|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
13.3.2011 23:35:44   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi@

Vi blagodaram na site. Za citeralot mi spomna pedijatarot od bolnica, 


Stefi се надевам дека се работи за недоразбирање бидејќи таква грешка е недопустлива за еден педијатар. Како прво Цитерал капките се наменети за око или уво и нема никаква причина да се ставаат во нос а уште помалку за затнат нос кај едномесечно бебе!!!

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Затнато носе
21.3.2011 10:01:25   
stefi@
blagodaram Nadezna, znam deka morskata sol e za banjanje :-), izvini loso sum se izrazila. Blagodaram i na Tanja, pedijatarot se somnevase deka ima bakterija (nejzina greska sto ne ne prati da mu zemat bris) pa zatoa mi rece da stavam citeral i vo nos bidejki togas stavavme citeral vo oci. Nekogas znam deka davaat i chloramfenikol mast 1% za vo nos kaj bebinja dokolku ima bakterija, samo sakav da znam dali ima nekoj iskustvo so tolku malo bebce. Vo sekoj slucaj dobro e podocna zedovme bris i nemame bakterija. pozz

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Затнато носе
4.4.2011 11:39:12   
none
za zatnato nose mene mi prepisa pedijatarot marisol od apteka na prirodna baza se dava 3 dena po red i vednas ke mu se odzatne noseto

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Затнато носе
17.4.2011 16:24:30   
AnnaMolly RR
Една комшика ми рече да му ставам по една капка кантарион во носето неколку пати на ден, веднаш ќе му се одзатнело. Има ли некој искуство со ова?
На Филип носето му е многу често затнато или растечено, докторката се сомнева на алергија, па ми даде еден сируп за алергии да го пие, ама не гледам подобрување...


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Затнато носе
17.4.2011 16:36:49   
mama26
ne e vo red noseto nonstop zatnato,sum primetila ako decata se mnogu obleceni ili malku im se zatnuva noseto..zatoa mora da se vnimava deteto kako se oblaka..da ne e premnogu natrupano pa go soblakas posle doma i toplo -ladno normalno reakcija ke ima,

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Затнато носе
17.4.2011 16:56:53   
oliva
i david e mnogu cesto so zatnato nose ja se somnevam vo treti krajnik mnogu hrci i dodeka spie,site kapki gi imame probano no za gabe ,taka da ako ima nekoja druga alternativa kazete

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Затнато носе
17.4.2011 17:36:22   
arh_diz
Na nas mnogu ni pomogna majcino mleko i kapki akva maris da se pomesa i se kape vo noseto .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Затнато носе
17.4.2011 21:16:05   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Една комшика ми рече да му ставам по една капка кантарион во носето неколку пати на ден, веднаш ќе му се одзатнело. Има ли некој искуство со ова?
На Филип носето му е многу често затнато или растечено, докторката се сомнева на алергија, па ми даде еден сируп за алергии да го пие, ама не гледам подобрување...


Јас ставам на затнато носе масленце кантарион или пак обично масло за готвење.И помага,му се одзатнува.Пробај нема ништо штетно

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Затнато носе
18.4.2011 0:15:41   
tnade
nie gi koristime nazogal kapkite 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Затнато носе
22.4.2011 12:41:53   
Simonne
Moeto Filipce uste prvata nedela imase problemi so noseto, mnogu mu se zatnuva i ima gusti zeleni mrsulcina kako kaj vozrasen. Pedijatarot ni preporaca Sinomarin kapki, ne mu pomagaat mnogu no barem sostojbata ne se vlosuva, se plasam da ne e mnogu nastinatouser posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Затнато носе
22.4.2011 23:31:22   
Pepelaska *
Ние со ова мака мачиме, скоро нон стоп му е затнато носето, еве денес го слушам кашла дури незнам дали е настинат или од шлајм што му оди од носето надолу се, нон стоп сме со пумпицата и аквамарисот, се си мислам дека е алергичен на нешто, ако му е наследно од мене на полен , окапавме дома пролетваuser posted image , матичната секогаш вика ништо не му еuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Simonne)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Затнато носе
11.5.2011 14:10:24   
Bubba
IMam procitano nekade deka dodeka e uste malecko bebenceto ne znae da disi niz usteto. Moevo non stop skoro spie so utvorena usta, dali i vasite bebinja im se slucilo da spijat so otvoreno uste? Imame zatnato nose, ama toa ne bi trebalo da e pricina. :(

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Затнато носе
11.5.2011 14:46:33   
Gorde J
I nas edinstvena prelezana bolest ni e zatnato nose a sme 1god i 5mes i celo vreme sme so akva maris. Prvite denovi 4-5 ja tretiram so efedrin a posle prodolzuvam so akvamaris. Ovoj pat mislev deka ke i pomine bez efedrin ama ja zeznav rabotata gi inficirala ocinjata i sega sme na cefaklor. 

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Затнато носе
11.5.2011 15:02:01   
anedespo
Со ефедринот треба претпазливо. Од една страна производителот вели дека треба консултација со доктор на жени што дојат , а од друга страна го дава на доенчиња. Има многу нус појави, јас не би се одлучила за оваа опција, посебно кај бебиња.
А од друга страна тоа што инфекцијата се префрлила на очите, нема врска дали имаш или немаш дадено ефедрин, зашто овде се работи најверојатно за бактериска инфекција која ефедринот немало да ја излечи, туку само ќе и го одзатне носето.

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Затнато носе
11.5.2011 16:09:05   
Gorde J
efedrinot ni go pravat vo apteka so gentamicini eve sega sme izleceni . a efedrinot ne se dava poveke od 5 dena jas zatoa so davam 4 dena

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Затнато носе
12.5.2011 10:55:20   
none
i moeto ima zatnato nose non stop i po malku hrci nekogas a za oblakanje od strav nekogas go oblakam previse mozno e da e toa taka da se nastinuva

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Затнато носе
29.5.2011 20:16:05   
prmk
ve molamza pomos .... dali mozam da mu davam kapki  i pumpica za zatnatoto nose na bebusot  moj koj ima samo 22 dena..user posted image
ipo kolku kapki se stavat ako smeam da stvam
Vi BLAGODARAM odnapred sa vasite soveti i mislenja

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Затнато носе
29.5.2011 20:46:25   
Maca25
Со пумпица можеш да ги вадиш мрсулчињата, а пред да одлучиш за било какви капки прво консултирај се со педијатар. Јас на толку мало бебе ништо не би му дала.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот prmk)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Затнато носе
29.5.2011 21:13:28   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: prmk

ve molamza pomos .... dali mozam da mu davam kapki  i pumpica za zatnatoto nose na bebusot  moj koj ima samo 22 dena..user posted image
ipo kolku kapki se stavat ako smeam da stvam
Vi BLAGODARAM odnapred sa vasite soveti i mislenja


smee fizioloski rastvor, ama vidi koj e najblag i koj bi ti go preporacal pedijatar. Moze i na pomalo bebe fizioloski rastvor.
Fizioloski rastvor prvo, za da se omeknat mrsulcinjata, pa pumpa posle toa.

< Поракaта ја уредил виктори -- 29.5.2011 21:14:35 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот prmk)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Затнато носе
29.5.2011 22:30:26   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: prmk

ve molamza pomos .... dali mozam da mu davam kapki  i pumpica za zatnatoto nose na bebusot  moj koj ima samo 22 dena..user posted image
ipo kolku kapki se stavat ako smeam da stvam
Vi BLAGODARAM odnapred sa vasite soveti i mislenja



Слободно ставај му физиолошки раствор по една капка во двете ноздри на твоето бебенце а од кој производител ќе биде тоа воопшто не е важно, сите се исти.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот prmk)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Затнато носе
2.7.2011 21:07:00   
Elce
Sara ima samo 2 nedeli,a veke nedela dena e so zatnato nose i sega zeleni mrsulcinja,od vcera ni prepisaa cefalexsin,pedijatrot vikase deka ne e za antibiotik prvo no se predomisli oti bil gust sekretot,vo noseto i stavam sinomarin kapki,ama uste e zatnata,tri dena posle izleguvanje od bolnica pocna da ima zatnato nose,dodusa jas bev epten bolna,nastinav na poroduvanje,duri sega se krenav malku,ama epten mi e maka za Sara,kakvi se vasite iskustva?Mnogu e malecka....

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Затнато носе
2.7.2011 21:10:23   
Elce
i imam dilema okolu toa sto ne i ispitavme bris a pocnavme so antibiotik???

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Затнато носе
2.7.2011 22:07:45   
anedespo
Aii, prvpat slusam bez ispituvanje na tolku malo bebe da mu se dade antibiotik. Aman, pa i moite imaa zeleni mrsuli prvata nedela, ama se iscistia. Disnite patista uste ne im bile procisteni. Nikako antibiotik bez bris.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Затнато носе
2.7.2011 23:08:04   
AnnaMolly RR
Филип на 12 дена пиеше Цефалексин, леукоцитите му беа многу високи.
Сепак јас мислам дека треба да се слуша педијатарот. Ако рекол да се дава сируп, давајте. Јас сум од тие што им веруваат на докторите.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Затнато носе
3.7.2011 9:35:46   
Felly RR
За толку мало бебе и јас би го послушала педијатарот.
Откако ќе и ставиш СИномарин, пробај и со пумпица извлекувај и ги мрсулчињата.

user posted image user posted image user posted image За Сара, побрзо да и помине.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?