|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
3.4.2012 14:00:08   
vesnab
blagodaram, sega kje pocnam da go razladuvam so oblogi pa kje vi pisam do posle kako e ... se nadevam kje pomine brzo

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Температура кај децата
3.4.2012 15:09:30   
Felly RR
веснаб, како што ти пишала Анамоли Ефералганот можеш да го даваш на 4 саати, ама да дополнам -> само првите 24 часа. Потоа ако продолжи температурата, на 6 саати ќе го даваш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Температура кај децата
7.4.2012 23:08:49   
bombica
Денес околу 13ч. П. качи 38 му дадов далерон ја симна за пола саат.Вечерва пак качи 37,6 го избањав симна на 37,1.Весел е, носето не му тече, нормално си јаде и се мислам дека темп. му е од забите, колку што успеав да видам горе двојката му е набабрена и црвена.Ако е од забите темп. колку време обично ги држи?Додека излезе запчето или?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Температура кај децата
17.4.2012 9:13:17   
Felly RR
LOve27, кликни тука, таму го префрлив твојот пост, ќе прочиташ повеќе искуства за сирупите за кашлица.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Температура кај децата
17.4.2012 9:17:37   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Денес околу 13ч. П. качи 38 му дадов далерон ја симна за пола саат.Вечерва пак качи 37,6 го избањав симна на 37,1.Весел е, носето не му тече, нормално си јаде и се мислам дека темп. му е од забите, колку што успеав да видам горе двојката му е набабрена и црвена.Ако е од забите темп. колку време обично ги држи?Додека излезе запчето или?

Sekoe dete e razlicno bombica , sin mi imase den ipol temperatura

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Температура кај децата
18.4.2012 20:12:24   
Џесика
Женски, ми треба итно една информација. На Борјан му препишаа Сумамед Форте да пие. Од вечерва ќе почнам, ама пред малку слушнав дека после оваа терапија не смеело да се пие антибиотик 6 месеци. Појма неам зашто и како, ве молам кој знае нека ми каже...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Температура кај децата
19.4.2012 12:23:56   
dubi_du
Sumamed e mnogu jak antibiotik,moeto dete ima pieno i kolku sto se sekavam terapijata trae 2 ili tri dena...a za ova deka nesmee posle nego 6 meseci da se dava antibiotik prvpat slusam i za zal nemozam da ti pomognam.Ama vo mojot slucaj posle terapija so sumamed SIGURNO sme piele antibiotici vo toj period od 6 meseci.Mnogu jak antibiotik...mislam oti se dava ako nisto drugo ne deluva,a da probate pancef prvo?Vi posakuvam pobrzo ozdravuvanje!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Температура кај децата
19.4.2012 12:28:29   
Viktori
Џесика, а што му е на Борјан за Сумамед да пие???

Има бактерија? Леукоцити покачени? Има показател некој или само температура има?

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Температура кај децата
19.4.2012 13:27:38   
Џесика
Има покачени леукоцити и гранулоцити, ЦРП му е 1,4 а мене ми е 41,6... на плуќа го слушна, ништо страшно, ама сепак се слева, а и покрај мене ваква со многу високо ЦРП рече дека нема да го одмине и него... 2 дена горевме, денес сме ок, ама вчера мислам ќе изгиневме од температура... Инаку за Сумамед, не смеело истиот антибиотик да се пие следните 6 месеци, а не антибиотик воопшто...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Температура кај децата
19.4.2012 13:42:14   
Viktori
на плуќа го слушна, ништо страшно, ама сепак се слева, а и покрај мене ваква со многу високо ЦРП рече дека нема да го одмине и него...


ама ова не ми изгледа на причина за дете да пие сумамед.
Мислам размисли си ти, сепак не е само бронхитис и кашлање. Имаме и други органи што треба цел живот да ни траат.
Подобро почекај уште ден 2, ако немате температура може се смирува воспалението или вирусот или ватевер...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Температура кај децата
19.4.2012 21:18:41   
mamicki
Можеби сум оф топик, но морам да кажам дека не дозволувам децава да пијат антибиотици, без брис од нос и грло. Значи, ок, нека препише д-р антибиотик, но си барам и упат за брис, па ако по 2 дена антибактериограмот поkаже дека антибиотикот што е препишан на тепка не е вистинскиот, веднаш менуваме локал user posted image
Ова се должи на негативно искуство кога Ф беше бебе- еден сируп, втор сируп, и кога сакаа и трет во низа да му дадат, си побарав упат за испитување на брисови, а по земените резултати и нов матичен за негоuser posted image

< Поракaта ја уредил mamicki -- 19.4.2012 21:19:16 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Температура кај децата
19.4.2012 21:24:55   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Женски, ми треба итно една информација. На Борјан му препишаа Сумамед Форте да пие.

толку е сериозно па што ви дадоа сумамед?!?! дијагноза!?!?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Температура кај децата
19.4.2012 21:31:00   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Женски, ми треба итно една информација. На Борјан му препишаа Сумамед Форте да пие.

толку е сериозно па што ви дадоа сумамед?!?! дијагноза!?!?

на плуќа го слушна, ништо страшно, ама сепак се слева, а и покрај мене ваква со многу високо ЦРП рече дека нема да го одмине и него..


на плуќа го слушна, ништо страшно, ама сепак се слева, а и покрај мене ваква со многу високо ЦРП рече дека нема да го одмине и него..



ако е ова причината еuser posted image ти докторот. Нека си ја врати дипломата. user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Температура кај децата
20.4.2012 8:20:09   
dostickage
abe ajde, ne znaev deka CRP-to bilo prenosno.
So 1,4 CRP jas ne bi dala antibiotik pa so saka neka e . Ama toa jas neli user posted image

Mislam deka spomna deka imas inhalator , taka da po mene inhaliraj go, napravi mu supa so pileski svezi krilca so kromid i uzivaj.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Температура кај децата
20.4.2012 12:16:03   
Viktori
ЦРП до 4 мислам беше е во граница на нормала. Шо има везе тебе што ти е високо. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Температура кај децата
4.5.2012 15:51:39   
light
Nie vecerva ne spievme imamvem temperatura nad 38 , kaslame nosot ni e skroz zatnat, solzi ni tecat,ova nie prv pat so temperatura i prvpat da e nastinata, bev na lekar, ni dade paracetomol deneska nemame temperatura no uste ne mozeme da disime spie po 10 15 min posto ne moze da dise i se razbuduva a vecerva treba da patuvame kako ke pomineme ne znam a mnogu mi e strav ne znam sto da i pravam so nosot dali smeam daja inhaliram imame 7 meseci

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Температура кај децата
4.5.2012 22:47:19   
Felly RR
Light, еве ТУКА за затнато носе, може ќе најдеш и некој друг совет.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Температура кај децата
15.5.2012 23:53:12   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Edno prasanje mamicki, dali postoi drug sirup paraceptamol za bebinja osven toj na Alkaloid? dva pati mu davam na user posted image vecerva i dva pati mi go povrakja, ne mu e ubav i nejke da go pie user posted image Ima temperatura od vakcinite denes, a drugo za temperatura osven paraceptamol neznam...



ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Можеш Ефералган да даваш.



ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Toa se apcinja ili? Dali moze od apce paraceptamol da mu izrendam osminka vo nesto da go ispie, posto na sirupot pisuva 120mg
apce=5ml sirup, edno apce e 500mg, a za bebinja se dava 2,5ml sirupce t.e 60mg apce user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Не, мислев на сируп Ефералган. ВО Ефералганот има дозерка според тежината. На пр. за 4 кг. за 5 кг. итн. до 16 кг. И според тежината ќе знаеш колку да дадеш.
А за апче не знам, јас до сега немам дадено. Мислам дека овие апчињата за возрасни се по 500 мг.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Температура кај децата
16.5.2012 0:07:10   
Maca25
Елена и ќерка ми парацетамолот го повраќаше, па додека беше бебе и ставав чепчиња ефералган, а после тоа сируп Ефералган. Сега за смалување на температура користиме само нурофен.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Температура кај децата
7.6.2012 12:44:58   
ananikol


Vcera bev pokaneta ma 100-ti rodenden vo firmata kade sto rabotev i na insistiranje na mm koj so si zede sloboden den prisustvuvav za zabavata i epten raspolozena si se vrativ doma a doma mm go drzi v race maliot bato stava oblogi a bebusov edvaj dise user posted image kacil temperatura od 14h i se do sega gorime od temperatura...nemozam da ja predpostavam pricinata ..pred nekoj den bevme na zdravo..da ne sobravme nekoj virus si velam..aahhh od 38.5 ne slegovme podolu i so cepcinja i so tusiranje i so razladuvanje user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Температура кај децата
9.6.2012 0:00:02   
ananikol


Vcera celo poplade go pominavme na bolnica,kontroliravme urina i krv i navodno se e vo red t.e. vo granicite na normalata ama jas sepak sum se uste zagrizena..mislam deka nesto propustivme...neznam sto no go imam toa cuvstvo.
Mamicki vi se slucilo li deteto naednas bez kaslanje,tecenje nos ili bilo koj drug predznak da vi kaci visoka T 38.5-40 i po 26h deteto da vi se vrati vo normala isto kako da ste puknale so prstite za nekoj koj e pod hipnoza da si dojde pri sebe...
Nemame crveno grlo,nemame infekcija vo usinjata,site zapcinja gi imame ...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Температура кај децата
9.6.2012 0:27:35   
Viktori
вака, какошто опишуваш ананикол, може да е вирус. Имаше тука зимоска вирус, со висока температура краткотраен и без никакви други симптоми.

Ајде, важно поминало, си се снашол организмот сам без помош. Силно маже имаш дома. user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 9.6.2012 0:28:03 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Температура кај децата
9.6.2012 14:49:49   
Kokiceto
Ananikol, kako sebesi da se gledam pred 3 meseci.
Isto,identicno. Maliot krena temperatura od nisto. Stavame cepcinja-malku ke se simnese i pak se kacuvase.
Bidejki maliov da cuknam vo drvo mi e zdravo dete, dosega 3-4 pati ima nastinato mm panika go fati.
Se konsultirav so pedijatar vo Kozle i mi rece-nikako ne go nosi po bolnici-cekaj 48 casa pa ako ne spadne do togas pak da i se javam.

Eve ja sto napraviv- go izbanjav vo potopla voda,mu dadov 3 aceroli od po 50 mg,cajce i mu staviv cepce.
Temperaturata spadna a maliot kako nisto da ne bilo si se vrati vo normala.

Taka da,ne mora da znaci deka e virus,moze da e nekoja nastinka prolazna. Ne se grizi mnogu,decata se mnogu pojaki otkolku sto mislime...user posted image user posted image
user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Температура кај децата
9.6.2012 20:58:12   
Maca25
Ананикол ова што го кажуваш ми личи на вироза.
Минатата недела Н. од ништо качи 38,5 Т и 3 дена ја држеше и повремено качуваше и до 39,5. Не ја однесов на лекар, само се консултирав со матичната докторка и ми кажа дека е време на вируси, и дека може да е вирус. Ништо не и давав, освен вит.Ц и кога имаше над 38,5 Т и давав Нурофен. За 3 дена и помина и беше како ново дете.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Kokiceto)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Температура кај децата
10.6.2012 23:35:21   
ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

вака, какошто опишуваш ананикол, може да е вирус. Имаше тука зимоска вирус, со висока температура краткотраен и без никакви други симптоми.

Ајде, важно поминало, си се снашол организмот сам без помош. Силно маже имаш дома. user posted image


Uspeav da go procitam postot pred da si legnam i fala ti,mi ja podsmiri psihata.Samo bev preumorna da ti odgovoram na vreme.
Ovde se uste ne sme se sretnale so takov tip na virus,tie mutiraat a covek uci dodeka e ziv.
I..da,virus e.Denes nose ni tece kaslame kako da imame bronhit,povrakame od slajmot(sto neznam koga se stvori) i veke neznam koj den po red nisto ne jadime...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.