|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
7.11.2012 21:58:58   
SkCura77
Ова не знам дали тука да го прашам или на друга тема... Дали има некој апарат / прибор за правење инхалации во домашни услови, на билна база, за деца или бебиња? Преку глава ми е од чистење нос со пумпица, од капки едни, други, трети, од брисеви, 1 месец скоро е со затнат нос user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Затнато носе
7.11.2012 22:31:43   
arh_diz
Mozes da kupis inhalator i da mu pravis inhalacii

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Затнато носе
7.11.2012 22:35:47   
penelopa
Imame posebna tema inhalator- tamu pročitaj iskustva. Nas lično samo inhalator ne spasuva koga sme zatnati.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Затнато носе
8.11.2012 12:55:31   
Felly RR
ЕВе ја темата за инхалатор. клик

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Затнато носе
8.11.2012 15:05:27   
Mimushka
Во зависнот од бојата, ние ставаме хлоран феникол- за зелени или жолти, но ако се прозирни аква марис, односно солена вода и што и да правиш друго џабе- вирус е. Помага сево ова-само после најмалку 3 дена редовно ставање сабајле, навечер. Штом се затне носето почнав да кревам паникаа.Лани после секое затнување на носето- значи сме имале 7,8 мес. завршувавме со пневмонија.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Затнато носе
10.11.2012 0:11:29   
Mama Srna

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Dali ste imale problem so zapuseno nose kaj vaseto bebe?kako ste go cistele noseto na vaseto bebe?




На Ведран, на три месеци првпат му се затна носето. Му правиме солена бања. Една рака крупна горварска морска сол се става во кадичката каде што се бања бебето. Од испарувањето и топлината на просторијата каде што се бања му доаѓа нешто како инхалација и е многу добро за кожичето. За чистење на носето користам солени капки назогал и пластично - силиконско цревце за извлекување на секретот на Шведска фирма го има во аптеките секаде.Малку е поскапо но за разлика од пумпичка кога користевме вадењето на секрет е полесно и мислам поуспешно. Поздрав!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Затнато носе
17.11.2012 14:28:10   
mmbucko
Eve i jas da se priklucam na grupata prezadovolni mamicki od pumpicata za izvlekuvanje na mrsolcinja shto e kako cevce a se aspirira so usta. Bravo na toj koj mu teknalo da ja izmisli. Navistina e poskapicka ama epten e efikasna. Nemozev ni da zamislam kolku sekret moze da ima vo edno malo nose. Go izvadivme cel sekret bez placenje,mu olesna i srcence eve go spie veke 2h, shto ne se sluci izminative denovi odkoga mu e zatnato nosenceto.

(Одговор на членот Mama Srna)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Затнато носе
18.11.2012 14:03:33   
eli07
I nie za zal nastinavme malku i eve veke nekolku dena mu vadam mrsulcinja so aspiratorot po nekolku pati na den i mu stavam Sinomarin ampuli ali nikako da se namali sekretot.Mislam deka nema kraj.....jas mu vadam on za saat vreme pak so puno nose user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Затнато носе
19.11.2012 0:14:33   
mmbucko

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

I nie za zal nastinavme malku i eve veke nekolku dena mu vadam mrsulcinja so aspiratorot po nekolku pati na den i mu stavam Sinomarin ampuli ali nikako da se namali sekretot.Mislam deka nema kraj.....jas mu vadam on za saat vreme pak so puno nose user posted image



E ne sme tolku mrsulavi ama jas veke pecena prepecena so nosoite......Znaci nas posto mrsulcinjata ni se gusti i zelenkasti=bakteriska infekcija, jas na cepkalka za ushi stavam chlorampheicol mast za oci i mu stavam vo noseto. Za 2-3 dena nema nishto.......posle nekoja nedela pak.....

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Затнато носе
19.11.2012 9:04:40   
eli07
Mi kazaa deka so aspiratorot za nos pozelno bilo pri sekoja upotreba da se koristi fizioloski rastvor za da ne dojde do pukanje na kapilari vo noseto.Jas iskreno ne mu stavam pri sekoe vadenje mrsulcinja smetam deka nema potreba.Sto misite vie?

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Затнато носе
19.11.2012 9:36:39   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Mi kazaa deka so aspiratorot za nos pozelno bilo pri sekoja upotreba da se koristi fizioloski rastvor za da ne dojde do pukanje na kapilari vo noseto.Jas iskreno ne mu stavam pri sekoe vadenje mrsulcinja smetam deka nema potreba.Sto misite vie?

Ако е течен секретот, која е потребата дополнително да се разводнува? И јас не ставам секогаш капки или физиолошки, за да ги извадиме мурсулчињата. Ако е густ секретот - да, ама инаку не, не гледам причина. Така само полесно ќе се лизне секретот накај грло.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Затнато носе
19.11.2012 9:41:00   
Emmy
Isto taka sprej za nose od divo origano e mnogu efikasen za vadenje mrsulcinja. Go ima vo aptekite, epten mnogu e efikasen, ke se iznenadite sto se moze da izvadi.

pozdrav

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Затнато носе
27.11.2012 20:59:08   
Ring
Не знам дали се работи за затното носе или нешто друго е во прашање ?
Навечер кога цица додека спие некако како да крчи со носето, како да е полно со секрет...сабајле кога ке стане и преку ден нема ништо
Пробав да го чистиме носето со аспиратор и ставив капки претходно , ама не излегува ништо...не и се растекува ни преку ден воопшто
Може преку ден ке кивне 3-4 пати и нема ништо.
Ова ни се случува 3-4 ноќи по ред...

(Одговор на членот Emmy)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Затнато носе
28.11.2012 9:45:05   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Не знам дали се работи за затното носе или нешто друго е во прашање ?
Навечер кога цица додека спие некако како да крчи со носето, како да е полно со секрет...сабајле кога ке стане и преку ден нема ништо
Пробав да го чистиме носето со аспиратор и ставив капки претходно , ама не излегува ништо...не и се растекува ни преку ден воопшто
Може преку ден ке кивне 3-4 пати и нема ништо.
Ова ни се случува 3-4 ноќи по ред...



Istiot problem go imame i nie. Vleceme so aspiratorot najmalku 2 pati dnevno i stavame fizioloski i nisto ne izleguva,a koga cica krci kako da ima eden ton mrsuliuser posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Затнато носе
16.1.2013 19:10:09   
Фиданче
ring ,sto napravivte ? Moja bebuska od nokeska pochna taka màlku da krchi povremeno vo spienje i malku vo cicaanje,17 dena ima denes,vo noseto nema nisto ,koga povrati po ciçanje kako malku slajmche da imase.Sto da pravam? Eve ja sega mirno spie :-) Pozdrav

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Затнато носе
16.1.2013 22:52:19   
Ring
Kaj nas samo od sebe se smiri...vo pocetokot i stavav fizioloski i aspirirav , ama nisto ne vadev ....i ja ostaviv taka...navecer koga spiese i koga ke cicase kako da se davese...ama samo se smiri...traese nekade okolu 10 dena ...
Moj sovet ti e da se sledis...ako si cica ubavo, ne se rastekuva noset_o , moze ne e nisto seriozno....oti ako i e zatnato noset_o, bebe nema da moze da cica ubavo zatoa sto ke mu bide oteznato disenjeto...
Pisi kako ke pominete vecerva user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Фиданче

ring ,sto napravivte ? Moja bebuska od nokeska pochna taka màlku da krchi povremeno vo spienje i malku vo cicaanje,17 dena ima denes,vo noset_o nema nisto ,koga povrati po ciçanje kako malku slajmche da imase.Sto da pravam? Eve ja sega mirno spie :-) Pozdrav



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Затнато носе
16.1.2013 23:10:56   
kikicka
Мамички гледајте воздухот каде што спие или престојува бебето да не е сув. Или ако имате навлажнувач за воздух нека ви биде уклучен цело време , бидејќи им се затнува од сувиот воздух.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Затнато носе
17.1.2013 20:03:12   
Фиданче
Super pominavme, nejze nisto ne i e , samo koga cica malku kako da krchi, noseto i e prazno, vcera kako da imase malku sekret koga povrati posle cicanje ama denes nema nisto i vo izmetot mi rekoa da vidam da ne ima ama fala bogu nema nisto, aj ke se sredi ko kaj vas :) A i ona super si e spie slobodno i si cica, pu pu pu user posted image Na lekar ne ideme mi preporachaa da si sedam doma zosto ima mnogu bolni da ne ja nastinam !!! Fala vi na odgovorite !
Pozdravuser posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Затнато носе
17.1.2013 20:40:41   
zzaa
eve i na mojata cucka i se zatna noseto,3 dena vo gradinka i odma zatnato nose,i staviv soleni kapki i go iscistiv so aspiratorot,aj beli utre ke mi bide podobro,i nokta lesno da ja pomine,se nerviram nogu,mi bese bolna 3 nedeli i samo sto ozdrave vo gradinka i sega pak e ke puknamuser posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Затнато носе
18.1.2013 0:21:48   
Andriance
Ај за затнато носе пробајте само во близина кај што нана бебе да оставите на пола пресечен кромид?
уште ако има некој болен...има да се зачудите каков ќе биде кромидот сабајле..
за мирисот....ќе излуфтирате нели?

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 18.1.2013 0:26:36 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Затнато носе
18.1.2013 11:25:19   
zzaa
Andriance RR go znam toa so kromitod,imam isprobano i stvarno deluva ,e mirisa cel soba,tuka li bese ili na drug forum procitav edna clenke bese iskomentirala kako vo kafana da spiesuser posted image ali ne strasno se otvara prozor 10 minuti i ke se izluftira.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Затнато носе
21.1.2013 12:16:08   
eli07
Mamicki nie sme veke 5 dena so zatnato nose ama i kako pominuvaa denovive user posted image ima se poveke mrsuli.Ne se zeleni ama se gusti i beli i edvaj so pumpicata izleguvaat.Koristime fizioloski i pumpica za vlecenje nekolku pati vo denot ali nema podobruvanje.Sekoj den mu vadam eden ton mrsuli.Napravivme krvna slika ok e , na plukja nema nisto, ne mu e crveno grlceto.Pocnav da se somnevam da ne e nesto drugo - nekoja bakterija mozebi.Sakam da napravam bris od noseto.Sto mislite ili da pocekam uste malkuuser posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Затнато носе
21.1.2013 12:28:22   
topce
moze da e i alergiska reakcija. obicno ako e bakterija mrsulite, sekretot stanuvaat zeleni.
konsultirajte se so pedijatar za da vi dade neshto letizen, loratadin ili zirek. obicno za 3 dena se gledaat rezultati.
a dodeka cekate odnesete go na bris od nos nema greshka da napravite, barem mirni ke bidete deka ne e bakterija ili ako e bakterija kako da ja lecite.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Затнато носе
21.1.2013 12:29:17   
miana
Eli 07 neznam koja vozrast e bebeto tvoe.
Mozes da kupis kapki od divo origano za bebe za nos okolu 150-160den se i se za bebinja nad 6 mesecna vozrast i da se obidete so ovie kapki ..Imaat antibakterisko dejstvo i go procistuvaat nozeto.. Znaci Kapki za nos od divo origano za Bebe '- se vikaat "baby origano nasal spray" od brobotalife.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Затнато носе
21.1.2013 12:32:28   
topce
malite bebinja nekade do kaj 3 meseci voobicaeno e da im e taka zakrceno noseto, shto od toa shto ushte se cistat shto od toa shto del od hranata im se vrakja nazad, da bljucnat ili da zdignat, i toa im pravi kako da imaat zatnat nos a vsushnost nishto ne im e.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?