat dodeka da bidat rezultatite od brisevite, operil sprej, eferalgan cepcinja ili brufen po potreba za temperaturata. Eferalganot i ja spusta temperaturata ama mnogu kratko trae, a neli treba minimum 4 casa da pominat do slednoto stavanje. Brufen i dadov na dva pati sinoka, i ja spusta ama pak ne izdrzuva celi 6-8 casa kako sto pisuva na upatstvoto. Tusiranje na golemava kerka mnogu i pomagase, no na malovo mislam deka voopsto ne mu ja spusta temperaturata.
Me interesira, koga ne paga temperaturata sto pravite? Postojano mu davate na deteto brufen? Kolku trae toa? Den, dva, pet?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 15:35:08   
Andriance
Оф мори мајко мила...аман и на овие жештини ли децава со Т??? А веќе втор ден како има Т и тоа не пониска од 37.3...на два пати и 39.2 па дадов парацетамол...туширам со млака вода ( ич ама ич не дава, детево ми вриска) едно 2-3 мин...давам вит ц...денес го носев на контрола...грлце ок,гради чисти...ако и утре има Т ми рекоа да направам крвна слика и црп...аман веќе
кажете како вие се справувате?? некој бабински лек??

< Поракaта ја уредил Andriance -- 25.6.2012 15:36:21 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 15:38:14   
Beatris
Па зарем не направивте крвна слика одма? Јас уште истиот ден. Не чекај однеси го одма нека не се мачи детето, барем да бидеш мирна. Ќе му помине, А ја држеше 4 дена

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 15:44:26   
Viktori
Me interesira, koga ne paga temperaturata sto pravite? Postojano mu davate na deteto brufen? Kolku trae toa? Den, dva, pet?!


Brufen na 6 saati, na polno mese po 2 ml za taa vozrast najmnogu. Ne mozes malku porano kako so paracetamol.

Ako e vospalitelen proces vo rana faza Brufenot ke pomogne da ne se razvie salam vospalenie.

Jas na decata moi od bebinja koa bea do sega najveke brufen im davam. Obicno go pijat nekolku dena, ama pa nikogas ne im se iskompliciralo nesto.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 25.6.2012 15:45:29 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 15:49:39   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Me interesira, koga ne paga temperaturata sto pravite? Postojano mu davate na deteto brufen? Kolku trae toa? Den, dva, pet?!


Brufen na 6 saati, na polno mese po 2 ml za taa vozrast najmnogu. Ne mozes malku porano kako so paracetamol.

Ako e vospalitelen proces vo rana faza Brufenot ke pomogne da ne se razvie salam vospalenie.

Jas na decata moi od bebinja koa bea do sega najveke brufen im davam. Obicno go pijat nekolku dena, ama pa nikogas ne im se iskompliciralo nesto.



Еве и А пиеше Бруфен 4 дена на 6 саати, д-рот рече не и давам антибиотик нека се бори организмот. Значи на 6 саати и давав обавезно (ми рече и да има и да нема давај), јес да она си имаше нонстоп и после 5 саата одма почнуваше да качува и тоа нагло, директ над 38, ама додека поминат 6 саата ја туширав, и ставав облоги и после Бруфен. Третиот ден после пладне веќе немаше температура ама до следниот ден исто до пладне пак и давав на 6 саати по препорака на педијатарот. Еве ја сега ко никад ништо да не и било...

Инаку давав по 2.5мл (пола лажиче). Има 1 год.


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 15:53:19   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Па зарем не направивте крвна слика одма? Јас уште истиот ден. Не чекај однеси го одма нека не се мачи детето, барем да бидеш мирна. Ќе му помине, А ја држеше 4 дена


Не, не направивме user posted image
уствари во вторникот направивме беше одлична, ама за една недела може да се смени user posted image

се мислам да идам уште денес, накај 18..

ја тушираше А со млака вода???колку време и колку често??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 16:00:18   
Beatris
Со млака вода, првите два дена можда и по 7-8 пати у денот. А и го полнев и коритцето со млака вода и со играчки да се занимава зошто онака стоечки се нервираше, ја оставав и по 15 мин. После тушот тоа ја мачкав со 2/3 алкохол 1/3 вода и тоа ми помагаше доста, и плус ако му се ладни нозете гледај да му ги загрееш, јас и ставав чорапи со алкохол (иако не сакав поради чуени/прочитани работи), од немај каде решив да пробам - значи намокрени чорапи, и плус нозете завиткани во пешкир да се загреат, и одма почнуваше да и паѓа температурата.

Педијатарот ми кажа никако да не ставам облога на глава/чело за да не им се насочува температурата во глава и од таму да се влече, туку подобро преку нозете. Кај нас делуваше ова, ако ти фаќа памет пробај.

Можеш и со ракија обична само не ја разредувај толку, зошто сепак алкохолов е 70%



_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 16:17:58   
Elce
И С има висока Т од петокот и тоа 39.5 се симнуваше само до 38.3 во саботата ја носев на дежурен не ми даде ништо крвната слика мируваше.Денес од сабајле пак ја однесов кај замента оти матичната и е на одмор и направивме пак крвна слика,леукоцитите и се покачени т.е 12.5 и зголемени лимфоцити ,укажува на вирусно,но таа кашла и има шлајм и затоа ми даде Цефаклор,не знам дали ке и помогне,многу ми е страв оти пред месец дена имаше брохнопневмонија.Мм ке купи инхлатор после па да и направиме инхалација,се одлучивме за хепинеб,мислам дека така се викаше.Инаку денес од сабајле и дадов Блок Макс има за деца на база на ибупрофен е и и помогна и ја симна Т ,еве 5 часа се поминати до сега ,па ке видиме понатаму.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 16:22:24   
Elce
Не ми е на место прашањево ама дали некоја од вас има користено темјан на памук со ракија и како?Едни ми викаат само издробен темјан на памук со ракија и да и ставам на гради ,други да го загревам темјанот па тоа што чади да го собирам во памукот(со или без ракија).Ако знае некој нека ми пише.Админ.нека го избрише прашањево потоа или нека го премести.Благодарам

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Температура кај децата
25.6.2012 22:49:06   
Felly RR
ЕЛче, а за што да го користиш темјанот? За кашлица ли да и ставаш на градите? Немам јас до сега слушнато.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:11:31   
Yummy Mammy
Eve sme nie uste so T, vo nedelata i vcera na dva pati kacuvase do 40,4 user posted image Celo vreme sme na Brufen, na 6 casa normalno. Denes sme na doktor na kontrola, i rezultatite od brisevite ke bidat pa bas da vidime dali za dzabe sme piele antibiotik ili ne. Denes ni e veke 5ti den so T, samo sto od sinoka ima okolu 37,5.

Andrijance mene nekolku dr mi potenciraa deka ne se tusira so mlaka voda tuku so topla, odnosno vodata da bide ista temperatura kako sto deteto ima, moze i za 1-2 stepeni potopla. Zasto toa sto tebe ti se cini mlaka, nego mu e ladna, zatoa se trese i vristi. Probaj so malku potopla ke vidis, ke vristi prvite 30 sek i posle ke sfati deka mu e ubavo i ke prestane. Ogranizmot se razladuva od samata voda, ne od temperaturata na vodata. A inace so ladna voda moze sok da dozivee i da se iskomplicira uste poveke.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:40:11   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Не ми е на место прашањево ама дали некоја од вас има користено темјан на памук со ракија и како?Едни ми викаат само издробен темјан на памук со ракија и да и ставам на гради ,други да го загревам темјанот па тоа што чади да го собирам во памукот(со или без ракија).Ако знае некој нека ми пише.Админ.нека го избрише прашањево потоа или нека го премести.Благодарам


Јас сум користела за постарото дете, бидејќи многу заболуваше од бронхитис и кашлаше.
На парче памук (неколку слоеви) се прска ракија и се става ситно толчен темјан. Така се става на градите.
Но Елче да те предупредам, детето ако е нервозно и поголемо може да не го трпи тоа на градите. А ако се обиде да го откорне, може да откорне и дел од кожата. Инаку помага.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:40:44   
sandriana RR
Дечки, и ние од саботата ноќта сме со Т-од 37.6 до 39 качува. Бевма на дежурен у неделата и ни даде Алицеф антибиотикuser posted image . Т ја регулираме со парацетамол на 6 часа (ефералган) и чорапчиња со оцет. Попосле ќе идеме до кај матичната да видиме до кај сме и дали ќе правиме крвна слика...
Имаме и могу зголемено лачење на гурелки,или како да се викаат....дури и се лепат очињата преку ноќ-има ли негде тема за овој проблем?

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:43:18   
Viktori
KLIK Sandriana. Ako pomaga tema za konjuktivit.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:46:35   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Дечки, и ние од саботата ноќта сме со Т-од 37.6 до 39 качува. Бевма на дежурен у неделата и ни даде Алицеф антибиотикuser posted image . Т ја регулираме со парацетамол на 6 часа (ефералган) и чорапчиња со оцет. Попосле ќе идеме до кај матичната да видиме до кај сме и дали ќе правиме крвна слика...
Имаме и могу зголемено лачење на гурелки,или како да се викаат....дури и се лепат очињата преку ноќ-има ли негде тема за овој проблем?


Се надевам дека не си почнала да му го даваш антибиотикот, еве ако прочиташ погоре ќе видиш дека има многу дечиња со истиве симптоми, некое вирусче е, на ќерка ми и помина после 4 дена со висока температура и Бруфен на 6 саата.


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:55:00   
sandriana RR
Прочитав Беатрис, ама дури денес успеав да седнам и да прочепкам ваши искуства..детево прв пат ми се разболува (10 месеци без 4 дена) и ме фати страв, знаејки последици од висока Т, и и дадов од антибиотикот....Е сеа, коа се фатив на оро ќе мора да дотерам 7 дена со тоа...
Гревчиња се бе, болнички....Како се справувате со јадењето? Ние ништо не јадеме 2 дена, само цицаме...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:57:02   
Џесика
И не мора да јаде Сандриана, супа од петел нека срка, вода, ладно чајче, ако треба и со шприц давај, течности е најбитно да внесува за температурата

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:57:03   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Имаме и могу зголемено лачење на гурелки,или како да се викаат....дури и се лепат очињата преку ноќ-има ли негде тема за овој проблем?


И на Филип еднаш вака му се случи. Му ги миев очите со чај од камилица. Свари нормално чај, нека се олади и со памукче миј и ги очињата, за еден ден како нова ќе биде.
Само не знам дали е поврзано ова со температурата? Тогаш немаше Филип температура, па не можам да кажам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 9:59:58   
sandriana RR
Фала дечки на совети...Ај да видам денов како ќе го истераме, па ќе се пријавам пак

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 10:08:26   
Yummy Mammy
Sandriana ako ti e nekakva uteha i jas ovoj pat odma dadov antibiotik, iako sum mnogu golem protivnik. Golemata kerka ne znae sto e toa a od antibiotik, ama malovo me isplasi posteno. Ima 8 meseci i vi kazuvam do 40,4 i se kacuvase T. A i krvnata slika pokaza bakteriska priroda, ne virusna. I nie bevme vo sabotata na dezuren vo Sistina i dr ni kaza deka grloto i e partal, zatoa i ne moze da jade. I nie sme samo na cice i po 2-3 lazicki kasicka od vreme na vreme.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Температура кај децата
26.6.2012 10:14:08   
Beatris
sandriana нека си цица, давај му чајче, водичка, сокче што повеќе нека пие. Убаво ти кажаа и супа, можеш јогуртче, кисело млекце, тоа нека јаде

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.