|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
23.10.2011 8:15:24   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

... зел Оперил и сега веќе 1 недела од нив му капам, ама се мислам да не згрешив зашто тој уште нема 2 години, не ја прашав докторката ми беше страв да не ме караuser posted image


Snowhite RR, јас оперилот го користам уште помала кога беше Матеа, може да го користиш не се секирај, само не подолго од една недела. Тоа мислам дека е правило за сите капки за нос, 5-7 дена, па после мора да направиш пауза, барем еден ден, па ако му е затнато уште носето, после продолжи пак.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Затнато носе
24.10.2011 10:05:20   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Neznam eve ako mislite deka ako namackate na alista tolku moze da steti viksot - ne mackajte....Jas sum se spasila so toa od kako sum pocnala da stavam...


na 3,5 godinki kako Mia ne e tolku strasno da namackas na alista.strasno e na 3 nedeli bebence.
inaku odlukata dali da namacka ili ne e sekako na roditelot :-)
kako e Mia?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Затнато носе
24.10.2011 16:02:40   
kikicka
nas ovaa ni ja dadoa Mucoplan eukaliptusov balzam protiv prehlade i pisuva na nea deka nema vo sostav mentol i zatoa ne e stetna za doencinja i mali deca,isto pisuva da se macka na grb i gradi no ne na nos ili lice .nie leona ja iybanjavme vceraq vo topla banja i napravivme sauna so eukaliptus i ja namackavme denesk e super samo i tece noseto ama izgeda i zab ke vadi i samo tuku ja meram temp.so site mozni toplomeriuser posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Затнато носе
25.10.2011 14:50:59   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Neznam eve ako mislite deka ako namackate na alista tolku moze da steti viksot - ne mackajte....Jas sum se spasila so toa od kako sum pocnala da stavam...


na 3,5 godinki kako Mia ne e tolku strasno da namackas na alista.strasno e na 3 nedeli bebence.
inaku odlukata dali da namacka ili ne e sekako na roditelot :-)
kako e Mia?
Se izvinuvam sto kasno reagiram.Mia e dobra,podobra..Denes pojde i vo gradinka...Ne kasla poveke..Inaku jas na mia viks i stavav od 3 meseci na alistencata...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Затнато носе
25.10.2011 15:13:30   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

eve filip pak mi e so zatnat nos, a mu vadam gust zelen sekret so pumpicata.


Во неделата му никна втората четворка, а вчера и останатите две! Од тогаш ништо не му е, ни температура, ни затнат нос, ништо! Како за една минута да ми оздраве детето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Затнато носе
29.10.2011 14:33:34   
Ljubovce
Mamicki ve molam za sovet:
Vcera se vrativme od bolnica,imame tocno 6 dena,megutoa od tamu ne otpustija so zatnato nose od mrsolcinja,jas kako prvorotka mnogu se plasam,nemoze ubavo da dise,mu pusta cuden zvuk noseto i neznam sto da pravam,kako izgubena sum vo situacijata...moze li nekoj da mi dade podetalen sovet sto da stavam i kolku cesto,ama imajki vo predivid deka Andrej ima samo 6 dena ...
Pozdravce do site :)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Затнато носе
29.10.2011 15:10:58   
*miki mami*
mislam soleni kapki
prasaj pedijatar telefonski bidejki mnogu e malo bebeto nie da davme sovetiuser posted image

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Затнато носе
29.10.2011 16:53:53   
kikicka
физиолошки раствор нас ни кажаа кога беше мала по 2 капки во секое , али најубаво на педијатар тој ќе ви каже по колку и какви.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Затнато носе
29.10.2011 21:58:50   
Annet
да аква марис или капки или спреј ама прашај си педијатар,и со место на нозете твои тапкај го да испагаат .....ова мене ми помогна
----------Анет, ОБАВЕЗНО тапкање по грпчето. Ама со полусвиткана дланка, не со сосема исправена. И тапкај ја често. И да плаче, продолжи, не боли тоа. -ова ми е од AnnaMolly RR совет и помага----------------

,само незнам дали смееш пумпица,може е најдобро со аспираторче на толку мало бебе да му се вадат мрсолчињата.......прасај си педијатар оди на лекар однеси го бебенцето ке ти кажат најдоброч-)))

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Затнато носе
30.10.2011 13:52:58   
Ljubovce
Fala vi mnogu za sovetite,go vide pedijatar i zamislete na samo 7 dena treba da pie cefaleksin sirup,zasto pocna po malku i da kasla,lelee nemozam da vi opisam kolku sum rastrevozena,kako moze uste tolku malo da prima antibiotik,duri ne sakam ni da gi davam,ama pa sigurno znae pedijatarot sto dava...ete taka mamici denes sum mnogu tazna :(((
imal li nekoj iskustvo kako moeto?da me utsi malku...
pozdravce do site :)

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Затнато носе
30.10.2011 14:33:18   
AnnaMolly RR
Љубовче, и Филип на 12 дена пиеше цефалексин зашто му беа покачени леукоцитите. Сум плачела како мало бебе кога го гледав како му вадеа крв за испитување и кога ми кажаа дека има високи леукоцити. Си го испи сирупчето и се смирија. Штом дале доктори терапија, значи така треба. Јас сум од тие што им веруваат на докторите (иако некогаш и тие грешат).

Слушај си го докторот и сигурна сум дека брзо ќе оздравите. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Затнато носе
30.10.2011 15:00:29   
gvenda
ljubovce ne s esekiraj na site ni e taka koga stanuva zbor za nasite deca koga i da se razbolat istoto i mene sega mi se sluci na godina i pol skoro pa i jas bev takva i si ispi sirup se stabilizira sega e ve pak ebolna nos zatnat i tako dajle ke pomine se veruvaj tvoeto bebe sega ke si cica i kje si stekne imunitet posle ke si bide zdravo ne se sekiraj a toa sto cudno dise mislam deka takvi se site dodeka ne se stabiliziraat
pijte terapijata i ne mislete mnogu sto vi kazale toa jas taka od mnogu mislenja i pametna sto se pravev si napraviv belja
pozdrav

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Затнато носе
30.10.2011 15:19:14   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Fala vi mnogu za sovetite,go vide pedijatar i zamislete na samo 7 dena treba da pie cefaleksin sirup,zasto pocna po malku i da kasla,lelee nemozam da vi opisam kolku sum rastrevozena,kako moze uste tolku malo da prima antibiotik,duri ne sakamra ni da gi davam,ama pa sigurno znae pedijatarot sto dava...ete taka mamici denes sum mnogu tazna :(((
imal li nekoj iskustvo kako moeto?da me utsi malku...
pozdravce do site :)


A dali mu napravija laboratorija pred da mu prepisat cefaleksin? Antibiotik ne se dava za zatnoto nose i kaslanje. Toa moze da e od povrakanjeto, moze da e osetlivost na domasna prasina ili prasak za perenje ili slicno...
Malk mi e cudno tolku malo bebe da zakaci bakterija...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Затнато носе
30.10.2011 15:52:14   
lilicka
И ние со 6 дена пиевме цефалексин...и беа високи леукоцитите уште кога се роди затоа и не задржаа во болница....моево бебе беше многу боцкано

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Затнато носе
30.10.2011 18:35:51   
Ljubovce
Nisto ne mu napravija,samo pedijatarot kaza da prima 3 dena po 1.5 ml dva pati na den,vo slucaj da ne se simne nadole,inaku e od nastinka zasto vo bolnicata kade sto bevme i jas nastinav pa posle toa pred da ne pustat taa nok i Andrej nemozese da dise od noseto zatnato.
mnogu mi e strav so ova sirupv epten sum isplasena ama Bog neka e so nego neznma sto da kazam,dusata me boli ama samo neka pomine....tie sto koristele cefaleksin moze da mi kazete dali e toj sirup kako rozeva tecnost?vo upatstvoto ne pisuva deka moze da prima novorodence.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Затнато носе
30.10.2011 18:48:12   
kikicka
Да љубовќе и нас ни дадоа пред да испаднеме од болница сам ми нагласија уште 3 дена да и давам бидејќи терапијата била 7 дена а неа претходно и давале во болница.инаку не се плаши така растат децата биди јака ќе помине ова да ви е најтешко друго ништо да немате маки.Тој е сирпот роѕев и има убав вкус.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Затнато носе
30.10.2011 19:22:04   
Annet
ima ubav vkus ke go pie;-)) se razbira deka nedaj boze da pijat sirupi i nie pievme do pred nekoj den,i sakase da go pie;-))ajde neka mine samo ke otrpneme na se so tek na vreme;-))

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Затнато носе
30.10.2011 20:50:51   
Elce
Љубовце,знам како ти е.И моето бебе на 11 дена пиеше Цефалексин имаше зелени мрсулчиња,исто и јас настинав на болница и пиев 10 дена Амоксиклав,имам пишувано на темава,ако најдеш време прочитај,знам дека ти е многу тешко,поголемиот дел поминуваме низ тоа,ние првата недела се скапавме трчање по доктори,цело време си плачев.Давај и го редовно Цефалексинот и извлекувај ги мрсулчињата со пумпица,можеш слободно да и ставаш капко Назогал по 2 капки во секоја ноздра.Ке биде подобра,верувај.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Затнато носе
31.10.2011 9:13:01   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Fala vi mnogu za sovetite,go vide pedijatar i zamislete na samo 7 dena treba da pie cefaleksin sirup,zasto pocna po malku i da kasla,lelee nemozam da vi opisam kolku sum rastrevozena,kako moze uste tolku malo da prima antibiotik,duri ne sakam ni da gi davam,ama pa sigurno znae pedijatarot sto dava...ete taka mamici denes sum mnogu tazna :(((
imal li nekoj iskustvo kako moeto?da me utsi malku...
pozdravce do site :)
]Ljubovce
kerkami koga se rodi lezevme 5 dena vo bolnica bidejki primase antibiotik ( imase goltnato plodova voda) i toa ja bockaa so antibiotici..Takad ne se plasi bebeinjata uste od raganje ako treba im davaat antibiotici..I jas piev antibioti i ona primase...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Затнато носе
31.10.2011 9:48:01   
miana
Samo sto se zalecivme - ne pomina ni 4dea vo gradinka nie pak sme zatnati....   user posted image user posted image   No jas mislam deka ovoj pat ne e od gradinka tuku od zolvami user posted image Taa koga e bolna ne znae da se trgne od deteto

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Затнато носе
2.11.2011 13:54:20   
Ljubovce
Mamicki sigurno znaete vie,kolku e normalna temperatura na bebence??
nie mu merevme vo gazeto i mi pokaza 37.7 dali toa e pokacena ili ne???
ne mi e bas jasno zasto toa doaga vnatresna temperatura..
pozdravce do site...
nie se lecime pieme sirupce i rastvor aqva maris,noseto mnoguuu mu tece,polno e so mrsolcinja i toa debeli duri i bojata mu ja menuvaat na kaj bledo zeleni,so pumpa mu gi vadam ama mnoguu se macime i dvajcata...
denes napravivme 10 dena :)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Затнато носе
2.11.2011 14:36:18   
miana
Vo gazeto sekogas e pokacena temperaturata ama ne se sekavam za kolku ...Meri pod miska najsigurno...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Затнато носе
2.11.2011 15:14:40   
Annet
машала нека си расте,под мишка мери 5 мин нормално е 37.2..а во газе покажува повеке,нормално.

< Поракaта ја уредил Annet -- 2.11.2011 15:15:16 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Затнато носе
2.11.2011 22:39:11   
kikicka
ljubovce a taka mu stavas pavloviceva pred da piknesh?.38.5 pikaj cepce toa e temperatura veke,nie nie site mozni toplomeri gi imame,i cucla,i onaa za vo uvo i za celo i digitalen za dupe i obicen i koga sumljam na temperatura so site meram user posted image user posted image ali ne panicam ako vidam 38 veke pikam cep.

< Поракaта ја уредил kikicka -- 2.11.2011 22:40:12 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Затнато носе
3.11.2011 9:58:11   
vanessa30
pomagajte mamicki. moevo bebce 24 dena staro, od vcera pocna da kasla, i noseto mue zatnato, koga spie kako da grci, neznam moze daima slaem. Samo mrsolcijata mu se beli i veke pocnavme da stavame kapki za nos,sreka nemame pokacena temperatura,sabajlevo mu merev vo usta i mu bese 36,6. Neznam sto uste mozam da napravam.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?