|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
3.11.2012 10:30:34   
rina13
скцура77 дали му ги прегледаа ушињата.Ние исто се немавме разболено година дена и одкако тргна во градинка така лошо се разболе,прво со тем па сите докори специјалисти ништо не е масирај туширај вироза ти реков ми рече а детево со температура 10 дена,се уби пиејки парацетамол.На крај ништо не помогна протече гној од увото(ни пукна тапанчето)со тешко воспаление во бесознание со 40,8 тем завршивме во болница.Многу дечиња мали сретнавме со тие симптоми,ова нашево ти го раскажав не да се уплашиш туку чисто превенттивно да си ги прегледате ушињата.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: Температура кај децата
3.11.2012 20:33:10   
Maca25
Скцура77 таа температура може од се да му биде, но јас мислам дека се заби. Ова го кажувам според мое искуство, кога мојата ќерка вадеше заби, многу често и течеше нос и грлото и беше црвено, имаше малку покачена Т (до 38 степени) и сето тоа поради забите и пикањето на раце и играчки во уста за да може да се чешка по непцата.
Откако оди во градинка, веќе 2,5 години, има поминато низ не знам колку различни вирози, вируси, бактерии, грипови, што веќе не. Температурата и била секогаш над 38,5. Така знаев дека е нешто за што мора да се оди на лекар и да не направи испитување.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: Температура кај децата
3.11.2012 20:41:52   
SkCura77
Рина, фала што ме потсети на таа опција, ама јас му ги прегледувам ушите само од надвор, ништо не бутам внатре, гледам само дали има многу жолто, пребришувам со обична памучна крпа, перена на 90 и испеглана. И да има нешто, белки докторот ќе го примети, јас од каде да знам? Ми текна и мене нешто да не го боли увото, го пипнав, го притиснав на двете, се изгази од смеење, белки не е тоа...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: Температура кај децата
3.11.2012 20:50:53   
Maca25
Да беа ушите ќе пискаше од болка. Измиј ги убаво рацете и провери му ги непцињата, може и ќе напипаш ново запче.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: Температура кај децата
4.11.2012 13:52:46   
lilicka
Поискусни мамичке ај ве молам за совет....
Детево мое од сабајле е со Т има 38,9,ај што има Т од сабајле се утепа од повраќање...првпат од кога е родена ми повраќаuser posted image а сама сум дома...моите се на пат лелел ми се плаче
детево не е јадено од вчера се јавив на матичната недостапна е у п.м
Имам електролити дома и давам по малку....што друго да и дадам,Млеко несмее така?????
Ке побудаламм......user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: Температура кај децата
4.11.2012 14:03:20   
Cvekelencule
Лиличка ништо продожи со електролити само лајче по лајче да не биди наеднаш за да не повраќа не знам коккаво ти бебето има во зегин чепчина против повраќање ама тие се даваат со наврешена една годинка сепак консултирај се со матиченот лекар, ако не бидува на итна помош одете поздрав со лесно да го пребродите user posted image поздрав

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: Температура кај децата
4.11.2012 14:05:44   
lilicka
15 месеци сме....

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: Температура кај децата
4.11.2012 14:15:07   
rina13
Dezuren pedijatar ima na detska klinika,mozes da se javis za konsultacija

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: Температура кај децата
4.11.2012 14:58:14   
Cipi Ripi
Лиличка јави се на брза помош, тие секогаш објаснуваат по тел. кога се работи за бебе. Ако ништо друго барем совет ќе ти дадат и ќе те смират.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: Температура кај децата
4.11.2012 15:33:57   
Ikana
Давај и течности, вода или чај од нане (1 лажичка мала шеќер на 100мл), на 10 минути, колку испие толку. Давај и банана, ориз, каша од јаболко, а млечни производи и млеко никако.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: Температура кај децата
5.11.2012 0:08:19   
Ljubovce
Ako temp mu e odsabajle 38.9 i nemozes da ja simnes najdobro da ja odneses na dezuren vo klinika,makar javi se,nie 8 dena bevme so temp sto mu se kacuvase do 39.8 so pomos na nasata dr uspevme da pomineme bez antibiotik ama mi bese non stop dostapna vo bilo koe vreme.
Zemi istusiraj ja,odma namackaj ja so limon i soda bikarbona ,vinski ocet na noze i ke se simne. A za povrakanje mozes da i stavis cepce...sepak najdobro e da se konsultiras so dr.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: Температура кај децата
6.11.2012 8:41:36   
lilicka
Нас не држеше Т 2 дена и ни помина....од ич ништо детево качи 40 Т нит е болна не кашла не ма црвено грло,ушите и се ок...се во ред...изгоре од Т!!
Едино да е заб или пак од вакцината.....битно помина јас преживеав таков стрес никогаш да не се повторииuser posted image

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: Температура кај децата
6.11.2012 9:05:49   
miana
koja vakcina ja primavte??Mene kerkickata od DTP mi gorese od temperatura sekoj pat koga ke ja primi i toa so nad 40 T so denovi...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: Температура кај децата
6.11.2012 9:13:56   
lilicka
На 13 месеци што се прима....морбилиии!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: Температура кај децата
6.11.2012 11:19:01   
@Mila@
Nie nokeska pak si kacivme temperatura 38.3-38.6 mu dadov sirup ja potsimna malce i sabajle pak mu bufna 38 so neshto,bevme na lekar nema pokazateli za nishto duri ni za virus krvanata slika mu e oki,nosot mu e oki potkashluva po malce ama detevo mi e veselo si jade si pie i sega terapija 3 dena da pieme sirup na 6 saati brufen i vajda ke se simnela se somneva deka moze i zabite problem pravat zs site 4 cetvorki mu se vo faza na izlaganje i taka domce sme :(. Inace napravivme rekord vo odenje vo gradinka 9 dena po red :)

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: Температура кај децата
6.11.2012 14:56:52   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

На 13 месеци што се прима....морбилиии!!!


Uf sin mi koga primase vakcina za morbili na desetiot den vo rok od 5 minuti krena 36.6 i toa vo spienje.
Strasno nesto. Posle vednas se simna. 

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: Температура кај децата
7.11.2012 22:01:48   
Annet
ние до синока бевме супер,ама ноќта беше плачлива и имаше Т.не даваше да измерам ама гореше,ставив чепче..
денес цел ден е пак кенкава,ништо не јаде,ниту млеко пие,а нон стоп се чешка на непцата,до сега имаме извадено,12 запчиња,ама како сега не била вака......
си поврзувам дека е од забите.изгледа никнуваат 3ките,ама нема ни надуено ни напукнато....
и кажете ми ,колку дена трае ова гладување одприлика,што да очекувам??? детето ми се смени за една ноќ.не се поднесува......................многу јаки живци треба..и еве заспа,гладна......user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: Температура кај децата
7.11.2012 22:15:54   
Pepelaska *
Анет, не се секирај, сите тоа го поминале верувам.
Од мое искуство гладувањето му траеше скоро недела дена , не и давај со сила, пробувај додека е заиграна давај и да поткасне нешто. И многу течности давај и .Ако има Т не давај млеко.Ако е од забите ќе помине брзо.

user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: Температура кај децата
12.11.2012 19:35:10   
Ljubovce
A zosto ne se dava mleko ako ima temperatura?
inaku nie tamam edna nedela se opravivme i eve denes pak so 39 temp,da se mrdne covek. od dva meseca vo gradinka nie mesec i pol sme bolni i toa seriozno bolni so visoka temperatura,eve sega i kasla,nos i se po red...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: Температура кај децата
13.11.2012 15:44:26   
tuni27
Zdravo RR !
I.ima 4 meseci bez nekoj den.Veke 2 dena ima temperatura 37,2 i celo vreme si mislam ke vadi zabi. Arno ama snosti povrati prv pat tolku mnogu i denes go odnesov na pedijatar i tamu pravo krvna slika i WRC iznesuva 22 iljadi.Me prasa dali sakam injekcija ili sirup, jas kazav sirup i mu bese propisan cefaclor 125mg/5ml.Od tamu go nosam i na vtoro mislenje ama nemav poim deka tolku razlicno ke bide vtoroto mislenje .Vtoriot lekar mi rece samo caj od kim i porbiotik da davam i deka se raboti sa gasovi koi pritiskale na dijafragma (zatoa povratil ). A za antibiotikot kaza deka ne bilo potrebno i deka za nekoj den pak ke napravime krvna slika . e sega aj jas vas da ve prasam bidejki imate najmnogu iskustvo -koj da go poslusam????
Da napomenam deka sin mi nema ni proliv, nitu vospaleno grlo, samo temperatura.pozz do site , se nadevam deka so ogled na negovata vozrast svakate vo kakva dilema sum.user posted image

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: Температура кај децата
13.11.2012 15:50:16   
Pepelaska *
Нас ни даваа цефаклор за црвено грло, ако мислиш дека нема потреба, почекај некој ден додека не се прегледате пак.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот tuni27)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: Температура кај децата
13.11.2012 15:58:42   
AnnaMolly RR
Мислам дека најпаметно ќе ти биде и на трето мислење да го однесеш. А доколку нема некоја инфекција или покачени вредности, избегнувај антибиотици. Пробај со туширање со млака вода, со разладување, да не биде многу загреана просторијата каде што е бебето...

Инаку, морам да кажам дека кога ми качи Филип температура во саботата (максимум до 39 му дојде), му дадов Блокмакс кидс сируп и детево како ново ми беше, 12 саати беше без температура. Од сега Ефералган чао, Блокмакс здраво user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: Температура кај децата
16.11.2012 22:28:49   
dragance2006
Zdravo na site sakam da ve prasam bidejki sum nova kolku bi trebalo na malite bebinja max.da bide temperaturata vo prviot mesec nemam koj da mi pomogne zatoa ve molam vas a inaku normalno li e vebe 26dena da ima po liceto i po nozinjata bubulici ve molam za odgovor pozz

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: Температура кај децата
16.11.2012 23:36:54   
Beatris
Нормалната телесна температура е иста како и кај возрасните. За кожичето, не знам каква е ситуацијата, ама мислам дека кожата се чисти до 40 дена. Без секирации, тука сме за се што треба

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dragance2006)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: Температура кај децата
16.11.2012 23:42:39   
kikicka
Драганче да не ти е претопло дома? Инаку бубалиците се нормална работа кај некои бебиња, обично се јавуваат и од жештина. А за температура над 37 мораш да се консултираш со лекар! Колку има бебето температура, му мереше??
ИЗВОРНА ПОРАКА: dragance2006

Zdravo na site sakam da ve prasam bidejki sum nova kolku bi trebalo na malite bebinja max.da bide temperaturata vo prviot mesec nemam koj da mi pomogne zatoa ve molam vas a inaku normalno li e vebe 26dena da ima po liceto i po nozinjata bubulici ve molam za odgovor pozz




< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 16.11.2012 23:43:17 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dragance2006)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.