|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 12:16:16   
blue_blue
моите кога немаа ни година дена прва пат во зивот (едната прво, па по 2-3 месеци другата) качија температура. Смоковска ми рече дека е тоа типишна вирусна инфекција кај деца до 2 години, трае 72 часа, нема никакви симптоми освен температура и после 72 часа температурата спаѓа и кожата им се исипува. Точно така и беше...Она кога ја прегледа првава што се разболе, одма рече дека е тоа и така беше...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 12:28:32   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

моите кога немаа ни година дена прва пат во зивот (едната прво, па по 2-3 месеци другата) качија температура. Смоковска ми рече дека е тоа типишна вирусна инфекција кај деца до 2 години, трае 72 часа, нема никакви симптоми освен температура и после 72 часа температурата спаѓа и кожата им се исипува. Точно така и беше...Она кога ја прегледа првава што се разболе, одма рече дека е тоа и така беше...


Dali se sekavas dali pravevte CRP i dali pievte antibiotik za taa tipicna virusna infekcija?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 12:45:09   
anedespo
Moite i dvete ja prelezaa dodeka bea pod 1 godina. Ne e nisto strasno i ne ostava posledici.
A ako osipot e samo na preponite , tabanite na nozete, dlankite na racete i vnatre vo ustata, togas toa e isto taka virus narecen hand, foot, mouth disease (dlanka, stapalo, usta) i pricinitel e virus od grupata koksaki, isto bezopasen koj sam pominuva so istite simptomi od pogore. I ovoj go imaa moite.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 15:53:34   
ferdunde
ooo i oralno moze znaci,super uste polesno i mesto 5 ..ke bidat 3 min..bas ke pravam taka,mislam nedajboze ne sme imale t  odamna ama deca taka rastat 

_____________________

Oralno kaj mali deca so zivin toplomer nikako zosto ima slucai koga deteto go griznalo toplomerot so zabite i ponatamu mislam deka nema potreba da objasnuvam....strashno

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Температура кај децата
13.5.2011 10:08:18   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Маци а колкава е твојата ќеркичка? можно е да е од јогуртот. види дали се повлекува дента осипот или пак трае подолго (неколку дена). Но најдобро е да отидеш до кај вашиот педијатар и тој да го види осипот.
Кај ќерка ми се појави осип прв пат кога и дадов кисело млеко, и тоа околу устата и кај очите, како плкчиња. Истиот ден исчезнаа.


Маца 25 ,бевме на педијатар вика можно е да е од температурата а може и да е од јогуртот.Ни даде сируп лоратадин,два дена пиеше и осипот го снема.Е после една година ке правиме алегро тест,па ке видиме.Фала ти на советот user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Температура кај децата
13.5.2011 10:14:54   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Имам прашање, дали термометрите за на чело се точни? Јас имам секакви, живин, дигитален, ушен и за на чело. Ама ушниот и дигиталниот не се точнни, секогаш покажуваат до 2 степени помалку од живиниот, а јас на тој најмногу му верувам. Само не ми седи мирен Филип да му мерам така, па си викам дали е точен тој за на чело? Прееска купив па ќе видиме.


AnnaMolly каков термометар за на чело зеде? ЈАс зедов исто за на чело ама без допир, со инфрацрвен сензор и многу е прецизен,исто како живин .Исто така може да се мери млекото во бебешкото шише,водата за капење на бебето 

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Температура кај децата
13.5.2011 10:16:20   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maci3

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25



Маца 25 ,бевме на педијатар вика можно е да е од температурата а може и да е од јогуртот.Ни даде сируп лоратадин,два дена пиеше и осипот го снема.Е после една година ке правиме алегро тест,па ке видиме.Фала ти на советот user posted image


Maci3 - alergo testovite se pravat nad 3 godisna vozrast zatoa sto se do togas se smetaat za nerelevantni. Organizmot i imunitetot kaj malite deca sekojdnevno se menuva i zatoa ne se preporacuvaat pred 3 god. Isto taka, mozno e ednokratno da se nafrlala od jogurt (ili bilo sto drugo) no vtoriot pat bez nikakva reakcija da go primi istiot proizvod. Treba da ostavis 3-5 meseci, i povtorno da probas so istiot proizvod. Nema nisto strasno da se sluci ako i dades mala kolicina, i da ja sledis vo slednite 24 casa. Mene ova mi go preporacuvaa pedijatrite vo Sistina. A i jas samata sum osetliva na mnogu proizvodi, no ne i alergicna, nekogas obilno se nafrlam, nekogas ne. Treba da se vnimava na kolicinata koja se vnesuva.    

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Температура кај децата
13.5.2011 10:24:02   
Maci3
Maci3 - alergo testovite se pravat nad 3 godisna vozrast zatoa sto se do togas se smetaat za nerelevantni. Organizmot i imunitetot kaj malite deca sekojdnevno se menuva i zatoa ne se preporacuvaat pred 3 god. Isto taka, mozno e ednokratno da se nafrlala od jogurt (ili bilo sto drugo) no vtoriot pat bez nikakva reakcija da go primi istiot proizvod. Treba da ostavis 3-5 meseci, i povtorno da probas so istiot proizvod. Nema nisto strasno da se sluci ako i dades mala kolicina, i da ja sledis vo slednite 24 casa. Mene ova mi go preporacuvaa pedijatrite vo Sistina. A i jas samata sum osetliva na mnogu proizvodi, no ne i alergicna, nekogas obilno se nafrlam, nekogas ne. Treba da se vnimava na kolicinata koja se vnesuva.    
[/quote]
И јас прво тоа помислив.Само се плашам да не стане полошо.Моја другарка даде јогурт на детето,па потече,изгуби свест,па со брза помош на болница.И кажаа дека било алергично на млеко и млечни прозводи.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Температура кај децата
23.5.2011 8:23:08   
Палешка РР
Миа синоќа имаше висока температура user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Температура кај децата
23.5.2011 12:06:36   
lukas
sega kako e??

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Температура кај децата
23.5.2011 12:11:25   
Martins mom
Провери нови запчиња, нас ни беше од тоа...Ајде побрзо оздравувањеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Температура кај децата
23.5.2011 12:21:12   
Палешка РР
Бевме на лекар, грлото е жар црвено. Ни дадоа Зинат user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Температура кај децата
23.5.2011 14:50:52   
Slagjana
Леле и ние со температура. Арно ама од Далерон доби осип и сега ни забранија да и даваме било каков лек освен сируп за алергија. Ама од него не и поминува, па и ставија инекција. Денес пак е цела отечена и црвена. Добро е само што сега нема висока температура. Инаку што ќе и правам. Инаку било вирусно, па колку време ќе трае не знам. И диета 5 дена. user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Температура кај децата
23.5.2011 15:11:35   
dostickage
nisto duso samo banjanje.bidejki ima osip nemoj da stavas nisto drugo na kozata lokalno.
inaku mnogu efikasno e da se namacka so smesa od limon so soda bikarbona pa potoa da se izbanjka vo mlaka voda no bidejki deteto e cuvstvitelno jas ne bi ti preporacala.Samo pocesto meri temperatura i banjaj.
nemoj nikako da stavas na deteto alkohol,ocet ili bilo kakvi gluposti zasto opasno strada besikata od takvite oblogi na nozete.aj so lesno pa kazi sto ste napravile.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Температура кај децата
24.5.2011 17:56:31   
Slagjana
Ние уште со температура и осип. Еве 3 дена поминаа и навечер се смирува состојбата, а преку ден пак исто. Пробавме со диета не смени ништо и пак почнав да и давам млеко. Инекцииве за алергија ко да не помагаат воопшто. Останува уште да прима инфузии, ама како ќе ја додржам мирна не знам. user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Температура кај децата
24.5.2011 17:59:43   
arh_diz
Slagjana za temperaturata probajte so cepcinja Viburcol hemopatski se pomagaat

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 24.5.2011 18:02:03 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Температура кај децата
24.5.2011 22:40:36   
Slagjana
Фала на советите. Ама сега не ни е толку проблем температурата, туку алергијата. Со туширање ја симнуваме. За алергијава треба да пишам на друга тема.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Температура кај децата
1.6.2011 17:00:42   
liljace
zdravo zenski
ajde i ovde dase obratam bidejki ne najdov strikno tema za mojov slucaj pa da ve zamlam ako nekoja imla slicen problem ili znae nekoj priroden lek mislam ne sirupce li slicno domasen lek da mi napise devojcenceto od bliska prijatelka zakacilo vospalenie na pluka ima godina i 8 meseci mu dadoja infuzii nikao ne odtava da mugi stavaat pa go vrzuvaat vo carsafi za grev kutrickoto a i doktorive aman 5 pati go nosat niso ne mu e niso bakteriaj virus i na kraj do vospaleniepalenie na pluka dojde rabotata pa ako nekoja znae nekakvo domasno lekce da mu ja zabrzame rabotata na doktorite bi vi bila blagodarna za brzata reakcija
pozdrav do site

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Температура кај децата
2.6.2011 19:07:22   
bebe82
Имам едно прашање на кое ми треба хитен одговор. Ми качува температура сега па сакам да знам како да и дадам лек. Имам ефералган и на лажичето има килограми и во упатството е малку хаотично наведено. Дали треба да и ставам лек до цртката колку што има килограми и да и дадам. Некако многу ми се гледа?!?!?!?user posted image

ПС. консултирана сум со педијатар да и дадам ако и се качи.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Температура кај децата
2.6.2011 19:41:48   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Имам едно прашање на кое ми треба хитен одговор. Ми качува температура сега па сакам да знам како да и дадам лек. Имам ефералган и на лажичето има килограми и во упатството е малку хаотично наведено. Дали треба да и ставам лек до цртката колку што има килограми и да и дадам. Некако многу ми се гледа?!?!?!?user posted image



ПС. консултирана сум со педијатар да и дадам ако и се качи.



Треба да ставиш сирупче колку што има килограми


< Поракaта ја уредил виктори -- 2.6.2011 19:42:27 >

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Температура кај децата
2.6.2011 19:41:53   
Viktori
bebe, da do crtkata. Nakosi ja i polni do kade treba. Ne e mnogu ne se sekiraj. Nema maka od paracetamol.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Температура кај децата
2.6.2011 19:43:48   
bebe82
Fala mnogu zenski, do crtkata ke i dadam (se nadevam nema da treba) user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Температура кај децата
20.6.2011 15:42:20   
Maca25
Температурата кај децата треба да се симнува кога ќе помине над 38,5 степени

Антибиотици треба да се даваат само ако ги препорачал лекар, а за симнување на температурата користете сирупи, двотретински раствор на алкохол и туширање со млака вода – советуваат педијатрите.

Зголемената температура кај децата е чест симптом на многу болести, а во текот на зимските месеци е еден од најчестите причини за посета на децата од предшолска возраст на лекар. Зголемената температура кај децата е чест симптом на вирусните и бактериските инфекции.

Сирупи, алкохол, туширање
Предијатрите советуваат – кога температурата ќе помине над 37,5 степени, треба внимателно да се прати состојбата на детето и температурата често да се мери, но не и да се симнува истата.

- Со симнување на температурата се почнува кога таа ќе достигне 38,5 степени. За тоа може да послужат сирупи како бруфен, ибупрофен или парацетамол, кои може да се користат и без консултација со лекар. Освен сирупи, помага и ставање на облози направени од две мерки алкохол и две мерки вода. Добро е да се тушира детето со полумлака вода.

За разлика од сирупите кои може да ги купите и без рецепт од лекарот, никогаш не треба да ја симнувате температурата со помош на антибиотици, бидејќи истите не ја намалуваат температурата а и се доста опасни при неконтролирана употреба.

Обичниот термометар е најсоодветен

Педијатрите нагласуваат дека исто така е погрешно да се прекине со давање на сирупи за симнување на температурата откако веќе лекарот препишал антибиотици.
- Родителите грешат ако така постапуваат бидејќи сирупот за симнување на температурата треба да се дава се додека таа не се симне до нормалните вредности.

Температурата треба да се мери со обичен термометар со живин столб кој се поставува под пазувите, на челото или во устата. На прашањето зошто температурата е обично повисока во вечерните часови, педијатрите велат дека ова особено се случува во случаи на бактериски инфекции, бидејќи во вечерните часови организмот се смирува па бактериите стануваат поактивни.

Облекувајте ги децата колку и себе си

Родителите се склони за време на студените денови да ги преоблекуваат децата. Тие често мислат дека на децата им е поладно отколку на нив, па исто така ги прегрејуваат становите или им облекуваат повеќе облеки. Тоа е погрешно, бидејќи децата имаат ист терморегулационен систем како и возрасните. Температурата во станот не би требало да биде повисока од 22-23 степени, а во просторијата каде се бања детето, таа треба да биде за 2-3 степени повисока. Некои деца се позимурливи, а некои лесно поднесуваат ниски температури, што често е наследно, па родителите и на тоа треба да го насочат вниманието.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Температура кај децата
21.6.2011 15:38:52   
miana
Moevo dete veke od sabotata ima T...Bevme na dezuren ni rekoa deka nema nisto na grlo i na pluka.Denes i praveve krva slika i mokraca i doktorkata rece deka se i e normalno deka verojatno e nekoj virus.Jas se isplasiv da ne se sipanici vo prasanje bidejki sum bremena i toa e za rizicno za plodot a i deka odime na odmor za edna nedela ( veke ni e uplateno ) za Turcija :( Vo konsultacija so drugarki mi rekoa deka sipanicite izbivaat den dva od dobivanjeto na T i deka stom do sega ne i izbile nema sansi da i izbijat ...Sto mislite Vie?Pomagajte!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Температура кај децата
21.6.2011 15:54:10   
Pepelaska *
Мартин ми крена температура во неделата и цело попладне имаше 38 му давав далерон ноќта се качи 39 ставивме чепче се смири и сабајлето пак качи , цел ден вчера имаше 38,5. Матичната ни даде цефаклор црвено му било грлото , но вечерта веќе се качи 39 заминавме на дежурна и останавме таму , три инфузии прими, дехидриран беше ( ни јадеше ни пиеше) му спадна температурата , сабајле пак прими сега си дојовме дома па утре сабајле пак на инфузија.Му проверија крв и мокраќа , му бил намален имунитетот user posted image не се сигурни дали од ова што го фати или од порано му е, грлото му е ептен црвено а ни кашла ни ништо, душата ме болеше оваа пеколна ноќ , се изнаплака го избоцкаа . Се надевам ќе помине

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.