|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
3.7.2011 19:41:09   
Elce
Fala vi devojki,se nadevam deka brzo ke i pomine,oti mama mnogu se grizi.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Затнато носе
4.7.2011 11:39:45   
blue_blue
Јас на толку мало бебе не би му дава никогаш антибиотик за затнат нос. Не е антибиотик бомбонче, па за секој случај ќе му го даваме на детето да му се спуштело на плуќа. А, ако не му се спушти? Антибиотик се дава за бактерија, значи прво антибиограм, па после антибиотик. И да има детето бактерија, има различен тип на бактерии, на пример за Streptococus Pneumonia во нос од која исто така има секрет прво проѕирен, па после зелен, ниеден добро образуван и искусен педијатар нема да ви препише антибиотик. Подобро да му направи инхалации на детето само со физиолошки раствор и/или со гентамицин, него одма антибиотик да препишува. Јас и верувам на нашата докторка - педијатар ама само затоа што знам дека она никогаш не препишува лекарства за да се заштити себе, т.е. затоа што не сака да превземе одговорност. Па каков имунитет ќе гради тоа дете ако уште на неполн месец прима антибиотик? Секој со свое убедување и со личен мајчински инстинкт - мојот став е многу твродкорен кога се работи за давање антибиотик и јас тоа не давам на деца без добра и дебела причина.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Затнато носе
4.7.2011 15:55:32   
anedespo
Sosema se soglasuvam so prethodniot post. Zatoa uste od bebinja ako imale problem prvo krvna slika, pa posle se drugo. (ako se limfocotite pokaceni, znam deka e virus i ne mi treba antibiotik i bris). Ke pomine samo od sebe. Antibiotici od rana vozrast go unistuvaat imunitetot ako nepravilno se primaat.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Затнато носе
5.7.2011 18:49:43   
Elce
Znam deka e taka,ama ne smeam da rizikuvam veke 5 dena prima antibiotik,vikendot i vadev ubavi zeleni mrsulcinja,poslednive dva dena veke e beluzlav sekretot,denes bevme na pedijatar mi rece uste 2 dena da go zema antibiotikot,inaku dobra bila.Ja nosam kaj Radica Macoska,iskusen pedijatar.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Затнато носе
8.7.2011 15:03:28   
blue_blue
Радица е закон! Ме чуди што ти дала толку лесно антибиотик, на неа да и бараш не дава user posted image  ... ама ако проценила дека мора, тогаш е можно да видела нешто друго освен затантиот нос...Ај само нека биде подобро бебенценто. Види следен пат кога ќе има затнат нос прашај ја дали може да ви даде инхалации (имаат они инхалатор во ординација), некогаш и на докториве се не им текнува од толку пациенти во денот не можат баш на се да мислат

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Znam deka e taka,ama ne smeam da rizikuvam veke 5 dena prima antibiotik,vikendot i vadev ubavi zeleni mrsulcinja,poslednive dva dena veke e beluzlav sekretot,denes bevme na pedijatar mi rece uste 2 dena da go zema antibiotikot,inaku dobra bila.Ja nosam kaj Radica Macoska,iskusen pedijatar.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Затнато носе
8.7.2011 15:05:34   
blue_blue
ај помош, лек совет за затнат нос кога детево нема мрсули...Дуваше, дуваше зелени една недела, издува се, ама пак е затната, кога спие, хрчи со носот, а ако проба да издува ништо не излегува...Не знам што да и правам, педијаторов вика инхалации, ама еднаш два пати пробавме не помага...И синомарин и ставам ама нема ефект 

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Затнато носе
8.7.2011 17:47:10   
Elce
Kaj nas malku izmesano bese,prvo ja pregleda Jadranka i kaza deka ne trebva antibiotik,za naredniot den da mi prepise antibiotik,plus i zaradi toa deka jas bev premnogu nastinata i bev 10 dena na Amoksiklav uste na bolnica go primav,no denot koga ni dade antibiotik za nea,nea pocna da i krvari papceto pa bevme na detska klinika da primi vit K,tamu ja pregledaa dvajca doktori i tie bea deka ne treba antibiotik i vo konsultacija so Jadranka ne prodolzivme da i go davame,po dva dena ja odnesov pak kaj pedijatarot no togas ja pregleda Radica i kaza deka sekretot e gust i se odluci da go prima antibiotikot,go primase do vcera i uste sme so zatnato nose najmnogu nasabajle,barem sega sekretot i e poveke beluzlav,ja odnesov na kontrola rece deka e dobra,Radica ja pregleda.Inaku kaj nea leukocitite koga ne ispustija od bolnica i bea 11,a sega i se 14,a limfocitite se vo granica na normala,inhalacii pravevme nekolkupati kaj pedijatarot.Neznam kako da ti pomognam,no mislam deka nosinata im se zatnati od promena na temperatura,jas koga i menuvam peleni znae da se zatne poveke ili posle kapenje,znaci koga i se ladi malku teloto,neznam navistina so da mislam,spie i krkori.user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Затнато носе
2.9.2011 9:41:41   
Annet
јас незнам што да правам......еве веќе 2 дена ставам аква марис капки по 2 неколку пати на ден и имам пумпица чико влечам ама не се влече ништо.може пумпицава е за никаде или ја незнам како.од ноќеска почна да кркори ,на секој 5 мин станував ја гледав.еве сега спие си диши убаво ,ама на моменти кркори? се јавив на лекар ми кажаа да правам вака. бебето е неполни 3 недели.,дури нервозна е,незнам штопонатака,да ја носам ли на доктор и таму што ќе и прават? пак истото ќе ми го кажат............

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Затнато носе
2.9.2011 9:59:09   
anedespo
Za malo bebe obavezno konsultacija so lekar. Ako ne licno, togas po telefon. 

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Затнато носе
2.9.2011 10:13:41   
mila mama
Annet jas sum stavala samo fizioloski rastvor. Se sekavam deka na taa vozrast i nie imavme zatnato nose, koe za edna nedela se smiri. Nie nemavme mrsuli, samo zatnato nose.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Затнато носе
9.9.2011 19:04:08   
sweety girl
Ние имаме само 20 дена, а носот ни е страшно затнат, вчера бевме и на клиника ни рекоа само капки Назогал, ама нема подообрување, денес како и да ми поткашлува, дали од што немпже да диши незнам, дајте совет што друго да правам да се осободи малку дишењето

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Затнато носе
9.9.2011 19:48:41   
Annet
zemete pumpica za nose ako nemate,mene mi gi pofalija tie sto se vlece so usta.i stavam akva maris kapki po potreba i ona sama kivnuva i ispagaat mrsulcinjata pa so cepkalka za usi i gi fakam polesno mi e taka..ja upravivme malku,ama pak si krkori...e toa neznma sto ke bide.

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Затнато носе
13.9.2011 18:44:53   
sweety girl
Пумпица имаме ама проблемот е што нема ни трга ни глас од мрсулчињата, само хрчи, како да му се некаде сокриени и не сакаат едноставно да излезат, незнам што да правам веке user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Затнато носе
13.9.2011 19:07:23   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: sweety girl

Ние имаме само 20 дена, а носот ни е страшно затнат, вчера бевме и на клиника ни рекоа само капки Назогал, ама нема подообрување, денес како и да ми поткашлува, дали од што немпже да диши незнам, дајте совет што друго да правам да се осободи малку дишењето



Osven fizioloski rastvor ja sum stavala i tendzere so voda sto vrie i kesicka caj od nane vnatre da isparuva na tivko da ne se topli sobata, a samo da se vlazni vozduhot i setaj go bebusot da disi-da se inhalira, moze ke vi se pusti noseto.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Затнато носе
13.9.2011 20:08:38   
cece333
pumpicata treba da ti bide pritisnata koga ja stavas vo noseto i drugata nozdra da e zatnata,ja drzis nozdrata seuste zatvrorena a ja pustas pumpicata i si vleci kako vakum.
jas taka probvam i se cisti noseto ama pak se zatnuva,najverovatno od vremeto

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Затнато носе
13.9.2011 20:15:09   
lady_bug
neznam kako ke me sfatite mozebi ke si recete deka sum zabegana ili nz sto no sakam da vi kazam edno moe iskustvoso zatnato nose nesakav vednas so kapki i slicni drugi da kazam gluposti vednas da mu davam bidejki nemavme ni mesec dena a noseto zatnato nemozese da disi voopsto i pocna mnogu da place i nemozese da jade pa poslusav eden sovet od postari vaka:

zemav suvo gezve sipnav malku zejtince go staviv na sporet toa zejtinceto da pocne kako pucki (mali meurcinja)da pokazuva znaci da se zgree bas ubavo i go trgnav da se oladi zemav spric zemav od toa zejtinceto(koga vece bese izladeno)i vo dvete dupcinja vo noseto spricnav po 1-2 kapki(a moze i povece se zavisno od noseto) i vo grlce i bebushot povlece i za nekoi 2-3 minuti pocnaa mrsulcinjata da izleguvaat.

ova e moe licno iskustvo pa sega sekoj si znae
nemojte pogresno da me sfatite samo sakv da pomognam

pozzzzzzz

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Затнато носе
13.9.2011 20:53:19   
Annet
lady bug ne te svakame pogresno,taman rabota,se ke probame samo da se resi problemot.

cudna rabota,cel den e ok,ama nokno vreme,od koga ke jade okolu 03h potoa do narednoto budenje krkori.spie,ama se tegne ,mislam deka ke ispadne od krevetceto.neznam sto e rabotata,nesakam nokeska da i stavam kapki i da ja rasplakuvam so pumicata,
dali e od vozduhot,neznam do sto e.
sekoj den isto e,posle 3h noke,krkori,a denski ne.
neznam i jas stvarno kaj se krijat tie mrsulcinja ,vlecam so pumpicata i so cepkalka na povrsina sto ke izlezat i pak ima......
toa mi e najgolem problem,baska sto ne sum naspana,i stojam nad nea i ja slusam kako disi-krkori.
prasav lekarkata rece normalno bilo,ama ne mi stoi za normalno,i ako ja odnesam pak togas spie i ni traga od krkorenjeto...i togas vika e dobra. a noke maki macime.................

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Затнато носе
14.9.2011 10:24:22   
sweety girl
иста ситуација кај нас само 20 тина дена има, навечер после 3 најчесто се буди и кркори така во носот јас и ставам капки ама џабе , ке извлечам со чепкалка некое мрсулче колку да се рече и толку ништо повеке, веке цела недела сме вакви, сега се јавив на педијтарот вика не сум за антив=биотик, а и јас сум најголем противник на антибиотици па посебно за затнатно носе, ама кај по гаволите се кријат мрсуливе, ми е страв ако не се повлечат да не направиме бетер да биде

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Затнато носе
5.10.2011 9:55:27   
Luci
Мамички дајте ми совет што и како да правам, Марио има 8 месеци и вчера го однесовме на лекар бидејќи почна многу да кашла и делува како засипнатuser posted image Докторка го прегледа и рече дека е ок, дека нема ништо на плуќа. Ни рече да му правам инхалации со морска сол и да му ставам капки аква марис со пантенол дека му е затнато носето и затоа кашла, ама моево душиче е полно со шлаем што не знам што да направам за да го исфрли. Ја прашав за некое сирупче да ни препише што е на природна база ама ни рече дека сите тие се за искашлување а он е сеуште мал и не знае да искашла, ке го исфрли шлаемот само преку повраќање или преку каката???? Help please


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Затнато носе
5.10.2011 10:05:06   
anedespo
Tocno e deka ne znaat da iskasluvaat, megjutoa tie sirupi ja razreduvaat sluzta i deteto polesno ke ja golta i isfrla. Definitivno sirupce na prirodna baza. Hedeliks, Bronhoklar se dobar izbor. Megjutoa vidi vo apteka dali se za deca pomali od godina dena. I tapkanje sekoj den po nekolku pati, za da mu pomognes da go isfrli pobrzo slajmot. Ke go prefrlis preku kolena , blago navednat so glavata nadole (5-10 stepeni)i tapkanje. Ke mu pomine za edna nedela ne se sekiraj.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Затнато носе
5.10.2011 10:10:35   
kikicka
i nie isto bevme na doktor i nisto se si e ok samo noseto i tece i zakashluva catpat ama eve denes ja osekam kako da ima nesto na grlceto i celo vreme od usta dishi,inaku si e veselka nema temperatura.i stavam kapki vo nos nas operil ni go prepishaa operil sprej za nos i i gi izvlecuvam so pumpicata za nos .ama me zagrizuva da ne i se spushtat balgamcinjata vo gradite!!??

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Затнато носе
5.10.2011 10:23:38   
AnnaMolly RR
Luci, можеш Хеделикс да му даваш. Филип првпат го пиеше тој кога имаше 8-9 месеци, само ќе прочиташ убаво за дозата во упатството.
Тој е единствен сируп што го препорачуваат за помали деца и го даваат без рецепта во аптека. За искашлување е, ама не мора да значи дека треба да плука секрет. Филип го исфрла преку какање. Додека пие сируп обавезно еднаш дневно ја полни пелената со каки помешани со секрет (извинете, знам дека грозно звучи).


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Затнато носе
9.10.2011 14:08:49   
Natuska85
Женски каква пумпица за нос ми препорачувате да зема?На чико добра е?Не ми се верува да даде да му чистам со пумпица ама морам да пробам.Сигурно имате пишувано искуства наназад ама денес ич немам време да читам а морам денес да му земам,гревче е се мачи со мрсулињата

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Затнато носе
9.10.2011 15:09:09   
AnnaMolly RR
Купи си од НУК пумпица што е со цревце и се извлекуваат мрсулчињата со влечење.

user posted image

Мојата е иста ваква, не знам која марка е, ама се продава во НУК во лептокарија, околу 600 денари е, ама не се споредува со онаа стандардна пумпица со стискање што е.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Затнато носе
9.10.2011 15:10:29   
AnnaMolly RR
И нека не ти дава, нека поплаче некоја минута, важно ти ќе му ги извлечеш за 5 секунди и раат ќе си диши. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?