|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
20.10.2011 7:57:41   
EMIJONI
mene samo sto mi re rodi bebuso po tri nedeli mu se zatna noseto i mnogu pocna da grci posebno na sabajle probav so pumpica i so sprej i pocna da dise poubavo.posle edna prijatelka mi kaza da probam da izmolzam tve tri kapki melko bidejki go doam i da mu piknam vo noseto.Probav so spric mu staviv vo noseto i si go povlece i da vi kazam navistina pomaga pobrzo mu se cisti noseto i poubavo disi gi isteruva mrisulcinjata so kivanjeuser posted image probajte toa najlesen nacin e

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Затнато носе
20.10.2011 10:51:59   
penelopa
Eve i nie od vcera sme nastinati, noseto zatnato nokeska voopsto ne mozese da spie user posted image siroto celo vreme se prevrtuvase. Edvaj nekako mu go cistime noseto so fizioloska i pumpica sega e pogolem i ic ne dava- prava borba vodime za cistenje nosuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот EMIJONI)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Затнато носе
20.10.2011 12:43:41   
EMIJONI
probaj goga spie da mu cistis noseto jas taka pravam inace nema sansi ne saka ni da go cepnamuser posted image i od koga pocnav so melko da mu stavam vo noseto e podbro ke kivni i samo si giisteruva a drugot sto ke ostane koga ke zaspie togas gi vadam.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Затнато носе
20.10.2011 13:14:01   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Eve i nie od vcera sme nastinati, noseto zatnato nokeska voopsto ne mozese da spie user posted image siroto celo vreme se prevrtuvase. Edvaj nekako mu go cistime noseto so fizioloska i pumpica sega e pogolem i ic ne dava- prava borba vodime za cistenje nosuser posted image


Koga ke zaspie zemi namackaj mu pod noseto ili na bluziceto od onaa lutata mentol mast ( nemozam da se setam kako se vikase) mnogu poubavo ke dise i ke spie..Mene d-kata na kerkami , mi ja dade koga bese bebe kerkami i mi rece da i stavan na alsitata i navistina pomaga..Jaka e mnogu i ako ti  e malo deteo ne mu stavaj na koza..jas i stavam i pod noseto mnogu malku i i se pusta mirno spie..Mislam deka taa lutata mast od mentol se koristi za masazi..Se prodava vo malo plasticno kutivce ..Lele ke se ubijam ne mozam da se setam kako se vikase na V nekako bese ....mnogu ke vi pomogne za spienje navecer-raat ke si spijat


(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Затнато носе
20.10.2011 13:46:24   
EMIJONI
znam za koja mast mi kazuvas mislam deka se vikase vicks taka nekako prasav za taa mast i ne mi ja dadoa zatoa sto ima samo eden mesec trebalo da e poveke od tri meseci bebeto.Ne ziveam vo Makedonija da bev tamu polesno ke bese ke ja zemev taa mast i ke bev rajat,znam tetka mi koga i bese maloto nastinato stavase na alivcata od masta i poubavo disese...ama ete tuka ne ja davaat velat bilo mngu stetno z abebto

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Затнато носе
20.10.2011 13:49:03   
miana
Da da taa e ..Viks taka nesto....Pa malo e deteto ama na aistata nema da mu steti..Ti ako go namackas kaj kragnata do noseto eheee ima prostor pa ne e toa tolku jako.... eve drugite neka si znaat - kupete si i raat ke vi nanaat srcinjata

(Одговор на членот EMIJONI)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Затнато носе
20.10.2011 13:54:24   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: EMIJONI

znam za koja mast mi kazuvas mislam deka se vikase vicks taka nekako prasav za taa mast i ne mi ja dadoa zatoa sto ima samo eden mesec trebalo da e poveke od tri meseci bebeto.Ne ziveam vo Makedonija da bev tamu polesno ke bese ke ja zemev taa mast i ke bev rajat,znam tetka mi koga i bese maloto nastinato stavase na alivcata od masta i poubavo disese...ama ete tuka ne ja davaat velat bilo mngu stetno z abebto


NIKAKO Viks za malo dete.Mentolot e mnogu silna sostojka i moze da predizvika mnogu problemi od alergena priroda.Da ne zboruvam za problem sto moze da go napravi na kozata.

By the way i u Makedonija nema da ti dadat nisto na baza na mentol,I NASIVE FARMACEVTI UCAT SKOLO NE PASAT TREVA !

(Одговор на членот EMIJONI)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Затнато носе
20.10.2011 14:00:08   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: EMIJONI

znam za koja mast mi kazuvas mislam deka se vikase vicks taka nekako prasav za taa mast i ne mi ja dadoa zatoa sto ima samo eden mesec trebalo da e poveke od tri meseci bebeto.Ne ziveam vo Makedonija da bev tamu polesno ke bese ke ja zemev taa mast i ke bev rajat,znam tetka mi koga i bese maloto nastinato stavase na alivcata od masta i poubavo disese...ama ete tuka ne ja davaat velat bilo mngu stetno z abebto



NIKAKO Viks za malo dete.Mentolot e mnogu silna sostojka i moze da predizvika mnogu problemi od alergena priroda.Da ne zboruvam za problem sto moze da go napravi na kozata.

By the way i u Makedonija nema da ti dadat nisto na baza na mentol,I NASIVE FARMACEVTI UCAT SKOLO NE PASAT TREVA !


Mene doktorkata mi go dade - pedijatar dr.Radmila ( koja sto e mnogu odgovoren i strucen lekar ) ... I mngou mi pomogna takada ...zatoa i go preporacuvam...Nemora da stava na koza tuku na alista koi sto se odaleceni od nosot i mirisot mnogu malku se oseka..Na kraj i kraeva site imate lekari i prasajte gi...Nikogas doktorkata ne mi dala nesto sto e opasno za moeto dete,za toa sum 100000000% sigurna..Koj ja poznava doktorkata moze da potvrdi...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Затнато носе
20.10.2011 14:01:31   
miana
A kako toa vo inhalaciite im stavaat kapki od mentol ili herba???? Ili i doktorive pasat treva izgleda a ????

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Затнато носе
20.10.2011 14:14:50   
EMIJONI
Ej dosti izvini ama ne rekov deka nekoj pasi treva ili nekoj e skoluvan nekoj ne ok?I nikoj ne rece da mu se stavi na kozata na bebe mast jas rekov na alivcata i da ti kazam samo da si znaes na tetka mi farmacevt i ja dade viks masta a maloto bese dva meseci pa fala mu na boga ne se sluci nisto od toa ti sto go kaza.I kolku da znaes Nasite farmacevti se podobri i znaatb poveke od ovie tuka

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Затнато носе
20.10.2011 14:15:54   
Annet
BIO SEPT koristam jas mast za bebinja ne e luta.ja nackam na noseto na nozdrite i na plukata masaza pravam,specijalno za deca e

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Затнато носе
20.10.2011 14:42:45   
lilicka
Mislite na Vick mentol mast??Pa taa mnogu e jaka,mene mi e strav da i stavam da ne prejak toj miris za bebe???A mojava kolku e zatnata toa e cudo edno ni prepisaa nas Edil kapki ke i stavam i se odzatnuva ke pomine dejstvoto pak ke se zatneuser posted image dushice edvaj diseee!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Затнато носе
20.10.2011 15:02:47   
anedespo
Miana, ne napnuvaj tolku.user posted image I Radmila ne e sevisniot, pa se sto ke rece da e taka. I taa gresi. Mene mi go lecese golemoto dodeka bese vo Intermed pred da otvori sama ordinacija. Znam kolku e strucna, megjutoa pravi i greski. Kako i site doktori. Zatoa e podobro da prasas poveke doktori, ili nekolku farmacevti najdobro. Internet otvori pa ke procitas. Eve
Prije nekoliko dana, znanstvenici sa sveučilišta Wake Forest University School of Medicine upozorili su da upotreba masti Vicks VapoRub, koja se bazira na mentolu, može biti opasna za djecu mlađu od 2 godine, jer može uzrokovati respiratorne probleme.
PREVOD: masta VICS VAPORUB, koja se bazira na mentol, moze da bide opasna za deca pomladi od 2 godini, zasto moze da predizvika respiratorni problemi. Ponataka vo statijata pisuvase i deka ja ostetuva sluznicata kaj malite bebinja.


(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Затнато носе
20.10.2011 15:42:36   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Miana, ne napnuvaj tolku.user posted image I Radmila ne e sevisniot, pa se sto ke rece da e taka. I taa gresi. Mene mi go lecese golemoto dodeka bese vo Intermed pred da otvori sama ordinacija. Znam kolku e strucna, megjutoa pravi i greski. Kako i site doktori. Zatoa e podobro da prasas poveke doktori, ili nekolku farmacevti najdobro. Internet otvori pa ke procitas. Eve
Prije nekoliko dana, znanstvenici sa sveučilišta Wake Forest University School of Medicine upozorili su da upotreba masti Vicks VapoRub, koja se bazira na mentolu, može biti opasna za djecu mlađu od 2 godine, jer može uzrokovati respiratorne probleme.
PREVOD: masta VICS VAPORUB, koja se bazira na mentol, moze da bide opasna za deca pomladi od 2 godini, zasto moze da predizvika respiratorni problemi. Ponataka vo statijata pisuvase i deka ja ostetuva sluznicata kaj malite bebinja.




user posted image

znaci i jas ja znam ovaa informacija od doktor i od mnoooogu ama mnoooogu citanje ne od rekla kazala sto ocigledno se primetuva po argumentite.

inhalacite vo medicinska ustanova vklucuvaat grupa na lekovi sto se vikaat bronhodilatatori.a trevki ima vo inhalatori sto se kupuvaat oa apteka bilol,mentoklar i sl.i toa e ok ama e ok za golemi lugje sto znaat i se sigurni deka ne se alergicni na nekoja od sostojkite.

drugo,na deca pod dve godini ne se dava nikako mentol od bilo koja fabrika.moze da se dade nekoe kremce bazirano na eukaliptus eventualno.ama i toa se dava vo kraen slucaj pod instrukcii na lekar i vo sekoj slucaj otkako ke se iscrpat site drugi moznosti prirodno da se resi problemot.topla kupka so edno lazice morska sol,hipertonicen rastvor od morska voda,fizioloski rastvor i sl.


(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Затнато носе
20.10.2011 18:34:20   
Annet
Blagi balzam pomaže kod tegoba dišnih puteva, ublažava simptome gripe, prehlade i hunjavice. Sadrži eterično ulje eukaliptusa i lavande, pa se preporuča djeci i osjetljivijim osobama kojima su pripravci s kamforom i mentolom neodgovarajući.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

BIO SEPT koristam jas mast za bebinja ne e luta.ja nackam na noseto na nozdrite i na plukata masaza pravam,specijalno za deca e


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Затнато носе
21.10.2011 9:28:06   
Pepelaska *
нас ние еве 3 дена затнато носето секоја промена на време кај нас е со затнато носе му прскам аквамарис и му чистам со пумпица е сега пишти плаче ама мора не може да дише ноќе и не спие. Друго нешто не сум му пробала

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Затнато носе
21.10.2011 9:36:13   
miana
Neznam eve ako mislite deka ako namackate na alista tolku moze da steti viksot - ne mackajte....Jas sum se spasila so toa od kako sum pocnala da stavam...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Затнато носе
21.10.2011 9:55:25   
AnnaMolly RR
eve filip pak mi e so zatnat nos, a mu vadam gust zelen sekret so pumpicata. nikako da se izlecime, samo ja odlozuvame operacijata, a treba za dva meseci najkasno da ja zavrsime taa rabota :-(

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Затнато носе
21.10.2011 11:46:57   
Annet
aj kazete mi dali gi setate nadvor decata koga e vaka kako denes ubavo vreneto,a da se nastinatki so zatnati nosinja???????????????

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Затнато носе
21.10.2011 11:54:35   
miana
Naobleci go ubavo i obavezno izvadi go nadvor makar 15min...Od sonceto moze i da se iznakiva i da gi izvadi site mrsulcinja a sigurno i ke mu se pusti noseto od vozduhot nadvor...Malce na sonce ne e na odmet

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Затнато носе
21.10.2011 12:19:45   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

aj kazete mi dali gi setate nadvor decata koga e vaka kako denes ubavo vreneto,a da se nastinatki so zatnati nosinja???????????????

Dokolku nema veter mozes slobodno da go izneses

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Затнато носе
22.10.2011 17:58:04   
Snowhite RR
На Михаил му е затнато носето веќе 2 недели и капки како Назогал и Ефедрин нему помагаат баш, па го натерав мм да појди во аптека и да побара капки за 2 год дете и зел Оперил и сега веќе 1 недела од нив му капам, ама се мислам да не згрешив зашто тој уште нема 2 години, не ја прашав докторката ми беше страв да не ме караuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Затнато носе
22.10.2011 19:05:18   
AnnaMolly RR
mene mi dadoa operil za filip, a ima 16 meseci po edna kapka ednas dnevno. mu stavam dva dena i nema podobruvanje :-(

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Затнато носе
22.10.2011 19:22:30   
kikicka
i nas ni dadoa operil koga i beshe zatnato noseto i toa da stavme edna nedela u toa po dva tri pati na den i posle 7 dena da prestaneme i i pomina

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Затнато носе
23.10.2011 7:00:13   
kikicka
pak noseto zatnatoo offff

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?