|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
28.6.2011 12:47:57   
Maca25
Од искуство кажувам дека на ќерка ми секогаш кога крева темп. рацете и нозете и се мраз ладни. Дури некогаш и главата не и е толку топла, ама рацете чим и се ладни знам дека ќе качи темп.
Жаклина, само чајчиња, течности, супа и ќе помине вирусот. Сокови, благо, слатко млеко никако.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Температура кај децата
28.6.2011 12:49:18   
anedespo
Koga se ladni ekstremitetite, zanci deka uste ke kacuva temperatura. Koga teloto ke ja dostigne temperaturata sto ja planiralo, ke se stoplat (i togas ke gori kompletno od temperatura). 

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Температура кај децата
28.6.2011 12:51:14   
miana
Srcka ima takov virus ke mu dadat sirup za prolivot i ke mu pomine..Nie go poiminavme ova...Kerkami od toj virus imase T cetiri dena i proliv cela nedela- i dadoa ENTEROFURIL sirup plus linex ..Ne sakase ni da jade i se gadese i sl..Ke mu pomine..Ne mu se sekiraj i na kerkami i se taka nozete i racete ...Ladi go so pola alkohol pola voda ili tusiraj ako kacuva mnogu visoka T ..Ke mu pomine kako na kutre :)

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Температура кај децата
28.6.2011 14:27:56   
zaklina
еве ја симна т сега само ке се надевам да не качи пак.му дадов и  ENTEROFURIL за проливот и утре на макробиолошки испитувања.Ви благодарам на подршката, да не бевте Вие ке полудев.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Температура кај децата
28.6.2011 14:38:17   
miana
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Температура кај децата
30.6.2011 23:50:43   
Maca25
Еве не и нас со Т!!! значи ништо не го одминува ова мое дете! црвено грло, Т 37,3, целата е омалаксана, се витка, кенка, како се да ја боли се понаша. Едвај се смири и заспа. А цел ден се чудиме зошто не сака да јаде?!
Па и проблем имаме, немаме веќе картончиња, јас сите ги истрошив месецов, сега ако треба ја носам на лекар не знам што да правам?!?! А следните тек на 15 ќе ги добијам!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Температура кај децата
1.7.2011 0:06:02   
Pepelaska *
маца зарем не може да те почекаат, утре е 1 ќе им однесеш кога ќе земеш, гушки за Нина да се опорави user posted image ексик веќе со овие вируси

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Температура кај децата
1.7.2011 8:07:52   
AnnaMolly RR
Мацо, трк со книшката во социјално по нови картончиња! Тоа барем е лесно!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Температура кај децата
1.7.2011 22:30:17   
Maca25
Нина синоќа качи 38 Т и дадов Ефералган и се препоти и заспа. Сабајле кога стана не и било ништо, си била весела и никакви траги од Т. Освен тоа и грлото и е црвено. Но јас кога се вратив од работа качи пак 38,3 ама не и давав ништо. За еден час се спушти на 37. После 2-3 часа пак се качи на 38.5 и тогаш и дадов пак Ефералган и ја изнесов надвор малчу на воздух. И се спушти и си заспа гледајќи цртан во 9. user posted image
Ме чуди што е ова кревање - спуштање, без сирупче?!?! Ова ни се нема случено до сега!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Температура кај децата
3.7.2011 20:32:55   
Maca25
Веќе 4 ден со Т. Преку цел ден нема, ама воопшто, а после 19 ч. крева до 38.5.
Не знам дали да ја носам на лекар утре? Ова веќе 3 пат месецов се дешава. Веќе душа немам, а и детево ми се стопи како чварче од нејадење. Последните 2 пати ништо не и дадоа на лекар, ни рекоа само многу течности.
Ако има 38.5 и давам Ефералган сирупче, а ако и е пониска од 38 ништо не и давам. Ама жал ми е да ја гледам века како се мачи. Кенка, се тегне, нема воља за ништо!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Температура кај децата
3.7.2011 21:10:11   
anedespo
Napravi i krvna slika pa ke vidis so sto si imas rabota

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Температура кај децата
3.7.2011 21:17:32   
Maca25
Сега ни поврати, а прееска имаше течна столица. Температура веќе нема. вакво варирање не сум видела до сега. Пред пола саат имаше 37.9, сега нема. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Температура кај децата
10.7.2011 9:42:37   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Од искуство кажувам дека на ќерка ми секогаш кога крева темп. рацете и нозете и се мраз ладни. Дури некогаш и главата не и е толку топла, ама рацете чим и се ладни знам дека ќе качи темп.
Жаклина, само чајчиња, течности, супа и ќе помине вирусот. Сокови, благо, слатко млеко никако.



Ако рацете и нозете се ладни, значи дека ќе крева Т
Михаил сношти кога си дојдов од работа имаше Т 38,8 во газето, му дадов Ефаралган, заспа и ноќеска немаше, а сабајлево пак имаше 38,6, пак му дадов сируп, па сега ќе видиме, со мајка ми е, јас сум на работа. Значи стално кога крева Т, стално во викенд е, да не можам да го однесам кај докторкатаuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Температура кај децата
2.8.2011 17:52:06   
Џесика
Значи ете не и нас, од ич-нигде 38.5 температура и тоа на следниов начин... пред 2 дена давајќи му Ц витамин, се засркна, и исповрати све што изел, и му се надразни грлото, два дена поткашлуваше, и денеска откога стана од спиење, цел жежи... а вчера приметив изгледа му излегува 5ка, па дај боже да е од тоа некаква реакција, да не завршиме пак со боцкања, оти пукнав веќе!!!

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Температура кај децата
2.8.2011 19:29:34   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Значи стално кога крева Т, стално во викенд е, да не можам да го однесам кај докторкатаuser posted image


Леле истото и нас ни се случува. Секогаш во викенд или празник се поболува. И ете вчера крена температура, ама арно денес е подобра.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Температура кај децата
2.8.2011 22:49:08   
Џесика
Луѓе, 39.3 user posted image ... шо да праам, првпат волку качува, му дадов сируп Нурофен, дали е доволно или да се спремам за на дежурен??? А и штотуку видов дека избила денес 5ка, ама можно е да е од еден заб бе толкава Т???

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Температура кај децата
2.8.2011 23:08:30   
Viktori
не трчај а џабе на дежурен бе Џес. Парацетамол може и на 4 саати, па подоро на него префрли се. Инаку 39 со 3 не е ептен страшно, не се секирај.А бруфен е добар исто, заштитен е , не се секирај само мора на 6 саати не порано


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 2.8.2011 23:09:38 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Температура кај децата
2.8.2011 23:10:37   
Џесика
... добро е, почнува полека да се симнува од сирупов, а за секој случај опремена сум со чепчиња... user posted image

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 2.8.2011 23:15:11 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Температура кај децата
2.8.2011 23:42:00   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Значи ете не и нас, од ич-нигде 38.5 температура и тоа на следниов начин... пред 2 дена давајќи му Ц витамин, се засркна, и исповрати све што изел, и му се надразни грлото, два дена поткашлуваше, и денеска откога стана од спиење, цел жежи... а вчера приметив изгледа му излегува 5ка, па дај боже да е од тоа некаква реакција, да не завршиме пак со боцкања, оти пукнав веќе!!!


Ova mi lici na infekcija na grloto. Toa sto mu raste zab moze da pravi da e nervozen i se da pika vo usta zaedno so site bakterii. Edna krvna slika ke ti pokaze dali e virus ili bakterija i dali ima potreba od sirup ili inekcii. Temperaturata neka ne te plasi. Mojot i do 40 kacuval. Stom mu davas paracetamol, zastiteno e.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Температура кај децата
19.8.2011 16:20:26   
AnnaMolly RR
Filip mi kaci 39.8! Mnogu sum isplasena, prv pat olku visoka t kreva. Eferalgan piese vo 15 casot. Swega mu meram pak, a pred 20 min bese 38.5. Ocet stavam na corapite, go banjav I deface spie. Moze li od zabite olku visoka t? Se javiv kaj doktorkata, rece samo eferalgan I tecnosti, ako ne spadne do utre na lekar.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Температура кај децата
19.8.2011 17:01:33   
mama26
pa ti veke si mu dala efergal???? epa sto cekas anamolly ako od 15 casot uste ne e simnata t tuku se kacila moras na doktor

sega pisi kolku mu e? moe mislenje e na lekar..nesmee tolku visoka t da ima deteto a veke 2 saati se pominati


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Температура кај децата
19.8.2011 18:05:34   
AnnaMolly RR
Sega ima 37. Ama super e raspozen, jadese kiselo mleko I pie cajce. Doktorkata rece deka e virus, imalo sega nekoj sto trae dva dena. Pred 1 cas se iskaka potecno, ama samo ednas denes. Mi rece na 4 casa obavezno eferalgan I ako ima pak proliv enterofuril sirup. Jas sum vooruzena I so cepcinja dijazepam za sekoj slucaj I cepcinja eferalgan. Sega za sega e super, ke vidime kako ke pomineme vecer.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Температура кај децата
19.8.2011 18:08:26   
AnnaMolly RR
Ianku gresno sum pisala preeska. Nemase 39.8 tuku 38.9!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Температура кај децата
20.8.2011 1:06:18   
Natuska85
Женски сакам нешто да ве прашам вака како понеискусна новопечена мамицаuser posted image .    user posted image кога има температура целото тело му е топло,или има шанси само главчето да му е топлоuser posted image .Денес некако како цел ден да ми беше топол,му мерев на неколку пати и ок му беше 36,3-36,5 негде. Можеби некој ќе му е смешно прашањево,ама стварно никогаш не сум била "во врска" со температураuser posted image .


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Температура кај децата
20.8.2011 10:43:24   
mila mama
Natushke, daj Boze uste dolgo da ne si vo vrska so visoka temperatura user posted image user posted image user posted image
Obicno za najverodostojno se proveruvaat gradite i grpceto na bebusot, zatoa sto glavata,liceto i racinjta se nadvor i poradi toa sto bebusite nemaat sovrsen mehanizzam za oddrzuvanje na temeraturata postojana, tie delovi duri moze i da se poladni ili potopli vo soglasnost so nadvoresnata temperatura. No gradite i grpceto obicno ja davaat najdobrata pretstava. Sepak kako ti sto si napravila, sekogas koga se somnevas, izmeri mu ja t so termometar.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.