|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
9.10.2011 17:54:16   
Beatris
Natus super e ovaa sto ti ja kaza Ana Molly ja imam i jas, dobro vlece ama malku I e posirok otvorot i na Anja tesko i vlaga vo noseto. Vo NUK ima i edna plava na Tigex, so mnogu tesno grlo i super izvlekuva. Mene mi e taa pofunkcionalna dodeka se pomalecki. Odi kupuvaj I vadi mu gi mrsulkite na zetko da ni ozdravi

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Затнато носе
11.10.2011 14:47:27   
Bubba
E mora da zemam i jas aspirator. Ama kako ke se borime ne znam. Samo vrti glava , placi edaj gi vadam so obicna pumpica. Samo problemot e sto od zatnato nose i grlo so shlajm, sega i osip i se pojavi i na gazeto i napred, i beli damki vo ustata. A stolicata pa temno zelena, mnogu tecna i so mnogu jak miris :(

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Затнато носе
11.10.2011 23:59:52   
peperutka84
natuska pumpicata na cicho e super

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Затнато носе
12.10.2011 8:18:29   
dostickage
jas otkoga ja kupiv na NUK obicnata pumpica mislam deka se rodiv uste ednas.ZAKON :-)

imas posirok otvor sto vo nikoj slucaj ne dozvoluva povredi.na stiskanje e ama pravi vakum strava.imav pred nea i drugi ama za nisto ne mi gi bivase.i chicco-to mi gi falea ama koga go vidov so prodolzetok ne me bendisa zasto moevo mnogu mrda pa moznosta od povredi e ogromna.toa skros vleguva vo niseto za razlika od ovaa na NUK sto ne vlegiva vo nosetoa ama vadi parce prai.
Koa imase bakrerii od gradinka da ne bese pimpicata ne znam so ke praevme.ednaska ja imase viktr izgubeno i ja zemavme drugata , auuu odma si dojdovme doma da ja barame NUK-ot :-)
Okolu 250 denari e mojava.

(Одговор на членот peperutka84)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Затнато носе
13.10.2011 16:21:27   
bushavka
zdravo na site mamicki, ve citam sekoj den ama ne pisuvam mnogu cesto zatoa sto Filip moj ne me ostava na mira user posted image  ...inaku veke 3 den e nastinat so kivanje, kaslanje i mnogu slaem. go nosev na pedijatar i mi rece da mu pravam samo aerosol i eden sirup za iskasluvanje...ama najmnogu se isplasiv sega koga go izbanjav, lele luge pola saat se gusi place nemoze da se smiri, dali od toplata voda mu dojde slaemot a toa malecko neznae da go isfrli...lele nozete mi se tresat uste. za greota se dusicki mali..pozdravce za site

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Затнато носе
13.10.2011 16:33:51   
Octavia
Бушавка, пробај исчисти му го носето со пумнпичка или со аспираторче, а потоа заврти го на меше, стави го на твоите колена наведнат малку нанапред и тапкај го по грпчето горе, полека, со дланката благо свиткана (како грст кога се прави, или како што ми објасни мене лекарката, како кога покажуваш со дланката колку ориз на пр. треба за нешто user posted image ).
Така ќе му олесниш да го исфрли секретот, ако е многу мало може и да го поврати, не е страшно, ќе му олесни.
Ако ептен имате проблем, ние ја носевме малата на аспирација на лекар.

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Затнато носе
13.10.2011 16:43:03   
bushavka
ne saka ni da slusne za pumpicka, place mnogu od nea i ne dava,ama pak ponekogas posilna sum user posted image
a inaku ke probam ona so tapkanjeto, se nadevam ke dozvoli....fala na sovetot Oktavia

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Затнато носе
15.10.2011 20:47:59   
Bubba
Nie se izmacuvavme 5 dena so zatnato nose i slajm. NI so pumpicka ni so cepkalka uspeavme da se izlecime :) Borbi se vodea. Ja odnesov na krajot na doktor i strav ne strav , so dve intervencii i go iscisti noseto so crevce. PLacese mnogu prviot pat, ama ne e bolnopa vtoriot den malku poplaka i i olesna pocna i povekje da jadi.

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Затнато носе
17.10.2011 11:01:44   
Annet
eve povraka od so ima slajm nogu sega i prepisaa cefaleksin surup da pie da ne zakaci bronhit deteto.....................i da ja tapkam na geb da ispagaat?? kako gi vadite vie slajmovite?????????????????????????????

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Затнато носе
17.10.2011 11:25:28   
AnnaMolly RR
Анет, ОБАВЕЗНО тапкање по грпчето. Ама со полусвиткана дланка, не со сосема исправена. И тапкај ја често. И да плаче, продолжи, не боли тоа. Нека пие сируп. Давај и што е можно повеќе течности, млекце, топло чајче...
Јас на Филип кога има шлајм му давам речиси врело млеко, така е научен да го пие уште од бебе зашто беше на адаптирано. Значи што е можно потопли течности и повеќе количински.
Се надевам побрзо ќе оздрави Ива user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Затнато носе
17.10.2011 11:28:11   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

zdravo na site mamicki, ve citam sekoj den ama ne pisuvam mnogu cesto zatoa sto Filip moj ne me ostava na mira user posted image  ...inaku veke 3 den e nastinat so kivanje, kaslanje i mnogu slaem. go nosev na pedijatar i mi rece da mu pravam samo aerosol i eden sirup za iskasluvanje...ama najmnogu se isplasiv sega koga go izbanjav, lele luge pola saat se gusi place nemoze da se smiri, dali od toplata voda mu dojde slaemot a toa malecko neznae da go isfrli...lele nozete mi se tresat uste. za greota se dusicki mali..pozdravce za site


Бушавка, ако е сега имењакот на син ми? user posted image Се надевам дека подоздравивте.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Затнато носе
17.10.2011 18:03:02   
bushavka
pa podobri sme sega, se trudime da gi izvadime mrsulcinjata od noset_o iako tesko ni odi user posted image
ama sega zasileno kaslame, no se nadevam uste nekoj den samo
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

zdravo na site mamicki, ve citam sekoj den ama ne pisuvam mnogu cesto zatoa sto Filip moj ne me ostava na mira user posted image  ...inaku veke 3 den e nastinat so kivanje, kaslanje i mnogu slaem. go nosev na pedijatar i mi rece da mu pravam samo aerosol i eden sirup za iskasluvanje...ama najmnogu se isplasiv sega koga go izbanjav, lele luge pola saat se gusi place nemoze da se smiri, dali od toplata voda mu dojde slaemot a toa malecko neznae da go isfrli...lele nozete mi se tresat uste. za greota se dusicki mali..pozdravce za site


Бушавка, ако е сега имењакот на син ми? user posted image Се надевам дека подоздравивте.



< Поракaта ја уредил bushavka -- 17.10.2011 18:05:00 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Затнато носе
17.10.2011 19:04:38   
Annet
nas ni dadoa surup cefaleksin pie,i ja tapkam ispagaat mnoooooguu mrsulii,se nadevam deka nema da kaci T samo toa NE.......
sega spie pa ke vidime za vecer kako ke bide,sega pocnaa zelenkasti da ispagaat ne se prozirni kako sabajle,toa dobar znak li e????????????

< Поракaта ја уредил Annet -- 17.10.2011 19:05:08 >

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Затнато носе
18.10.2011 12:39:08   
Luci
Сакам денес да одам до аптека и да купам пумпица за нос, дали оваа ја користиш? user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

jas otkoga ja kupiv na NUK obicnata pumpica mislam deka se rodiv uste ednas.ZAKON :-)

imas posirok otvor sto vo nikoj slucaj ne dozvoluva povredi.na stiskanje e ama pravi vakum strava.imav pred nea i drugi ama za nisto ne mi gi bivase.i chicco-to mi gi falea ama koga go vidov so prodolzetok ne me bendisa zasto moevo mnogu mrda pa moznosta od povredi e ogromna.toa skros vleguva vo niseto za razlika od ovaa na NUK sto ne vlegiva vo nosetoa ama vadi parce prai.
Koa imase bakrerii od gradinka da ne bese pimpicata ne znam so ke praevme.ednaska ja imase viktr izgubeno i ja zemavme drugata , auuu odma si dojdovme doma da ja barame NUK-ot :-)
Okolu 250 denari e mojava.


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Затнато носе
18.10.2011 12:44:02   
Calypso
Mene ovoj aspirator mi zavrsi poveke rabota otkolku pumpicata za nos
user posted image

ne za drugo, maliot ne dozvoluva cistenje na noset_o, nitu stavanje kapki. Ama so ovoj aspirator kako igracka ni e, toj si go fakja crevoto i si igra. dodeka stane svesen sto mu pravam, noset_o mu e vekje cisto. Go ima vo Zegin.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Затнато носе
18.10.2011 15:24:36   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Сакам денес да одам до аптека и да купам пумпица за нос, дали оваа ја користиш? user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

jas otkoga ja kupiv na NUK obicnata pumpica mislam deka se rodiv uste ednas.ZAKON :-)

imas posirok otvor sto vo nikoj slucaj ne dozvoluva povredi.na stiskanje e ama pravi vakum strava.imav pred nea i drugi ama za nisto ne mi gi bivase.i chicco-to mi gi falea ama koga go vidov so prodolzetok ne me bendisa zasto moevo mnogu mrda pa moznosta od povredi e ogromna.toa skros vleguva vo niseto za razlika od ovaa na NUK sto ne vlegiva vo nosetoa ama vadi parce prai.
Koa imase bakrerii od gradinka da ne bese pimpicata ne znam so ke praevme.ednaska ja imase viktr izgubeno i ja zemavme drugata , auuu odma si dojdovme doma da ja barame NUK-ot :-)
Okolu 250 denari e mojava.



taa e ,poln pogodok :-)

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Затнато носе
18.10.2011 18:42:51   
Annet
kolku e aspiratorov calypiso?? jas imamna chocco ama denes i se raskrvare noseto i nesakam da ja koristam veke.................a i ovaa na nuk mi stoi ubava..
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Mene ovoj aspirator mi zavrsi poveke rabota otkolku pumpicata za nos
user posted image

ne za drugo, maliot ne dozvoluva cistenje na noset_o, nitu stavanje kapki. Ama so ovoj aspirator kako igracka ni e, toj si go fakja crevoto i si igra. dodeka stane svesen sto mu pravam, noset_o mu e vekje cisto. Go ima vo Zegin.


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Затнато носе
18.10.2011 22:44:00   
Calypso
Okolu 400 den. go kupivme, ama ne sum bas sigurna, proletta bese toa. Ama vredi za site pari, barem mene mi e polesno so negouser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Затнато носе
18.10.2011 23:12:14   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

kolku e aspiratorov calypiso?? jas imamna chocco ama denes i se raskrvare noseto i nesakam da ja koristam veke.................a i ovaa na nuk mi stoi ubava..
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Mene ovoj aspirator mi zavrsi poveke rabota otkolku pumpicata za nos
user posted image

ne za drugo, maliot ne dozvoluva cistenje na noset_o, nitu stavanje kapki. Ama so ovoj aspirator kako igracka ni e, toj si go fakja crevoto i si igra. dodeka stane svesen sto mu pravam, noset_o mu e vekje cisto. Go ima vo Zegin.




Анет од пумпицата мислиш и се расквари???А и ставаш физиолошки раствор пред да и ги вадиш?Инаку овој аспиратор во Зегин е 540 ден, пред некој баш прашав


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Затнато носе
19.10.2011 8:26:30   
Luci
Ја купив ама или јас не ја употребувам правилно или пумпицава не ја бива Ај со ред, прво му ставам на бебе солени капки, и после го стискам белиот дел на пумпицата и го ставам во носето и така треба да го вади секретотuser posted image user posted image user posted image Јас така правам и ништо не излегува а се гледа дека има бебе секретuser posted image user posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Сакам денес да одам до аптека и да купам пумпица за нос, дали оваа ја користиш? user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

jas otkoga ja kupiv na NUK obicnata pumpica mislam deka se rodiv uste ednas.ZAKON :-)

imas posirok otvor sto vo nikoj slucaj ne dozvoluva povredi.na stiskanje e ama pravi vakum strava.imav pred nea i drugi ama za nisto ne mi gi bivase.i chicco-to mi gi falea ama koga go vidov so prodolzetok ne me bendisa zasto moevo mnogu mrda pa moznosta od povredi e ogromna.toa skros vleguva vo niseto za razlika od ovaa na NUK sto ne vlegiva vo nosetoa ama vadi parce prai.
Koa imase bakrerii od gradinka da ne bese pimpicata ne znam so ke praevme.ednaska ja imase viktr izgubeno i ja zemavme drugata , auuu odma si dojdovme doma da ja barame NUK-ot :-)
Okolu 250 denari e mojava.



taa e ,poln pogodok :-)


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Затнато носе
19.10.2011 8:33:01   
AnnaMolly RR
Луци, ја имам и оваа пумпица од НУК што е на сликата, имам и една обична ваква пумпица и ниеднаш не успеав да му извадам секрет од носот, а како што викаш ти очигледно има секрет.
На форумов прочитав за пумпицата што се извлекува со уста и веднаш купив таква. Нема да ти се верува што се не извлече од носот на Филип!
Стопати е подобра, препорачувам сите да си ја купите.

Ама не ваква NoseFrida. Отворот е многу широк и не влегува убаво во носот на бебето. Јас зедов една од НУК од Лептокарија, не знам што фирма беше, ама знам дека беше шпанска. Чини околу 600 денари.
На претходната страна имам и слика ставено.
А иста е процедурата - солен раствор, ќе почекаш 2-3 минути и влече како луда user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Затнато носе
19.10.2011 8:57:36   
Luci
Ќе купам и таква Ана Моли, само да го исчистиме носето како што треба. Поблиску негде да не знаеш кај ја има да не цепам до Летокарија?
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Луци, ја имам и оваа пумпица од НУК што е на сликата, имам и една обична ваква пумпица и ниеднаш не успеав да му извадам секрет од носот, а како што викаш ти очигледно има секрет.
На форумов прочитав за пумпицата што се извлекува со уста и веднаш купив таква. Нема да ти се верува што се не извлече од носот на Филип!
Стопати е подобра, препорачувам сите да си ја купите.

Ама не ваква NoseFrida. Отворот е многу широк и не влегува убаво во носот на бебето. Јас зедов една од НУК од Лептокарија, не знам што фирма беше, ама знам дека беше шпанска. Чини околу 600 денари.
На претходната страна имам и слика ставено.
А иста е процедурата - солен раствор, ќе почекаш 2-3 минути и влече како луда user posted image


апдејтuser posted image Најдов, имаат дуќан во Соравија и во Аеродромuser posted image user posted image user posted image Одам од работа одма


< Поракaта ја уредил luci -- 19.10.2011 8:59:55 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Затнато носе
19.10.2011 10:11:26   
Calypso
AnnaMolly, mene mi odgovara ovaa od NoseFrida, otvorot e taman, da ne mora da mu go vovlekuvam vo noseto. Otvorot na aspiratorot e tocno kolku otvorite na noseto, pa nema potreba da mu ja stavam vnatre, samo na vlezot i pak super si vlece.
Jas kupiv aspirator, oti snaa mi se macese so pumpicata sto ja imase, so dvete, i na kraj digna race. Voopsto ne i bese efikasna. Kako i da e, sekoj ima pravo na izbor, neli?user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Затнато носе
19.10.2011 10:32:02   
Annet
stavam akva maris gi vadam ja mrsulite se vadat,ama mi se raskrvare i sega mi e strav......
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

kolku e aspiratorov calypiso?? jas imamna chocco ama denes i se raskrvare noseto i nesakam da ja koristam veke.................a i ovaa na nuk mi stoi ubava..
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Mene ovoj aspirator mi zavrsi poveke rabota otkolku pumpicata za nos
user posted image

ne za drugo, maliot ne dozvoluva cistenje na noset_o, nitu stavanje kapki. Ama so ovoj aspirator kako igracka ni e, toj si go fakja crevoto i si igra. dodeka stane svesen sto mu pravam, noset_o mu e vekje cisto. Go ima vo Zegin.




(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Затнато носе
20.10.2011 0:29:05   
mami2
Nasal Aspirator kit
user posted image  
Јас користам ваква пумпа за нос. Претходно имав од оние со притискање на задниот дел но не успевав да извадам ниту мал дел од она што се вади со оваа пумпа. Плус и д-рката ме искара дека со претходната пумпица поради наглото тегнење можело да се предизвикаат повреди во носето. Инаку врвот на аспираторот е мек и не мора да се бутне целосно во ноздрвата.
Откога го користам аспираторот во голема мера се проретчија бронхо опструкциите затоа што секретот успевам да го отстранам од носето. Големото дете веќе не го употребува, се научи да го дува носето. Малово се бунтува додека трае процедурата, ама успеваме да извадиме доста секрет. Така до пред една недела кога новата матична педијатарка ме советуваше дека употребата на пумпа во нос не е добра затоа што се оштетувала и лигавицата со извлекувањето?


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?