|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 14:24:18   
anedespo
Miana, prasaj doktor ako ne znaes. Lekovi na svoja raka e stetno da davas, posebno ako ti naglasil deka ne smees. Moeto kacuvase nad 40 i sto? Koga ke ja postasa temperaturata, togas jke pocnes da go ladis, a ne dodeka kacuva zasto ke ti pomodre i ke se trese od stud. A vaka ke ja digne maksimalno, mu davas paracetamol i pocnuvas da go masiras i ke ja spusti.
Dijazapam se dava za grcevi. Porano davale fenobarbitoni, a sega se davaat dijazepami. Tie ne se za tempweratura, tuku za sprecuvanje na grcevi i se davaat maksimum dodeka deteto na napolni 3 godini i ako nikogas nemalo grcevi. Vo sprotivno se davaat na sekoja temperatura nad 38.5.


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 14:33:12   
miana
. Moeto kacuvase nad 40 i sto? Koga ke ja postasa temperaturata, togas jke pocnes da go ladis, a ne dodeka kacuva zasto ke ti pomodre i ke se trese od stud. A vaka ke ja digne maksimalno, mu davas paracetam


Mene mi e se ova jasno.....Na kerkami doktorkata mi rece brufen - NE...a mojata maticna doktorka koja sto leci mnogu deca ( i kaj koja sto ja nosam koga pedeijatarot  e na odmor ) samata mi go predlozi brufenot i mi rece deka taa licno na svoite dve decinja im dava brufen,deka i nejzinite deca ne reagiraat na paracetamol..I koga i go kazav stavot na pedijatarot deka brufenot predizvikuval krvarenje vo crevcata mi rece- A sto e podobro ? Brufen na 12 h ednas ili paracetamol ( koj sto go ostetuva crniot drob ) na 4-5 h ? Znaci verojatnosta da se sluci nesakan efekt od toa sto go davas pocesto e pogolema..Takada jas od ova trgnuvam i navistina koga ne i se simnuva so paracetamol davam brufen i fala bogu do sega sum nemala maka... A od eferalgan pa ic ne i se simnuva,kako da ne sum i stavila nisto..

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 14:33:59   
miana
i by the way mojata maksimalno ja diga za 1-3 casa....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 15:08:14   
Maca25
Кај секое дете е различно. Кај ќерка ми па воопшто не делува Далерон, а делува Ефералган. До 38,5 ништо не и давам. Ако почне да крева над 35,8 (што често се случува) ја туширам и и давам Ефералган. Не ја наоблекувам да се препоти (кога има вироза), туку ја оставам природно да почне да се разладува. Сега нарачав Нурофен од Германија, па да видиме како ќе и делува.
Јас почнав да ја слушам матичната докторка. Ништо не правам на своја рака. АКо за нешто не сум сигурна, и се јавувам да ја прашам што да правам (ако не е на работа).


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 15:21:28   
Maca25
И уште нешто да допишам user posted image - кога детето има висока Т обавезно течности да му се даваат, посебно навечер кога и креваат највисока Т. Ќерка ми кога има т ништо не јаде со денови, ама затоа по литро вода пие на ден. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 15:33:34   
anedespo
Sekogas slusajte gi lekarite. Inaku ne samo kaj nas , tuku i vo Amerika Paracetamolot ima prednost pred Ibrufenot. Podole izdvojuvam nekolku prevodi:

Ibuprofen e ponov lek od paracetamol, no isto taka se koristi za temperatura i sredna do jaka bolka kaj decata i vozrasnite. Ne se preporacuva za deca [pod 3 meseci.
Ne e podobar lek od paracetamolot, i paracetamolot e lekarstvoto koe se preporacuva kaj decata
  • Ne koristete ibuprofen ako vaseto dete e dehidrirano (poradi povrakanje, dijarea, ili zasto odbiva tecnosti). Neka deteto pie mnogu tecnosti dodeka go zema ovoj lek
  • Ako vaseto dete ima astma ibuprofen moze da predizvika svirenje, zatoa e podobro da zema paracetamol.
  • Ima nekoi retki, no seriozni sporedni efekti koi mozat da se slucat ako ibuprofen se prima podolgotrajno. Najdobro e da se dava so hrana

Ova e vtoriot napis

Prva linija za temperatura i bolka kaj decata e Paracetamol vo United Kingdom i Australasia ili Acetaminophen za onie vo Severna Amerika. Ovie dva leka se mnogu slicni osven vo imeto

Ibuprofen, iako e dosta bezbeden za decata, predizvikuva poveke nesakani efekti od Paracetamol (Acetaminophen). Megjutoa za nekoi bolesti kako artritis e lek od prva linija.
Imanjeto temperatura ne e loso. Na toj nacin teloto se bori so bakteriite -im pravi da ne i e dobro. Studiite so grip pokazuvaat deka ozdravuvanjeto e pobrzo ako ne se primaat ovie lekovi zasto temperaturata mu pomaga na organizmot da gi iscisti bakteriite. Lekovite treba da se koristat najmalku sto treba. Ne go lekuvajte deteto samo zasto ima temperatura, tuku koristete Paracetamol or Acetaminophen samo ako na deteto mu e mizerno so temperaturata
  • tretirajte samo ako temperaturata e nad 38.5 C (101.3 F)
  • koristete Paracetamol (Acetaminophen in North America) kako prva opcija i dodadete Ibuprofen ako nema odgovor
  • ne koristete Ibuprofen kaj sipanici
  • koristete pravilni dozi
Vnimanie za paracetamol treba ako deteto ima narusena rabota na dzigerot,narusena rabota na bubrezi, G6PD deficit, or PKU (zaradi fenilaninot sto go ima vo nekoi tableti za dzvakanje).

Vnimanie za brufen e potrebno ako deteto ima astma predizvikana od lekovi kako sto e brufenot, kaj deca so narusena rabota na bubrezi i dziger i deca so cir vo zeludnikVazno e da se zema brufen so hrana ili mleko zasto ja iritira stomacnata ligavica.Prestanete da zemate brufen ako deteto razvie osip kako cirevi vo ustata i ocite. Stevens Johnson syndrome e seriozno zaboluvabnje na kozata koe e povrzano so koristenje na Brufen kaj decata



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 15:43:19   
miana
Od cel tekst go izdvojuvam ova :

koristete Paracetamol (Acetaminophen in North America) kako prva opcija i dodadete Ibuprofen ako nema odgovor

Znaci???? Moeto dete sepak,bidejki nema odgovor - pie brufen..I normalno pred da go dademe sekoj lek go citame upatstvoto i znaeme dali smeeme ili ne da mu go dademe na deteto i koi se ( nedaj boze ) nesakanite efekti od nego.
Takada.....Ne go macete deteto i ne mu butajte paracetamol na sekoi 5 saati,tuku dajte mu brufen ( ako gi nema gore navedenite raboti) i ke go oslobodite od makata barem 8-12h.. Toa  e moe mislenje barem za moeto dete...Za vas...kako sakate

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 15:45:34   
miana
A paracetamolot inaku se preporacuva da se dava na 8h, ( eventualno na 5h ako kacuva) a ako na moeto dete mu se kaci T za 3 saati jas treba da go drzam 5 saati i da go macam so visoka T za da ne mu davam na minimum 5 h...I da gori i da gori i jas so nego da goram..NE!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 15:53:54   
Marija_L
Nie najdobar efekt za spustanje temperatura sme imale so tusiranje i dosta tecnosti, epten da mu se kacela na Luka T nad 38,5C mu davav Paracetamolce i toa preku sila ednas. gledam poveke na priroden nacin da mu ja spustam so tusiranje,vlazni corapcinja, tecnosti i do sega ne sum zgresila pu pu da ne se zarecamuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 16:00:37   
anedespo
Miana, jas ne sum pristrasna kon lekovite, jas APELIRAM da gi slusate doktorite . Site, ne se odnesuva ova direktno na tebe, da ne me svatis pogresno. Zatoa i dadov  eden poopsiren opis za ona sto pedijatrite go smetaat. I ako pedijatar ti preporacal paracetamol, a brufen opst lekar, mislam deka treba da go poslusas pedijatarot. 

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 16:14:34   
Marija_L
Anedespo i jas te podrzuvam, sepak pedijatar si e pedijatar i e dokotor za deca poveke znae za bolestite i anatomijata na decata, za razlika od opst lekar, koi moze ponekogas i pogresen sovet da ti dade.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 16:14:53   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


koristete Paracetamol (Acetaminophen in North America) kako prva opcija i dodadete Ibuprofen ako nema odgovor

Ova znaci da ne se simne voopsto. Ako se simne makar i eden stepen od 39 na 38 so Paracetamol znaci deka Paracetamolot deluva iako ke se pokaci brzo T. Pedijatar ke vi potvrdi. Da ne deluva znaci da ne se simne voopsto duri i da i se pokaci posle davanjeto na Paracetamol. Togas se dava zadolzitelno Brufen. Ova mene mi se sluci ednas nemase nikakva reakcija od Paracetamolot ama ne da ja spusti malku pa brzo da ja kaci, nego ne reagirase voopsto, ne ja spusti ni stepen. Togas dadov Brufen.
A nekoi go koristat samo Brufenot nikogas Paracetamolot. Sekoj si znae za sebe....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 19:04:04   
Тања РР
Значи, слични вакви натегања околу тоа кој лек е супериорен се случуваат не само на РР туку и во научните кругови user posted image user posted image .
Од тие причини некој седнал и направил мета анализа: споредувал резултати од 17 независни студии во кои на деца им било давано ибупрофен или парацтамол како единечна доза за третман на болка или температура.
Резултат: Единечна доза на ибупрофен и парацетамол кај деца има сличен ефект во намалување на умерена до јака болка и во намалување на температурата. Ибупрофенот е поефикасен во намалувањето на телесната температура мерено 2, 4 и 6 часа по третманот.

Е сега, во однос на безбедносниот профил, и двата лека имаа несакани ефекти но освен алергијата ниеден од тие ефекти нема да се манифестира по давање на 2-3 дози.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Температура кај децата
29.9.2011 10:32:51   
Џесика
Ние користиме Нурофен (ибупрофен) германски сируп, и матичниот ми рече дека е феноменален лек за температура,и приметив дека постепено ја намалува температурата, и подолго ја држи, не предизвикува шокови, трески, и ја намалува болката што е пропратна при настинки.... парацетамолот како лек не реагирал поише од 3 саати, небитно дали за температура или за болка. 

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Температура кај децата
4.10.2011 23:18:24   
*miki mami*
Lele luge sto e rabotava so vakcinive do 39 mu dojde temperatura od vakcina neznam veke so da pravam ke mu stavam cepceuser posted image user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Температура кај децата
4.10.2011 23:27:38   
Felly RR
А сирупче му немаш дадено ли? Стави му чепче и ако треба истуширај го со млака вода.
Ајде, позбро да ви поминеuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Температура кај децата
2.11.2011 13:44:33   
miana
Mamicki...Pisuvav vo tema vospalenie na uvo no nikoj ne saka da debatira tamu...Inaku sabajle mi se razbudi Mia svo 05h so bolka vo desnoto uvce...Sega veke ne se zali no kaci temperatura..Temperaturata vo 15 do 11h i bese 38.7 i i dadovme 5mk sirup paracetamol ...Arno ama vo 13h i 15min ona pak kacuva T .....Za 2 ipol saati  pak kaci..ete zosto go mrazam paracetamolot...Ne i drzi ic...Sega e rano za uste edna doza i si ja lupam glavata so oblogi...Na rabota sum svekrvami doma se spravuva so nea a jas nemozam da si odam domA ( ziveam daleku ) a kolata sabajle mi otkaza  i sum bez kola go cekam mm od pat da me zeme i da odime doma..Sega sveki ke ja nosi od 14h na lekar pa da vidime sto ke kaze doktorkava..Aman veke me plasi ova...Edna nedela ima pominato od poslednata T a sega pak kacuva....Ke poludam dodeka da ja pregleda doktorkata....user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image I ne me interesira naredna doza i dava brufen..Nemozam da si ja lupam vaka glavata....Samo dva saati i drzi be pa.....ahhhhhhh user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Mi se place ke puknam a mi e sram na rabota da se razligavam..Na nervna baza i stomakot pocna da me boli ( bremena sum 33 ta nedela) user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Температура кај децата
2.11.2011 13:53:53   
Felly RR
Miana, не грижи се, 38.7 не е висока температура, ако не се симнува со сирупот, нека ја истушираат малку, за да се разлади. А тоа што никој не пишал во темата за воспаление на увото, не е дека никој не сака да дебатира таму, туку може никој немал такво искуство, па не знае што да пише. Ви посакувам брзо опоравување. user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Температура кај децата
2.11.2011 14:01:50   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Miana, не грижи се, 38.7 не е висока температура, ако не се симнува со сирупот, нека ја истушираат малку, за да се разлади. А тоа што никој не пишал во темата за воспаление на увото, не е дека никој не сака да дебатира таму, туку може никој немал такво искуство, па не знае што да пише. Ви посакувам брзо опоравување. user posted image

38.7 kacila pred sirupot inaku ona si odi i do 40 ....Koga i izmerile doma ilmala tolku i i dale sirup....Taka i doktorkata koga ke me prasa - do kolku najmnogu vi kaci T ? Pa jas ako ja cekam da vidam do kolku k ekaci - srce ke me strefi....Eve ke ja nosat vo 14h jas nemam kako da stignam do doma...Treba 2 avtobusa da smenam a user posted image sum user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Sega ne ni znam kolku i e T ...Sigurno ke i izmeri doktorkava....Znam za tusiranjeto a za ocetot citav deka ne se preporacuva...Bas kaj doktorkata pred vrata pisuva za tie oblogi so corapcinja...More samo jas da si dojdam doma - si znam kako treba..I vikam na svekrvami da i gi soblece hulahopkite samo po trenerki i corapi da ja ostavi - taa mi vika: aaaa ne kako da ja sogolam tolku...Sega da sum vo kontakt so doktorkana pa da i se javam da i kazam da i objasni kako treba so dete so Temepartura a ne da ja naoblekua i li pokriva za da se prepoti...ufffffffff edvaj cekam doma da stignam user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Температура кај децата
2.11.2011 14:06:11   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mamicki...Pisuvav vo tema vospalenie na uvo no nikoj ne saka da debatira tamu...

Miana pa jas ti pisav za ova vo taa tema. I toa od sopstveno iskustvo so maloto. Inaku nemame kako da pomogneme od tuka.
Ke i dadat antibiotik lokalno i sirup i ke se namaluva T.
Normalno e da se pojavuva T koga uste ne ste deluvale na pricinata za pojava na taa T.
Pisi kako pominale na lekar...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Температура кај децата
2.11.2011 14:08:08   
Felly RR
Ајде не грижи се, миана. Не е толку страшно, па и свекрва ти сигурно знае нешто, ќе се снајдат додека да си дојдеш, еве и на доктор кога се сега, ќе и каже и докторката што/како да прави.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Температура кај децата
2.11.2011 14:10:00   
miana
nekako jas si mislam koga ke otidam najuvao si znam da se razberam so doktorkava..... Fala vi vo sekoj slucaj MNOGU...Ke vi pisam kako teraat...Mene na nervna baza pocna stomak da me zaboluva....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Температура кај децата
2.11.2011 14:28:10   
miana
Sega zolvami mi kaza deka placela ,vikala : leleee nosete me na lekar,glavata me boli....Dusice ,ima nepolni 4 godinki

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Температура кај децата
5.11.2011 13:33:02   
Maca25
Може ли некој да ми каже дали можем 2 пати на ден да дадам дијазепам при температура повисока од 39? Вчера и дадов на Н. околу 18 часот, имаше 39,6, и дадов половина апче од 2мг, но ноќта крена 39,8 но не и дадов. Имаше поминато само 6 часа од претходната доза.
Искуство со ова? Помагајте, ќе полудам од грижи веќе!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Температура кај децата
6.11.2011 2:51:43   
amelbebe
nie samo sto se vrativme od detska klinika bebushot nas{vnuceto} izgore dva dena od 40 t,imalo nekoj virus koj trael i do 4 dena so visoka t,klinikata e prepolna so decinja so t.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.