|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
17.11.2011 9:37:09   
miana
Bistar i e sekretot od nos i neznae da duva..KOga i vikam duvni - ona vlece user posted image
Brisevi ne sme praveme -nejzinava doktorka nikako da mi rece...Sega ke moram da napravam za da odnesam vo gradinka i ke vidam bas...Ova e luda rabota...user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Температура кај децата
17.11.2011 9:38:49   
Sandric
Stom e bistar sekretot vo princip e virusna infekcija i mozno e dzabe da ste piele antibioticiuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Температура кај децата
17.11.2011 9:40:03   
riba79
jas pak,a uvoto i pomina li?da proveris i toa osven brisevi za bakterija...znaes,i uvoto moze da dava takvi simptomi kako sto se kaslanje,kivanje tecenje na nos a ne mora da ja boli zatoa sto ste bile pod antibiotik..znaci i bris od uvo da pobaras da ti napravat,.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Температура кај децата
17.11.2011 9:44:45   
miana
od uvoto samo ednas se pozali i tolku bese....

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Температура кај децата
17.11.2011 9:51:48   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Stom e bistar sekretot vo princip e virusna infekcija i mozno e dzabe da ste piele antibioticiuser posted image


antibiotik pievme za kaslicata so slaem i za grloto ...Doktorkata bas za noseto kog ai kazav mi rec - nosot dzabe ti e ,antibioticite ne vlijaat na nego - tojke si tece a nie sega drugovo da go izlecime... I sega nosot uste tece,potkasluvame uste malce

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 13:21:48   
Natuska85
Женскии кажувајте советиии..user posted image прв пат ми качува температура и сум жива паника.не е многу,барем така мислам 38 највеќе му се крена ама незнам што друго да направам.Му дадов ефарелган сируп,со измасирав со ракија мешана со вода и еве мм дојде од работа го изтуширавме.Два пати му дадов да цица и 300 мл негде течност испи.Има и малку течна кака,не е баш пролив ама потечно му е.Сега заспа,пред да заспие му беше спштена на 37,2.Што да правам друго,немам врее да ја читам темава сега плиссс 

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 13:28:02   
topce
сега за сега добро правите чим се симнува температурата значи има ефект од ракијата и сирупчето. во случај многу да качи зборувам за од 39 и нагоре тогаш измешајте вода,аспирин, ракија и оцет и со тоа масирајте го и обавезно пола дијазепам од 2мг за да нема грчеви. и добро би било електролити да пие бидејќи темепературата знае да ги дехидрира малите дечиња.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 13:29:52   
miana
Ne panici...Videte kako ke se ponasa i ako pak kacuva odnesete go na lekar neka go vidat da vidat od sto kreva T,...Protiv Temperatura se dava eferalgan cepcinja ili daleron sirupce,se tusira,se pominuva so alkohod pomesan so( 50-50 ) so mlaka voda..Davajte sto poveke tecnosti i prati mu ja stolicata za ako go nosis na lekar da kazes kakva mu e stolicata ....

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 13:31:20   
miana
Ako kacuva temperatura nad 39 stepeni  obavezno polovina apce diazepam od 2 mg. 

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 13:57:16   
Natuska85
Фала ви женски еве го сега спие,го чепкам ептен малку ми е топол.Ќе му мерам кога ќе стане.Се надевам од запчињата да е,од друго незнам од што би билоuser posted image .Никакви други симптоми нема....

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 13:59:51   
miana
Moze grloto da mu e crveno- nemozes da znaes...Vidi prati go ako kacuva pak nosete go....

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 14:09:21   
Sneska25
i moeto user posted image nemase nikakvi simptomi samo imase t koga go odnesov na lekar mi rekoa deka e virus. a i nemora da znaci ako ima t deka mu e nesto moze od zapce da e .samo da ne e t nad 38 so 2.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 14:49:45   
arh_diz
Natuska proveri mu go grloto sama so lacika mala.I odnesi go za sekoj na lekar,ako ima sega temperatura moze navecer pak da ima , imam citano deka navecer se kacuva temperatura.Masiraj go pocesto so ocet i voda

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sneska25)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 15:00:40   
Felly RR
Натушке, следи го и со јадењето како ќе биде, зошто ако му е грлото може и послабо да јаде, зошто ќе го боли. Ама се надевам дека е само од запчињата, и дека брзо ќе му помине. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 15:32:00   
blue_blue
Натушка, ако нема никакви други симптоми (затнат нос, кашлање) тогаш може да е тој еден вирус кој ги фаќа најголем дел од децата до 2 години. Има вискоа температура, никакви други симптоми. Трае 72 саати и после најчесто се исфрла по телото, како црвени ситни точки. Не паничи, мери му температура, ако е над 38.5 давај парацетамол (јас давам ефералган, тоа највеќе има ефект на моите деца) на 6 саати и можеш да го мачкаш со исцеден лимон со 1 лажичка сода бикарбона. Не ставај оцет на нозе, и на глава, тоа педијатирите не го препорачуваат. Туширај го, после спиење оти тогаш најмногу се качува температурата. Гледај да не лежи спие предолго оти тогаш исто многу се качува температурата. Давај течност колку што може повеќе. Ако нема никакви симптоми не го носи на лекар. Однеси го на лекар само ако почне да кашла или ако температурата трае повеќе од 72 саати. Инаку Радица ти е прва смена и во 7:30 сабајле нема жив човек таму. Јас бев денес околу 7:50 одма завршив, и во 8:10 кога си одевме во чекална веќе беше митинг.

Пиши како сте!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 15:50:01   
Natuska85
Стана од спиење му мерев 36,4.user posted image .Јадеше убаво,сега еве го до мене си игра со играчките,весел е.Се надевам нема да се врати темпертурата...Над колку ако има до вечер да му дадам пак ефералган(околу 20 часот)user posted image .Фала ви женски уште еднаш user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Температура кај децата
28.11.2011 15:56:05   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Стана од спиење му мерев 36,4.user posted image .Јадеше убаво,сега еве го до мене си игра со играчките,весел е.Се надевам нема да се врати темпертурата...Над колку ако има до вечер да му дадам пак ефералган(околу 20 часот)user posted image .Фала ви женски уште еднаш user posted image


Натушке изгледа забите ќе се Леона така само качува тем.кога вади заби а весела е јаде си игра и не и се враќа тем од кога ќе и ставам чепче. На 8 саати пак дај му сирупче или чепче зависи што си му дала ,јас така правев бидејќи така е терапијата на 8 саати без раз дали ќе качи пак. Следи го сепак овие три дена мери му цело време и дај му на 8 часа пак

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Температура кај децата
29.11.2011 19:03:41   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женскии кажувајте советиии..user posted image прв пат ми качува температура и сум жива паника.не е многу,барем така мислам 38 највеќе му се крена ама незнам што друго да направам.Му дадов ефарелган сируп,со измасирав со ракија мешана со вода и еве мм дојде од работа го изтуширавме.Два пати му дадов да цица и 300 мл негде течност испи.Има и малку течна кака,не е баш пролив ама потечно му е.Сега заспа,пред да заспие му беше спштена на 37,2.Што да правам друго,немам врее да ја читам темава сега плиссс 


Samo neka cica sto poveke. Samo ke ja simnuva.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Температура кај децата
29.11.2011 19:05:22   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

сега за сега добро правите чим се симнува температурата значи има ефект од ракијата и сирупчето. во случај многу да качи зборувам за од 39 и нагоре тогаш измешајте вода,аспирин, ракија и оцет и со тоа масирајте го и обавезно пола дијазепам од 2мг за да нема грчеви. и добро би било електролити да пие бидејќи темепературата знае да ги дехидрира малите дечиња.


Aspirin nikako. Moze da se resorbira i preku kozata, a dava retka i mnogu opasna bolest. Rejov sindrom. Toa nas ni stavale kako deca Acisal vo rakija i ocet, ne znaejki kolku e toa opasno.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Температура кај децата
29.11.2011 19:24:50   
Natuska85
Се беше ок денес за сега околу 5 пак да качи 38 негде,исто направив се сируп,цицање,мачкање со ракија,туширање и за пола саат му се симнаuser posted image .Утре сабајле ќе го носам на лекар.....

И незнам кој ѓавол ме тераше да му мерам и со живин топломер,комшивката ми го позајми,му измерив и не го ставив дирекно во кутивчето го оставив на страницата од гарнитурата.По некое време го поткачив со дуксерот и падна на паркетот,среќа ептен малку се скрши на врвчето и малку ми истече од живата.Мм одма зема со правосмукалка го собра тоа истеченото ама жива се преплашив.user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Температура кај децата
29.11.2011 19:59:23   
bocence
natuska jas ne bi ti preporacala da go mackas so rakija posto ona utopluva zemi eden limon ako imas iscedi go i namackaj go so sokot odma vadi i ocet na nozete pobrzo ozdravuvanje user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Температура кај децата
29.11.2011 20:02:05   
bocence
ibuprofen sirup i ben u ron cepcinja za 20 min i ke se simne sigurno

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Температура кај децата
29.11.2011 20:03:56   
Maca25
ракијата топли кога силно се трие на кожата, односно кога со неа се масира. Разблажена ракија со вода, која се нанесува како вода по телото, не се трие, таа симнува температура. Јас кога немаме дома 70% алкохол, знам и со ракија да и симнувам Т на ќерка ми.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Температура кај децата
29.11.2011 20:15:42   
bocence
OK vie si znaete toa mi e sovet od doktorot


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Температура кај децата
29.11.2011 23:05:01   
maki1
Mamicki i M popladnevo mi krena T.Ova e prv pat i iskreno sum vo panika i dadov eferelgan cepce i se smiri ,koga pred 1 saat pak mi kaci 39 i i dadov i pola dijazepami eve sega ja simnavme na 37,8 pa ke vidime.  Ja masirav so svinska mast i i stavav obligu\i na nozete i neznam sto dr mozam da napravam.Ovde sum sama i edvaj cekam utre da dojde da idam na lekar.Uf lp;lku mi e strav nemate poim,a ona dusicka mi se nasmevnuva ko da saka da mi kaze deka se ke bide ok.user posted image user posted image user posted image user posted image               





_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.