|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 0:33:12   
Natuska85
До пред некоја недела моето user posted image заспиваше кај 21.00 часот,првото станување му беше кај 3-4 да цица,второто кај 6 и веќе 7.30 бевме станати.Сега незнам што му стана почна да ми станува на секои 2 саати.Заспива кај 22.00 па се буди кај 1 ,па кај 3,5,6,....ќе го ставам ќе цица 3-4 мин и пак заспива....Не ми е проблем станувањето,пошто веднаш заспива ама не сакам така да се учи,а таман помислив дека кога ќе почнеме со дохрана ќе почне да ја преспива цела ноќuser posted image .Додуша и не сме почнале асално со дохрана,а и послабо нешто ми цица преку ден во последно време,дали можеби гладно е па ради тоа се буди,или пак дека малку му е затнато носето деновивеuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 0:45:23   
Maca25
Натушке голем е веќе, може му треба повеќе храна па може затоа се буди.  А и да види дали мама е до него уште, да си ја осети топлината на мама user posted image  

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 9:12:12   
AnnaMolly RR
Натушке, и мене вака исто ми правеше Филип! Едно месец-два буквално секоја вечер се будеше на 2 часа како навиен.
Можно е да е гладен, ама ако не ти плаче мислам дека не е. Штом викаш дека веднаш заспива кога ќе поцица, мислам дека не е до јадењето. Да е гладен повеќе ќе се нацица или, пак, ќе ти плаче.
Мислам дека тоа му е некој период и дека Маца е во право, сака да осети дека си тука.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 9:38:58   
Maca25
Јас таков период на спиење немав. Моево ѕверче значи од бебе се будеше на 2 саати за цицање, па се до пред некој месец кога почна да ја преспива цела ноќ без будење. Кога престана да цица се будеше за вода, за млекце, а најмногу за Мама user posted image . Само да ми ја осетеше раката на нејзинот лице и одма си заспиваше. Е после дојдоа вадење на пелени, па стануваше за мочкање, така да јас цела ноќ најверојатно ќе ја преспијам кога Нина ќе има едно 6-7 години user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 9:44:02   
Tanjicka
moevo pogolemo dete Luka koj mima veke 2 godini i 1 mesec seuste nema prospieno cela nok, od 1.5 godina pa navaka se budi so histericno placenje i nema nacin da go smiris i toa placenje trae moze i po polovina cas, pomosssssss

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 9:53:01   
Maca25
е Тањичка колку ми е познато тоа... од мирно спиење одендаш да се буди со вриштење...не знам што да ти кажам освен : ќе помине user posted image . Земи го до тебе, погали го малце и ќе се смири. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 10:08:45   
Tanjicka
maca RR se sum probala nisto ne mi pomogna, ostana uste na bajacka da go nosam nekoja, iako neveruvam vo takvi raboti

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 10:16:22   
anedespo
Абе у кој век живеете со овие бајачки?  Не веруваш а ќе го носиш. А да прочиташ малку на интернет, како што имаш време да пишуваш на Рингераја.
Пиши ноќен терор и се ќе ти стане јасно. Се надевам.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 10:20:24   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

maca RR se sum probala nisto ne mi pomogna, ostana uste na bajacka da go nosam nekoja, iako neveruvam vo takvi raboti

Kakva bajacka! Ne veruvam deka ke ti go resi problemot. Znam deka sekoj bi probal se, posebno koga se raboti za detence. Ama sepak ne veruvam vo takvi raboti i voopsto ne sum go nosela na bajacki. Iako i majka mi i svekrvami za sekoe malo pocudno odnesuvanje samo toa kazuvaa, urocen bil . Mene toa so urocite mi bese mnogu smesno.
Mi se slucuvale i mene takvi periodi na nespienje, placenje...bile pokratki i nekako cuvstvuvav deka koga ke go legnam do mene, ke se pogalime, poguskame mu pominuvase.
A ako epten se prolongira i ne pominuva, sekogas mozes da si pobaras strucen sovet od pedijatri, psiholozi....
Ama se nadevam deka e samo period i ti posakuvam da pomine sto pobrzo...user posted image

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 10:54:35   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

До пред некоја недела моето user posted image заспиваше кај 21.00 часот,првото станување му беше кај 3-4 да цица,второто кај 6 и веќе 7.30 бевме станати.Сега незнам што му стана почна да ми станува на секои 2 саати.Заспива кај 22.00 па се буди кај 1 ,па кај 3,5,6,....ќе го ставам ќе цица 3-4 мин и пак заспива....


Натушке, јас мислам да не му даваш така нон стоп да цица (кај 1,3,5,6) оти така често ако се буди, и брзо заспива, сигурно не му за јадење. Пробај да го терате истиот ритам - ако се разбуди во 1 - само понишкај го, ако сака цуцла, дај ми цуцла, да другиот пат во 3 дај му да цица, па после пак ако се разбуди, пак пробај  некако да го успиеш, и дури во 6 дај му да цица.
Мене истово ми се случи со Матеа кога имаше 4 месеци. Претходно спиеше од 23 до 6 без разбудување, и почна да ми се разбудува, прво на три саати, па на секој саат. Јас мислам згрешив што и јас така, ќе се разбуди, јас и давав да цица, и така се научи.
Пробај затоа прво инаку да го заспиеш, ако брзо си презаспива, може не е дека е гладно, туку само те бара тебе.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 11:07:42   
Felly RR
Тањичка, а дали се разбудува отприлика во исто време откако ќе заспие? Имам читано дека ако се случува така, да пробаш да го разбудиш ти пред да се случи тоа. Дека ќе му го пореметиш циклусот на спиење, и ќе го спречиш ваквото разбудување. Не знам дали е вистина, дали нешто ќе помогне, но ништо не губиш да пробаш.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Причини за непреспани ноќи
6.10.2011 11:12:37   
anedespo
Ноќен терор
Ернест Хартман објавил многу книги и трудови во врска со кошмарите. Неговата работа покажала дека најчеста тема на сонување при ноќната мора е бегањето од прогонувач. Возрасните најчесто се гонети од машки фигури, додека децата најчесто се гонети од животни и суштества од нивната фантазија. Ноќните мори се поретки кај возрасните, и нив почесто ги сонуваат децата на возраста помеѓу три и четири години, и седум и осум години. Околу пет до десет проценти од луѓето сонуваат кошмари еднаш месечно или почесто. Хартман вели дека ноќните мори се директно поврзани со дневната активност, и се показател на страв и вознемиреност со кои што треба да се соочиме. Пттикнувачи на ноќните мори можат да бидат злоупотреба на дрога, трауматични искуства како загуба на сакана личност итн. Ноќниот терор се разликува од ноќната мора. Ваквиот вид на сон се јавува за време на првиот час или два спиење и за време на не-РЕМ фазата. Врисоците при вакво сонување се чести. Сонувачот тешко се буди, и обично по будењето не се сеќава на повеќе од една сцена од сонот. Ноќните терори се многу поретки од ноќните мори. Децата од две до шест години најчесто сонуваат вакви соништа, а се случуваат кај 15 проценти од сите деца.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Причини за непреспани ноќи
26.12.2011 18:51:03   
kejt _11
sin mi e 9mes i stanuva na sekoj 2saati za cicanje,ne znam zosto tolku cesto se budi i do koga ke bide taka?

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Причини за непреспани ноќи
2.1.2012 16:57:16   
Natasa981
Kako be gi legnuvate vo devet i vi stanuvaat tek sabajle bebinjata..?! Off mori majko zasto kaj mene ne e taka? Moeto user posted image ima 2ipol meseci i se budi cesto vo tekot na nokta,jas mislam najcesto grcevite ja budat..Posle tesko zaspiva povtorno, eventualno ako e na grada ke prezaspie pak,a ako ne, ke  place i mora povtorno da se uspiva..Bel den ne vidov,slatki maki neli, toa e toa.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот kejt _11)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Причини за непреспани ноќи
14.1.2012 17:02:50   
AnnaMolly RR
Се научи господин Филип да заспива во дневна, пред телевизор. Па после го префрлам на спална до нас. Е сега, порано ќе се подразбудеше, ќе пивне малку сок и одма заспиваше. Никакви проблеми немав со него од раѓање, навечер како да немам дома бебе.
Ама во последно време штом се подразбуди малку не бара сок, туку да одиме во дневна да спиеме. Па ајде селење со јоргани и чуда. Па ќе заспијам и јас до него, па спиеме така со часови. Сабајле во 8 стана и вика „таму, визор“ - кај телевизорот да одиме. И пак заспа, до 9 и пол спиеше.
Морам да го одвикнам од заспивање во дневна, ама па за жива глава не сака да заспива во спална!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Причини за непреспани ноќи
14.1.2012 17:39:09   
kejt _11
kaj mene sin mi dodeka bese pomal po 1 do 2pati se budese vo nokta no sega na sekoj 2saati,ne znam zosto tolku se budi najverojatno od navika

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Причини за непреспани ноќи
14.1.2012 22:16:31   
*viva*
pricini za neprespieni noki se moite dve kerkicki
ednata e 2god drugata 5 meseci.cela nokj vo beskraj
istoto go pravam stani legni topli mleko po neznam
kolku pati pa na nekoj mu se mocka pa se otskrivaat
pa bebeto place lulaj i eve jas edno dobri 2 godini
neznam sto e pernica a sto krevet.a i vekje naviknav
na ova tempo se tesam ko ke potporasnat malku
mama nakraj ke moze da odspie edna nokj bez budenjeuser posted image
tesak rabota sto velite.


(Одговор на членот kejt _11)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Причини за непреспани ноќи
16.1.2012 9:46:14   
Calypso
Uh, vekje ne znam kako e da se spie cela nok. Porano koga sin mi bese pomal, nemavme problemi so spienjeto, duri i koga imase grcevi se budese odvaj ednas ili dvapati vo tekot na nokjta... koga ke go zaspiev okolu 8 saat, ne se budese se do 2 ili 3. A sega... aj sto zaspiva okolu 9, ama mora da se razbudi uste ednas ili dvapati dodeka si legnam jas, a posle toa se budi na sekoj saat... vekje i dvajcata so mm ne znaeme sto da pravime. Ova pocna koga pocnaa da izleguvaat prvite zapcinja, vo sestiot mesec, a sega vekje imame 10 meseci. Mislam deka tuka e moja greskata sto ne go odviknav od nokno cicanje na vreme, sto ne go nauciv sam da si zaspiva koga ke mu dojde vreme. Isto, izgleda i toa sto preku den se premoruva moze da bide pricina za nemiren son... a ne place nesto mnogu deteto, ednostavno se budi, ke si zakenka i raspolozen e za igranje. Ne znam kako moze da ne mu se spie. I jas i mm ne sme spankovci, mozeme da funkcionirame so malku spienje, ama ne sekoja vecer da bide vaka. Namesto cicanje sum mu ponudila voda vo sise so klunce, no ne funkcionira, bidejki toj pie voda i drugi tecnosti samo od casa. A nokje ni od casa ne saka, saka samo na grada. A ne cica, sto e najtragicno, tuku samo ja drzi vo ustauser posted image

Se tesam deka ova e samo period, deka ke pomine koga ke pocne malku povekje da razbira. Sega kaj nego e prisuten stravot od odvojuvanje, ne saka da zaspie bez mene navecer (preku den moze i nekoj drug da go zaspie), place koga ke me vidi da izleguvam niz vrata.

Sovet nekoj bi bil dobredojden od poiskusnite mamicki user posted image ama samo sakav da si se olesnam, da se pozalam... vprocem, za toa ja imame RRuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Причини за непреспани ноќи
17.1.2012 13:11:45   
kejt _11
i kaj nas e taka i mojot sin e 9ipol meseci i ne znam sto da pravam aj koga ke prestane da cica moze nema da stanuva


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Причини за непреспани ноќи
17.1.2012 14:02:19   
natasinka
Zdravo,
I kaj mene e isto.Sinceto ima 11 meseci i cica na sekoi 2 saati noke.Koga ke odam na rabota place.koga ke si dojdam doma ne me ispusta od vid.Ako odam vo kupatilo odma place.Do 8 meseci nemav gajle,si spiese noke,si jadese ,idese vo sekogo.Sum probala da mu dadam mleko vo sise noke ama nesaka,a denje ke pivne po 50 ml.na nekolku pati.Taka da cicanjeto e glavnata pricina za moite neprospani noki.(a strav mi e da go odbivam posto e golem meraklija za cicanje.)
Ako moze i nekoi nacini na odbivanje da mi posocite ne ke bide loso.
Thanks odnapred mamicki.
user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Причини за непреспани ноќи
19.1.2012 14:35:03   
kejt _11
za odbivanje nekoi majki gi nosat kaj babite po nekolku dena ili nedela i ne trebalo majkata da ja gleda togas

(Одговор на членот natasinka)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Причини за непреспани ноќи
19.1.2012 14:44:29   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

До пред некоја недела моето user posted image заспиваше кај 21.00 часот,првото станување му беше кај 3-4 да цица,второто кај 6 и веќе 7.30 бевме станати.Сега незнам што му стана почна да ми станува на секои 2 саати.Заспива кај 22.00 па се буди кај 1 ,па кај 3,5,6,....ќе го ставам ќе цица 3-4 мин и пак заспива....Не ми е проблем станувањето,пошто веднаш заспива ама не сакам така да се учи,а таман помислив дека кога ќе почнеме со дохрана ќе почне да ја преспива цела ноќuser posted image .Додуша и не сме почнале асално со дохрана,а и послабо нешто ми цица преку ден во последно време,дали можеби гладно е па ради тоа се буди,или пак дека малку му е затнато носето деновивеuser posted image


eeeeeeeeee mamicke nie veke sme mesec vreme taka prethodno zaspivase vo 00h i se budese duri vo 6h jade i pak zaspie dokaj 8h  no sto i stana i jas ne znam sega zaspiva vo 00h se budi vo 3h i sedi budna do 6h vo 6h zaspie i stane okoku 9h sto e rabota ne znam dadam i da jade ne saka ja vrti glavata da i go trgnam siseto

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Причини за непреспани ноќи
19.1.2012 14:51:16   
Natuska85
Мамичка77 кога сум го пишала ова кај нас проблем било воспление на уво,и сигурно затоа ми се будел навечер,го болело,гревче моеuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Причини за непреспани ноќи
19.1.2012 14:54:55   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: natasinka

Zdravo,
I kaj mene e isto.Sinceto ima 11 meseci i cica na sekoi 2 saati noke.Koga ke odam na rabota place.koga ke si dojdam doma ne me ispusta od vid.Ako odam vo kupatilo odma place.Do 8 meseci nemav gajle,si spiese noke,si jadese ,idese vo sekogo.Sum probala da mu dadam mleko vo sise noke ama nesaka,a denje ke pivne po 50 ml.na nekolku pati.Taka da cicanjeto e glavnata pricina za moite neprospani noki.(a strav mi e da go odbivam posto e golem meraklija za cicanje.)
Ako moze i nekoi nacini na odbivanje da mi posocite ne ke bide loso.
Thanks odnapred mamicki.
user posted image


Еве мамичке тука можеш да прочиташ за тоа како другите мамички прекинале со доењето.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот natasinka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Причини за непреспани ноќи
2.3.2012 17:37:17   
SkCura77
Син ми спие ноќе, гајле си нема. Се буди за цицање и толку.
А јас не спијам од што не ми се живее на овој начин.
Па се тешам дека ЕДЕН ДЕН сепак ќе се смени на подобро.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?