|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Причини за непреспани ноќи
2.11.2009 14:18:05   
mami
и те како надокнадува, ене го спиел 2,5 саата прееска и пред да дојдам од работа сигурно ке дремне уште некој саатuser posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Причини за непреспани ноќи
2.11.2009 14:21:46   
Milicka
Фала многу,ако можеш да најдеш нешто друго супер!!user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Причини за непреспани ноќи
2.11.2009 14:44:25   
ripce
леле не сум била сама со непреспиени ноќи откога е родена надица немам спиено повеќе од 4часа а последниве неколку ноќи исто како кај професорица се буди 10 пати ја ставам на града цица 2мин ја враќам во креветче јас не сум ни покриена а таа веќе е разбудена сака да спие во раце


мојот спиеше кај мене врз градите и тоа на мешето... никако не сакаше на грб и ден денес не сака да лежи на грб.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Причини за непреспани ноќи
2.11.2009 15:09:00   
Maca25
еве сега заспа, па да видам колку ќе спие. Ја прошетав малце надвор, да ја фати воздух, ама цело време плачеше и во количка и кога дојдовме дома. Не знам што и е денес, посебно е нервозна, до сега не била ваква. Може и расте осмото запче. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 15:14:10   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

Eve vi eden izvadok od tekst od edna mnogu dobra kniga"Sto da ocekuvate vo prvata godina"
Vaseto bebe ke prodolzi da se budi po nekolku pati vo tekot na nokta do krajot na zivotot,kako sto pravime site.No se dodeka ne nauci samo da prodolzi da spie,ni vie ni toa nema da mozete dobro da se naspiete noke.
Obidot da se vrati na spienje so doenje,sisence,lulanje,galenje,peenje-samo ke go odlozi ucenjeto kako da go napravi toa samo.
Momentalno odviknuvanje
Ostavete go da se isplace
Postepeno odviknuvanje
Odgovorete koga ke ve vikne,no ne taka sto ke go hranite.Obidete se da mu pomognete na drug nacin,so peenje,galenje,nisanje.Koga ednas ke moze da zaspie bez nokno hranenje,obidete se povtorno so programata na ostavanje da se isplace.Poveketo bebinja na pocetokot ke imaat problemi da zaspijat na ovoj nacin,no recisi site ke uspeat otkako nekolku pati ke se isplacat.
Nekoi doeni bebinja prodolzuvaat da se budat i da se hranat noke i koga veke nagolemo proodele,ne poradi toa sto imaat potreba da jadat tuku zatoa sto od nok na nok im se dava sansa sto ne mozat da ja odbijat:uteha so doenje.Obicno prodolzuvaat da se budat noke se dodeka taa ponuda postoi.Nivnite majki obicno imaat zelba da go zrtvuvaat neprekinatiot son za da sluzat kako postojano raspoloziv izvor na mleko se dodeka ne gi odbijat od dojka.

Sto mislite za ova???Na niet sum od drugata nedela da ja ostavam nekolku noki da se isplace i naraat konecno da spieme site,vklucuvajki ja i nea.Ova go pisuva vo knigava za 6 meseci bebe


ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Sto mislite za ova???Na niet sum od drugata nedela da ja ostavam nekolku noki da se isplace i naraat konecno da spieme site,vklucuvajki ja i nea.Ova go pisuva vo knigava za 6 meseci bebe


Цацко искрено ќе ти кажам ова не ми се чини добра идеа да ја оставиш да се исплаче... И син ми беше навистина слободно ќе кажам досаден, се ќе му погодиме и пак не сака да спие, седеше буден до ниедно време 2-3 часот, ние утепани тој се смее сака да си игра... па постепено му го фативме редот, сега почна да заспива во 22-23 часот не се буди воопшто и спие до 10 часот. Во текот на денот јаде често, а ноќта не ми се буди за јадење. Пред спиење 300мл млеко и нареден пат дури утредента.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Medo

Не знам за методиве - ова со плачењето многу жално ми изгледа, ама веројатно мора така.
Инаку, што се однесува до возраста, дефинитивно веќе треба да спие цела ноќ т.е. барем да врзува од кај 11/12 до кај 6 часот.
Поздрав Цацко и со среќа во одвикнувањето. Се надевам нема да биде многу тешко.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

abe ova ne se trpi vise,a baska do godina dena ke skrenam so ova tempo.Ke probame ama uste sobiram hrabrost,i sum kako tie majki sto gi opisuva knigatauser posted image
i Elena jade prku den ubavo,e sea navecer cica ama ne pie 300ml mleko,i zaspiva kaj 11:30 12,pa posle edno 5 pati do sabajle stanuva.E izvinete ama toa ne e zdarvo ni za mene ni za nea


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammy

Цацко, темава ми е мојата болна точка.user posted image

Не знам што да правам, ми се буди на секој саат.
Пробувам со нишкање и гушкање, па дури на крај малку цицање, ако ништо од претходново не успее. ММ ми вели да го оставам, ама немам сили ниту да го слушам, а и ми е страв да не се расони ептен, па да се сликам после.

И моево е точно 6 месеци и чув дека дури до кај една година може да е така.

Ајде чекам искуства од другите мамички.

Жива ненаспана сум јас, мм не го ни слуша веќе,си спие..

ИЗВОРНА ПОРАКА: Medo

лелеееееее

Моја Ива е многу фина и ја штеди мама. Денес прави 2 месеца а веќе одамна заспива во 22/23 часот и после се буди накај 4/5, па во 7/8 и после спие до кај 10/11. user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Цацко, Елена е мала уште, не може многу обилно да јаде, затоа станува често во текот на ноќта... И јас како тебе (а со мене и мм) викавме аман веќе кога ќе спие цела ноќ, па и ние да се наспиеме како луѓе, ама полека, смирено, се' во право време, сега некогаш ќе се загрижам зошто уште ми спие зашто не станува да јаде... На нас мајките никако не ни се погодува user posted image


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 15:20:05   
Medo
Моја другарка (бебето и е 4 и пол месеци) сега се обидува да го направи истото. Ми кажа дека едно будење успеваат да го поминат без цицање со тоа што ќе ја подумкаат и некогаш и ќе ја остават да се исплаче. Има резултати.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 15:44:35   
Палешка РР
И Миа ни прави журки навечерuser posted image , ако ја запалам ламбата побрзо ќе заспие, кога ќе ја ставам во креветче, ја гаснам ламбата - се разбудува и гука и се смее. Дење си надокнадува, ама затоа ноќе е бекрија user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 22:13:05   
bebi
И ние се журкаме по цели ноки. Никако да врземе 3- 4 саати. Ако цицаме ке продолжи, ако не вика и плаче.И јас како и  мammy се гушкаме, се нишкаме, но ништо, на крај пак завршуваме на цице.
Незанам, но и мене ми е многу жално да го оставам да плаче. Еднаш го оставивме, и плачеше цел саат и не престана и потоа ни требаше уште толку да го смириме. Си реков дека тоа е прв и последен пат да применувам таква метода.
Многу е тешко и вака, ама ајде сите викаат дека е само додека цица, наводно после ке почне да спие нормално.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 22:19:41   
***Lide***
moevo bebe uste ne rodeno e budno na vecer i preku den mrda ama na vecer ekstra ne mozam da spijam nikako ne mozam da se namestam vo udobna polozba user posted image
koga vaka mrda vo mene togas sto ke bidi koga ke izleze nekako me faka strav izgleda deka ke imame ludi nokiuser posted image

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 23:04:43   
cekı79
zdravo na sıte sto ste na ovoj forum 
mojot mal angel stotuku zaspa pa jas malku na ınternet ı slucajno go najdov ovoj sajt.user posted image  

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 23:09:14   
nadica
добро ни дојде цеки79 пријатна дружба

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот cekı79)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 23:09:19   
cekı79
lıde ne se grızı ı jas bev ısta takva vo bremenosta mojot soprug me narekuvase nocna ptıca no sega se e ok otkako se rodı bebusot se promenı taa sıtuacıja sega momentalno spıe  spıe kako top.bes grızı ı panıka

(Одговор на членот cekı79)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 23:09:52   
jovanka
Dobrodojde i se nadevam ubavo ke se druzis so nas i ke mozes da dobies mnogu informacii

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот cekı79)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 23:11:44   
cekı79
blagodaram nadıca

(Одговор на членот cekı79)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 23:19:37   
mother 29
ај ке си молчам ,да не ви кршам атар...дека после цицање ке почнат да спијат цели нокиuser posted image

(Одговор на членот cekı79)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 23:34:37   
vlatko
немојте да се секирате!!!!ова штп го читам на форумот не е ништо...ние веке 19 месеци само ако ја чува некоја баба тогаш може да кажеме дека спиеме.
дали верувате дека не засипива пред 1 часот и тоа треба да ја воземе во кола за да заспие.никако нејке кога се рече за спиење.нешто чудно и невероватно.еве сега е будна се обидуваме веќе 2 саата да ја уписеме и секој ден е ваков и не бива и нема што да се праве ја качуаме во кола и ја воземе друг спас ние во овие 19 месеци не можевме да најдеме.пробувавме секакви методи,бабини деветини,лекари и уште што ли не и заклучокот на сите доктори е хиперактивно дете,а ние веке не сме во состојба да финкционираме .затоа имам читано еден куп формуми и сајтови и решението секаде го наогам но е многу болно.го пробавме два дена и почна да резултира но се разболе и многу ја разгаливме после и грлото три месеца не можевме да и го дредеме.но има решение ако можете да го спроведете и издржите како родители.

http://dnevnikbebe.wordpress.com/2009/06/27/kako-nauciti-dete-da-samo-zaspi-i-prespava-noc/

http://www.lisa.rs/svet-oko-nas/decji-svet/1528-Nauite-dete-spava.html

и ние веке не можеме да издржиме ако некој знае нека помага.
откако ке ја успиеме преку нокта станува 5 -6 пати не се издржува...


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.2.2010 23:53:08   
Cacko
vlatko falaza postot,ke se konsultiram denoive so mm so da praime,ali u sekoj slucaj znam deka od drugata nedela nesto ke prevzemam,togas ke bide 6 ipol meseci i moram da ja odviknam od budenja noke,popustiv vise

(Одговор на членот vlatko)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Причини за непреспани ноќи
16.2.2010 0:06:09   
vlatko
само прочитај ги советите на тој доктор и разгледај по интернет за него и се ке ви биде јасно.ние само што започнавме со тој метод и тргна тогаш ана во градинка ладно деца болни и се разболе.и грлото 3 месеци и беше црвено и поради причината што ке плаче да не и го надрзнуваме уште ја трпеме но до оваа недела максимум.
иам фајда пробавме и за неколку дена сама почна да си го бара млекото амам и врекичката и во креветче ама после ова се се смени по старо.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Причини за непреспани ноќи
16.2.2010 9:48:08   
acka
iva kaj mene cel den ne spie zaspiva ama po 15 min i se budi.  a noke se budi samo ednas vo 1 ke se nacica i pak ke zaspie i do sabajle spie.

_____________________________

sekoj go gleda nadvoresniot izgled a mnogu malku znaat koi sme navistina.

(Одговор на членот vlatko)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 9:07:14   
Cacko
nemam srce be luge da pocnam da gi primenuvam taktikite za da se odvikne od budenje nokeuser posted image user posted image user posted image znam deka se dur mi e zal ke se osekam vaka utepano,ali zal mi e,zabcinja vadi sea,i se nesto si baram opravdanje.mm mi e lut sto ne si stojam na zborot

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 9:13:14   
mother 29
KЛИКНИ..................

Овде имаме нешто пишувано за методот контролирано плачење!

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 9:15:32   
BEBICA
Cacko znam kako ti e ako uspees svakati cast.Jas pokusavav i da se isplace pa sama da zspie nemase rezultati uste poloso bese, ednas mi zajde tolku mnogu sto mi pomodre i od togas dignav race rekov nema da ja macam postepeno sama ke si nauci.Ti pokusaj moze da ti uspee.
Kaj nekoi bebenca uspeva kaj mojava cela nedela probuvav i ne bre brate nejke uste poloso bese ke se naljutese pa ke pocnese i a lipta pa celi noki vo race sum ja drzela.
Imas podrska od mene.Znam deka ti e tesko.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 9:21:49   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA
uste poloso bese ke se naljutese pa ke pocnese i a lipta pa celi noki vo race sum ja drzela.



исто...јас мислам дека никој не може да истрпи детето да му се одерува ,а тој да чека да поминат 5 мин....е сега ако детето си е помирно ,па залипа малку и продолжи со спиење,така бива!ама да се одерува од плачење ,јас да чекам..абе нема шанси..и да заспие и да дотрпам да се дере, после цела нок јас нема да спијам од грижа на совестаuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 9:22:31   
pacuvce
Јас со Андреј имав мака невидена...Како утепана бев...Со ноќи сум го држела во раце...Не плачел,ама не спиеше воопшто...Само што ќе го спуштев на кревет,веднаш отвараше очи и се будеше...Бојан сега е друга приказна...Го облекувам во пижами,пие млеко и го оставам на спалната заграден со перници,му гасам светло,но не ја затварам вратата,туку ја оставам отворена и тој цело време гледа што правиме ние во дневна и за некаде 10-15 минути е заспан...Пред излегување само му велам -нани,нани и мислам дека со тек на време му стана синоним за спиење...Мм на почетокот ми се смееше и ми викаше како можеш да му викаш така,божем нешто те разбира,ама кога нешто ќе го кажете сто пати,почнува да има значење дури и за бебе од 6 месеци...Мислам дека многу влијае карактерот на детето...Јас имам две деца кои за оваа проблематика се дијаметрално спротивни...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 9:25:39   
mother 29
да ,ете баш за ова зборев........што убаво кажано низ искуство......мирно дете лесно све си прифака,темперамент,оди пак на научи гоuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?