|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
17.1.2011 16:11:22   
kikicka
ili vlazni krpi ili jonizator za vozduhot,eve kaj mene koganema da go uklucam noseeto ie pozatnato a so jonizatorot ne tolku ,dishe ubavo.Jas go zemav na dormeo jonizatorot,ama ima i po bebebshkite prodavnici na chiko i nekoj dr firmi.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Затнато носе
17.1.2011 16:26:50   
stojanoskad
ke moram da probam i taka!ova veke stanuva macenje i za nego i za mene

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Затнато носе
17.1.2011 16:39:41   
Maca25
Ние сме на градско парно и насабајле кога го пуштаат е многу јако и сите дома се будиме со суво грло и затнат нос. Затоа јас одвечер, пред да си легнам на сите радијатори ставам по 2 мокри крпи, па еве во последно време се чувствуваме подобро наутро. Истото го практикувам и преку ден, во дневна ставам влажна крпа, а во спална отварам прозор. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Затнато носе
17.1.2011 16:40:11   
mila mama
И нас често ни се затнува носето, обично од сувиот воздух. Постојано менувам крпи на радијатор и секогаш имам вклучено во кујна тенџере со чај од камилица да испарува малку. Ако ептен сме за никаде и’ ставам физиолошки раствор во носето.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Затнато носе
17.1.2011 17:07:06   
Felly RR
Дали знае некој да ми каже за синомаринот -  дали се користи само 5-7 дена, па мора да се прекини? Или може да се користи и подолго?
Зошто другите капки за нос знам дека се користат само 5 дена



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Затнато носе
17.1.2011 17:12:09   
Calypso
Синомаринот е физиолошки раствор, за прочистување, а не е како другите капки кои содржат ефедрин и слични симпатомиметици, па може да се користи и подолго време.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Затнато носе
17.1.2011 17:27:26   
Felly RR
Ти благодарам Калипсо, така мислев и јас но не бев сигурна.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Затнато носе
19.1.2011 21:35:26   
Nadezna
Постојано менувам крпи на радијатор


Mislam deka ne treba da imas krpi na radijator sto isparuvaat....
stavi gezve so voda i malku sol...
taka mi preporaca pedijatarot

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Затнато носе
19.1.2011 22:44:09   
Maca25
Јас имав ставено тенџерче со вода на радијатор, но кога имаш мало радознало дете тоа му е мета. Право накај него оди и ги истура или пак пробува да се напие од водата. Така да, крпите - кои се чисти, перени на вриење, 3 пати плавени се најдобро решение. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Затнато носе
21.1.2011 10:57:55   
AnnaMolly RR
Во средата бевме на аспирација на носето зашто беше за никаде.
Леле колку мрсулчиња излегоа! Кога видов што имал во носот се запрепастив!
Бевме во приватна ординација за уво-нос-грло, ама доста евтино, љубезен персонал.
Ми дадоа некоја мешавина на капки од солен раствор, оперил за деца и цитерал, ми го направија во аптека и му ставам 3 пати по 2 капки и има гоооолемо подобрување.

Ако сака некој контакт, пишете пп.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Затнато носе
21.1.2011 12:03:02   
Maca25
АнаМоли а видовте дали има некаква бактерија или во инфекција во носето пред да го носите? Затоа што цитералот е антимикробик, ама па не знам дали се дава превентивно, за затнато носе.  Дали е потребно пред да се оди кај нив да се однесе накаков резултат од некоемикробиолошко испитување или не?



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Затнато носе
21.1.2011 12:54:30   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Во средата бевме на аспирација на носето зашто беше за никаде.
Леле колку мрсулчиња излегоа! Кога видов што имал во носот се запрепастив!
Бевме во приватна ординација за уво-нос-грло, ама доста евтино, љубезен персонал.
Ми дадоа некоја мешавина на капки од солен раствор, оперил за деца и цитерал, ми го направија во аптека и му ставам 3 пати по 2 капки и има гоооолемо подобрување.

Ако сака некој контакт, пишете пп.



Може ли да ми кажеш каде бевте на аспирација на носето, бидејќи мојава еден месец е затната.

Секоја вечер после бањање и вадиме еден тон мрсулчиња, влажни пешкири постојано имам на радијатор, поткренат и е душекот, и навистина веќе не знам што да и правамuser posted image ја нервираат посебно навечер.


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Затнато носе
21.1.2011 13:02:33   
*miki mami*
Ние користиме синомарин цилдрен за деца со слонче е шишенцето и има притисок во него и одма го одзатнува носето малку е поскап од обичниот али навистина е ефикасен и се корист подолго
исто се добри за имунитет марисол со цинк

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Затнато носе
21.1.2011 14:40:12   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

АнаМоли а видовте дали има некаква бактерија или во инфекција во носето пред да го носите? Затоа што цитералот е антимикробик, ама па не знам дали се дава превентивно, за затнато носе.  Дали е потребно пред да се оди кај нив да се однесе накаков резултат од некоемикробиолошко испитување или не?




Немаше бактерија, правевме брисови. Не давам чист цитерал, капките се правени во аптека и содржат мааал дел цитерал, малку детски оперил и најмногу солен раствор.

Не треба ништо да се однесе.
Докторката прави преглед таму. Преглед плус аспирација е 800 денари.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Затнато носе
21.1.2011 14:50:03   
Maca25
Ај плис подетално пиши ми во пп. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Затнато носе
18.2.2011 18:18:11   
Nadezna
Na Damjan mu e zatnato noseto 3 dena, nema mrsuli da mu gi izvadam, verojatno mu se povnatre.
Bese patronaznata sestra i mi kaza deka ne e strasno, deka sami ke mu izlezat, bevme i na pedijatar denesi taa kaza deka nema potreba od antibiotik, krvnata slika mu bese dobra, samo soleni kapki i vitamin c.
Mi potkasluva koga se budi, mu pravam inhalacija so morska sol krupna vo voda sto vrie i kamilica, ama nikako da izlezat, krci li krci.
Spas?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Затнато носе
18.2.2011 18:21:15   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Лелееееееееееее бисер фала ти најмногу, па јас сум заборавила, така и ставав на Мартина и имаше ефект, среќа спиеме со отворен прозорец па нека мириса колку сака, таа ми е најважнаuser posted image user posted image user posted image Фала ти на потсетувањетоuser posted image user posted image user posted image И после некој ќе каже нешто за РР, па каде на друго место ќе ти дадат совет и во 1 по полноќ ако не тукаuser posted image


Se mislam da probam vaka, da ne mi e mao bebeto? 3 meseci ima

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Затнато носе
9.3.2011 10:25:58   
stefi@
zdravo na site. Moeto bebe ima samo eden mesec, i ima zatnato nose spie so podotvorena usta i jaziceto malku podizvadeno mu stavam fizioloski r-r. Dali nekoj znae dali smea da mu stavam i citeral?

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Затнато носе
9.3.2011 10:51:34   
Slagjana
Стефи, Цитерал никако. А физиолошки можеш и неколку пати дневно. Ние го користевме и по цел месец кога имаше затнато носе.

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Затнато носе
9.3.2011 10:52:19   
Maca25
Stefi@ на твоето новеорденче не смееш ништо да му даваш или ставаш во носето без претходен разговор со метичен лекар или специјалист.
Зошто би му ставила цитерал???? ??????
физиолошкиот раствор е доволен, а и треба да му ги извадиш мрсулчињата (после бањање се омекнати и полесно се вадат). Собата каде што спие бебето нека биде проветрена и влажна.
На ќерка ми и беше често затнато носето од повраќање, ќе се прецицаше и повраќаше. Никако давање на лекови на своја рака.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Затнато носе
9.3.2011 15:33:38   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi@

Ve molam dali znaete sto znaci dokolku bebeto spie so podotvorena usta i malku ispruzeno jaziceto




Sigurno deka mu e zatnato noseto, pa disi preku usta. Na temata zatnato nose drugite mamicki bas napisale deka fizioloski rastvor nekolku pati vo denot e dovolno. Isto taka gledaj da provetruvas cesto, vozduhot vo sobata kaj sto e bepceto da e vlazen, (jas mnogu cesto stavav i kamilica caj vo tendzere na sporet na edinica, da isparuva po malku voda). Se razbira ako bebeto ima golemi teskotii so disenjeto i se gusi, pravo na lekar. Se dodeka spie mirno najverojatno e obicno zatnuvanje na noseto




_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Затнато носе
9.3.2011 19:30:30   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi@

zdravo na site. Moeto bebe ima samo eden mesec, i ima zatnato nose spie so podotvorena usta i jaziceto malku podizvadeno mu stavam fizioloski r-r. Dali nekoj znae dali smea da mu stavam i citeral?



Damjan krcese od zatnat nos, mu pomina so 5-6 pati dnevno fizioloski, borba za vadenje na mrsuli, pienje izdroben vitamin c vo cajce.....
A da, banjanje so potopla voda i morska sol vo nea

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Затнато носе
13.3.2011 12:41:31   
stefi@
Vi blagodaram na site. Za citeralot mi spomna pedijatarot od bolnica, 

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Затнато носе
13.3.2011 12:57:48   
stefi@
nadezna od kolku meseci mu davase vit. C na damjan i od koga moze da se stava morska sol vo vodata?

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Затнато носе
13.3.2011 17:48:19   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi@

nadezna od kolku meseci mu davase vit. C na damjan i od koga moze da se stava morska sol vo vodata?


Na 3 meseci veke mu davav detski vitamin c, ke prasas vo apteka, ama ke se konsultitas s pedijatar prvo, mene mi rece moze,  amorska sol vo banajanje mozes mislam od odma, taa ne ja pise :)
samo vdisuva/
Onaa sol za vo zimnica, krupna ...

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?