|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
8.4.2011 9:09:44   
petra27
Na 6ti ja primivme vtora doza Di te per i da vi kazam detevo izgore od temperatura dva dena...39-40 i edvaj mu ja simnuvavme na 37 so 8-9......znaci horor...eve denes e super...i mi se temni od ovie vakcini,od zdravi gi pravime bolni decava.....

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Температура кај децата
8.4.2011 12:46:59   
zapce
Petra i jas imam mnogu loso iskustvo so Di TE PER vakcinata, i kaj mene minuvase so mnogu visoki temperaturi nitu sirupite ne mu ja simnuvaa, na vtorata doza vo tekot na nokta duri i pocna da mi se trese jas se ispaniciv deka se grcevi no toa traese kratko (za mene cela vecnost) go drzam vo race go motam da ne mu e ladno, mislam navistina horor, sega imame 1 godinka i 5 meseca i se plasam deka na godinka ipol imame pak revakcina DI TE PER kako ke bide znaejki deka site tri dozi gi primi mnogu loso, navistina od zdravi gi pravime bolni, dusicki se macat i se borat i tie so temperaturata a i nie so niv.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Температура кај децата
18.4.2011 9:29:35   
AnnaMolly RR
Ноќеска Филип за прв пат ми крена температура, 38,6. Не знам дали му е од запчињата (вчера му никна горна единица) или реакција на вакцината против мотбили. Докторката рече дека во рок од 7 дена може да крене температура или да се нафрли.
Му дадов ефералган и за 40 мин му се симна. Еве сабајлево нема. Малку се исплашив дека прв пат беше, ама бев смирена, го расоблеков малку да се разлади и сакав ако не му се симне да му ставам и оцет на чорапите user posted image
Ама ете, мора и тоа некогаш да биде.

Имам прашање, дали термометрите за на чело се точни? Јас имам секакви, живин, дигитален, ушен и за на чело. Ама ушниот и дигиталниот не се точнни, секогаш покажуваат до 2 степени помалку од живиниот, а јас на тој најмногу му верувам. Само не ми седи мирен Филип да му мерам така, па си викам дали е точен тој за на чело? Прееска купив па ќе видиме.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Температура кај децата
23.4.2011 11:46:48   
AnnaMolly RR
Ние уште сме со температура, секоја ноќ до 39 качува. Се се надевам дека е од забите и дека ќе помине кога ќе му никне и другата единица. Го однесовме и на дежурен, му дадоа Аугментин сируп.
Веќе цела недела сме со температура.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Температура кај децата
23.4.2011 12:43:06   
denim
Mislam deka  e reakcija na vakcinata. Ednoto bliznace 4 dena imase temp. i do 40.5 C i cetvrtiot den bev najprvo kaj maticnata pa potoa na detska klinika i tamu ne pregleda edna Prof. koja mi potvrdi deka od vadenje zabi ne moze da se kaci temp. (pogotovo ne tolkava) i deka e normalna reakcija na vakcinata. Nema tecenje na  nos, kaslica i sl. a samo temp. Mozela da trae i do 7 dena a mozen e i osip.

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Температура кај децата
23.4.2011 19:09:54   
taci83
zdravo na site sakam da ve prasam kerka mi sega vo vtornik treba da prima vakcina na 3,5 god bi sakala da mi kazete dali od ovaa vakcina ima reakci prosledena so t,otekuvanje na raceo i sl

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Температура кај децата
23.4.2011 19:15:06   
AnnaMolly RR
таци83, ТУКА имаш информации за вакцинирање на детето. Сигурна сум дека ќе го најдеш тоа што те интересира. Поздрав!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 16:04:48   
lukas
kolkava treba da e normalnata tempo.kaj decata,i kade pokazuva stepen poveke?(vo gazeto ili pod race)
kade najtocno kazuva merenjeto,vo gazeto ili pod race..pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:01:36   
lukas
nikoj ne znaeuser posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:03:06   
mama26
zasto vo gazeto lukas?jas nikogas ne sum mu merela taka i malku mi e cudno,nego toa ne e bitno,jas sekogas pod miskite i drzam 5 min sedi miren normalno i taka meram

a temperaturata da ne e poveke od 36 .5 user posted image mislam


< Поракaта ја уредил mama26 -- 1.5.2011 17:04:03 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:08:12   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

kolkava treba da e normalnata tempo.kaj decata,i kade pokazuva stepen poveke?(vo gazeto ili pod race)
kade najtocno kazuva merenjeto,vo gazeto ili pod race..pozz


температурата мерена ректало е повисока пола до еден степен од таа под пазуви.
Инаку зошто би му мерела на Лукас температура во газето Лукас? Измери со топломер под мишка и додај пола или еден степен.

Нормална температура кај децата или благо повишена се рачуна до 37.5 степени.

Се препорачува стаклен (живин) термометар кој е најсоодветен, а помалку се препорачливи термометрите во форма на ленти за мерење на температурата на челото или температурата во ушниот канал. Мерењето на температурата може да биде аксиларно, орално, во ушен канал или пак кај помалите деца ректално (ставање на топломерот во ректумот, при што се става лубрикант и треба да се внимава да не се прават обиди за насилно внесување на топломерот). При тоа треба да се знае дека температурата мерена ректално е за 0, 5 - 1 степен повисока од таа мерена аксиларно (под пазуви). За дете поголемо од 4 до 5 години најдобро е да се мери орално температурата. При мерење на температурата орално потребно е да се држи термометарот во уста најмалку 3 минути, а за мерење ректална температура до 2 минути. Пред секоја употреба термометарот треба добро да се протресе. Лентите за мерење температура на челото не даваат реални вредности, но се корисни за ориентација за постоење покачена температура. За мерење температура со електронски термометар потребни се 30 секунди.



и клик разговор со лекар!


< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 17:12:45 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:13:47   
mama26
ooo i oralno moze znaci,super uste polesno i mesto 5 ..ke bidat 3 min..bas ke pravam taka,mislam nedajboze ne sme imale t  odamna ama deca taka rastat 

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:15:27   
lukas
lukas ima 37.5 vo gazeto, se raspravam so mm mi veli deka najtocna bila vo gazeto,a pod  race ima 36.9,e sega koja e tocna user posted image
znaci vo gazeto pokazuva eden stepen poveke kako sto sfativ,ako e 37.5 vo gazeto,znaci e 36.5user posted image se osekam kako glupacka ova so go prasvam amauser posted image


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:17:41   
lukas
ok,vidov viktori od posle pisanoto..pozz fala...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:17:44   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

lukas ima 37.5 vo gazeto, se raspravam so mm mi veli deka najtocna bila vo gazeto,a pod  race ima 36.9,e sega koja e tocna user posted image
znaci vo gazeto pokazuva eden stepen poveke kako sto sfativ,ako e 37.5 vo gazeto,znaci e 36.5user posted image se osekam kako glupacka ova so go prasvam amauser posted image



Кога Софија ја прими првата вакцина,докторката ни рече да мериме температура исклучиво во газето,најточна била

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:19:31   
mama26
lukas sega krena t ?mislam deneska/? 37 so 5 ne e visoka t ..a ako e so denovi taka podobro na lekar jas odam na lekar ako e od 38 pa nagore .neznam lukas..mozebi tm ne veruva pod pazuvi zasto mrdaat decata koga se mali i nemoze precizno da kaze

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:19:57   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

lukas ima 37.5 vo gazeto, se raspravam so mm mi veli deka najtocna bila vo gazeto,a pod  race ima 36.9,e sega koja e tocna user posted image
znaci vo gazeto pokazuva eden stepen poveke kako sto sfativ,ako e 37.5 vo gazeto,znaci e 36.5user posted image se osekam kako glupacka ova so go prasvam amauser posted image


најточна е во газето, ама сепак не е покачена на Лукас user posted image
Инаку да, во газето е + пола до еден степен. Така да Лукас нема температура user posted image


< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 17:20:51 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Температура кај децата
1.5.2011 17:25:30   
lukas




Објавувања: 3555
Член од: 19.6.2010
Место: skopje
Статус: присутен lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

lukas sega krena t ?mislam deneska/? 37 so 5 ne e visoka t ..a ako e so denovi taka podobro na lekar jas odam na lekar ako e od 38 pa nagore .neznam lukas..mozebi tm ne veruva pod pazuvi zasto mrdaat decata koga se mali i nemoze precizno da kaze


nokeski se prevrtuvase na sekoe i noseto mu se zatna mi se vide malku kako toplicok mozi i od strav,meriv t.i imase vo gazeto 37.5...ete i sega tolku ima vo gazeto a pod pazuvi 36.9...i zato rekov glupo ne glupo prasanjeto da si prasam


VIKTORI
fala..pozzz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Температура кај децата
2.5.2011 16:35:54   
Snowhite RR
Во газето се вели дека е најточна во смисла баш заради тоа дека е мал, мрда и не можеш за под пазуви да бидеш сигурен дека точно си измерил, инаку јас му мерев во газето и одземав 0,5, значи ако Лукас имал 37,5 во газето, тоа е 37, под мишка имал 36,9 значи тука некаде била. Ако е мирен можеш сега и под пазуви да му мериш, веќе е голем

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 10:42:46   
Maci3
Мамички ќе може помош user posted image  Ќеркичката во неделата крена температура 38,понеделникот ја однесов на педијатар,ми кажа дека можно е да е од забите а можно да е некој вирус со температура.Исто така ја прашав дали може да почнам да давам јогурт.Попладнето му дадов една лажичка јогурт.Во вторникот имаше осип на градите.Си помислив дека е од температурата,попладнето пак уште една лажичка јогурт и денес сабајле пак осип на челото,градите и грбчето.А температура нема од вторникот сабајле.Е сега дали осипот е од температура што имаше или пак е алегрија на јогурт user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 10:53:33   
Maca25
Маци а колкава е твојата ќеркичка? можно е да е од јогуртот. види дали се повлекува дента осипот или пак трае подолго (неколку дена). Но најдобро е да отидеш до кај вашиот педијатар и тој да го види осипот.
Кај ќерка ми се појави осип прв пат кога и дадов кисело млеко, и тоа околу устата и кај очите, како плкчиња. Истиот ден исчезнаа.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 10:55:42   
Gorde J
Maci3 dali prv pat davas mlecni proizvodi. Mozebi e alergicna na mleko. A ako e od temperaturata postojano ke ima osip. Nekako ne ni e verno od temperatura osip. Kolku meseci e kerkata?

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 10:59:11   
anedespo
Ima virusna infekcija koja koga ke zavrsi dava osip po teloto koj trae 2 dena. Ako e deteto pod 2 godini ima golema moznost da se raboti za toa. Toa se prelezuva ednas. Mislam deka se vika "petta bolest"
Fifth Disease Started as a fever and then developed a bright red rash

Pocnuva so temperatura i potoa se razviva svetlo crven osip
Eve i slika
http://en.wikipedia.org/wiki/Fifth_Disease


< Поракaта ја уредил anedespo -- 11.5.2011 11:00:18 >

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 11:03:00   
Maci3
Ќеркичката е 7 месеци ,пие аптамил 2.А инаку прв пат дадов млачен производ

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Температура кај децата
11.5.2011 11:59:24   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Ima virusna infekcija koja koga ke zavrsi dava osip po teloto koj trae 2 dena. Ako e deteto pod 2 godini ima golema moznost da se raboti za toa. Toa se prelezuva ednas. Mislam deka se vika "petta bolest"
Fifth Disease Started as a fever and then developed a bright red rash

Pocnuva so temperatura i potoa se razviva svetlo crven osip
Eve i slika
http://en.wikipedia.org/wiki/Fifth_Disease



Jas prv pat slusam za vakva bolest, no mozebi toa e odgovorot na nasiot problem. Dali imate poznavanja kolku e rasirena kaj nas? Zatoa sto od trojca doktori sto konsultirav nikoj ne mi spomna nesto vakvo... Edinstveno mi spomnaa deka ima nekoja Pneumococa bakterija, koja se rasirila vo posledniov period pomegu malite deca, i koja javuva temperatura i se zalepuva na pluka, bez nikakvi simptomi.

Inace, kerka mi (2,5 god) vo petokot kaci temperatura do 39,4 bez nikakvi drugi simptomi, niti kaslanje, niti nose rasteceno, nisto. Ja drzese 3-4 dena. Posle vtoriot den so temperatura i se javi obilna dejarea koja traese 3-4 dena i se uste i se stabilizira stolicata. Imase enormno visoko CRP 62,3 (a treba da e <3) pa ni dadoa antibiotik. Potoa, i se pjavija nekoi cudni bruncinja na liceto no samo na edno mesto. Se isplasiv da ne se sipanici posto jas sum bremena, pa gi prativ na doktor, da ja vidat i da kazat od sto e. Dr im rekla deka e alergija, a mozno e i od visokata temperatura, nisto strasno. Vo eden moment i se pojavi osip isto kako bebevo na slikava od linkot, i vednas iscezna. Sega sme totalno zbuneti sto se sluci, od kade taa temeratura, od kade toj osip, koga i krvnata slika i brisevite i bea OK.

user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.