|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
20.6.2012 13:20:29   
topce
тоа е антибиотик нели?
зошто му давате антибиотик без консултација на лекар?


(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Затнато носе
20.6.2012 13:31:20   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas imam edno prasanje, ne e za ovaa tema ama ne znam kade da go postavam. imame 3 meseci i 1 nedela i sme nekako nastinati. ne mu teci noseto ama kako da ima slajmce ima mnogu gasovi so neprijaten miris, se grci i taka e porazdrazlivo. ovie 3 dena mnogu cesto kasla.
dali moze nekoj da mi kaze nekoe sirupce za malo bebence. mene mi go preporacaa hikoncil

Anaana без препорака на доктор јас не би ти препорачала ни Цефалексин а не па Хиконцил! Најдобро појдите на лекар и тој ќе Ви препише терапија доколку е потребна. За кашлањето јас би ти препорачала само инхалација со физиолошки раствор и домашна солена бања, антибиотик на своја рака НИКАКО. Сепак бебето ти е многу мало и не би требало одма со антибиотки да почнуваш

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Затнато носе
20.6.2012 14:08:53   
anaana
lekar mi go dade.. ne zemam jas sama nisto

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Затнато носе
21.6.2012 9:39:41   
Annet
nie liznavme sladoledce vcera i eve ja Op mrsuliiiiiii amannn sega pak ke se greeme na lamba,ima li nekoi kapki za 11 mesecni decinja oti do sega samo akva maris davav?????

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Затнато носе
21.6.2012 10:48:32   
light
Inie veke 3 den sto ne mozeme da disime ,greota se i se sobra plus i zabi izvadivme i e malku nastinata

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Затнато носе
21.6.2012 10:51:13   
kikicka
Анет земи Оперил за деца чим и тече носето не се става физиолошки,уште повеќе ке тече.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

nie liznavme sladoledce vcera i eve ja Op mrsuliiiiiii amannn sega pak ke se greeme na lamba,ima li nekoi kapki za 11 mesecni decinja oti do sega samo akva maris davav?????



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Затнато носе
21.6.2012 11:18:16   
Annet
fala kikicka,ne bev sigurna dali moze da i stavam operil pa sigurno si e tuka da si prasam;-)))
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Анет земи Оперил за деца чим и тече носето не се става физиолошки,уште повеќе ке тече.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

nie liznavme sladoledce vcera i eve ja Op mrsuliiiiiii amannn sega pak ke se greeme na lamba,ima li nekoi kapki za 11 mesecni decinja oti do sega samo akva maris davav?????




(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Затнато носе
21.6.2012 11:29:22   
bombica
Анет јас на П. му имам ставано 2 пати адрианол Т по препорака на ОРЛ наводно биле нај благи капки мада и на нив пишува за деца полсе 1 год.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Затнато носе
21.6.2012 11:31:14   
Annet
sum stavala ama lecevme infekcija vo noseto ,adrianol stavav ama mi dade i nekoj antibiotik za vo nose,kombinacija bese nekoja,sega neznam dali da stavam a ne mi se nosi na lekar ,ke ja sredam hehehe ;-))) falaaa

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Затнато носе
21.7.2012 2:44:53   
natus
Marisol kapki upotrebuval nekoj??? za koja vozrast se?jas gi upotrebuvam na 2 mesecno bebe, da ne gresam???

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Затнато носе
21.7.2012 14:05:18   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: natus

Marisol kapki upotrebuval nekoj??? za koja vozrast se?jas gi upotrebuvam na 2 mesecno bebe, da ne gresam???


Не грешиш натуш..тие се најслаби...ја ги користев кога А имаше 1,5 месец

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Затнато носе
14.8.2012 14:53:01   
Kockicka
Imame 8 meseci i mozam da kazam deka 7 ipol od niv sme non stop so zatnat nos koga i da odime na pedijatar ni go kazuvaat istoto fizioloski rastvor i ako e mnogu zatnata operil, no eve nekako ovaa nedela sme se poveke zatnati( ni tecat i zelni mrsulcinja tesko disime )
Nekoj da mi preporaca nesto kako da se odzatneme(pedijatarot ni e na odmor a nekako ne mi se menuva dr

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Затнато носе
14.8.2012 15:22:44   
Annet
KOCKICKA ODI NA OTORINOLARINGOLOG,MOZE IMA NEKOJA INFEKCIJA VO NOSETO,JAS IMAM PISUVANO,ZA OVA,KE TI DADAT DRUGI KAPKI,MOZEBI I SO INFRA RED LAMBA KE TI RECAT DA GO GREES DETETO,(SO PORIENI OCINJA),jas taka se na pedijatar ja nosev i na kraj izpadna infekcija vo noseto,non stop mrsuli vadime,mi kaza do 3 godinki ke ima.zatoa ne cekajte odete videte si ubavo;-)
pozdrav

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Затнато носе
14.8.2012 15:44:26   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Kockicka

Imame 8 meseci i mozam da kazam deka 7 ipol od niv sme non stop so zatnat nos koga i da odime na pedijatar ni go kazuvaat istoto fizioloski rastvor i ako e mnogu zatnata operil, no eve nekako ovaa nedela sme se poveke zatnati( ni tecat i zelni mrsulcinja tesko disime )
Nekoj da mi preporaca nesto kako da se odzatneme(pedijatarot ni e na odmor a nekako ne mi se menuva dr


Ako ti e nekakva uteha, nie imame 10 meseci i od navrseni 30 dena non stop sme zatnati. Nekogas samo kako vodicka i tece, a nekogas i zeleno zolti mrsuli, nekogas ja nosam na doktor i na brisevi, koga seto toa e proprateno so kaslica ili omalaksanost, nejadenje... a nekogas samo ja tretiram doma za da ja odzatnam.
Ednas odamna napisav tuka deka svekrva mi procitala na internet da se stavi presecena glavica kromid vo krevetceto na bebeto dodeka spie navecer, i kolku i da zvuci smesno i ludo, mnogu majki tuka se pofalija deka deluva. Probaj. Nas fizioloski rastvor apsolutno nikogas ne ni deluval. Inhalacii i taka i taka, mozes da probas, nema steta. Jas bas denes se rasprasuvav i ke pocnam da i davam nekoi vitamini kako Kindervital ili Baby Vit, da vidam dali ke i se podobri malku imunitetot zasto vaka veke ne moze.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Затнато носе
14.8.2012 16:02:56   
Kockicka
fala vi mamicki ke probame vecer so kromidot pa ke vi pisam rezultati :)
Se primenuvaova so kromidot poveke veceri ili dovolna e edna :)

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Затнато носе
14.8.2012 16:09:06   
Yummy Mammy
Pa ke osetis sama. Ako disi polesno i pocnuva da spie so zatvoreno uste, stavi mu i narednata vecer. Samo pazi da ne mu bide na dofat, za da ne go dopre i da se fati za oci.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Затнато носе
4.9.2012 20:59:52   
eli07
Nie imame skoro 2 meseci i imame zatnato nose veke nekoe vreme.Pedijatarot ni kaza da stavame fizioloski rastvor i da go cistime ama mene nesto ne mi odi.Kupiv Sinomarin za bebinja od ampulite posto sprejot e nad 1 godinka.Mu stavam veke nekolku dena ali pak e zatnat.Probav so pumpica ali poumrena pumpica ne mozev da najdam (taa u apteka me zezna).Tie sto mu se na vrv na noseto uspevam da gi izvadam ali ostatokot jok.Imate li vie nekoja tehnika,sovet bilo sto??user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Затнато носе
4.9.2012 21:37:51   
Annet
imame pisuvano ke si kupis aspirator za nose i sprej akva maris,ke si vidite raat,so sreka:))

< Поракaта ја уредил Annet -- 4.9.2012 21:38:29 >

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Затнато носе
4.9.2012 22:59:32   
cleo
Eli srcka, i nie go imame istiot problem. Stavame redovno Aquamaris baby kapki i gi vadime mrsulcinjata so aspirator od tie so vlecenje so kateterce sto se. Od Zegin go zedovme, a ni go preporaca pedijatarot od Remedika/ I super e. Prethodno koristevme pumpica od Chicco, vrska nemase user posted image za nisto ne ja biva, a ne e bas eftina.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Затнато носе
9.9.2012 0:52:10   
taska
Ajde i nie da se prijavime u grupata mrsulkovci :) celo vreme imame mrsulcinja i zatnato nose i spieme so otvorena usta :( stavame aqua maris i cistime so aspirator , ama posledniov pregled kaj pedijatar ni zema bris i ni najdoa bakterija i sega mu satavam citeral kapki na stapce za usi pa go premackuvame noseto vnatre ...sledna nedela pak kontrola bris :( a i nie se zeznavme so pumpicite 2 kupivme dodeka na kraj ne ni kazaa za aspiratorort extra e

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Затнато носе
9.9.2012 19:41:48   
eli07
Znaci da ne napravam utka povtorno..:( Aspiratorot za nos e toj so cevce za vlecenje mrsulcinja.Se stava vo nose i se so usta se vlecat mrsulcinjata neli? Go ima vo Zegin negde okolu 500 den ili 700 den bese ne se sekavam...

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Затнато носе
9.9.2012 19:45:18   
Kockicka
Toa e vo sina kutijka, mislam deka 590 denari bese. Super e

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Затнато носе
9.9.2012 19:47:07   
Kockicka
Odi na 18 annet ima staveno slika

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Затнато носе
10.9.2012 11:27:15   
eli07
Falaaaa..:)

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Затнато носе
24.9.2012 14:14:49   
Annet
pak tece noset_o,cesma,,,,,,,,,
sega akva maris i aspiratorce koristime,i svariv caj od bel slez pa ke vidime,demek slezot ke pomognel.ajjjjj .abe mi idee ufffffffffffffuser posted image

< Поракaта ја уредил Annet -- 24.9.2012 14:20:26 >

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?