|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 11:12:31   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Се согласувам со Виктори! Пишав и погоре, воопшто не си требала да го даваш тој антибиотик, на дежурен се знае што даваат, а на основа на што - на ветар и магла! Отидете на друг лекар обавезно. А качуваше над 39 ако ја оставев без бруфен и тоа одма за 5 мин, 4 дена без престан дење ноќе, секој ден се слушав со докторот и никако не сакаше да и даде антибиотик, и ете и помина како ништо да не било.

beatris ne se soglasuvam so tebe vo vrska so davanjeto ili nedavanjeto na antibiotici prvo burofen paracetamol, analgin kafetin i slicn preparati ase antipiretici i tie SAMO ja snizuvaat temperaturata i ja drzat vo granica kolku sto im e dejstvoto i za tolku vreme podocna pak kacuva toa ne e lek tuku prolongiranje na sostojbata


Е баш ти фала што ме просветли, инаку јас па цело време мислев дека кафетин, аналгин и парацетамол се антибиотици! Среќа што имаше некој да ме поднаучи!

Поентата не беше кој што давал, туку дека не мора за се нешто антибиотик, треба да има дебела причина или бактерија со име и презиме ко што вика виктори па да се зема. И ДА, нема да му дадам на моето дете антибиотик за да не се мачело и слични глупости ако немам поткрепа од крвна слика, брис и сл.

Ќерка ми има 14 месеци и до сега немаме ставено лек во уста, сега прв пат пиеше дури и парацетамол, а за тоа сум си благодарна прво сама на себе што не сум паничар и второ на докторот кој со сите сили се труди да им го зајакне имунитетот на децата. А била и затната, и мрсулава, и со температура и се сме пребродиле без никаков лек.



_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 11:16:54   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

da ivoni4ka, ama ako nema bakterija ni antibiotikot ne e lek.

Ne treba za se po lekoovi da se trca, mislam treba, ama ako ima pricina na primer alergija-antihistamin, bakterija-antibiotik, a onaka od oko aj antibiotik oti lek e - ne e potrebno.

I ako e virus so temperatura normalno dek
a samo ja simnuvas temperaturata. Paracetamolot e lek, za bolka, temperatura, brufenot go namaluva vospalitelniot proces - i te kako se lekovi. Duri za nastinki i poblagi infekcii samo brufen davam, antibiotik ne sum kupila ne znam od koga. Organizmot treba da se izbori sam so infekciite, ako ne se opasni neli, koga deteto ne vnesuva tecnost, moze da dehidrira i sl.

toa sto go pisuvas e tocno jas zatoa pisuvam treba brsevi za tocno da se vidi sto e ili obicna krvna slika i d-r DOBRO da gi procita ako ne znae treba da prasa user posted image a za crveno grlo obavezno treba brisevi eve ke pisam za mene vo prvata bremenost kaciv dosta visoka T sto jas budala ke ja lecam so paracetamol se javiv na ginelogog nema strasno nisto nema potreba od antibiotik na kraj posle 5 dena T zakaciv gnojna angina ajde toa ok ama posle ispadna od Visoka T i ne soodvetna T se umrtvil plodot vo 9 gn i zavrsiv na abortus i od togas bez bris abe nisto ne pijam.

_____________________________



(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 11:22:45   
Beatris
За секоја промена - температура, други симптоми и сл се прави КРВНА СЛИКА!!! Не знам зошто некој би го носел детето на лекар да го видат ако не му направат крвна слика. Да се видиме со докториве или што. На крајот на краиштата ако гледам дека некој е дебил и не знае да прочита, сите веќе ги знаеме референтните вредности, и како се утврдува дали е вирусна или бактериска инфекција.

Истото важи и за нас возрасните!

Јас у живот не сум носела болно/настинато дете на лекар без да излезам со крвна слика од таму! Плус за мојот педијатар е многу битно и однесувањето на детето, дали јаде пие, дали е весело и се однесува нормално, па макар имала и 39 температура

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 11:57:52   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

За секоја промена - температура, други симптоми и сл се прави КРВНА СЛИКА!!! Не знам зошто некој би го носел детето на лекар да го видат ако не му направат крвна слика. Да се видиме со докториве или што. На крајот на краиштата ако гледам дека некој е дебил и не знае да прочита, сите веќе ги знаеме референтните вредности, и како се утврдува дали е вирусна или бактериска инфекција.

Истото важи и за нас возрасните!

Јас у живот не сум носела болно/настинато дете на лекар без да излезам со крвна слика од таму! Плус за мојот педијатар е многу битно и однесувањето на детето, дали јаде пие, дали е весело и се однесува нормално, па макар имала и 39 температура

user posted image

_____________________________



(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 13:59:32   
Elce
Ви се дивам на муабетиве и на тоа дека поминувате без антибиотици,ние два дена ја чував само со парацетамол со 39 Т,ја однесов кај замената на матичната и ни даде Цефаклор а крвната слика покажува вирусна инф,значи леукоците 12,5 и лимфоцити 55%гранулоцити во нормала.Претходно дежурниот не ни даде ништо.Но детево има шлајм и што му смета и му стои на грло,зелени мрсули како да ги исфрлиме нив.Купив инхалатор ја инхалирам,ја тапкам,и пак се плашам да не и се симне на плуќа.Инаку ич несакам да и давам антибиотици,но што се случува,минатиот пат пиеше Хиконцил па пауза па Алицеф,и на крај ја отрувме со Антибиотици во Козле интравенозно примаше и трета генерација цефалосприни(незнмам точно како се викаше) и Гарамицин.Моментално брисевите и се чисти.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 14:09:19   
kikicka
Јас денес направив крвна слика и резултатите супер,е само ме нервира тоа што има блгмче и нон стоп носето затнато,Т ја поминавме еве нема веќе 3 дена,ама сепак ме страв ,педијатарот ни е на годишен па изгледа ке ја носам само на нос и грло онака колку да ја види.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 14:23:00   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Ви се дивам на муабетиве и на тоа дека поминувате без антибиотици,ние два дена ја чував само со парацетамол со 39 Т,ја однесов кај замената на матичната и ни даде Цефаклор а крвната слика покажува вирусна инф,значи леукоците 12,5 и лимфоцити 55%гранулоцити во нормала.Претходно дежурниот не ни даде ништо.Но детево има шлајм и што му смета и му стои на грло,зелени мрсули како да ги исфрлиме нив.Купив инхалатор ја инхалирам,ја тапкам,и пак се плашам да не и се симне на плуќа.Инаку ич несакам да и давам антибиотици,но што се случува,минатиот пат пиеше Хиконцил па пауза па Алицеф,и на крај ја отрувме со Антибиотици во Козле интравенозно примаше и трета генерација цефалосприни(незнмам точно како се викаше) и Гарамицин.Моментално брисевите и се чисти.


Не разбирам зошто пиете антибиотик со добра крвна слика т.е. вирусна инфекција и чисти брисеви?????

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Температура кај децата
28.6.2012 16:02:53   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Ви се дивам на муабетиве и на тоа дека поминувате без антибиотици,ние два дена ја чував само со парацетамол со 39 Т,ја однесов кај замената на матичната и ни даде Цефаклор а крвната слика покажува вирусна инф,значи леукоците 12,5 и лимфоцити 55%гранулоцити во нормала.Претходно дежурниот не ни даде ништо.Но детево има шлајм и што му смета и му стои на грло,зелени мрсули како да ги исфрлиме нив.Купив инхалатор ја инхалирам,ја тапкам,и пак се плашам да не и се симне на плуќа.Инаку ич несакам да и давам антибиотици,но што се случува,минатиот пат пиеше Хиконцил па пауза па Алицеф,и на крај ја отрувме со Антибиотици во Козле интравенозно примаше и трета генерација цефалосприни(незнмам точно како се викаше) и Гарамицин.Моментално брисевите и се чисти.


Не разбирам зошто пиете антибиотик со добра крвна слика т.е. вирусна инфекција и чисти брисеви?????

isto i jas se cudam izgleda za da se provocira super infekcija i unisten imnitet svasta sto nema da cujam ccccccccc ajde edno prasanje do vas mamicki koga imate herpes na usta sto piete antibiotik ili nekoj antivirusen gel virusolex i slicno pa isto e
preporaka NE VERUVAJTE na dokotori neka vi objasnat dali ima virus ili bakterja ako na brisevi krvna slika ima bakterija togas antibiotici, a ako brisevite se sterilni t.e. nema bakterja a na krvna slika ima virusna infekcija ne dozvoluvajte antibiotici vo nikoj slucaj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_____________________________



(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Температура кај децата
4.7.2012 16:15:16   
light
Mmicki ne sum sigurna dali vadime gore zabi ima poteceni nepca , dolnite gi izvadivme bez problem ,no eve od sabajle ima temperatura preska duri se kaci i 38.6 ne znam dali se zabite ili nekoja bakterija i nisto ne mi jade pomos ve molam

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Температура кај децата
4.7.2012 18:47:36   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Mmicki ne sum sigurna dali vadime gore zabi ima poteceni nepca , dolnite gi izvadivme bez problem ,no eve od sabajle ima temperatura preska duri se kaci i 38.6 ne znam dali se zabite ili nekoja bakterija i nisto ne mi jade pomos ve molam


Можам само да ти кажам правец во авицена или адриалаб и крвна слика и брисеви за да видите што е..не седете така..висока Т не е зезанција

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Температура кај децата
4.7.2012 21:57:37   
Maca25
лајт убаво ти вика адријанче, право на лекар или пак одма направете крвна слика. Да не се мачи малото со висока Т на топлово.
Ќерка ми додуша додека вадеше заби, секогаш имаше Т над 38,5.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Температура кај децата
5.7.2012 11:19:01   
sandriana RR
Конечно, 2 дена сме без температура, после 9 кошмарни дена- излезе дека Т имала бактерија во нос-S.pneumoniae...сега бар знам од што беше температурата..

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Температура кај децата
5.7.2012 13:10:56   
Felly RR
За да не забегуваме од темата, ОВДЕ ги префрлам постовите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Температура кај децата
9.7.2012 13:31:30   
light
Mamicki da vi kazam deka 4 dena se macevme so temperatura ,taa vecer pravo na dezurno i tie mi rekoa deka e od zabite a devojceto mi gorese i so paracetamol imase 39.5 i ja banjaa so voda , mnogu placese no ovde ne davat nisto drugo osven paracetamol i banjanje so voda ,taka se vrativme doma razocarani i nonstop daj paracetamol banjanje i 5 den i izlegoa mrzulcinja nis liceto i bevme pak na lekar i koga ja vide mi vika bil nekoj virus i taa hrabra go ima pobedeno ,urina praevme izleze ok sega od sto bese taa visoka temp.uste ne znaeme fala vi mnogu pozdrav

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Температура кај децата
13.7.2012 13:05:54   
*Bucka*
Mamicki, ve molam za sovet!!

Jakov pred tri veceri imase 39 temperatura. Na pregled - nosot ok, usite ok, belite drobovi ok, grloto ok. Zatoa ni rekoa krvna slika, crp, urina, brisevi nos i grlo. Brisevite negativni, crp-to pokaceno 31, hemoglobin 10.1 (slab), hematokrit 30 (slab). Znaci, slabokrven e i ima pokaceno crp i zgolemeni limfociti, sto pokazuva deka ima nekoja infekcija vo organizmot, no nema bakterija. Sega cekam uste rezultat denes od urinata.

Doktorkata vo megjuvreme dodeka seto ova go ispituvame ne ni dade nisto da pieme, samo Ponstan za temperatura po potreba. Ni rece kje vidime sto kje pravime otkako kje gi imame rezultatite od urinata.
No detevo nema temperatura, osven onaa vecer pred tri dena! I sega ne znam sto da pravam i me fakja strav od sto e mozno da krenal tolkava temperatura.

Dali ova vam vi se slucilo so vasite decinja??

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Температура кај децата
13.7.2012 14:31:02   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Mamicki, ve molam za sovet!!

Jakov pred tri veceri imase 39 temperatura. Na pregled - nosot ok, usite ok, belite drobovi ok, grloto ok. Zatoa ni rekoa krvna slika, crp, urina, brisevi nos i grlo. Brisevite negativni, crp-to pokaceno 31, hemoglobin 10.1 (slab), hematokrit 30 (slab). Znaci, slabokrven e i ima pokaceno crp i zgolemeni limfociti, sto pokazuva deka ima nekoja infekcija vo organizmot, no nema bakterija. Sega cekam uste rezultat denes od urinata.

Doktorkata vo megjuvreme dodeka seto ova go ispituvame ne ni dade nisto da pieme, samo Ponstan za temperatura po potreba. Ni rece kje vidime sto kje pravime otkako kje gi imame rezultatite od urinata.
No detevo nema temperatura, osven onaa vecer pred tri dena! I sega ne znam sto da pravam i me fakja strav od sto e mozno da krenal tolkava temperatura.

Dali ova vam vi se slucilo so vasite decinja??


Буцка, не знам колкави сте...ама прво...Одлично што докторката не ви дала ништо додека испитувате..па за што да ви даде??нели..
второ и Андреј пред 2 недеи..значи на 9,5 месеци имаше два дена Т...и тоа еднаш и 39.2..

и јас не му дадов ништо...и нас ЦРП 73..леукоцити покачени...хемоглобин на граница...иако ми препишаа антибиотик..ја си се јавив кај нашата докторка која приватно го гледа А...и таа ни рече ако третиот ден не качи Т...да не му давам ништо..може да е забче...нејзе многу многу не ја загрижи високото ЦРП велејќи ми дека има еден куп причини зашто ЦРП може да е високо...
така и се покажа...за два дена на А му никна првото запче...тој беше весел, играше пиеше спиеше ..како ништо да не било...за два дена
пак 37..и оп ете го и другото запче user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Температура кај децата
16.7.2012 11:18:12   
libra.n
Vcera nautro, krenavme tremp. 38, pravo na lekar, grlo i krajnici zacrveneti. Ni dadoa Amoksliklav i eferalgan. Nokeska mi krena nad 39.5 vednas na bolnica, ne zadrzaa, i stavija infuzija i fenobarbiton, i se spusti temper. denes eve ima pak okolu 38. prodolzuvme so terapijata samo bez fenobarbiton. dali imate iskustvo so fenobarbiton? Da napomenam deka koga se sluci seto ova bevme vo Prilep, i se zacudiv deka mi dadoa fenobarbion. Tuka vo Skopje koga razgovarav so maticnata preventivno da mi prepisi za na odmor za sekoj slucaj da nosam, kategoricno me odbi i mi kaza deka veke ne smee da se koristi toj lek. Prv pat mi kreva temp.eve ke polnime za nekpoj den edna godinka i uste sum vo sok. Iskustva so fenopbarbiton?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Температура кај децата
16.7.2012 13:14:53   
kikicka
Јас исто со фенобербитнонот од болница што и даваа,а немаше Т висока,ама ете де за превентива демек да не фати грчеви и даваа,т.е ја труеа фактички. Па кога завршивме со инфузиите 3 дена во болницата дома ми рекоа даи давам фенобербитон а јас не и давав го прекинав,скроз.
детето нормално живна без тојлек си беше весела јадеше,а додека го примаше таму беше како издрогирана само спиеше и плачеше.
Земи си на рецепт дијазепам чепче,за секој случај да сиго имаш,недај боже нареднпат ако качи толку висока Т одма да и ставеш полачепче.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Температура кај децата
28.7.2012 23:10:43   
eleonorastrumica
На нас матичната лекарка строго ни забрани фенобарбитон само диезапам чепчиња,претходниот лекар што го имавме нон стоп ни кажуваше фенобарбитон да давам иако немаше температура демек кога плачел да се смирил и да спиел,фала Богу што веќе на време го сменив ,зошто овој месец три пати ми се разболува детето а тој почне една терапија ни ја прекине и така се завршувавме на инфузии во болница од висока температура и тој ни велеше дека немаме ништо ,а ние уствари да имаме цело време воспалено грло

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 844
   RE: Температура кај децата
16.8.2012 7:05:30   
ivoni4ka
mamicki abe mozno li e od zabi da kaci 38,6 sabajlevo vo 6 saato mi kaci tolku i dadov paracetamol 2,5 ml vo 6 45 i merev t imase 38 sega cekam da vidam do 8 saato da vidam sto ke bide ili na lekar ke ja nosam a ne kasla nitu kivnuva nitu proliv ni zapek najnormalno bebevo bese vcera veselo si jade si igra vo 4 casot nokeska ne bese nisto koga stana za mleko user posted image i sega bas se cudam sto moze da i bide bidejki prv pat kacuva t duri i od vakcinite ne kaci nekoja kojznae kakva t 37,5 inaku imame 7 meseci i 12 dena

_____________________________



(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 845
   RE: Температура кај децата
22.8.2012 23:56:16   
mila28
sin mi vcera i denes e so temperatura, 2 pati mi kaci nad 38,5 i mu dadov daleron i se spusti do 37.3 podole ne, sabajlevo go odnesov napravivme krvna slika i kaj maticnata trk, krvnata slika super, crp negativno, leukociti normalni, ne kasala, ne kiva ne mu tece nos, nema crveno grlo...zasto mu e vaka, mozno e da se zapcinjata seuste nema niknato nitu edno, a za 3 denia ke polni 8 meseci.Sabajle vo 6 planirame da trgame za na odmor, a srcuskoto postojano kacuva temp. Ima li nekoja mamicka so isto iskustvo i mozno li e da se zapcinja?

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 846
   RE: Температура кај децата
23.8.2012 9:56:50   
Luci
И јас мислам дека се запчињата, ако се друго е во ред нема потреба од паника. Еве нека кажат и другите мамички

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 847
   RE: Температура кај децата
23.8.2012 10:06:19   
kikicka
Ако крвнасликаево ред,нема што да мислиш,забите се!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 848
   RE: Температура кај децата
25.8.2012 7:54:25   
Pepelaska *
Еве не и нас со Т не знам што му стана од нигде никаде.
Вчера си беше ок цел ден, ама не сакаше да јаде ништо , вечерта шетавме , кога дојдовме го избањав и почна да се притресува да плаче, поврати и заспа.Ми беше топол , нема многу 37, 7 ама не знам зошто.Му дадов далерон да не оди нагоре , сега стана во 6 си поигра малку и пак заспа.Ако не денес обавезно понеделник одиме да провериме крв,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 849
   RE: Температура кај децата
25.8.2012 13:01:15   
arh_diz
Pepelaska mozebi mu izleguva zab , M taka imase temperatura den ipol mu ja simnuvav so paracetamol na lekar ne go nosev

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 850
Страница:   <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Дали ви се менструации болни?
пеперутка16

Во последно време имам толку болни периоди што дури и се онесвестувам..итно е, ми дава инекција и толку..А сега кога стареам како што стареам. Имам 29 години, уште не сум се породила итн.