|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
20.8.2011 13:49:58   
Тања РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Filip mi kaci 39.8! Mnogu sum isplasena, prv pat olku visoka t kreva. Eferalgan piese vo 15 casot. Swega mu meram pak, a pred 20 min bese 38.5. Ocet stavam na corapite, go banjav I deface spie. Moze li od zabite olku visoka t? Se javiv kaj doktorkata, rece samo eferalgan I tecnosti, ako ne spadne do utre na lekar.


AnnaMolly како е Филип сега? Можно е од забите да качува толку висока температура, пред еден месец ние ја имавме истата мака. Сите 4 четворки и излегуваа наеднаш па со денови имавме Т 38,3 степени Ц. Внимавај на внесот на течности, се надевам дека брзо ќе биде подобро.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Температура кај децата
27.8.2011 22:37:06   
mamamoni
многу сум исплашена Софија прв пат крена денеска Т, сабајле имаше 38.5 и и спадна со ефералган, сега пак крена и ја истуширавме и дадов сируп, цицаше и заспа но многу ми е страв додека спие да не има Т, прв пат се соочувам со ова и многу сум нервозна

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Температура кај децата
27.8.2011 23:10:53   
lukas
i jas bev premnogu isplasena prvite pati i toa e normalno...nemoj da panicis...eferalganot se dava na 6 saati..pa ke ja nadzirnuvas vo spienjeto obavezno na sekoe...posebno po izminuvanjeto na 4 saati..pozz i so pomin da e...


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Температура кај децата
2.9.2011 23:11:40   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Постепено качува Т. Пред еден час имаше 37.4, а по пола час од првото мерење 37.8. Сега спие, ама како што може да осетам по топлината на телото, не ми личи како да качил повеќе. Ако каче повеќе, правец на доктор ?!?


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ne trcajte odma na lekar, blond. mene filip nad 39 mi kacil. davaj paracetamol, ocet na corapi, masiraj so alkohol, tusiranje pocesto, rasoblekuvanje i se simnuva. ama t e normalna reakcija po diteper. samo spremi se, najcesto noke se kacuva povisoka t. ama ne se plasi, ke pomine. stom pocnal da kacuva, jas preventivno bi davala na 4 casa paracetamol 24 casa, ama sirup. cepcinjata ponaglo simnuvaat t, pa ako mu e do 38.5 mozes so sirup, a nad toa cepce.


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

И Ј качи 38.3
Немам дома сируп, ниту било што друго освен чепчиња против температурата.
Оцет мора да е вински или може и обичен? Дека знам јас само вински оцет дека се става.

И да го оставам да спие или да го гњавам? Ако го гњавам може повеќе да се нервира и да качи уште толку, подобро нека го вака нека спие, па на пола час мерење Т.

Може многу гњавам, ама ова ми е прво и прв пат качува температура.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mila 3

da samo vinski, i jas taka znam. jas do 38.5 nikogas ne sum davala nitu sirup nitu cepcinja, taka mi kaza maticnata.
ne se plasi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Без гајле, Т од вакцини најмногу 2-3 дена трае. Ете од оваа на 18 месеци ми крена Т и го држеше 48 часа


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Фала на одговорите. Инаку Ј спие речиси цел ден, еве сега пред еден час го избањав и пак си заспа. Цела ноќ ќе си дежурам од пусти страв... А пред да заспие имаше 38.1



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Температура кај децата
2.9.2011 23:43:56   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

blond,dali mu dade paracetamol?koga nie gi primavme vakcinite ,dr.mi rece odma da i dadam tachipirina taka se vikaat kapkite(ovde gi nema),i ladni oblogi na mestoto kade e bocnata,i projdovme bez T,a normalno so promeni vo raspolozenieto 3 dena.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Температура кај децата
3.9.2011 10:20:17   
blond
Соноќа поминавме добро, повеќе од 38.3 не качи. Но цела ноќ ми спиеше на рамо, кога ќе го оставев почнуваше да кенка и се будеше. Еве по 3 часа активност од сабајле, сега пак заспа. Не му ставив чепче сега иако има пак над 38. Чорапчињата му се пак натопени со оцет.
Одам и јас да спијам, user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Температура кај децата
6.9.2011 14:09:46   
AnnaMolly RR
Излезе дека и кај нас температурата била од забите. По неколку дена откако му се симна температурата му изби четворка, а цели непца му се набраздени и отечени. Јас се утепав од чудење од каде му никна четворка кога има само четири запчиња - горните и долните единици. И сега од никаде четворка.
Се надевам дека нема и другите со толкава т да ги вади user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Температура кај децата
6.9.2011 17:41:51   
Sandric
Ние сите 4 четворки во рок од неколку дена ги извадивме, гревче....
Инаку нема докази дека избивањето на забите предизвикува покачена температура.
Повеќе како причина за тоа се снета што детето повеќе ги става рацете во уста а слузницата ни е распукана т.е е поподложно на сите можни микроби. Исто е можен и пад на имунитет и оп ете ти температура

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Температура кај децата
9.9.2011 11:01:13   
arh_diz
Sin mi nokeska kaci temperatura 38.9 se izvadiv od pamet, mu dadov sirup paracetamol mu se simna polse 4 casa pak mu se kaci na 37.8 go izmasirav so ocet i zaspa.Posle 6 casa mu dadov pak paracetamol.Dali se dava paracetamol samo koga ima nad 38.5 ili ako sum pocnala da mu davam treba da mu davam.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Температура кај децата
9.9.2011 11:07:22   
Sandric
Pa vo princip po potreba no ne pocesto od sekoj 4 casa

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Температура кај децата
9.9.2011 11:53:53   
AnnaMolly RR
arh_diz, jas koga mi kaci filip 38.9 od strav posle toa 24 casa na 4 saati mu davav eferalgan zasto stom ne mu dadev odma pak nad 38 mi kacuvase.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Температура кај децата
9.9.2011 12:00:11   
arh_diz
AnnaMolly kolku dena imase Filip temperatura.I jas mislam deka mu e od zabite na Marko zatoa prasuvam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Температура кај децата
9.9.2011 12:39:34   
AnnaMolly RR
tri dena mu traese i posle nekolku dena mu izleze gorna cetvorka. eve i vcera imase 37.3 i sabajle gledam dvojka mu probila.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Температура кај децата
27.9.2011 20:42:17   
AnnaMolly RR
Ние пак сме со температура user posted image
Ми се јавија од градинка во 15 часот, после спиење качил температура и отидов го земав. Дома му дадов ефералган и супер беше, си играше, се смееше... Само ми кашла малку. Еве во 19 часот почна да кенка, се повеќе се затоплуваше. Во 20 часот пак пиеше сируп и сега спие, му мерев има 38,2.
Го мачкав со алкохол и малку ме исплаши му стана модра устата и малку се тресеше, ама изгледа од што му дојде ладно од алкохолот.
Се надевам нема повеќе да се качува и дека добро ќе поминеме вечерва.
Аман веќе со овие температури!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Температура кај децата
27.9.2011 23:19:58   
Maca25
Ана Моли можеби поради алкохолот и сирупот брзо му се спуштила Т на Филип па затоа се тресел и му помодрела устата. ДОкторката на Нина секогаш кога НИна има висока Т ми вика: Важно е да не се качува Т. Не смее брзо да се симнува.
А ние како мајки, сакаме се да биде ок со нашите дечиња, па ајде одма тушеви, парацетамоли, мачкање со алкохол.....се за да ја спуштиме.
Инаку во градинкава кај Нина секое дете кашла. Секое второ е дома со висока Т, течење нос, црвено грло и кашлица. Вирус ли е, бактерија, никој не знае.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 12:24:07   
miana
Na moeto dete,temperaturata ne mu spaga od Paracetamol..Dali i na vas vi se slucuva ova? Nie samo so Brufen...Paracetamolot i ja spusta i za 3 saati maximum pak kacuva...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 12:28:24   
AnnaMolly RR
И мене понекогаш така ми прави парацетамолот. Еве вчера пиеше во 16 часот и во 19 веќе ептен гореше. И претходно така ми се има случено. Јас и побарав на матичната Бруфен, ама таа рече никако, тој не бил за мали деца, бил стар лек и избегавале да го користат... Дрн-дрн... Отидов и во аптека на своја рака да си го купам и таа во Зегин не сакаше да ми даде без рецепта. И продолжив со ефералган. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 12:58:41   
miana
Jas mislam - podobro brufen ednas na 8 saati.otkolku paracetamol na 5 saati,so toa sto od 3 do 5 deteto ti gori i go ladis i maltretiras so alkohol za da pominat 5 saati..I nasava doktorka strogo go zabranuva ama jas si go kupuvam...Mm go kupi od apteka vo Gostivar i ne mu ni baraa recept..si trebala vo druga apteka da baras,...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 13:14:56   
zapce
Кај мене е алергичен на парацетамол, па сакале нејкеле пиеме бруфен тоа е што да се прави.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 13:15:26   
JovanaJ
Da, nekade go davaat bez recept Brufenot. Jas prvpat go kupiv koga ne ni ja spusti temperaturata paracetamolot voopsto. Kacuvase nakaj 39 i ne ja spusti. Go odnesovme na dezuren lekar, veke so 40. Vednas ni dade Brufen i mu ja spusti. Ama mu davam pomala doza za da ne mu ja spusta naglo. Posto epten brzo ja spusta temperaturata. Do sega dva pati sum mu dala, i toa samo koga ne reagira na Eferalgan.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 13:39:05   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Paracetamolot i ja spusta i za 3 saati maximum pak kacuva...


Абе луѓе ве читам и се чудам - како вие мислите од парацетамол скроз да се спушти Т и да не се качи пак?!?! не ми е јасно?!?! високата температура покажува дека има некаде во организмот жариште, парацетамолот само по себе не може да го излечи детето (освен ако не е некоја настинка или вироза). Нормално ако е бактерија, парацетамолот за одредено време ќе ја симне минимално температурата, се додека не си го однесете детето на лекар и не видите што му е.
Ако трае температурата повеќе од 3 дена треба да се направат детални испитувања, да се види каде е жариштето.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 13:49:05   
JovanaJ
Maca RR vo pravo si!
Zatoa rekov togas koga ne reagira na paracetamol davam Brufen. Pod terminot "reagira" na paracetamol se podrazbira da ja spusti makar i 1 stepen temperaturata! Inaku paracetamolot ne ni moze, ai ne treba, da ja spusti skroz temperaturata. Toa ke bide sok za organizmot i mozat da se predizvikaat grcevi i sl. I kako sto rece i Maca vo zavisnost od sto e predizvikana taka i ke se leci (antibiotik ili bez ako virus).

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 13:54:54   
miana
Pa dobro jas ne napisav deka ne i davam nisto osven paracetamol....( ne sum teletabis da ja leacm so paracetamol)
Pokraj antibioticite i davan paracetamol za da ja simnam i mi kreva na 3 saati a treba da pominat minimum 5..A sto ke kazes za vakcinite?
Koga prima vakcini isto,paracetamol i ja spusta samo saat-dva i posle dete mi gori 40 T i trcam na klinika so deteto..sekoja doza di te per - nie sme na klinika so malata..Paracetamolot ne leci ama treba da ja simne makar na 5 saati..Moeto dete ne reagira na paracetamol - i toa e toa!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 13:58:53   
anedespo
Ало, луѓе што ви е? Докторот не ми дава, па си купувам на своја рака. Абе има причина за тоа, ејјјјј чукнете ги главите. Температурата е полезна за организмот кога има жариште, не треба да ја лекувате температурата, туку изворот. Па што ако не ја спушта скрос, ке му правите ли температурен шок ли на детето на секои 4-5 саати да качува и спушта по 4 степени.
Читам и се чудам. Абе вие поголеми лекари излеговте и од самите лекари. Некој учел за тоа 6 години и специјализирал.


(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Температура кај децата
28.9.2011 14:18:18   
miana
A koga kacuva nad 40 stepeni ? Sto treba da pravam da go ostavam skoro vo nestvest i da cekam samo da se bori?Pa zosto postojat ovie sirupi za simnuvanje temperatura togas? Zosto togas i dijazepami davame nad 39 T ? Pa mi kacuva na saat - dva do 40 stepeni a ne do 38 .

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.