|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 20:55:33   
Octavia
Ќерка ми изгоре со температура скоро цело време над 39, и тоа 3 дена. Со ништо не се спушташе, а качуваше до 40, со парацетамол ќе и спаднеше до 38 со 9, 38 со 7... и така 3 дена. Ништо не сакаше ни да јаде ни да пие, само цицаше. Матичната ни кажа дека вирусот бил таков ( претходно проверивме крвна слика и ЦРП) и дека нема друго решение, парацетамол на 6 часа, ако е мн. висока температурата може и на 4, чорапчиња со оцет (вински) на ноџињата, расоблечено детето (јас ја држев само по боди ептен тенко, ама со долги ракавчиња), без покривање и туширањето да не е со поладна вода од вообичаено, вика така само ќе ја стресе. После 3 дена конечно се разбудивме без температура, 3-4 дена беше добра и после пак качи температура user posted image . Мислев ќе збудалам. Ама вирусот бил таков, се враќала температурата со втор бран. Ден-два и после и помина. Ужасен е вирусот. Слушав на дечиња и инфузија им давале. Нас ни рече и матичната ако потрае таква температура подолго од 3 дена, задолжително да одиме пак, да види дали ќе требало инфузија или нешто друго. Само да поминува...

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 21:04:10   
miana
mojata pogolemka kerka veke 5-6 dena ima T i toa na rati,ima pa nema...kasla se otkorna i mi go razbole i bebevo i toa kasla rastura...dvete se na antibiotik...

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Температура кај децата
10.3.2012 21:39:42   
kikicka
Нели мојава беше со Т 3дена и тоане мнг голема 38.5 најмнг имаше псоле ја снема и почна проливче по малку ,па наредниот ден повраќаше и на крај у болница завршивме 3 дена бидејќи ја однеов на дежурен и не задржаа ради сигурност бла бла,ја испошибаа со инфузии и дијазепами а немаше Т ,едвај после 2 дена качи пак 38 и тогаш од време на време даваа чепчиња ама битно дијазепами на велико ја клукаа ,и на крај кога не примаше инфузии си ја отпишав и дома си ја земав на лекување бидејки болницата беше полна дури повеќе ке се разболевме,Сега е супер помина тоа толку ги држи скоро недела

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Температура кај децата
17.3.2012 18:20:23   
Elce
Еве после 4 дена во градинка С има Т 38.7 и тече носето и имаше една течна кафена столица.Ја однесов на дежурен ми рече зацрвенето грло,крвната слика е во нормала но одела накај бактериска инфекција и и препиша Хиконцил.Т неможеме цел ден да ја симнеме.И се јавив на матичната ми вика не за антибиотикот,се одлучив да и дадам,пред месец дена бевме исто настинати поминавме без антибиотик ама сега гледам дека и е потешко.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Температура кај децата
17.3.2012 18:39:01   
Felly RR
И мене ми се смачи веќе од тие настинки, ама периодов е таков. Ајде со лесно да си поминете. Барем да не и се качува Т, вака не е многу висока.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Температура кај децата
18.3.2012 17:58:57   
Elce
Нокеска крена Т 39,цела нок изгоре и сабајле 2 пати имаше пролив,и дадов Пролифе,Линех и продолживме со антибиотикот.Денес има Т 37.9 -37.6,ама ништо не јади,усте не отвора.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 14:24:45   
AnnaMolly RR
Од синоќа и ние сме со температура. Како за беља ми се потрошила батеријата од ушниот, а со живиниот ни за жива глава не даваше да му мерам. Детево ми изгоре, устата му беше врела, црвена, телото врело од глава до пети. Му дадов Ефералган, не му ја симна. А тоа не знаев јас дека не смее повеќе од три месеци да стои отворено :( Сабајле Панадол му зедов, му дадов во 11 и му ја симна за 20 минути, еве го уште нема. Некако поефикасен ми се чини од Ефералганот, ама грд на вкус, одвратен.
Ехее, добро ја протеравме зимава, освен 2-3 полесни настинки, не паметам кога качил температура последен пат.

Има ли некој искуство со Панадол? Ми рекоа во аптека на најмалку 5 часа да му давам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 14:30:53   
dostickage
Ne znam od sebe si , no kolegata od rabota mi preporaca Panadol vo slucaj na temperatura.
I toj kako koristel Eferalgan ama vika deka deluvalo dodena deteto bil pomalecko posle presle na Panadol i vika deka e OK. Mene eden lekar od Kozle mi rece deka preparatite an Glaxo se zakon.Mislam deka Panadolot e na Glaxo.

Mene licno ako me prasuvas, jas bi ti rekla da se rakovodis od deteto.Toa samo kje ti kaze koj lek najdobro go podnesuva.Kako i vozrasnite taka i decata individualno gi podnesuvaat lekovite.

user posted image go Filipce user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 14:33:37   
Pepelaska *
Анамоли Далерон а веројатно и Ефералган пошто мислам дека се исти никако ама НИКАКО не смеат да стојат отворени повеќе од 3 месеци( пишува на далеронот) .Од една другарка пријателката така му дала на детето отворен 3 месеци сируп па почнало да се губи па триста чуда.Одвај го спасиле.ЈАс си запишувам кога ми е отворен и стои во фрижидер ако се поминати 3 м одма фрлам.
А инаку пробај стави му облоги од малку ракија малку киселина малку вода сето ова малку стопли го и раствори еден парацетамол потопи чорапчиња и обуј му ги.НАс последен пат кога ми крена скоро 40 и повеке едино ова ме спаси иако бев противник за полсат му спадна.

Гушки до Филип да оздрави побрзо

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 17:59:57   
AnnaMolly RR
eve go uste so t. ama lugje kazuvajte sto da pravam ne mi dava da mu meram vo nikoj slucaj! si vikam ke go drzam vo race, pa neka place. ama toj histerise i se vzestuva poveke, pa si vikam nema tocno da pokaze. vo 11:30 piese panadol, pa sega mu dadov eferalgan. se nadevam dobro ke pomineme vecerva...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 18:16:58   
Felly RR
Анамоли, седни го кај тебе во скут, и така убаво ќе го фатиш, да не прета ни со рачиња ни со ножиња, и мери му, нека плаче тој, ама важно да видиш колкава му е Т. Толку мн не може да му се покачи од викање и претање.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 18:40:59   
Maca25
Малце и истуширај го. Тоа ќе му го разлади и опушти малку телото.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 18:44:14   
AnnaMolly RR
a be za drzenje ke go dodrzam jas, pa neka place. stom vikas deka nema mnogu taka da ja pokaci, ke mu meram posle. sega e podobar.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 19:07:51   
Snowhite RR
Јас па последно време не му мерам од истите причини, не ме остава, плаче корни, па се научив на допир да знам од прилика колку има
А ова за ефаралганот дека не требало ако е отворен 3 месеци да се дава, не знаев, а јас сум му давала, баш минатата недела му дадов, не знам точно кога е отворен, ама сигурно има повеќе од 3 месеци. Ќе купам друг и ќе го фрлам и јас ќе запишувам од сега (како бебе така правев секогаш)

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 19:38:57   
eleonorastrumica
Зошто не пробате со топломери за на чело тие што мерат можеби така ќе му биде и нему полесно и на тебе

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 19:45:48   
Felly RR
За полесно во право си, ама мислам дека не се толку многу веродостојни.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 19:49:53   
sitalia


Da go napisam moeto iskustvo pa mozebi nekomu ke moze da pomogne. Pogolemata kerka na 1,5 godini po primanje na diteper vakcina tri  meseci bese non stop bolna. edno po drugo od se i sesto se razboluvase i krevase temperaturi nad 40 i sekoja nedela vo 2-3 noke zavrsuvavme izbezumeni na klinika bidejki ne i se spustase temperaturata. Dosega najako sredstvo se pokaza BRUFEN koj e steten za zeludnik i treba da ne se preteruva so nego. Vo poslednite nekolku godini pak mnogu efikasno sredstvo e PONSTAN grcki sirup za temperatura. se kupuva vo grcija ne e mnogu skap maksimum 3 evra da bese. Se pokaza dosta efikasen i seuste go upotrebuvame.

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Температура кај децата
23.3.2012 20:14:47   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

eve go uste so t. ama lugje kazuvajte sto da pravam ne mi dava da mu meram vo nikoj slucaj! si vikam ke go drzam vo race, pa neka place. ama toj histerise i se vzestuva poveke, pa si vikam nema tocno da pokaze. vo 11:30 piese panadol, pa sega mu dadov eferalgan. se nadevam dobro ke pomineme vecerva...


Ajde, kako najstara mamicka ovde da spodelam iskustvo koe so prviot sin go steknav povekje otkolku sto mi trebase oti bese mnogu bolnikav do pubertet. Koga detuleto se buni i ne saka toplomer pod miska (zivin) napravete vaka. Zemete go detenceto vo skut, vo polozba koja kje vi ovozmozi lesno da stavite toplomer pod raceto, a toplomerot neka vi e na dofat na raka. Pocnete da mu raskazuvate nekoja prikazna, nesto sto kje go animira, nesto so dosta onomatopejski zvuci i interaktivno. Bez da go narusuvate ritamot na kazuvanje, so rutinski dvizenja, kao demek nisto strasno, stavete go toplomerot. Duri i da protestira na kratko, kje sorabotuva vo interes na zabavata. Generalno, fintata e od neprijatnite desavki da napravite zabava.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Температура кај децата
24.3.2012 10:40:23   
eleonorastrumica
И јас го имам понстан и го користам кога има потреба мислам дека е доста ефикасен само не знам од кога ќе се отвори колку време може да се користи и сега не му давам од него зошто ми е земен пред едно 5 месеци

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Температура кај децата
24.3.2012 22:55:31   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

eve go uste so t. ama lugje kazuvajte sto da pravam ne mi dava da mu meram vo nikoj slucaj! si vikam ke go drzam vo race, pa neka place. ama toj histerise i se vzestuva poveke, pa si vikam nema tocno da pokaze. vo 11:30 piese panadol, pa sega mu dadov eferalgan. se nadevam dobro ke pomineme vecerva...


Ajde, kako najstara mamicka ovde da spodelam iskustvo koe so prviot sin go steknav povekje otkolku sto mi trebase oti bese mnogu bolnikav do pubertet. Koga detuleto se buni i ne saka toplomer pod miska (zivin) napravete vaka. Zemete go detenceto vo skut, vo polozba koja kje vi ovozmozi lesno da stavite toplomer pod raceto, a toplomerot neka vi e na dofat na raka. Pocnete da mu raskazuvate nekoja prikazna, nesto sto kje go animira, nesto so dosta onomatopejski zvuci i interaktivno. Bez da go narusuvate ritamot na kazuvanje, so rutinski dvizenja, kao demek nisto strasno, stavete go toplomerot. Duri i da protestira na kratko, kje sorabotuva vo interes na zabavata. Generalno, fintata e od neprijatnite desavki da napravite zabava.


Мамички, ништо не може да му избега од очи на Филип. Ако треба и на глава да се превртам, да глумам кловн за да го забавувам, пак ќе примети.
Ништо, поминавме овојпат без мерење. Ама си купив батерија за ушниот, па спремна сум за следниот пат.

Му помина температурата, од сабајле не му се качила и како нов е.
Не знам дали може да му е од забите? Вчера му излегоа и двете долни тројки одеднаш, ама па и поврати двапати и имаше пролив...
Ама сега е супер, му помина како ништо да не било.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Температура кај децата
24.3.2012 22:58:26   
Beatris
Од забите му било гарант, па и проливче може од тоа. Битно сега нема, барем раат да си user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Температура кај децата
25.3.2012 15:08:36   
Felly RR
Најверојатно му било од забите, важно му помина.
Последниот пат кога имаше Матеа Т, јас и мерев со слична техника како мамичкиuser posted image Првите неколку пати, врискаше, пискаше, па реков сега ќе сменам техника. И без да и кажам дека ќе и мерам, ќе ја земам кај мене в скут (топломерот во близина) ќе почнам да ја прашувам за нешто на ТВ, да и го одвлечам вниманието, и да биде и таа зафатена со одговарање, да не може да плачи. И и го ставам топломерот, пак ќе се збуни нормално, ама јас само кратко ќе и речам, чекај сега да мериме,и продолжувам со друг муабет. И така некако виде дека не страшно тоа, па со полесно дозволуваше да и се мери.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Температура кај децата
3.4.2012 13:31:20   
vesnab
mamicki, sin mi vcera primi vakcina vo race i so lazice i cela nok imase temperatura, mu davavme daleron, kje se smiri i pak se pokacuva, do 38.5, denes mu stavivme cepce ama pod 38 ne se simna.ispadna deka sirupot e poefikasen od cepceto. dali moze pak da mu dadam sirup posle 4-5 saati ??? ve molam kazete mi i bilo kakov drug nacin ako znaete za simnuvanje na temperatura, prvo dete mi e , poima nemam, a ima 4,5 meseci

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Температура кај децата
3.4.2012 13:42:04   
AnnaMolly RR
Весна, без паника. Нормално е така да реагираш првпат кога ти крева температура. Ама ако не се качува над 38.5 нема потреба од сируп или паника. Ако се качи над 38.5, дај му Ефералган сирупче коешто можеш пак да му го дадеш за 4 часа доколку пак има температура.
Ако е под 38.5, расоблечи го, измасирај го со алкохол разреден со вода и почесто разладувај му го лицето и рачињата (мене ова секогаш ми помага). Раствори во една чаша алкохол и вода (од прилика 2/3 алкохол, 1/3 вода). Убаво измасирај му ри рацете, ноџињата и телото. Лицето со вода миј му го или со влажно марамче поминувај го. Исто така и можеш да го избањаш со млака вода.
Ако сте примале Ди-Те-Пер, нормално е да реагира со температура.
Пак ќе повторам, не кревај паника (иако знам дека тешко е да се послуша овој совет).
И давај му што повеќе водичка, сокче, млеко... Многумина викаат дека не требало да се дава млеко кога има температура детето, ама јас секогаш му давам и никогаш немало покачување на температурата или некоја реакција. Значи, што повеќе течности. Ама ако одбива немој со сила за да не поврати. И нека не те чуди ако одбива да цица или да јаде, нормално е тоа.
Пиши ни како е сега, има ли подобрување?

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 3.4.2012 13:43:47 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Температура кај децата
3.4.2012 13:59:37   
Viktori
Весна, јас на моите деца им ставав на местото облоги со алкохол разреден со вода 50-50.
И тоа облигата не да е влажна, туку мокра газа па преврзана со сува да не се мокри блузата или панталончињата, зависи каде е ставена вакцината.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.