|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
14.9.2010 13:22:17   
ananikol
 
    Vi balogaram na vasite mislenja,peneseni i se sega ostanuva sama da si odluci sto ke pravi ponatamu.
Ni mene ne mi izgledase nekako logicno,no taa (da kazam me ubediuser posted image ) so toa so majcinoto mleko 90% e voda pa nema zosto togas da ne dodade i puder od adaptirano.
     Jas i ponatamu se molzam pa pie vo sise,zasega e dobro(osven moeto maltretiranje ama pak dobro napreduvame na 3 meseci 7500)denes imame termin ke probam pak da go izmeram.
Nekogas se slucuva i da imam pomalku mleko e togas pravam adaptirano a moeto vo frizider do slednoto molzenje pa od dve molzenje pravam eden sleden obrok.Se slucuva edna-dva pati nedelno.

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Адаптирано млеко
14.9.2010 20:37:45   
jagoda
Lele luge sto mi kazuvate ovde i patronazna i po preporaka na dvajca pedijatri nirekoa pre do sest meseci a jas imav kupeno i pro i mi vikaat deka mozam da go davam odkaj pet meseci mislam rodena e na vreme duri i posle termin prvite dve nedeli bese na doenje nemav dovolno mleko skoro ic pa ni preporacaa pre bas me zamislivteuser posted image

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Адаптирано млеко
14.9.2010 21:53:41   
EciPeci
Na GAK na site im davaat PRE- NAN i jas koga pocnav da se somnevam deka mi e gladno detevo kupiv i mu dadov 2-3 lazicinja, ama bidejki mnogu placese drugiot den go odnesov na kontrola i mu kazuvam na doktorov sto mleko sum mu dala i me iskara deka mu davam nesoodvetno i deka toa e za nedonoseni bebinja. Bebinjo togas imas 2 nedeli otprilika i si e roden taman na vreme.

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот jagoda)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Адаптирано млеко
16.9.2010 11:04:29   
skorpijana
vidi jagoda pre e za nedonoseni deca za da kacat kilaza pobrzu toa nema sansi da go najaduva deteto do 6 meseci  nie pocnavme so pre edna nedela potoa ni kazaa so hip 1

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Адаптирано млеко
17.9.2010 22:35:22   
jagoda
E luge ne znam vo vrska so ova pre pro ke prasam na naredna kontrola nie veke pocnavme pro ama eve uste malce ke imame 6 meseci pa ke treba so dvojce da prodolzime samo me bas interesira zasto ni potenciraa isklucivo preuser posted image

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Адаптирано млеко
3.10.2010 14:58:04   
Ana Dani
Zdravo mamicki! Moeto since ima 4 meseci i 12 dena, tesko e 7440, zavcera bevme na kontrola.  Vo posledniov period , nekade skoro 3 nedeli, jade mnogu pomalku otkolku prethodno.  Nie sme na adaptirano mleko od 3-ti mesec i super si napreduvase.  No, kako sto kazav ja namali kolicinata na mleko sto ja pie za eden obrok.  Vo tekot na 24 casa mu se zbiraat nekade okolu 800-850 ml mleko vo vkupno 6-7 obroci, a piese i po 1100-1200 ml. Nekogas znae da bide gladen i po 4-5 saati i da ispie samo 80 ml, pa vecerta da nadohnadi barem malku i toa ponekogas i so lazenje i so molenje. Se obidovme i so promena na mlekoto. Bevme na Aptamil1, pa preminavme na Nan 1i pak isto. So kasicki planirame da pocneme od denes, sesuste ne sme ja vovele novata hrana.  Osven sto ne jade kako prethodno i mnogu go cesaat nepcata i se ligavi, drugi promeni ne sum zabelezala.  Se prasuvam zosto namali vo ishranata i dali toa e vored??? Ve molam dokolku imate slicno iskustvo pisete mi. 

(Одговор на членот jagoda)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Адаптирано млеко
3.10.2010 15:04:01   
mama26
ana dani.za 4 mesecno bebe taa tezina e super.znaci nema mesto za panika.decata menuvaat gi faka periodi koga im se jade a koga ne.znaci period e samo .ne e da nejade voopsto.pocni si so kasicki ako taka mislis...no prasaj go doktorot koi..mislam samo ovosni mozes sega na ovaa vozrast.pozz

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Ana Dani)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Адаптирано млеко
3.10.2010 15:23:59   
mami2
Ana Dani nezznam dale vo red ama e cest problem. I nie go imame izodeno istiot pat, co presvrt kako sto go imas opisano na pocetok na 5 ti mesec, znaci Aptamil, Nan, sega sme na Hipp, od deneska na Hipp 2, ke vidime dali seficata ke go saka...
Togas ni uspevase da se nahranime vo son. Pocnavme so dohrana vo toj period prvo sokovi, pa kasi.
Jas cesto pati se konsultiram so priracnikot Zdrava hrana za Vaseto dete od makedonski avtor, prilagodena na prehranbenite naviki na nase podnebje. Tamu pisuva deka vo petti mesec treba da ima 5 podoi, vo nasiov slucaj 5 obroka mleko, a preporacana kolicina mleko vo prvata godina e 500-700 ml dnevno. moze 2x80 ml sok i kasi, a namirnici koi se dozvoleni vo ovoj period se jabolko, banana, krusa, orizovi i pcenkarni snegulki.  Za izborot na produktite sepak konsultiraj se so doktor zosto na ambalazata na Hipp edni produkti se dozvoleni od 4 meseci, a istite kaj Nestle i Frutek od 6 meseci. pozdrav

(Одговор на членот Ana Dani)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Адаптирано млеко
4.10.2010 11:22:27   
Ana Dani
Fala na podrskata i detalnite pojasnuvanja mama26 i mami2, navistina mnogu mi znacat. Eve i utrovo, prvo vo 6h ispi 80 ml, pa vo 9 h pak samo 80ml. Vcara za prv pat probavme kasicka od kruska na hipp, ama samo 2-3 lazicijnja, kolku da se navikne na vkusot i nemase problem.  Se mrstese, ama si ja slapka i si ja jade, ne ja pluka. :))) Ama so mlekovo ni ide tesko... Ne znam dali pak da se obidam da mu go smenam, na primer Humana, zasto pa od druga strana mi e strav da ne e mu napravam taka povekje problem so postojanoto menuvanje. Vo sekoj slucaj mnogu mi znacat vasite soveti. 

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Адаптирано млеко
4.10.2010 11:48:03   
oliva
nemoj poveke da gi menuvas mlekata,jas gi menuvav taka koga mi namali so kolicinata,pa dojdovme do stepen da se hranime samo vo son sega e 8 meseci i mlekoto go pie isklucivo vo son 

(Одговор на членот Ana Dani)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Адаптирано млеко
31.10.2010 20:28:06   
slavicav
Mamichki mi treba vashe mislenje koe AD da go zemam za da i pravam kashichki,imame 6.5 meseci,jademe i ovoshje i zelenchuk ama nekako malku.Jademe i mlechni kashi so ad mleko na milupa i na hipp ama samo ad ne saka.Pedijatarot ni preporacha da i davam ednash dnevno ad bidejki od 4 meseci poslabo napreduvame.Imav aptamil 1 i do 6 meseci probav da i dadam da pie ne sakashe,probav vo kashichki i taka ne sakashe.Sega kupiv hip 2 probiotik i toa ne go saka nikako.Ve molam dajte mi nekoj predlog koe mleko da go zemam.user posted image

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Адаптирано млеко
3.11.2010 12:19:25   
emma1
slavica mene mi uspea so Novalac, ama toa e do bebeto mozes da probas ako sakas. mislam deka ti pisav vo nekoja dr tema, veke edna nedela megu dorucek i rucek pie po 150ml bez problem. i mene Aptamilot ne mi go sakase mnogu, ama mu go stavav vo kasicki kolku da go potrosam donekade.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Адаптирано млеко
3.11.2010 12:53:57   
sone
kako go koristite adaptiranoto mleko. Jas znam da i stavam i taka vo prav 2 ili 3 dozerki vo zavisnost ako kasickata e mnogu tecna. Bas za toa se konsultirav so pedijatar i mi kaza deka slobdono mozam da stavam i kako pra direktno inaku ovie kasicki sto s epodgotvuvaat so ad mleko go pravam mlekoto pa posle stavam kasicka. denes i zemav karamelino na LINO. Za prvotot dete ne sum davala taka vo prav ad mleko direktno

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Адаптирано млеко
3.11.2010 16:09:19   
slavicav

ИЗВОРНА ПОРАКА: emma1

slavica mene mi uspea so Novalac, ama toa e do bebeto mozes da probas ako sakas. mislam deka ti pisav vo nekoja dr tema, veke edna nedela megu dorucek i rucek pie po 150ml bez problem. i mene Aptamilot ne mi go sakase mnogu, ama mu go stavav vo kasicki kolku da go potrosam donekade.


Da emma1 mi pisha i fala ti,a jas bash sakav da go kupam i neshto pochnaa da me predomisluvaat,demek laktovit isto taka dobar bil i sega mnogu se dvoumamuser posted image
I taka nishto ne zemav za user posted image ne mozev da se odlucham.Pa ke vidam denovive ke zemam neshto user posted image

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Адаптирано млеко
4.11.2010 19:45:36   
sanja22
Zdravo mamicki nie sme na aptamil1 i plus cicanje na dve nedeli mi se namali mlekoto user posted image  a za vodicka i cajce i davam koga e gladna i togas so slast pie mlekceto super si go primi i super napreduva nemame problemi so stolicata ni meseto  inace nie sami si pocnavme bez preporaka od dr tuku od sestrami vnukami go piese aptamilot1 i si zemavme od kaj nea za proba

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Адаптирано млеко
13.11.2010 10:36:54   
slavicav
Imam edna molba moze li nekoja od mamichkite koja shto mu dava na user posted image aptamil 2 da mi gi napishe sostojkite,mi treba da napravam sporedba.Bi vi bila mnogu blagodarna.

(Одговор на членот sanja22)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Адаптирано млеко
25.11.2010 17:05:29   
AnnaMolly RR
Леле луѓе Лактовитот е во дефицит, никаде го нема! Ве молам ако можете прашајте во некоја аптека ако имате блиску и кажете ми да си направам залихи. Јас ГТЦ го поминав, Кисела Вода и Лисиче и не најдов.
Филип пие кравјо млеко, ама помешано со Лактовит.
Ве молам ако можете да ми кажете, многу ќе ви бидам благодарна.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Адаптирано млеко
26.11.2010 11:06:13   
petra27
Devojki od kade da kupam termos za navecer da mi ja odrzuva vodata za mleko,za da ne stanuvam?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Адаптирано млеко
26.11.2010 11:18:01   
mama26
petra jas sum nemala termos ama mislam termosite gi prodavaat vo prodavnici ,kade se prodavaat servisi,mikser,sitni raboti za domakinstvo.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Адаптирано млеко
26.11.2010 12:31:50   
mami2
Петра ако бараш обичен термос, во Гамакс има словенечки 270 денари од 0,5 л. Гамакс е на семафорите на Тутунски, позади зелената зграда. Имаше во Веро грчки ама завршија, незнам дали добиле. Мој совет мирисни ги внатре кога купуваш има едни смрдат одвратно како го купивме така го фрлив, ни со попарување, детергенти не се одмириса. 
Има во бебешките продавници термоси со греач ама се многу поскапи од овие обичните

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Адаптирано млеко
26.11.2010 12:34:28   
denim
Vo Vero ima termosi. Bas pred nekoj den vodov vo toa vo Aerodrom. Sigurno gi ima i po drugite marketi.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Адаптирано млеко
6.12.2010 23:03:59   
sone
Majki aj ve molam kazete mi podgotveno adaptirano mleko kolku moze da sedi na sobna t?Ako dobro me sluzi sekavanjeto za prvoto dete koga mu davav bese 2 do 3 saata ili do 4 saata.Pozdrav.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Адаптирано млеко
6.12.2010 23:14:12   
baby mama
Jas mislam deka ostavav da stoi okolu polovina  cas, a za navecer si pravev topla voda vo sise staveno vo termos i si merev so merilicata mleko vo edna teglicka.Koga ke se razbudese kerka mi vednas i podgotvuvav. Na drugarka mi sestra i e vo Avstrija i ona kazuvase deka mlekoto go ostavala 3-4 saati vo sise da stoi, mislam ona sto nema da go dopie, i posle ke si go ispie ostatokot.user posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Адаптирано млеко
6.12.2010 23:19:29   
Pepelaska *
Jas poveke od 1 saat ne mu go cuvam, i jas neznam tocno kolku smee da stoi ama nekako strav mi e da mu davam ostatoci od prethodnoto

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Адаптирано млеко
6.12.2010 23:21:36   
Maca25
АД млекото може да стои 2 часа. Секогаш треба да се подготвува ново свежо млеко, а не после 3 саати да го допива старото. Барем јас така правев. Тоа што ќерка ми немаше да го испие го фрлав, затоа што не е добро за детето да му се дава често ад млеко, односно треба на размак од 3 часа. Барем мене така ме советуваа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Враќање на работа по породилното отсуство.
Admin

Со какви предизвици се соочувате кога се враќате на работа по породилното отсуство?