|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 9:29:42   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

да ,ете баш за ова зборев........што убаво кажано низ искуство......мирно дете лесно све си прифака,темперамент,оди пак на научи гоuser posted image

e bas taka

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 10:15:15   
topce
моја другарка имаше многу проблем со детенцето за спиење, така да знам како е да си ненаспан.
освен кога имаме проблем со запчињата дете цела ноќ си преспива. ама да ви кажам искрено таква си е од сам почеток. јас ја будев навечер за да цица првите 40 дена, после ја оставив сама да си бара и од 22часот до 5часот наутро воопшто не се будеше. сега си преспива цела вечер од 19-20 часот до сабајле 6Ч30 или 7часот.
што за мене е премија бидејќи сум наспана. ние од секогаш сме имале проблем со успивање. посебно кога почна да станува сама ама тоа беше бркање.еден ден си викам дете од 7 месеци мајтап си игра со мене бе.
и земавме прво ајде со музика и тоа ни палеше некоја недела две. после земавме звезда што прожектира слики на таванот. е тоа беше топ само што после 3 месеци мене почна да ме нервира музиката па сменивме на друго, тато да ја успива, не дека предходно не го правел тоа.е кога почна во градинка да оди, и таму веројатно многу се уморува, после со нас дома навака натака и знае и сама да си каже мама насасија нан нан.
ама има моменти кога вришти и не сака и точка. и тогаш се местам во една положба затворам очи и ја игнорирам и никој не смее да влезе во соба. и така два три пати пробала и кога виде дека никој не е на нејзина страна цуцлата во уста и навредена грб ми врти и заспива.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 10:18:58   
mami
ама има моменти кога вришти и не сака и точка. и тогаш се местам во една положба затворам очи и ја игнорирам и никој не смее да влезе во соба. и така два три пати пробала и кога виде дека никој не е на нејзина страна цуцлата во уста и навредена грб ми врти и заспива.



леле и ние неколку пати вака...колку само ми доаѓа да му се изнасмеам тогаш ама се воздржувам и така налутен ке си заспиеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 13:50:15   
nadica
еве ме мене повторно да се жалам user posted image user posted image user posted image

минатата ноќ ја заспав надица пред полноќ (за нас е супер) и мислев ќе имаме мирна ноќ ама во 2ч се закашла многу и поврати се расплака разбуди и едвај ја смирив user posted image за да се успие повторно во 4 user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 16:20:27   
Adrijana
cuca otkako napolni eden mesec prestana da stanuva noke i spiese od 7-8pm do 7-8am, i nie spievme so nea, normalno.Ama otkako ja vakciniravme pred edna nedela, 3 noki po red mi stanuvase vo 2 pa vo 5 pa vo 8user posted image sinoka spiese do 5, ama cela nok mrdase kako da ima crvci vo gazotuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 16:48:57   
BILJANA_G
Eve me i mene pak.Da vi kazam za moite neprespani noki.Edinstveno po celi noki ne sum spiela samo togas koga Angela imala temperatura.Po 4,5 dena oko ne sum sklopuvala togas son nikako ne me faka a i drustvo mi pravi i mm i on nemoze da spie koga nasata kuklicka ima temp.Imalo i drugi pricini poradi koi ne sum spiela ama tie se sitnica,koga sme primale vakcini pa imalo placki poradi bolki vo raceto ili pak imala malku temp.A kako bebe bese mnogu mirna ne placese mnogu,si spiese,grcevi nemase mnogu taka da za togas nemam zbor da kazam deka sum se izmacila.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 16:52:32   
BEBICA
Lele Biljana _G sto ubavo taka.Ti si presrekna majka sto imas takvo angelce.Ne vikam i ja sum srekna majka no do 13 mesec imam spieno cela nok samo 2 pati.A od togas pa navaka se naspav.Monika sama nauci da spie cela nok da ne kenka da ne bara da cica nisto, preku nok prestana.
user posted image user posted image user posted image user posted image za malata lepotica.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Причини за непреспани ноќи
24.2.2010 17:01:16   
BILJANA_G
Bebice jas samo mnogu se nervirav togas koga piese mlekce,toa bea prvite dva meseci.Sisenceto so mlekce go piese po eden saat. 

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Причини за непреспани ноќи
12.3.2010 10:14:58   
Cacko
inace da vi kazam deka od sinoka pocnavme so mm da ja primenuvame metodata "ostaj ja da si place" za da se navikneme da spieme cela nok.i da vi kazam super projdovme,prvin se razbudi nakaj 2 i placese 5 min pa si zaspa,posle se razbudi kaj 5 i placese 30 min ama pa si zaspa.e posle stana kaj 6:45 i stanav da i dadam da cica pa si prodolzi do 8.ne se budese mnogu sinoka i dobro projdovme,daj boze vaka da bide i drugive veceri

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Причини за непреспани ноќи
12.3.2010 13:02:54   
alex_mo
Супер Цацко..
И јас сум со истиот пробле...преку ден е супер ама навечер никако не заспива пред 1 и се разбудува на 2 часа..кога продолжува да спие кога кенка...важно јас сум хронично ненаспана.Користам преку ден ако она поспие,ако ептен сум падната викам по мајка ми или сестра ми да ја причуваат јас малку да дремнам.
Се тешам дека е уште мала 35 дена и дека со време ке си фатиме ред.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Причини за непреспани ноќи
12.3.2010 13:13:32   
nadica
ајде мила ќе биде па мала е твојата лепотица почекај малку

инаку да user posted image user posted image user posted image за цацко ама јас и мм неможеме ни секунда да ја оставиме такви сме по природа а таа заплаче ние до неа 24/7 на приправност user posted image user posted image user posted image а иако ние пробаме свекор ми и свекрва ми ќе се качат трчајќи да ја смират куклата на баба user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Причини за непреспани ноќи
13.3.2010 19:32:52   
Cacko
sinoka pak ja ostevivme da si place,stana edno 4-5 pati placese po 5-10 min i si prodolzuvase.valjda za nekoj den ke upali metodava,posto srce ne mi izdrzuva viseuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Причини за непреспани ноќи
13.3.2010 19:49:10   
Mila na mama
Кога се одвикнувавме од цицање значи пред некои 6 месеци и се случуваше ноќе да се подразбуди ама бидејќи креветчето е споено со нашиот кревет јас пуштам рака ја погалувам по образ таа со рачето ми ја пипка раката и за 2-3 мин двете сме пак во сон. Мислам дека бараше да се осигура дека сум тука за нејзе. Јас не сум имала непроспани ноќи. Мила од прв ден дење дремнуваше 3 пати по пола саат ама затоа ноќе спиеше цела ноќ. И сега кога имала возбудлив ден не се разбудува туку како во сон мрмори мама раче и јас пуштам рака да ја погалам ама се поретко ни се случува малата се осамостојува секој ден се повеќе.  Не можам да ја оставам да ме бара или да плаче таква сум си мислам дека ќе и развијам несигурности страв дека ме нема.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 13.3.2010 19:51:37 >


_____________________________

love u all

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Причини за непреспани ноќи
13.3.2010 19:55:38   
Палешка РР
Е и јас откако ги баталив креветчето на Миа и мм user posted image , откако си ја ставив до мене, машала поубаво ми спие. И заспива со лежење, држење за раче и цицање. user posted image
Инаку незнам колку километри изодував додека ја заспијамuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Причини за непреспани ноќи
15.3.2010 0:06:38   
Maca25
Ние неколку пати ја применивме методата `остај ја да плаче` и кај нина не упали. Само стануваше уште по нервозна, одбиваше да спие повторно во креветче и се чудам од каде и е енергијата да плаче без прекин со саати. Јас доаѓав до неа ја галев ама не ја кревав од креветче. И џабе нервози, 2 дена и не можев повеќе да издржам. Сега ја успивам легната до мене, со рачињата ме држи за лице (и јас едвај дишам) и кога убаво ќе заспие ја префрлам во креветче. Кога ќе се разбуди ноќе ме бара мене и не дај боже мм да и се појави, одма вришти. Ја земам и пак оста приказна, до мене, кревчте, плачење, пак до мене... и така цела ноќ. Кај и да е ќе се мрднам. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Причини за непреспани ноќи
22.3.2010 13:31:24   
Cacko
inace eve po 10 dena treningot uspeva,Elena pred dva dena ic ne se razbudi,a ovie dva dena po ednas i kenka samo 2-3 min i sama zaspiva.user posted image user posted image user posted image yeeeees
preporacuvam na siteuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Причини за непреспани ноќи
22.3.2010 14:03:13   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image за Еленка наша

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Причини за непреспани ноќи
7.4.2010 0:19:23   
sinolicka
nie ne se budime noke sebudevme koga ni rasnea trojkite ili mnogu redko  za voda ako e zeden,inaku spieme sami od 8 meseci matej e vo svojata detska soba

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Причини за непреспани ноќи
17.1.2011 17:59:57   
Felly RR
Ние еве речиси 13 месеци, и уште се буди во текот на ноќта, некогаш сака чајче, некогаш цуцле, ама никако да ја спие цела ноќ без прекини. А за успивање немаме никаков проблем, сама си заспива, ама затоа се буди неколку пати во текот на ноќтаuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Причини за непреспани ноќи
17.1.2011 22:31:40   
suzeto
lele vasite se barem mali moeto do 4 god so nego obavezno i drzejne za raka nisajne site ugodnosti ,...a sega spie sam no mlekoto ne go pie dodeka ne legnis so nego i da kopa na noktite,,,,,,,uste bebe obavezno drzese za raka za da zaspie i posle preode vo kopajne noktiuser posted image user posted image
pobrzo ostavajte gi sami dodeka ne e docna

< Поракaта ја уредил suzeto -- 17.1.2011 22:33:45 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Причини за непреспани ноќи
17.1.2011 23:01:12   
Pepelaska *
Првиот месец ние не спиевме ни дење ни ноќе, а причина за тоа беше гадното меше, откако со тшко срце почнавме со АД моето бебе спие по цела ноќ, се буди еднаш многу ретко или двапати ама сепак мало е му се јаде. Звучи смешно ама јас му пеев ајде мило спиј сега е ноќе сите спијат утре ќе си играме и ете си спие пу пу да не го подречам. user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Причини за непреспани ноќи
18.1.2011 14:47:52   
Nadezna
,se budi (taka e sviknato) i se nervira zasto se budi koga mu se spie!ke kloca, mrda,ke se poligavi malku i zaspiva....


Potpis :)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Причини за непреспани ноќи
10.5.2011 17:11:32   
skorpijana
nemavme nikakov problem so spienjeto do pred 1 nedela ne znam sto e rabotata stanat i dvajcata ne sakaat mleko nisto ne sakaat samo da legnat do mene ili mm i spiat ne znam sto da pravam ne mozam taka da spiat so nas po cela nok se budam ne mozam da spiam izmorena sum pomoss imal li nekoj vakvo iskustvo sovetiuser posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Причини за непреспани ноќи
26.7.2011 1:03:17   
ananikol
 


  Kaj nas si bese kako ritual da se stanuva na sat a nekogas i na pola sat.Otepani bevme,jas stvarno nemozev da funkcioniram veke....user posted image  si placese i koga bese gladen i koga bese sit,ete taka si se vrtese i ke si se rasplacese i morav vednas da se stvoram pokraj nego inaku stanuvase.
Od koga go pripoiv krevetceto do spalnata i ja odstranivme ednata strana od krevetceto sega pomirno si spie.Pocnuvame da spieme skoro cela nok-site trojca

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Причини за непреспани ноќи
26.7.2011 9:43:56   
vesna1
I jas se custvuvam kako zombi. Stanuva po deset pati noke i place. Pricinata e odviknuvanjeto od mockanje vo peleni. I se mocka, nejke vo peleni a nejke i vo noksirce noke i place.Probav da ja stavam na sila vo noksirce ama vristi i paga od sto i se spie.
Denje nemame problem mockame vo noksirce, ama noke strasno.
Aman ima li kraj koga ke porasnat veke.user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?