|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
21.6.2011 16:04:31   
miana
Srceto toa...Mojava nema ni gro crveno  a ne se ni ponasa ko da e bolna a gorese od T ....Sega pocna po retko da  i se kacuva ama i se kacuva...Sto i e i kako i e poima nema.Doktorkava vika: pratete ja ako prodolzi donesete ja pak...na 8 saati mi kreva a mi krevase na 3 saati so paracetamol pa se macevme so tusiranje i so alkohol..Pocnav so Brufen ( morav ) i koga i kazav na doktorkata me stavi vo top...Kako sum smeela,ona ne go preporacuvala- bla bla bla..Pa jas mislam podobro e brufen na 6-7 saati otkolku paracetamol da i davam i da mi kreva na sekoi tri saati pa posle da ja macam so tusiranja i drugi gluposti...I sega pak sme na paracetamol,ama kreva na 8-9 saati..I mazmi bese so visoka T ama nego go bolese i grloto..I zolvami e zatnata  a eve i svekrvami.Samo jas i svekormi sme zdravi..Uste toa mi fali i jas da fatam trudna :(

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Температура кај децата
21.6.2011 16:05:21   
miana
Kazete dali ima sansi da se sipanici? Od sabotata ima T? Ima li sansi da i izbijat ili dosega trebalo veke da i izbijat ako se sipanici?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 9:02:59   
dostickage
postoi i eden virus sto pravi osip posle tri dena temperatura.
a za siopanici razmisli dali nekoe dete so koe ste bile vo kontakt imalo sipanici.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 9:18:21   
Maca25
Миана можеби не се сипаници. Ќерка ми сега викендов беше болничка, со 3 дена Т, течење нос и ништо не јадење. И грлото и беше црвено, ама од што беше испотена и ја прошиша ладното во Веро. Од вчера нема Т, почна да јаде и како ништо да не и било.
Не се секирај, провери прво дали било детето во контакт со деца кои имаат сипаници, ако оди во градинка јадеви се во градинката и прашај да не пријавиле некое дете со сипаниц, ако не направете брис на грло и нос, да не има некоја бактерија.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 9:33:00   
Mihaela 2010
Miana mojata kerka,koja ima 14 meseci,pred nekolku meseci imase visoka T,i toa i traese 3 dena...niti grlo crveni,niti kaslase,super si bese deteto..se javivme na pedijatar,bidejki bese nedela ni rece da i davame paracetamol,cela nokj ne spusti T,utre denta imase malku osip okolu gradite,pomisliv da ne e od alkoholot posto i stavav oblogi,ja odnesovme na pedijatar, pomisli deka se sipanici,ne odnese na infektivno...znaci 3 dena bese so T i koga ja pregledaa rekoa deka e nekoja obicna tri dnevna bebeska sipanica,koja se manifestira so 3 dena T i tri dena osip...ne bese nisto strasno,si pomina samo od sebe..taka da ne se sekiraj,mozno e i toa da e..

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 9:46:37   
AnnaMolly RR
Филип веќе трет ден ми гори од температура. До 39 му стигнува. Бевме вчера на контрола и докторот рече дека не се должи на операцијата, дека раната одлично заздравува и дека тепмературата не е поврзана со операцијата. Штом ќе му дадам Ефералган му се смирува веднаш, ама за 5-6 часа пак му се качува. Ноќеска со оцет му ја симнував и со Ефералган, ама ако и денес продолжи така одиме на лекар да му дадат антибиотик.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 9:52:37   
riba79
a sto operiravte annamolly?nie gi vadevme pred 2 nedeli site 3 krajnika i malata imase temperatura skoro 10 dena od 37-38 i variraseuser posted image .najdobro ako ne se simni odnesi go utre na lekar.pozdravuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 9:58:31   
AnnaMolly RR
Го опериравме десниот тестис, не му беше спуштен. Ама хирургот ми рече дека не било од тоа. Нема никаква инфекција на резот, супер е. Јас се надевам дека му е од забите, зашто не ни кашла, ни кива, само качува температура и му тече провиден секрет од носот. Утрово е супер, нема т. Последен пат пиеше ефералган во 1 часот по полноќ. Моментално го чува мајка ми, јас сум на работа. Па ми се јавува на секоја минута со рапорт user posted image
Ќе помине.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 11:05:51   
miana
Fala vi srcinja ste...Ova forumive pomagaat mnogu...Kerkami vcera veke namase T  a nema ni osip ( fala mu na gospod ) znaci ke odime na more :) A od sto i bese T - poima nemam

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 13:38:07   
Calypso
AnnaMolly, децата не креваат толку висока температура ако ги мачат забите. Прашај го матичниот дали може да користиш Бруфен сируп за симнување на температурата, мислам дека е поефикасен од парацетамолот во случаи кога постојано се качува. Снаа ми го користи тој сируп за малите (додуша, тие поголемки се, ама мислам дека може и за Филип). Прашај во секој случај.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 14:04:00   
miana
Ete za brufenot sega se zbori deka se dava nad 1 godina....I jas sega i dadov na malata bidejki na 3 saati mi kacuvase i koga me napravi lom doktorkata pak se vrativ na paracetamol ama veke i bese podsmirena T. Jas sum za toa da mu dades brufen na deteto po retko otkolku paracetmol na 3-4 saati ili pa da go macis dodeka da pominat 6 saati da go drzis so T

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 15:37:30   
zapce
Kaj mene Matej uste od 5 meseci pie Brufen za namaluvanje na temperaturata zatoa sto e alergicen na Parcetamol i vo odnos na toa nikoja doktorka nema zabeleski samo mi e napomenato da ne se dava na pomalku od 6 casa , a duri po moznost i na 8 casa.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 15:44:35   
AnnaMolly RR
Мене колешкава на работа ми кажа дека имало нешто во весник во врска со бруфенот, дека српското упатство не одговарало со македонското и дека било опасно за деца под една година. Што знам... Јас му давам парацетамол, ама по 4-5 часа пак крева. Не знам што да правам, ќе се јавам кај неговата докторка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 15:49:58   
miana
Na kerkami doktorkata e strogo protiv brufen i me kara koga ke i kazam deka sum dala..Mi vika ve molam priidrzuvajte se kon moite preporaki..Predizvikuval krvarenja vo crevcata ...I NIkkao ama nikako ne mi go preporacuva!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 15:54:29   
zapce
Pa dobro sto da mu dadam kog e alergicen na Paracetamol????

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Температура кај децата
22.6.2011 15:55:48   
miana
Ma poima nemam!!!! Ovaa mojava vika DALERON davaj....ama toa e paracetamol :(
I taka :) Prasajte lekar ...


(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Температура кај децата
23.6.2011 9:44:03   
Snowhite RR
Баш саква да ве прашам за Бруфенот, зошто мојата докторка воопшто не ми го спомнала, а многу од другите мамички стално кога има Т ме прашуваат дали му давам Бруфен, зошто можел да добие грчеви од висока Т. И сега не знам, јас не сум дала, ниту пак ми текнало да ја прашам. Вашето искуство?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Температура кај децата
23.6.2011 10:08:19   
miana
Jas koga mojava ke kaci nad 39 T odma i davam po pola diazepam od najslabiot 2mg i toa mi e po preporaka od doktorkata za prevencija od grcevo..A loso od brufenot fala bogu nemam videno ,ama mojata doktorka ne mi go preporacuva vo nikoj slucaj.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Температура кај децата
23.6.2011 10:56:42   
dostickage
Jas koga mojava ke kaci nad 39 T odma i davam po pola diazepam od najslabiot 2mg i toa mi e po preporaka od doktorkata za prevencija od grcevo..A loso od brufenot fala bogu nemam videno ,ama mojata doktorka ne mi go preporacuva vo nikoj slucaj.



Potpis

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Температура кај децата
23.6.2011 11:59:17   
Pepelaska *
Мартин денес фала богу нема Т , ама сабајле целиот се нафрли однапред од мешето нагоре и на грпчето, душата ми излезе мислев дека се сипаници пошто не ја пими вакцината баш кога требаше се прелади па докторката ни рече ај ќе оставиме нека попорасне малку ( се стиши епидемијата тогаш). Сабајле му дадов цефаклор му препишаа за грлото и по 1 саат и пол се нафрли. Одма отидовме кај матичната сакаше да правиме крвна слика ама и кажав дека кога лежевме му направија пред 3 дена и дека има намалени леукоцити рече дека осипот е од самата настинка, праша дали јадел јагоди чоколади и слично не сум му дала ништо такво, ми рече да прекинам со сите сирупи дека антибиотик не помагал за вирусни настинки , да го мачкам со течна пудра и ако пак му се појави ми даде авил сируп по малку, рече не се сипаници да не се плашам, вие што мислите? мене ова со леукоцитите ме плаши, таму докторот кажа дека има намален имунитет и дека е можно од настинката да му еuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Температура кај децата
23.6.2011 13:22:52   
miana
of lele...I Mia ima nekakov virus ,Temperatura veke nema ama zatoa pa sega pocna da iskasluva slaem i toa mnogu...Dosega nema povrateno slaem,i samo se maci so slaem..Aj kazete sto da pravam,da ja nosam pak kaj doktorkata ili...?Svekrvami mi vika - ostavi ja sega samo iskasluva ne i e nisto,treba da go iskasla...Neznam sto da pravam kako da postapam...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Температура кај децата
24.6.2011 8:27:19   
miana
Zamislete detevo do vcera kaslase so slaemce a nokeska se otkorna suva kaslica...Od vcer apocnav da i davam slezov mix...Neznam me polude veka,dali ispit da spremam ,dali za odmor da spremam ,dali da se sekiram :( Denes mm ke ja nosi pak kaj doktorkata-koga ke gi vidi ke i se stemni na zenana :(

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Температура кај децата
24.6.2011 8:55:30   
dostickage
jas bi ja odnesla na doktor.mozes i da probas so Bokvica sirup ili nesto takvo an prirodna baza

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Температура кај децата
24.6.2011 10:40:49   
miana
sgea se javiv doma svekrvami vika deka ne kaslala vise...Mozno li e samo navecer da kasla/?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Температура кај децата
28.6.2011 12:31:54   
zaklina
од вчера син ми има температура проследена со пролив и секако нејадење ништо. од сабајле немаше сега качи пак само сега се плашам што само главата му е топла а рацете нозете и градите ладни. имате ли совет за ова оти полудев веке ??? благодарам однапред

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.