|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
25.8.2012 13:30:09   
Pepelaska *
Не знам арх диз и се јавив на докрорката ми рече не е страшно , сега дури 38 му појде, ќе го носам во понеделник секако ќе одевме за крв, а за заб не верувам незнам кој сите ги имаuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Температура кај децата
25.8.2012 13:50:37   
Maca25
Може да е некој вирус, чим сите заби ги има.
Сирото детенце, на топлово уште температура му фали user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Температура кај децата
25.8.2012 16:34:42   
Martins mom
Ај ѕирни му го грлото,јас мислам од него да не е...ај со помин

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Температура кај децата
25.8.2012 20:36:46   
Pepelaska *
Женски , може ли да се даде Бруфен?
За 2 недели правиме 2 години,цел ден давам далерон на 6 часа и кога му врви дејството веројатно одма му се качува Т, до 38 , 3 не оди погоре фала богу.
Ми рекоа дека далерон не делувал баш на поголеми деца , да давам бруфен?user posted image

И да најверојатно е од грлото, почна да се жали дека го боли и одвај пие и јаде, понеделник одиме на контрола не сакам на дежурна зашто одма даваат инфузија,
аман кај го најде на топловоuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Температура кај децата
27.8.2012 20:18:09   
Beatris
можеш да даваш јас на а сум и дала а има 1годуна и 5 месеци. А јас па имам друга мака, ми крена денес температура, педијатарот ни е на одмор. Ја носев на клиника правевме крвна слика, леукоцити 12.8, неутрофили 73, ми дадоа амоксиклав, не знам дали да и дадам, мислам дека минимално се покачени. Совет?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Температура кај децата
27.8.2012 20:37:59   
Тања РР
Штом се покачени леукоцитите јас би давала антибиотик ама не би почнала со Амоксиклав, има доста широк спектар, може да му направи проливи. Не знам што не ви пишале Амоксицилин, мноооогу побезбеден еuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Температура кај децата
27.8.2012 20:48:28   
Beatris
Немам поим до сега не сме пиеле никаков антибиотик. Имам и цефалексин што ми го препиша матичниот за на одмор за недај боже. Што е подоброда и дадам?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Температура кај децата
27.8.2012 20:57:01   
Ikana
Se nadevam brzo ke i pomine, gushka za tebe Beatrisce, i prasaj nekoj drug doktor za antibioticite!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Температура кај децата
27.8.2012 20:59:57   
Тања РР
Леле многу е тешко да се каже така напамет. Знаеш дека со антибиотиците важи правилото „или ќе го погодиш или ќе го згрешиш“ трето нема. Е сега со Амоксиклавот имаш поголеми шанси за погодок ама и поголеми ризици ( не е нешто страшно освен нарушување на цревната микрофлора). Ако се одлучиш за Амоксиклав најдобро е паралелно да даваш некој пробиотик за да го превенираш тоа.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Температура кај децата
29.8.2012 11:00:09   
Beatris
Женски јас почнав да давам Амоксиклав, не за нешто друго него дека во недела треба да идеме на одмор, па си викам ај ако има некоја мала инфекција да ја средиме. И давам напоредно и б комплекс и пробиотик Про Лајф, вчера 3-4 пати имаше пролив, не знам дали е од инфекцијата или од сирупот. Дали би требало да се среди со пробиотиков или да давам нешто и за пролив? До душа денес не какаше проливесто, така ни тврдо ни меко па сега стварно незнам што е попаметно

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Температура кај децата
29.8.2012 11:20:45   
AnnaMolly RR
Па ако не е чест проливот, ако не е на секои 15-20 минути, давај и нешто природно од типот на банана, пченка варена, чај од оние „парички“ што ги викаат ако можеш да најдеш. И електролити обавезно. И да немала којзнае колку количниски пролив, дај и електролити.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Температура кај децата
29.8.2012 11:46:28   
dostickage
Davaj i morkov Beatris.Islam deka morkovot e najdobar priroden lek protiv proliv.ORS na HIPP ...
Plus mozes i cajce od onie parickite ili cajce od  kalinka.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Температура кај децата
14.9.2012 22:04:00   
stefanija bella
Zdravo na site na forumov imam prasanje koga im davate na decata eferelgan sirup nad odredena temperatura ili vednas cim pocne da kacuva?
Prasanjevo go postavuvam zasto verojatno sekoj ima svoj nacin do negde i si go poznava deteto ama mi bese cudno za slucaj na drugarka mi ona na pr. go ceka da krene do 38 i nesto pak tek togas mu dava a d-rkata i rekla da ceka do 38.5 pa posle sirup ili cepce demek da go jakne deteto mene malku mi e maltretiranje toa.
Moevo ima 8 meseci i sega prvpat fati virus i so odobremie na maticnata cim kaci temp odma mu dadov sirup

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Температура кај децата
14.9.2012 22:18:40   
kikicka
Јас давам до 38 максимум ако качи.Инаку давам на 37.5 бидејќи е таква кенкава и омалаксана не се трпи,мадада сега како почнавме со хомеопатските лекови и за температура обично држи по 3 дена 37.5 или 37.7 па после ја нема темпеатурата.И повеке гледам онака да ја оладам нели со бањање во млака вода.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот stefanija bella)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Температура кај децата
14.9.2012 22:30:39   
nadica
obicno cekam da kaci nad 38 za da dadam nekoj sirup ama eve denes ne ni merev nemase kako i kade samo ja znam kenkava bez sila so toplo celo i i dadov 1 lazice za da ne ja mislam i macam

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Температура кај децата
14.9.2012 23:06:26   
Pepelaska *
Јас пошто имам трауми од температури со малиов , сега ако видам над 37 косата ми се крева.Одма му давам далерон, ама кога ќе му престане дејството пак му се крева.Сега еве бевме 3 4 дена со Т не знаев кај ми е главата, со сируп 39 креваше, па со чепчиња и со облоги ( ракија , киселина , вода и еден далерон ( апче) стоплени и чорапчињата му ги натопував од ова одма му спаѓаше , се сушеа за секунда од што гореше.
Не знам кај го најде ама сигурно беше инфекција некоја, преладен , сега е малку подобро , нема Т ама е многу ослабен и истоштен.
Пиеме Алмацин, не знам зошто стално ни дава или цефаклор или алмацин.
Од алмацинов му се подобрува се ама како да се нафрла на мешето малку ќе се вцрви и одма му се губи,не знам зоштоuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Температура кај децата
14.9.2012 23:40:59   
Martins mom
Уф како го мразам тој Алмацинот откако ќе си го отруев детето со него. Од ден на ден слушам за многу деца што се осетливи на него. Зарем нема други антибиотици??

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Температура кај децата
15.9.2012 8:34:36   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Женски , може ли да се даде Бруфен?
За 2 недели правиме 2 години,цел ден давам далерон на 6 часа и кога му врви дејството веројатно одма му се качува Т, до 38 , 3 не оди погоре фала богу.
Ми рекоа дека далерон не делувал баш на поголеми деца , да давам бруфен?user posted image

И да најверојатно е од грлото, почна да се жали дека го боли и одвај пие и јаде, понеделник одиме на контрола не сакам на дежурна зашто одма даваат инфузија,
аман кај го најде на топловоuser posted image


во случај да се повтори да си знаеш: бруфен барем од искуство според мене е мнооогу подобар од парацетамол. Прво ако е вирус нема да биде омалаксан и второ ако се запчиња, нема да го боли додека истера + нормално, ја намалува температурата.

Инаку кај нас се дава бруфен од подоцна, ама верувај каде што сум видела, бруфен даваат и на 8 месечни бебиња.
Кај нас останало од порано дека бруфен е лек за реума user posted image , ама на запад е фивер редуцер, пеин реливер.
САамо напомена: не се дава на празно меше и се дава на 8 саати.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Температура кај децата
15.9.2012 9:27:05   
belabela
Ja cekam deteto da krene nad 38 togas davam Eferelgan a koga prima vakcina i pod taa temperatura zasto ima bolki vo raceto

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Температура кај децата
15.9.2012 12:19:31   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: belabela

Ja cekam deteto da krene nad 38 togas davam Eferelgan a koga prima vakcina i pod taa temperatura zasto ima bolki vo raceto


Па ја би рекла дека баш тогаш можеш дапочекаш и до 38.5 бидејки знаеш од што е Т....за болките во рачето Т нема врска..ниту еферелганот...тогаш треба облоги од ациди борици повеќе на местото и туширање...баш кога бебе прима вакцина треба да се издржи колку што може повеќе без парацетамол за да си створи организмот имунитет.

ние од вакцина до сега сме немале Т...ама затоа првото запче го извадивме со 39.2...до 38.5 не давам ништо

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Температура кај децата
15.9.2012 12:25:06   
Bububebe
И јас до 38.5 не давам ништо.А гледав некои мајки ,уште пред да му стават на детето вакцина му ставаат чепче user posted image Демек да не кренело температура

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Температура кај децата
2.11.2012 22:26:39   
SkCura77
Non-stop sme so nekoja zdodevna temperatura od 37,6 C i vekje pobudalev od mknenje po doktori i slusanje deka nisto ne mu e. Fakt e deka vadi zabi i deka pak go pustiv vo gradinka, ama vekje 3 nedeli sme vaka. Ni preporacuvaat tusiranje, razladuvanje, a nos mu tece, kasla i kiva.
Doma imam i eferalgan i diazepam cepcinja (pusti strav), sirupi letizen, cefaklor, ventolin, zyrtec i augmentin, kapki operil P i aquamaris, ostanati od proslata bolest. Inace sum najgolem protivnik na antibiotici, cel zivot dali ednas jas se imam napieno, ama ajde za dete kje terame po standardna procedura. Denes tripati imase proliv a nemal uste od malo bebe. Mnogu sum nervnauser posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Температура кај децата
2.11.2012 22:29:15   
Pepelaska *
Можно е и проливот да му е од забите, мислам имаат пишувано и такво искуство мамиве, а не се нервирај 37, 6 не е некоја страшна Т ама разбирам, досадна е повеќе тебе отколку на детето, мислам можеш далерон да даваш , тој е и за болка, ке му ублажи ако го боли нешто
Побрзо да ви помине

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 2.11.2012 22:30:45 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Температура кај децата
2.11.2012 22:39:33   
penelopa
СКЦура 77 може да се заби а може и да е некоја вироза зависи од детето ти си го знаеш најдобро. На пример, син ми никогаш немал т , пролив кога вадел заби па уште да кашла и кива. Јас би рекла дека е некој настинка- темперТурата уште не му за да дадеш било што барем според мене јас чекам до 38,5. Во ваков случај - слична ситуација имавме минатата недела само без пролив јас му давав само чај, цедени сокови, полесна храна и инхалации, редовно чистење на носето. Следи го/ ја ако видиш дека се влошува веднаш на доктор.

< Поракaта ја уредил penelopa -- 2.11.2012 22:51:06 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Температура кај децата
2.11.2012 22:43:16   
SkCura77
Fala Pepelaska za utehata, jas cel zivot pominuvav so limoni, domasni supi, corapi vo ocet i masazi so rakija i trevki i medovi i caevi, a na detevo treba eden kup hemija da mu nacukam vo teloto. Toa me nervira... Celi 13 meseci ic ne se razbole, ni kivna, ni se zakasla, ni nos mu se zatna, so MM molime Gospod mojot imunitet da go nasledi (prvpat operacija na krajnic na 4 godini lezev vo bolnica i posle koga me poroduvaa so carski, na 35 god) zasto MM e epten svilena buba za fizicko zdravje i samo lapa tableti k'o bonboncinja. Site pedijatri specijalisti i opsti lekari mi kazuvaa deka pola detski imunitet e nasledstvo od roditelite

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.