|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
18.2.2012 19:46:44   
kikicka
Не ни се заби а може и се ама денес бевме на лекар и вироза е која освен температура нема никакви др симптоми. Грлото т.е десниот крајник воспален а не кашла или нешто слично,синоќа и со чепче и пак не симнуваше тем. се беше 37.5 38.2 .Од денес сме со цефаклор и добра е сега за сега ке истерам уште денес со чепчиња за темп а од утре здравје ако не крене не и ставам ке видеме како ке е.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Температура кај децата
19.2.2012 19:19:05   
Elce
Кикичка моето бебе има осум месеци и од петокот сабајле сме со температура 37.6 -38.3 на 38.3 давам ефералган,вчера малку и се поднамали но нокеска пак имаше,ја носев на матична во петокот само вит ц и физиолошки раствор ми рече,денес ја однесов на дежурен истото ми го рече чиста плуќа,грлото добро а таа има Т,кашла само на спиење оти и се слева секрет инаку носето не и тече,ме фаќа страв да не настани некоја компликација а антибиотик не ми препишуваат,слабо јаде и незнам веке што да правам три дена сме вака.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Температура кај децата
19.2.2012 20:44:21   
kikicka
Оди кај друг нека видат грло дали има зошто вирозава е само Т. и грло чим кашла сигурно има нешто се знае што е кашлање од лиги што од грло оди побарај нека видат грло. не се плаши али нека видат грло ако е воспалено ке ви дадат антибиотик.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Температура кај децата
19.2.2012 20:57:24   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Кикичка моето бебе има осум месеци и од петокот сабајле сме со температура 37.6 -38.3 на 38.3 давам ефералган,вчера малку и се поднамали но нокеска пак имаше,ја носев на матична во петокот само вит ц и физиолошки раствор ми рече,денес ја однесов на дежурен истото ми го рече чиста плуќа,грлото добро а таа има Т,кашла само на спиење оти и се слева секрет инаку носето не и тече,ме фаќа страв да не настани некоја компликација а антибиотик не ми препишуваат,слабо јаде и незнам веке што да правам три дена сме вака.


Елче да не ви се суши воздухот ако греете и на спиење?
Инаку ако е само црвено грло не мора антибиотик, ако е добра на плуќа исто така.
Чим ти кажале дека нема ништо значи е вирусно. Дури и да е црвено грло, ако нема бактерија не се дава антибиотик. подобро е така, а не уште од бебиња со антибиотици да се труете.
Нема што да се искомплицира со температура 38 не се секирај. Јас кога ми беа мали на лекар ги носев после 3 ден температура ако не се намалува. Не трчај одма по лекари, во тоа амбулантите има уште 300 други вируси да закачите.

Гледај повеќе течности да пиете и да јаде повеќе.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 19.2.2012 20:58:35 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Температура кај децата
19.2.2012 23:36:09   
kikicka
Денес не и ставав чепчиња ја оставив да видам дали ке качи Т. два пати ја намачкав со вински оцет на нозете и малку на челото и добра беше 27 максимум што не е страшно али сепак поспана е.пробај малку со оцет дали ке се симне.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Температура кај децата
20.2.2012 8:52:13   
blue_blue
Кикичка, педијатрите не препорачуваат ставање оцет на нозе, особено не кај женски деца. Причина: може да им се “настине“ бешиката. Плус, многу често кога деца имаат температура нозете и рацете им се мраз ладни, а само главата им гори, па нема поента да ставаш на мраз ладни нозе мокри крпи. Подобро е да ја истриеш по телото со исцеден лимон во кој има пола лажичка сода бикарбона или со вода измешана со алкохол.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Температура кај децата
20.2.2012 9:26:59   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Кикичка, педијатрите не препорачуваат ставање оцет на нозе, особено не кај женски деца. Причина: може да им се “настине“ бешиката. Плус, многу често кога деца имаат температура нозете и рацете им се мраз ладни, а само главата им гори, па нема поента да ставаш на мраз ладни нозе мокри крпи. Подобро е да ја истриеш по телото со исцеден лимон во кој има пола лажичка сода бикарбона или со вода измешана со алкохол.

I jas sum zabelezala deka nozete i racete mu se MRAZ koga kacuva T, ili ima povisoka od 38...jas nikogas ne go mackam so nisto po telo...nekako mi e sube. Mnogu se trese i koga dodatno go dopiram so vlazno...epten mi prevrtuva oci i mi e strav vo toj moment od grcevi. I samo sme so Eferelgan ili Brufen...user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Температура кај децата
20.2.2012 9:34:33   
kikicka
блу блу не ставав крпи ептен малку ја поминав ,ама веќе не ставам ништо освен чепчето
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Кикичка, педијатрите не препорачуваат ставање оцет на нозе, особено не кај женски деца. Причина: може да им се “настине“ бешиката. Плус, многу често кога деца имаат температура нозете и рацете им се мраз ладни, а само главата им гори, па нема поента да ставаш на мраз ладни нозе мокри крпи. Подобро е да ја истриеш по телото со исцеден лимон во кој има пола лажичка сода бикарбона или со вода измешана со алкохол.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Температура кај децата
20.2.2012 10:26:37   
Calypso
Za da se spreci kacuvanjeto na T, racete i nozete ako se ladni se trijat so alkohol - alkoholot gi zagreva, a ne gi ladi. Praktika kaj nas po bolnicive kaj deca e da se simnuva temperaturata so trienje so alkohol sto vsusnost e pogresno.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Температура кај децата
20.2.2012 10:53:42   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Кикичка, педијатрите не препорачуваат ставање оцет на нозе, особено не кај женски деца. Причина: може да им се “настине“ бешиката. Плус, многу често кога деца имаат температура нозете и рацете им се мраз ладни, а само главата им гори, па нема поента да ставаш на мраз ладни нозе мокри крпи. Подобро е да ја истриеш по телото со исцеден лимон во кој има пола лажичка сода бикарбона или со вода измешана со алкохол.


Подобро е да ја истриеш по телото со исцеден лимон во кој има пола лажичка сода бикарбона - ova i mene mi go kaza doktorka

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Температура кај децата
21.2.2012 11:19:35   
Elce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Кикичка моето бебе има осум месеци и од петокот сабајле сме со температура 37.6 -38.3 на 38.3 давам ефералган,вчера малку и се поднамали но нокеска пак имаше,ја носев на матична во петокот само вит ц и физиолошки раствор ми рече,денес ја однесов на дежурен истото ми го рече чиста плуќа,грлото добро а таа има Т,кашла само на спиење оти и се слева секрет инаку носето не и тече,ме фаќа страв да не настани некоја компликација а антибиотик не ми препишуваат,слабо јаде и незнам веке што да правам три дена сме вака.


Елче да не ви се суши воздухот ако греете и на спиење?
Инаку ако е само црвено грло не мора антибиотик, ако е добра на плуќа исто така.
Чим ти кажале дека нема ништо значи е вирусно. Дури и да е црвено грло, ако нема бактерија не се дава антибиотик. подобро е така, а не уште од бебиња со антибиотици да се труете.
Нема што да се искомплицира со температура 38 не се секирај. Јас кога ми беа мали на лекар ги носев после 3 ден температура ако не се намалува. Не трчај одма по лекари, во тоа амбулантите има уште 300 други вируси да закачите.

Гледај повеќе течности да пиете и да јаде повеќе.



Се грееме на парно и користам навлажнувач за воздухот,само вчера немаше Т,за сабајле пак да качи,цела ноќ кашла.Докторот останува на истиот став,само ако се влошела кашлицата тогаш антибиотик,и јас несум за веднаш ама детево го измачивме,и на крај пак ке завршиме на антибиотик.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Температура кај децата
21.2.2012 11:49:24   
topce
ве фатил грипот. многу е лош малото беше 6 дена со температура, изгоре по 39 качуваше, и ништо не помага, само еферелганот 3-4 саати ќе и ја симнеше до кај 38. Исто имаше многу кашлање и после 6 ден како да не било ништо. Матичната ни рече дека има некој лош грип што удира на деца и на повозрасни. Инаку правевме и крвна слика и микробиологија се беше мирно само црп-то беше 9 што покажува дека има нешто.
ќе заборавев. мојата како така јадеше и мнооооогу бараше за пиење течност, ама ако не сака да јаде и пие, а има температура давајте електролити ќе го освежат детенцето.


< Поракaта ја уредил topce -- 21.2.2012 11:51:33 >

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Температура кај децата
21.2.2012 13:22:18   
kikicka
Кај нас пак освен Т 3 дена 37.5 38 стална немаше никакви др знаци ,секоја вечер со навлажнувач спиеме,градите жешки и челото така поспана и тоа беше јадеше пиеше убаво али когани со чепчиња не спушти Т ја однесов на лекар и кажаа вироза која е 3 дена со Т.другитр 2 дена се со осип на телото црвен и како краста сува кожа .грлото десниот крајник воспален има нешто како бели наслаги и сега ако не се исчистат со цефаклорот250 кој ни рече цел да го потрошиме и ако не помине ке ја чистат со газа и незнам што ми рече дали глицерол или незнам.Осипот веќе го нема ама кожата и е сува ми препорача да земам лланола купка и крем за тело и синока ја избањав нема црвенило само крастава е белки ке помине ама битно Т нема.

< Поракaта ја уредил kikicka -- 21.2.2012 13:23:13 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Температура кај децата
3.3.2012 23:22:59   
jana81

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Не ни се заби а може и се ама денес бевме на лекар и вироза е која освен температура нема никакви др симптоми. Грлото т.е десниот крајник воспален а не кашла или нешто слично,синоќа и со чепче и пак не симнуваше тем. се беше 37.5 38.2 .Од денес сме со цефаклор и добра е сега за сега ке истерам уште денес со чепчиња за темп а од утре здравје ако не крене не и ставам ке видеме како ке е.


leleee isto i nie sme samo temperatura a nikakvi drugi znaci za viroza.Vo cetvrtokot se vakciniravme (6 meseci-posledna doza Di-Te-Per) i si vikam aj od vakcinata. Vcera se namaluvase so Daleron ama veke deneska nikako da ja namalime ni so Daleron nitu so Eferalgan cepcinja. Maticnata bese pred malku doma i rece deka e virus crveno mu e grloto i mu dadovme cefaklor i Ibuprufen i simna, pa ke vidime utre kako ke bide. Mene ne mi se davase antibiotik ama toa e samo neka pomine, se izmaci deteto.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Температура кај децата
3.3.2012 23:46:52   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Не ни се заби а може и се ама денес бевме на лекар и вироза е која освен температура нема никакви др симптоми. Грлото т.е десниот крајник воспален а не кашла или нешто слично,синоќа и со чепче и пак не симнуваше тем. се беше 37.5 38.2 .Од денес сме со цефаклор и добра е сега за сега ке истерам уште денес со чепчиња за темп а од утре здравје ако не крене не и ставам ке видеме како ке е.


leleee isto i nie sme samo temperatura a nikakvi drugi znaci za viroza.Vo cetvrtokot se vakciniravme (6 meseci-posledna doza Di-Te-Per) i si vikam aj od vakcinata. Vcera se namaluvase so Daleron ama veke deneska nikako da ja namalime ni so Daleron nitu so Eferalgan cepcinja. Maticnata bese pred malku doma i rece deka e virus crveno mu e grloto i mu dadovme cefaklor i Ibuprufen i simna, pa ke vidime utre kako ke bide. Mene ne mi se davase antibiotik ama toa e samo neka pomine, se izmaci deteto.


cefaklor i Ibuprufen - ova se antibiotici?? zasto ako se...virius ne lecite so niv..samo mu go oslabuvate imunitet na bebe

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Температура кај децата
3.3.2012 23:57:35   
Tanjicka
cefahlor e antibiotik a ibuprofen e antipiretik( za namaluvanje temperatura nad 38.5)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Температура кај децата
4.3.2012 11:19:02   
kikicka
Епа не лечеме вирус зошто не беше вирус уставри незнам што беше нејзиното од грло воспалено и Т немаше ништо друго и затоа цефаклорот за грло ни го дадоа ама.....после закачи вироза со пролив и повраќање и грлото уште толку а во меѓу време и заби вадеше и завршивме во болница и после 3 дена инфузии и разни дроги ни дадоа цефалексин зошто почна да кашла суво па потоа продуктивно и некако и се намали кашлицата али од пред некој ден ког почнав да давам тусол сируп од бршлен и смирена е ,утре ке ја носам на лекар да ја види оти аман ми е од лекарста ,100 работи прими овој месец .
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Не ни се заби а може и се ама денес бевме на лекар и вироза е која освен температура нема никакви др симптоми. Грлото т.е десниот крајник воспален а не кашла или нешто слично,синоќа и со чепче и пак не симнуваше тем. се беше 37.5 38.2 .Од денес сме со цефаклор и добра е сега за сега ке истерам уште денес со чепчиња за темп а од утре здравје ако не крене не и ставам ке видеме како ке е.


leleee isto i nie sme samo temperatura a nikakvi drugi znaci za viroza.Vo cetvrtokot se vakciniravme (6 meseci-posledna doza Di-Te-Per) i si vikam aj od vakcinata. Vcera se namaluvase so Daleron ama veke deneska nikako da ja namalime ni so Daleron nitu so Eferalgan cepcinja. Maticnata bese pred malku doma i rece deka e virus crveno mu e grloto i mu dadovme cefaklor i Ibuprufen i simna, pa ke vidime utre kako ke bide. Mene ne mi se davase antibiotik ama toa e samo neka pomine, se izmaci deteto.


cefaklor i Ibuprufen - ova se antibiotici?? zasto ako se...virius ne lecite so niv..samo mu go oslabuvate imunitet na bebe



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Температура кај децата
4.3.2012 11:21:15   
kikicka
Може звучи глупо ама вие како лечите вируси ?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Температура кај децата
4.3.2012 11:52:06   
Тања РР
Симптоматски. Што би се рекло, не го лечиме вирусот, само ги ублажуваме симптомите. Тоа е едниствен начин за лечење на вирусна инфекција. Ако има температура давам Ибупрофен или парацетамол (односно јас ги комбинирам), ако има кашлица давам сируп, ако има течење на нос и кивање може да воведам анитихистаминик ( Летизен, Лоратидин..) Антибиотик нема никакво влијание на вирусот затоа го избегнуваме.

Инаку Ј некни закачи некој вирус кој се манифестираше само со температура до 39,2. Денес фала му на Бога е подобра.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Температура кај децата
4.3.2012 11:55:52   
Felly RR
И ние сме со температура. Сабајлево и се качи 39.1 и ставив чепче ефералган и и се симна 38.8 за пола саат, па после и 37.6. Сега заспа, а цела ноќ се разбудуваше, се превртуваше, не можеше да спие.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Температура кај децата
4.3.2012 12:05:53   
Felly RR
А како докториве одредуваат дали е вирус или бактерија? По крвна слика знам дека ако се леукоцитите покачени е бактерија, а ако се паднати е вирус. Ама по кои други симптоми се гледа дали е вирус или бактерија, без да се прави крвна слика?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Температура кај децата
4.3.2012 12:11:59   
Тања РР
Фели, ние правевме крвна слика. Не постои друг сигурен начин да се разликува бактериска од вирусна инфекција на почетокот. Затоа најдобро е да си направите крвна слика. Со две капки крв од прстот, за пет минути ќе знаете дали е потребен антибиотик или не.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Температура кај децата
4.3.2012 12:48:52   
arh_diz
Kaj nas dosega samo ednas bea pokaceni leukocitite 13 ama pedijatarot ne ni dade antibiotik.Spod nejze antibiotik se dava ako deteto ima temperatura poveke od 5 dena

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Температура кај децата
5.3.2012 15:39:40   
jana81

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

Фели, ние правевме крвна слика. Не постои друг сигурен начин да се разликува бактериска од вирусна инфекција на почетокот. Затоа најдобро е да си направите крвна слика. Со две капки крв од прстот, за пет минути ќе знаете дали е потребен антибиотик или не.


I jas sakav krvna slika da napravime, sepak ke ima nekoj pokazatel a ne odma grlceto crveno i ajde cefaklor.Ibuprofen isto dadovme 2.5 ml i pocna da namaluva T, za saat vreme ne mu bese skroz simnata i vi vika ajde uste 1ml Ibuprofen so eden fenobarbiton i po saat bese kompletno simnata T. Inaku doktorkata dojde doma pa ne mozev da se raspravam. E pa taa saka za dva saati deteto skroz da ja simne T koja ja ima dva dena. Sledniot den nemase T a taa mi vika daj mu preventivno Ibuprofen, Boze Boze mnogu se nerviram koga se davaat lekarstva na lepe oci a plus pa i preventivno. A so e najtragicno mm e mnogu zadovolen neli koga ke mu recat preventivno i toa e za nego zakon. Gluposti ako pocneme se da davame preventivno sto ke bide koda stvarno ke ima potreba od toa.Ali dobro vo sekoj slucaj denes e dobar nema T vesel si e pa se nadevam taka i ke ostane. A za cegaklorot ne znam sto da pravam dr. mi vika davaj mu 3-4 dena, e pa neli antibiotik se dava do kraj ili pa ja sum greskauser posted image user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Температура кај децата
5.3.2012 16:32:41   
kikicka
е ова со маж ти исто ко маж ми лекарите што и да кажат за него е тоа ПРАВИЛНОО значи нема ако кажам јас нешто нели дека не е убаво има и др начин ми вика ајде ти не си лекар сигурно они знаат повеќе од тебе user posted image user posted image

секој антибиотик се дава 5 дена а не да го испие до крај.

< Поракaта ја уредил kikicka -- 5.3.2012 16:42:58 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.