|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гиниколози - препораки
6.10.2011 11:08:14   
ketrin 77
Само што се вратив од преглед од кај Коруноски,со бебушот се е во ред,ама на тој не му доаѓа памет.Во чекалната ја слушав сегашната жена како се радува што е трудна,се фали,дава совети,и си викам може му дошло памет и на докторот.Кога влегов внатре ми вика па кај си ти те чекам да се јавиш,а јас божем ќе го усрамам му викам да не треба нешто да честитам,свадба правел а тој само да бе се оженив,демек го фатиле и него со тоа што невестата е малку трудна,ја жалам малата на тој никако памет не му доаѓа.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Гиниколози - препораки
6.10.2011 11:26:34   
vida
Moze li da mi go pratite preku privatna poraka brojot na Stamboliev ama od fiksniot telefon Sonja sto se javuva.

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Гиниколози - препораки
6.10.2011 15:28:21   
sweetangel
Fala mnogu,veke se osekam poopustena i posigurna :-) Zdravje i so Gozpod napred.Pozdrav

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Гиниколози - препораки
6.10.2011 15:53:00   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: vida

Moze li da mi go pratite preku privatna poraka brojot na Stamboliev ama od fiksniot telefon Sonja sto se javuva.

Пратеноuser posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Гиниколози - препораки
7.10.2011 7:04:32   
Hunny
Вчера бев кај д-р Стамболиев и многу сум задоволна. Знае како да постапи и да го смири пациентот. Ви благодарам на сите што го препорачавтеuser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Гиниколози - препораки
14.10.2011 18:34:50   
Andriance
Ve molam dali nekoj ima informacija za Doktor Ristevska sto rabotese vo NEUROMEDIKA??? mi treba za edna moja prijatelka..i se bendisala mnogu ama vekje ne e tamu..ne znaes dali otvorila svoja ordinacija ili e nekade na drugo mesto..ve molam za info

grasias muchas

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Гиниколози - препораки
17.10.2011 11:23:40   
ketrin 77
Дали некој може да ми го каже бројот на др.Маријан Стојовски од ГАК,ужасно ми треба.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Гиниколози - препораки
18.10.2011 15:16:28   
JovanaJ
"""2. Се зајакна одредбата дека избраниот гинеколог не смее да наплатува за преглед со ЕХО
апарат и преглед со колпоскоп по медицинска индикација т.е прегледот се смета како
основна здравствена услуга."""

Ova go najdov na stranata na FZO. Mojot maticen ginekolog sekogas mi naplaka 300 den za eho pregled.
Znaci ne zboruvam za privaten pregled. Pregled kaj izbran, maticen ginekolog....
Koga barav da smenam maticen kaj site sto sum se javila i prasala ehoto se naplaka otrilika taa cena 300-400 den. A zosto ako e ova osnovna zdravstvena usluga?!?!
Kakvo iskustvo imate vie so vasite maticni ginekolozi vo odnos na cenata za uslugite?

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Гиниколози - препораки
18.10.2011 15:24:34   
mila28
Јас секој ехо преглед( со слика од user posted image ) плаќам 500 денари, а 300 без слика. Исто матичен ми е и одам со плави картони.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Гиниколози - препораки
18.10.2011 15:33:38   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Јас секој ехо преглед( со слика од user posted image ) плаќам 500 денари, а 300 без слика. Исто матичен ми е и одам со плави картони.user posted image user posted image user posted image

Jas sekogas plakam 500 denari i so slika i bez....
I kako da mu recam na doktorot?Doktore spored zakon ne treba da mi naplakate?  Pa neprijatno mi e ...
Mila  28 jas i ti odevme kaj ist doktor ako ne se lazam????


(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Гиниколози - препораки
18.10.2011 15:39:32   
mila28
Да, да кај ист одиме, мене  почетокот когаuser posted image беше премало само точка..знам не ми даде слика и ми наплати 300 ден, а од тогаш па дос ега секогаш по 500ден. И мене ми е непријатно така да прашам...зашто плаќам нелие  бесплатно, а и не се лажам ...мојот матичен одма ќе има одговор user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Гиниколози - препораки
18.10.2011 15:48:54   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28


I kako da mu recam na doktorot?Doktore spored zakon ne treba da mi naplakate?  Pa neprijatno mi e ...




Pred da pocnat da rabotat kako privatni ordinacii ehoto sto go imase doktorkata bese staro, zatoa i prvata bremenost ja vodev vo Re Medika a ne kaj nea.
Ama koga se privatiziraa, si kupi podobar eho aparat. I koga otidov na pregled prv pat so noviot aparat mi pobara pari 300 den.
I jas si se"pobuniv", i nejziniot odgovor bese " E pa fondot ne mi go kupi eho aparatot"
Znaci ke naplati 300 den od mene i plus pari od fondot za istata usluga. Zatoa i pomisliv da smenam maticen ama kaj site bese isto.
A ne e vo red! Navistina....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Гиниколози - препораки
18.10.2011 23:03:19   
Andriance
Istoto i kaj mene...mi naplakja za eho 300 denari..so be slika..nema veze

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 9:03:16   
ketrin 77
Isto i mene mi naplaka sekoj eho pregled 300 denari,i toa mi zakazuva na 2 nedeli pregled,a so prvata bremenost kolku sto se sekavam na pocetok vo prvite 3 meseci bev 2 pati na pregled

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 12:05:45   
vodickata
jas nisto ne plakam samo prviot pregled koga ostanav bremena a sga sum 36 + 2,3 dena pa neli maticnite si zemaat pari za sekoj pacient od fondot

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 12:13:44   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

jas nisto ne plakam samo prviot pregled koga ostanav bremena a sga sum 36 + 2,3 dena pa neli maticnite si zemaat pari za sekoj pacient od fondot

Pa i ova ne go svakam
sega nema drzavni ginekolozi,site se privatizirani .... Vaginalen pregled mi naplaka 300 a eho 500...Neznam treba inspekcii da im odat pocesto za da se dovedat vo red...jas odam ednas mesecno na pregled..31 va ned sum,do sega samo ednas mi zema brisevi  i  ednas krvna slika user posted image

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 12:52:42   
JovanaJ
amo prviot pregled koga ostanav bremena a sga sum 36 + 2,3 dena pa neli maticn


Pa pravilno po zakon ne bi trebalo da naplakaat za eho pregled. Vaka zemaat dva pati pari ednas od nas i plus od fondot. A sigurno imaat nekoe "opravdanie" ako gi prasas ili se pobunis.

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 13:35:58   
*mika*
Jas kolku sto znam, od fondot zimaat nekade okolu 35 den od pacient. Toa e ocajno ako e navistina taka. Mene dr mi naplakja 500 den od eho, a nekogas moze po 2pati mesecno mu idev, poradi paniki i sl. Ne se malku pari koga ke se soberat sose site trosoci.. samo kolku me smiruva koga ke ja vidam user posted image .. nekako mu prostuvam za parite user posted image  a stvarno, treba barem po edno eho mesecno besplatno da bide, pa i onaka oni se tie sto ni kazuvaat da dojdeme na 4 nedeli, ne ideme nie deka "taka sakame". Ili barem nekolku osnovni eha vo bremenosta da se besplatni.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 13:45:29   
Luci
Па и 35 денари не се малце од пациент кога ќе видиш дека скоро сите имаат по 4000-5000 пациенти а има и такви кои што одат еднаш во годината или ниеднаш на преглед. И мојот матичен е како на повеќето РР-ки Стамболиев и тој ми наплаќаше ко од ракав. Кога немаше сликичка ништо не ми наплатуваше, тоа беше на почеток кога немаше уште срцева акција бебе и еднаш кога отидов  да му однесам резултати и му кажав дека нешто ми подистекува како вода па се исплаши, мислеше дека е плодовата вода user posted image А инаку сите други ехо прегледи кај него ми беа по 500 денари и ми ги закажуваше на 5 недели. И ова да не заборавам да кажам, мм кога бил да ми отворат боледување и побарал на сестрата да и ја даде мојата мајчина книшка и за тоа му наплатила 350 денариuser posted image И секако, без фискална беа сите прегледи. Се размислував едно време да го сменам ама си викам море добар доктор е, нека зима кога можеuser posted image

< Поракaта ја уредил luci -- 19.10.2011 13:47:14 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 13:55:14   
lili31
zdravo zenski,jas pak imam drug problem,za plakanjetoi ne mi do tolku,samo vikam da e se vo red so bebeto pa neka baraat kolku sakat,"tie ne mozat da baraat tolku sto nie moze da im platime "user posted image ova e citat od edna moja bliska prijatelka,samo neka si ja zavrsat rabotata kako sto treba ,nedaj boze da ne gledat dobro i da ne diagnostificirat toa sto treba.a navistina te nerviraat zosto praat budala od nas,obicno na site im plakaat po 300 den.isto i mene,samo nekogas ne mi naplatile,znaci eden- dva pati koga samo sum se konsultirala so nea,a ehoto da.......
dali nekoj znae za dr.lupce petreski raboti vo drzavno,sakav so nego da se porodam,kako e i dali imate iskustvo so nego?mnogu mi go falat deka bil strucnjak...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 13:57:17   
Maca25
И јас си плаќав цела бременост по 500 ден. за ехо. А апаратот на мојов доктор и не му е баш најнов и нешто посебно не се гледаше убаво.На дополнителни прегледи ме праќаше во Систина, па и таму нормално плаќав.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 16:35:54   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Па и 35 денари не се малце од пациент кога ќе видиш дека скоро сите имаат по 4000-5000 пациенти а има и такви кои што одат еднаш во годината или ниеднаш на преглед. И мојот матичен е како на повеќето РР-ки Стамболиев и тој ми наплаќаше ко од ракав. Кога немаше сликичка ништо не ми наплатуваше, тоа беше на почеток кога немаше уште срцева акција бебе и еднаш кога отидов  да му однесам резултати и му кажав дека нешто ми подистекува како вода па се исплаши, мислеше дека е плодовата вода user posted image А инаку сите други ехо прегледи кај него ми беа по 500 денари и ми ги закажуваше на 5 недели. И ова да не заборавам да кажам, мм кога бил да ми отворат боледување и побарал на сестрата да и ја даде мојата мајчина книшка и за тоа му наплатила 350 денариuser posted image И секако, без фискална беа сите прегледи. Се размислував едно време да го сменам ама си викам море добар доктор е, нека зима кога можеuser posted image

Inaku eve da vi kazam kako odat rabotite so fondot... ( ja prasav sestrata sto raboti kaj doktorot- Stamboliev)
Do 5000 pacienti im plaka fondot   neznam kolku tocno....se sto e nad 5000 pacienti sumata im se namaluva..Stamboliev ima okolu 8000 pacientki i sestrata mi kaza deka nivnata suma po pacientka e 12 denari so toa sto samiot karton sto ti go otvara cinel poveke..Arno ama za razlika od detskite doktori koi ne naplakaat - ginekolozite naplakaat pregledi i niv im se isplati da gi imat pacientkite pa sto dade fondot neka dade ama kolku sto ke dade pacientkata - tolku nemoze da dade pondot..Na primer detskive doktori ( pedijatri ) ne naplakaat pregled ili opstite - e tie navistina cekaat na fondot i ne im se ipslatuva da imaat nad 5000 pacienti.
Od rakav si gi kazuva cenite doktorot i zatoa sekogas prasuva KAJ RABOTIS za da znae kolku mozes da si dozvolis.
I druga rabota,odam na opst lekar mi davaat upat za krvna slika so koj plativ krv i mokraca okolu 300 denari a ginekologot me upatuva vo avicena i za istoto mi naplakaat 800 denari..Ova bese pricinata poradi koja ja zapocnav temata so sestrata i taka doznav deka gi vazat upatite samo od opst maticen lekar a od ginekolog ne se vazat..Pa neli mozese doktorot da i rece - da ne plakas tolku skapo odi maticnata neka ti dade upat??Ili i on si ima procent  od avicena pa me praka kaj niv so negov upat..Eve i na skrining koga bev kaj edna poznata doktorka i kazuvam koj mi e maticen i vika: e toj gi prakase pacientkite kaj mene na skrininig a sega slusnav gi prakal u sistina izgleda mu davaat dobar prpcent..Znaci site se oni vrzani a nie zavisime od niv i ke si kutime..Jas odam kaj doktorot uste pred da se privatizira i bese mnogu ok,koga zimase simbolicno a sega  e sosema drug...Ajde ne im odime i taka cesto pa mozeme i da gi istrpime site trosoci ....Toa e


(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 17:12:42   
riba79
sega bas denovive slusnav deka fondot tie pari na d-rite ke im gi isplaka vrz osnov na toa kolku pacienti bile na pregled MESECNO kaj toj d-r..taka da d-r moze da ima i 10000 pacienti toj ke zeme pari samo za tie sto gi pregledal..
8000 pacienti kaj Stambolievuser posted image user posted image user posted image user posted image
Jas ja prasav bas Sonja pred 6 meseci imaa okolu 4000? Inaku i mene toj mi e maticen,sestrata e nekoja nova abe edno namkoresto i nadmeno stvorenje nemam zboroviuser posted image
Jas pravev pap i mi naplati samo 100 den zatoa sto prv pat ovaa godina pravam....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 21:40:20   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


Jas pravev pap i mi naplati samo 100 den zatoa sto prv pat ovaa godina pravam....

ahahahhaha za prv pap test ne bi smeel ic da ti naplati

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Гиниколози - препораки
19.10.2011 21:54:47   
riba79
bas i jas se zacudivuser posted image ama navodno imalo izmeni...e aj fati im go krajot na d-riveuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Најстресниот период.
пеперутка16

Кога ви беше најзаморно да бидете со вашето дете?