|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
7.3.2012 15:57:41   
Annet
denes i kaci 38
naednas nisto ne i bese,i staviv cep eferelgan i ja istusirav na namackav so biosept i zaspa auu sto ke ispadne sega aman veke ne planira antibiotik da davam

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Температура кај децата
7.3.2012 16:03:21   
arh_diz
Moze od zabite Annet

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Температура кај децата
7.3.2012 17:00:03   
Annet
eve ja uste ima ne i pomina po 5 saati neznam sto da pravam da ja macka so toj lekot so limon i soda?? ili da stavam cep ovie cepovi pisuva deka se stavaat na 6 saati?

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Moze od zabite Annet


(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Температура кај децата
7.3.2012 17:10:15   
bombica
Аман бре Анет пак ли со температура Иваuser posted image Е стварно душиче се намачи последниве 2 месеца.Мачкај со лимон и сода и ставај чепче на 6 саати.А пробај и со сенф на стапалата...Ајде побрзо да оздравете ( а и ние) па да се шетнемеuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Температура кај децата
7.3.2012 17:13:46   
Annet
eve ja namackav sega staviv cepce ama uste gori..a senf samo na stapalata li

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Аман бре Анет пак ли со температура Иваuser posted image Е стварно душиче се намачи последниве 2 месеца.Мачкај со лимон и сода и ставај чепче на 6 саати.А пробај и со сенф на стапалата...Ајде побрзо да оздравете ( а и ние) па да се шетнемеuser posted image


(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Температура кај децата
7.3.2012 17:28:02   
kikicka
Да анет колку што знам сенф на нозете само...и расоблечи ја малку и олади во просторијатана 22 степени.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Температура кај децата
7.3.2012 17:40:54   
bombica
Анет доле на табаните сенф

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Температура кај децата
8.3.2012 8:52:17   
JovanaJ
Anet, ti ke ja simnes T ama pak ke se kaci ako ne se deluva na vistinskiot pricinitel.
Bevte li na lekar? Ako e bakteriska infekcija T ke se kacuva dodeka ne pocne da se dava nesto protiv bakterijata.
Moze e i nedolecena bakteriska infekcija...odete na lekar neka ja pregledaat....moj sovet.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Температура кај децата
8.3.2012 9:30:24   
Annet
ne ne bevme ,ima mnogu bolni deca ne mi se nosi da ne zakaci uste nesto......sega nema t vcera imase nin stop samo sto minese dejstvoto na cepot i se kacuvase i nokeska kaj 4 mi kaci potoa zaspa..denes nema...ke ja sledam denes kako ke bide ako kacuva pak.. ja mackav so oced so limon so salo so se sto mi kazaa doma,i se simna ja tusirav.....
nasata doktorka e porucek ,ke ja nosam ama ke mi dadat antibiotik 1000% a toa nesakam oti za 2 meseca ispi 3 surupi antibiotik i inekcii i pak nedolecena,ama arno vikam da si odam na homeopat ama ne me slusaat doma ne veruvaat.......................
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Anet, ti ke ja simnes T ama pak ke se kaci ako ne se deluva na vistinskiot pricinitel.
Bevte li na lekar? Ako e bakteriska infekcija T ke se kacuva dodeka ne pocne da se dava nesto protiv bakterijata.
Moze e i nedolecena bakteriska infekcija...odete na lekar neka ja pregledaat....moj sovet.


(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Температура кај децата
8.3.2012 9:33:49   
JovanaJ
Dusicka se iznamacila znaci...
Vidi kako ke bide denes. Ako zabelezis deka malku popusta T mozebi organizmot sam ke se izbori. No ako ima visoka T poveke od tri dena jas bi ja odnela da ja vidat, pa makar i antibiotik pak da i dadat...
Ajde, se nadevam deka denes ke pocne da se namaluva...pozdrav...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Температура кај децата
8.3.2012 9:39:34   
arh_diz
Annet dokolu e vesela i nema povisoka temperatura od 38,5 poveke od tri dene ne e nisto strasno , nemoras vednas da ja nosis na lekar tamu moze uste poveke nesto da zakaci.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Температура кај децата
8.3.2012 9:51:39   
Annet
sega i merev ima 36,8 vesela e si igra,pocna nos da tece ama jas spremna od minatiot pat i davam bisolvon kapki i sprej vo nos ,vadam so aspiratorce......nema nad 38,5 do 38 najveke,mislam deka i e od nekna na vakcina ja nosev a tamu ne se uslovite ubavi ponedelnicki sabajle nema parno vo hodnik se drzat sobleceni eden kup deca,baska edno da bilo bolnicko i toa e toa........bas i krvna slika napraivme se bese ok,i po 3 dena ova se sluci..neznam,a fakt e deka ima nekoj virus na site decinjava se bolnicki................

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Температура кај децата
8.3.2012 11:59:09   
ananikol


L.D.po tri dena T 39-40c konecno utrovo ni spadna,bevme na lekar konstatiraa deka krajnicite se vo spaleni,ni dadoa antibiotik koj nikako ne go podnesuvame go plukame-go povrakame...pa ni dadoa drug antibiotik i cepcinja protiv povrakanje.
Mislam deka so razladuvanjeto uste poveke se do spobolivme ama nemavme izbor T40c morase da se simni.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Температура кај децата
8.3.2012 13:14:05   
Felly RR
И ние некни цел ден го поминавме со Т. И се симнуваше со ефералган, за по 3,5 саати пак да почне да и се качува, и веќе 4тиот саат над 39. Вечерта ја однесовме на дежурен, ја боцнаа и ни дадоа сируп. Наредниот ден пак и беше малку покачена, ама во границите на нрмалата 37,3 - 37, 7.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Температура кај децата
8.3.2012 13:36:31   
ananikol


Tokmu taka Felly RR i kaj nas istoto po 3 h povtorno se pokacuva T.Dve noki bevme po ambulanti i sto me izvadi od pamet bese toa sto L.D so T od 40 si trcka okolu(sekogas e aktiven pa i so taa temperatura) i ne ne svakaat seriozno user posted image dvata doktori se izjasnija deka ako nemu mu bilo mnogu loso toj ke bil strasno omalaksal i ne ke sme mozele da go razbudime a ne da si trckal po ordinacijata user posted image .
E kolkvava da bidi T ??? 42c za da go svatat seriozno???? user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 2:24:47   
jagodica
mamicki ajde ako ima nekoj aktiven kazete kako da ja smalam temperaturata
bevme denes na doktor i nisto nemase ni grlo ni pluka a T 38 i mi rece samo paracetamol i ke mu pomini i eve od 00hkoga krena T 39,6 nemozam da i ja spadnam
probav so corapi so kiselina ,alkohol izmesan so mlaka voda ja izmasirav ,dva pati ja iskapiv vo rok od dva saati sokcinja i jogurt pie i i dadov surup i sega ima 38.5
mn mi e strav za nokeska kako ke bidi

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 7:46:11   
kikicka
Јагодица се надевам дека сте поминале добро,ако имаш прочитано погоре можеш и со сенф да ја премачкаш на табаните .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 17:32:16   
jagodica
Nisto KIKICKA i denes sme so T i toa 39.6 koga ke mu dadam paracetamol i spaga i za eden saat pak kreva se javiv kaj maticnitot i mi rece samo ladni oblogi i surup pa sega ke vidime vecer kako ke bidi inaku snosti od 00h koga krena T popoleka popoleka do 6h sabajle ja spadnavme user posted image eksik... ajde kako doslo taka poslo( se nadevam )

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 18:04:24   
rina13
jagodica nie imavme bas pred 3 dena temp 39 I so sirup nikako ne se spustase toa sto vikas ti za saat 2 pak se kacuva,ona sto treba da znaes e deka paracetamolot ja spusta temp za 1,5stepen max.Ona sto nas ni pomogna bea efferalgan cepcinja,isto I stavav cello vreme ladni oblogi na glavceto I ocet na corapcinjata ne ja pokrivav I ja oblekuvav polesno znaci bodi I tenki pizamcinja i 2 pati ja tusirav.Vladee virus mnoguuser posted image se bolnicki.

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 18:08:13   
kikicka
расоблечи го по пижамки и боденце така лефетно да му е и дома во просторијата гледај да не е повеќе од 22 степени .Какво чепче користите јас обично и давам ефералган од 150 мг пошто е 17месеци,мачкај со ракија,сенф пробај се само немој оцет или со сало ке ја загрееш со салото а од оцетот матичната ми рече дека се надразнувале и можеле да повратат user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 19:03:24   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

jagodica nie imavme bas pred 3 dena temp 39 I so sirup nikako ne se spustase toa sto vikas ti za saat 2 pak se kacuva,ona sto treba da znaes e deka paracetamolot ja spusta temp za 1,5stepen max.Ona sto nas ni pomogna bea efferalgan cepcinja,isto I stavav cello vreme ladni oblogi na glavceto I ocet na corapcinjata ne ja pokrivav I ja oblekuvav polesno znaci bodi I tenki pizamcinja i 2 pati ja tusirav.Vladee virus mnoguuser posted image se bolnicki.

rina13 Marija ima 5 godini i ima 30 kila i surup ne ni pomaga sega maticniot mi rece da i dadam pola apce paracetamol ako kreni pak eve sega od 15 h do sega arna e nema krenato
mene mi e strav za navecer togas mn mi kreva

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 19:06:02   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

расоблечи го по пижамки и боденце така лефетно да му е и дома во просторијата гледај да не е повеќе од 22 степени .Какво чепче користите јас обично и давам ефералган од 150 мг пошто е 17месеци,мачкај со ракија,сенф пробај се само немој оцет или со сало ке ја загрееш со салото а од оцетот матичната ми рече дека се надразнувале и можеле да повратат user posted image

kikicka nisto samo lekarstvata i ladna oblogi i mnogu mnogu tecnosti a nema nisto ni grlo ni na plukata
neznam kolku trae ovaj virusot eve ovaj ni e vtor den

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 19:18:25   
kikicka
Стави и ладна облога на челото додека спие ,јас така последниот пат кога качи и ставив

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 19:56:25   
Pepelaska *
Да помага ова на чело, и јас ноќеска кога крена 39 со 6 му ставив на челото и се ми се чини тоа најмногу помогна, му ставив и чорапчиња кои ги потопив во ракија, оцет и вода и еден парацетамол растворив натре , ( стоплено на оган) знам дека можеби не е добро ама мислам дека од тоа му помина пошто за 10 минути чорапчињата беа суви како барут , а детето ми гореше. Сега фала му на Господ нема ништо, јадеше , си пие се, се надевам и ноќеска нема да крене пак

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 20:06:44   
jagodica
eve ja sega spie i i meram 38 ima ke ja rabudam oti ko ke spie poke m kreva a ne e ic naspana nokeska celo vreme ja razbudvav

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.